مطالب آموزشی

هدف از طراحی گرافیکی لوگو یک شرکت

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

هدف از طراحی گرافیکی لوگو یک شرکت

امروزه در بازار تبلیغات هر یک از عناصر شرکت ها برای تبلیغات هدفمند استفاده می شود. یکی از مهم‌ترین نشانه ها و نمادهای هر شرکتی لوگوی آن شرکت است. لوگو هر شرکتی هویت آن است. استفاده از لوگو به هزاران سال قبل باز می گردد. از قدیم الایام استفاده از نماد ها متداول بوده است و لوگو جزء قدیمی ترین ابزار تبلیغات به حساب می آید. معنا سازی و هویت سازی در طراحی لوگو باعث شده، طراحی گرافیکی لوگو به امری تخصصی و سازماندهی شده تبدیل گردد.

 

هدف از طراحی گرافیکی لوگو یک شرکت

( طراحی لوگو آریا بنادر ایرانیان چابهار)

لوگو ها وجه تمایز بصری شما با رقیبتان است. طراحی لوگو باید منحصر به فرد باشد یعنی هیچ شباهتی به دیگر لوگو نداشته باشد و یاداور شرکت خاصی نباشد. لوگو ها معرف یک شرکت هستند و نباید رسالت یک آرم را داشته باشند. آرم ها یک طرح گرافیکی هستند که یک مفهوم را انتقال می دهند اما معرف شرکت خاصی نیستند. در حالی که از لوگو برای معرفی شرکت استفاده می شود. لوگوها انواع مختلفی دارند: لوگوتایپ، مونوگرام، لوگوی شمایلی، لوگوی تلفیقی. این لوگو دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند اما یکسری از اصول در طراحی تمام آنها یکسان است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

اصول طراحی گرافیکی لوگو

( طراحی لوگو شرکت اطلس خودرو پوریا)

اصول طراحی گرافیکی لوگو

لوگو ها را بر اساس هویت سازی و معنا گرایی طراحی می کنند، مهم‌ترین ویژگی که یک لوگو باید داشته باشد سادگی آن است که به خوبی مفهوم خود را به مخاطب ارائه دهد. طراحی این لوگوی ساده باید متناسب با فعالیت شرکت و فرهنگ جامعه ای باشد که لوگو در آن متولد می شود. لوگو باید طوری طراحی شود که استفاده طولانی مدت از آن توجیه داشته باشد. لوگو مانند دیگر محصولات گرافیکی مانند کاتالوگ نیست که تاریخ مصرف داشته باشد و بتوان طراحی جدید برای آن ارائه داد، لوگو در طول حیات یک شرکت ثابت است و مانند یک شناسنامه در بقیه طرح های گرافیکی، شرکت را معرفی می کند. چون از لوگوها در تمامی کالاهای شرکت، محصولات تبلیغاتی و ... استفاده می گردد باید طوری طراحی گردد که بتوان آن را در ابعاد کوچک و بزرگ استفاده کرد. مسلماً لوگو در ابعاد یک سانتی متری تا یک متری استفاده می شوند، به همین دلیل باید از کیفیت طراحی گرافیکی بالایی برخوردار باشد. لوگو های حرفه ای و برتر دنیا دارای اشکال هندسی هستند پس در زمان طراحی بهتر است از اشکال هندسی استفاده شود. معمولاً این اشکال هندسی هستند که نماد لوگو را تشکیل می دهند. کنار این اشکال هندسی از حرف و کلمات استفاده می گردد تا نماد و کلمات کنار یکدیگر بتوانند یک لوگو حرفه ای را تشکیل دهند.

 

اصول طراحی گرافیکی لوگو

( طراحی لوگو شرکت بازرگانی آرمان)

این عناصر زمانی که قرار است کنار یکدیگر قرا گیرند بهتر است با یکدیگر تناسب داشته باشند، تا لوگوی نهایی چشم نواز باشد. برای تناسب بهتر لوگو، طول و عرضی مناسب برای لوگو در نظر می گیرند.  آخرین و مهم‌ترین بخش در طراحی گرافیکی هر لوگو ترکیب رنگی آن است. هر رنگ دارای مفهوم و معنی خاص است، رنگ هایی که به صورت تند و گرم هستند توجه مخاطب را سریع جذب می کند. رنگی که در لوگو استفاده می شود باید با دیگر رنگ ها نیز تناسب داشته باشد تا زمانی که از لوگو در دیگر محصولات گرافیکی استفاده می شود بتوان یک هارمونی رنگ زیبا ایجاد کرد. حال چرا رنگ لوگو را در انتهای طراحی انتخاب می کنند؟ زیرا در برخی از طرح های گرافیکی و ابزار تبلیغاتی لازم است تا لوگو به صورت سیاه و سفید چاپ شوند و یا گاهی در اثر چاپ، رنگ چاپی با رنگ طرح یکسان نباشد در این صورت است که لوگوی شما زیبایی خود را از دست می دهد. در واقع لوگو بدون رنگ باید زیبایی لازم را داشته باشد تا به هر رنگی که در می آید از زیبایی آن کاسته نشود.

مقالات مرتبط

#  طراحی آرم و لوگو

#  طراحی لوگو تایپ فارسی

# کاربرد جعبه با لوگوی برجسته