مطالب آموزشی

هدف از طراحی یک بروشور چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

هدف از طراحی یک بروشور چیست؟

بروشور ها در واقع کتابچه هایی هستند که برای معرفی یک محصول یا خدمات یک شرکت توسط آن شرکت ارائه می شوند. داخل بروشور اطلاعاتی در رابطه با محصول، خدمات یا خود شرکت است. اما شرکت ها معمولاً از بروشور برای جذب مشتری و تبلیغات استفاده می کنند و در این زمان است که طراحی در بروشور ها اهمیت پیدا می کند. در واقع اطلاعات فنی داخل بروشور در اولویت استفاده از بروشور نیست.

هدف از طراحی یک بروشور چیست؟

 

ابعاد بروشور ها متغیر هستند و این ویژگی باعث شده این محصول گرافیکی بیشتر مورد توجه کاربرانش باشد. زیرا اطلاعاتی که داخل بروشور قرا می گیرد بدون ازدحام و شلوغی با ترکیب و چینشی منظم می تواند در زمان طراحی کنار یکدیگر قرار بگیرند و زیبایی بصری آن را دو چندان کنند.

زمانی که یک بروشور به مخاطب ارائه می شود، رسالت یک طرح گرافیکی بروشور این است که مخاطب را در یک دقیقه اول جذب کند و آن را مشتاق مطالعه مطالب داخلی نماید.

طراحی گرافیکی انواع بروشور ها:

بروشور ها به انواع 1- بروشور لتی 2- بروشور فرمی 3- بروشور اسلیپ کیس تقسیم می شوند.  

بروشورهای لتی، بروشور هایی هستند که صفحات آن‌ها به صورت فرم های مختلف کنار یکدیگر تا می خورد و این امکان را به مخاطب می دهد که طرح گرافیکی کامل بروشور را کنار یکدیگر ببینند. از مهم‌ترین ویژگی های بروشور های لتی نحوه تا خوردن آن‌ها است.  این ویژگی باعث شده طراحان فضای بیشتری داشته باشند و خلاقیت بیشتری در طراحی محل های تا، و شکل بروشور لتی نسبت به دیگر بروشور ها داشته باشند.

هدف از طراحی یک بروشور چیست؟

 

بروشور های فرمی فرمت شبیه به یک کتاب و مجله را دارند و در یک نقطه به یکدیگر متصل می گردند و دارای جلد هستند. نیمی از صفحات در بروشور های فرمی در کنار هم قابل مشاهده هستند و طراحی گرافیکی این بروشور بر اساس این ویژگی استوار است. در نقطه اتصال بروشور فرمی، دوخت های سیمی، منگنه و مفتول انجام می شود.

بروشور های اسلیپ کیس شبیه به بروشورهای فرمی هستند با این تفاوت که نقطه دوخت نداشته و جلد این بروشور ها ضخیم و به صورت پوشه هستند. طراحی گرافیکی این بروشور ها به صورت صفحه به صفحه و مجزا هستند. طراحان فضای زیادی برای این بروشور ها نداشته و اطلاعات و طرح گرافیکی را به صورت طبقه بندی شده در یک صفحه قرار می دهند. جابه جایی اطلاعات و زیاد کم کردن صفحات در این بروشور به سادگی انجام می شود.  تعداد صفحات بروشور ها از قانون خاصی تبعیت نکرده و بسته به مطالب قابل ارائه، عکس ها و طراحی بروشور بستگی دارد.

چه نکاتی در طراحی گرافیکی بروشور باید رعایت شود

اولین و مهم‌ترین نکته ای که در طراحی گرافیکی یک بروشور در نظر گرفته می شود، سادگی و فضای ارائه مطلب است، زیرا بروشور ها نباید شلوغ و سر در گم کننده باشند. مطالب که باید در بروشور ارائه می گردند باید کم حجم و مختصر باشند. نکته دیگری که در طراحی گرافیکی یک بروشور باید رعایت گردد، هماهنگی طراحی بین صفحات است. در بین صفحات یک بروشور باید از لحاظ عناصر بصری، به کار گیری رنگ و هارمونی بین آن‌ها، هماهنگی وجود داشته باشد.

 

هدف از طراحی یک بروشور چیست؟

 

تصاویری که برای یک طرح بروشور استفاده می شود باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد و دارای کیفیت تصویر مناسبی باشد. اندازه این عکس نباید به گونه ای باشد که عکس به چشم نیایید و یا فضای زیادی را اشغال کند. این هنر طراح است که مشخص کند عکس چه فضایی را پوشش دهد.

و در آخر آنچه که در طراحی گرافیکی یک بروشور اهمیت دارد نوع فوت و تعداد فوت به کار رفته در بروشور است. زمانی که قرار است به نکات خاصی توجه شود استفاده از چند فونت در بروشور متداول است. اما مانند استفاده از رنگ های دارای هارمونیک، استفاده از فونت های مختلف نیز باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشد.تمامی نکات بررسی شده بستگی به هنر و خلاقیت طراح گرافیکی بروشور دارد و هیچ کدام به صورت قانون مطرح نیستند.  

مقالات مرتبط

# چاپ دیجیتال کاتالوگ

# طراحی بروشور های سه لتی سایز A4

طراحی و چاپ بروشور