مطالب آموزشی

هدف از طراحی گرافیکی پوستر چیست

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

هدف از طراحی گرافیکی پوستر چیست؟

پوستر ها ابزار تبلیغاتی هستند که در مکانی خاص برای افرادی خاص پیغامی را به همراه دارند. هدف از طراحی گرافیکی یک پوستر ارائه یک مطلب و پیام خاص است. شرکت ها با استفاده از پوستر به دنبال ایجاد یک ارتباط با مخاطب خود هستند. برای طراحان گرافیکی، طراحی پوستر بسیار لذت بخش و جذاب است. زیرا برای طراحی پوستر هیچ قانونی وجود ندارد، و تنها ویژگی که یک طراح پوستر باید داشته باشد خلاقیت است. پوستر های تبلیغاتی نیز از این مطلب مستثنا نیستند، برای طراحی یک پوستر تبلیغاتی تنها نکته ای که باید رعایت کرد خلاقیت است. یک پوستر تبلیغاتی خوب بیش از هر ابزار گرافیکی و تبلیغاتی دیگری می تواند احساسات مخاطب را درگیر کند و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. اساس یک طراحی حرفه ای پوستر تبلیغاتی ایجاد ارتباط بین طرح گرافیکی، متن پیام و لوگوی شرکت است. هر چه این ارتباط قوی تر باشد پوستر اثرگذارتر و قوی تر می شود.

 

هدف از طراحی گرافیکی پوستر چست؟

 

ویژگی های طراحی یک پوستر تبلیغاتی

بررسی مخاطب و موضوع پوستر: یک طراح گرافیکی حرفه ای ابتدا به بررسی مخاطب خود می پردازد و در رابطه با موضوع پوستر اطلاعات کاملی را به دست می آورد. گاهی هدف از طراحی یک پوستر تبلیغات است. در این صورت شناسایی بازار رقابتی آن شرکت، شناسایی محصولات و خدمات آن شرکت و تسلط بر اصول برندینگ و تبلیغات از وظایف یک طراح گرافیکی است. حال تصور کنید که قرار است یک پوستر علمی طراحی گردد. این پوستر ها به منظور ارائه یک مطلب علمی و اطلاع رسانی آن مطلب طراحی می شود، این پوستر بیشتر مطلب محور هستند تا عکس محور و ...

جلب توجه مخاطب: اولین ویژگی یک پوستر تبلیغاتی جلب توجه است. برای ایجاد توجه در مخاطبان، ابتدا از رنگ های خاص باید در طرح استفاده گردد. رنگ ها بسته به موضوع پوستر و مخاطب پوستر انتخاب می گردند. دومین ویژگی پوستر تبلیغاتی این است که طرح آن باید خوانا و ساده باشد، و مخاطب بتواند در کوتاه ترین زمان متن های پوستر را بخواند از طرح گرافیکی پوستر مفهوم را برداشت کند. معمولاً در پوستر ها از متن های کوتاه استفاده می شود و تصاویر و طرح های گرافیکی در آن‌ها به صورت برجسته و نمایان هستند.

 

هدف از طراحی گرافیکی پوستر چست؟

 

تایپوگرافی متناسب: در طراحی گرافیکی پوستر های تبلیغاتی، معمولاً از چند فونت استفاده می گردد. یک فونت مخصوص عناوین است و یک فونت برای متن پوستر. بسته به موضوع پوستر و نوع  مخاطبین فونت ها استفاده می گردد مثلاً برای طرح های رسمی از فونت های بولد استفاده می شود.  البته به یاد داشته باشید گزیده گویی و توضیح کمتر در پوستر های تبلیغاتی یک حسن به حساب می آید.

استفاده از اشکال هندسی: مانند دیگر ابزار های تبلیغاتی و دیگر طرح های گرافیکی، در پوستر ها نیز استفاده از اشکال هندسی متداول است. این اشکال هندسی در وهله اول وظیفه شان انتقال پیام است و در وهله بعدی چشمان مخاطب را به نقاط مختلف پوستر هدایت می کند.

خلاقیت و تناسب عناصر: برای اینکه پوستری حرفه ای و ویژه طراحی شود تمامی عناصر مانند عکس ها، متن ها و رنگ ها در اختیار طراح است. حال اصلی ترین کار این است طراح با خلاقیتی شگرف این عناصر را در بهترین حالت کنار یکدیگر قرار دهد تا علاوه بر انتقال پیام زیبایی بصری نیز داشته باشد. برای اینکه یک پوستر هم زیبایی داشته باشد و هم در یک پیام خاص جلب توجه کند بهتر است از یک کانون توجه در طراحی گرافیکی پوستر استفاده شود. به طور مثال از متن ها در مکانی خاص و با فونتی خاص استفاده شود.

تغییر در زاویه دید: گاهی برخی از عکس ها و طراحی گرافیکی خارج از روال عادی تصویر می شوند. به عنوان مثال یک عکسی که از تصویر داخل آب گرفته می شود. این تغییر در زاویه دید چه در طرح های گرافیکی و چه در فوت های به کار رفته باعث می شود که هم نظر مخاطب به پوستر جلب شود و هم خلاقیت طراح را به تصویر می کشد.

مطالب مرتبط

# چاپ دیجیتال پوستر

# طراحی پوستر

# آموزش طراحی بیلبورد