مطالب آموزشی

کاربرد طراحی گرافیک در تبلیغات

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کاربرد طراحی گرافیک در تبلیغات

با توجه به صنعتی شدن جوامع و افزایش تولید، تبلیغات یکی از اساسی ترین نیاز های شرکت ها و تولید کنندگان است. در تبلیغات شرکت ها سه رکن اصلی وجود دارد 1- طراحی گرافیک 2- طراحی وب سایت 3- بازاریابی الکترونیکی.

طراحی گرافیکی یکی از مهم‌ترین قسمت های تبلیغاتی است که جنبه های زیادی از ابزارهای تبلیغاتی را شامل می شود. طراحی گرافیکی لوگو، طراحی گرافیکی کارت ویزیت، طراحی سالنامه و تقویم و ... از جمله ابزار های تبلیغاتی است. البته در دیگر رکن های تبلیغات نیز استفاده از طراحی های گرافیکی متداول است، مانند طراحی گرافیک وب سایت ها. این ابزار های تبلیغاتی در نظم و شکل دهی به تبلیغات نقشی اساسی دارند.

طراحی گرافیکی تبلیغاتی باید خلاقانه و منحصر به فرد باشد. یک طرح گرافیکی موفق و قوی بازاریابی موفق و تأثیر گذار خواهد داشت. این طرح های گرافیکی ارتباط بهتر و مؤثرتری با مخاطبان برقرار می کنند، به همین جهت است که شرکت ها به سمت طرح های گرافیکی برای تبلیغات سوق داده شده اند.

 

کاربرد طراحی گرافیک در تبلیغات

( طراحی گرافیک بروشور برونل)

ابزار های تبلیغاتی با طرح های گرافیکی

طرح های گرافیکی که برای تبلیغات به کار می روند برای تبلیغات محیطی، تبلیغات دیجیتال و تبلیغات چاپی به کار می رود. این تبلیغات در جنبه های مختلفی چون طراحی های زیر به کار می رود:

- طراحی آگهی  

- طراحی بنر بیلبورد و پوستر های تبلیغاتی

- اینفوگرافیکی

- طراحی بروشور های دیجیتالی و چاپی

- طراحی کاتالوگ های دیجیتالی و چاپی

- طراحی گرافیکی وب سایت ها، وبلاگ ها، ایمیل ها، خبرنامه ها و رسانه های اجتماعی

- طراحی تبلیغات بر روی وسایل نقلیه عمومی

و...

اثر رنگ ها در طرح های گرافیکی تبلیغاتی

بعد از چیدمان و ترکیب بندی فضای ابزار های گرافیکی مهم‌ترین بخش رنگ بندی و هارمونی رنگ در طرح های تبلیغاتی است. زیرا رنگ ها در وهله اول نظر مخاطب را به خود جلب کرده است و تأثیر گذاری زیادی دارند. این هارمونی رنگ است که مخاطب را به مشتری تبدیل می کند. البته هر رنگ در کسب و کار های مختلف و در فرهنگ های مختلف مفهوم ها و پیام های خاصی را به همراه دارد.

در برخی از کسب و کارها برخی از رنگ ها متداول هستند استفاده از این رنگ ها ساده ترین کار است و توصیه نمی شود.

 

کاربرد طراحی گرافیک در تبلیغات

( طراحی گرافیک کارت ویزیت شرکت کارلند)

چه زمان از یک طرح گرافیکی به جای عکس استفاده می گردد؟

- زمانی که عکس ها نیاز طراح را برطرف نمی کنند، طرح های گرافیکی جایگزین عکس ها می شوند. عکس ها محدود هستند و امکان استفاده از قوه تخیل در آن‌ها امکان پذیر نیست.

 - زمانی که قرار است یک طرح به صورت فانتزی و تصویر سازی باشد،

 - زمانی که قرار است یک داستان توسط طرح گرافیکی مصور شود،

-  زمانی که قرار است تعدادی داده تصویر سازی شوند،

 - زمانی که قرار است سبک خاص و خارج از عکس مشاهده شوند

این طرح های گرافیکی هستند که جایگزین عکاسی و عکس می شود. البته زمان هایی که قرار است که قسمتی از طرح به صورت عکس و طبیعی باشد هنر کولاژ به کمک طراحان می آید. داده هایی که قرار است تصور سازی شوند معمولاً به صورت اینفوگرافیک ها مصور می شوند. این طرح گرافیکی در یک نگاه اطلاعات و آمار های زیادی را در اختیار مخاطب قرار می دهند. داشتن سبک در طرح های گرافیکی در کمپین های تبلیغاتی پر کاربرد است. در یک کمپین تبلیغاتی بین تمامی اجزاء تبلیغات یک وحدت و هارمونی وجود دارد. تصویر سازی یک موضوع و شخصیت پردازی در یک کمپین تبلیغاتی امری مهم است که با یک طراحی گرافیکی حرفه ای این امر تحقق می یابد.

به طور کلی خلاقیت ابزار اولیه در یک طرح گرافیکی است، که یک شرکت را نسبت به رقبا برتری می دهد.

مقالات مرتبط:

# مشاوره تبلیغاتی و اجرای آن

# نقش تبلیغات در کسب و کار

# افزایش سوددهی از طریق تبلیغات صحیح