اهداف تبلیغات و بازاریابی

تحلیل و محاسبه انواع هزینه های تبلیغات

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

توجه به امور مالی شرکت و سود عایدی حاصل از فعالیت ها امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. سازمان های انتفاعی، غیر انتفاعی و غیر خیریه با ارزیابی بازده مالی خویش، به سودمندی فعالیت های خویش واقف می شوند.

تحلیل و محاسبه انواع هزینه های تبلیغات

به منظور سنجش تبلیغات و میزان موثر واقع شدن آن ها در سازمان، کافیست هزینه ها با درآمد ها مقایسه شده تا میزان سودمندی تبلیغ مورد ارزیابی قرار گرفته و به عنوان راهنمای آینده واقع شود.

 

انواع تبلیغات:

باید خاطر نشان ساخت که دسته بندی واحدی برای انواع تبلیغات وجود ندارد و هر بازاریابی با دیدگاه متفاوت خود، نسبت به دسته بندی انواع تبلیغات اقدام نموده است.

 

بازاریاب و واحد بازرگانی شرکت با استفاده از روش های متفاوتی اقدام به نشر آگهی تبلیغاتی خوئ می نماید. بیلبورد ها، تابلوهای بالای مغازه یا روی دیوار، تابلوی روی پل هوایی،تبلیغات پل های هوایی و عابر پیاده، دیواری نویسی، دستگیره های تبلیغاتی، استیکرهای سه بعدی تبلیغاتی، لمپوست بنر، استرابوردهای تبلیغاتی، تلویزیون های تبلیغاتی شهری، تبلیغات برروی بدنه تاکسی های شهری، تبلیغات برروی بدنه اتوبوس های شهر، استندهای تبلیغاتی، بنر های آنلاین یا اینترنتی، تبلیغات اینستاگرام، تبلیغات ساعتی شبکه های اجتماعی، تبلیغات چاپی، تبلیغات دهان به دهان، چاپ و بخش کارت ویزیت ، بروشور ، کاتالوگ ، تراکت ، هدایای تبلیغاتی، آگهی در روزنامه های نیازمندیها مانند همشهری و سایر روزنامه های کثیر الانتشار و تبلیغات در مجله های مختلف تبلیغاتی ، طراحی غرفه نمایشگاهی و شرکت در نمایشگاه های مرتبط، بازاریابی تلفنی و بازاریابی در سطح شهر ، نمایشگاه ها و ... از انواع تبلیغات و روش های بازاریابی کنونی می باشند.

تحلیل و محاسبه انواع هزینه های تبلیغات

انواع هزینه های تبلیغاتی:

اولین نکته ای که در ارتباط با تبلیغات باید در نظر گرفت این است که: از نظر سازمان شما، تبلیغات سرمایه گذاری است یا هزینه؟ بسیاری در پاسخ به این سوال، ناتوانند! توجه فرمایید که تعرفه ی خاصی برای انواع تبلیغات وجود ندارد چرا که روش های طراحی و کارکردی هر سازمان مشاوره ی تبلیغات، بادیگری متفاوت و براساس میزان تجربه کاری آن ها محاسبه می گردد.

 

علاوه بر این هر رسانه ی تبلیغاتی نیز با توسعه خود و گسترده تر شدن، مانند تعداد، ابعاد، رنگ، جنس، کیفیت و ... طیف متفاوتی از هزینه ها را دربر می گیرد. روش های تبلیغی سنتی نسبت به تبلیغات مدرن (اینترنتی و در فضای وب) هزینه های کمتری را دربردارد. انتخاب هر روش تبلیغاتی بستگی مستقیمی به دیدگاه بازاریابان، مدیران و جایگاه سازمان در منحنی های عمر سازمان و منحنی بازار و محصول دارد.

تحلیل و محاسبه انواع هزینه های تبلیغات