اهداف تبلیغات و بازاریابی

شیوه های بازاریابی و درست هزینه کردن

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

بازار و شیوه ی کسب درآمد از آن با گذشت زمان دچار تغییر و تحولاتی شده است. در بازارهای اولیه مبادله ی کالا به کالا مرسوم بود به طوری که افراد به جای پول، از کالاهای در دسترس خود برای خرید استفاده می کردند. معایب و سختی های این روش ، بشر را به سمت استفاده از پول سوق داد. بدین نتیجه، استفاده از پول برای خرید کالا یا استفاده از خدمات رایج شد اما به مراتب تعدد و تنوع کسب و کارها ، رو به افزایش نهاد تا جایی که کالاهای به ظاهر همسان، در دسترس عموم قرار گرفت و مرز تفاوت بین کالاها و شناخت آن ها سخت و مبهم شد. بازار به صحنه ی نبرد میان فعالان بدل شد به طوری که هر کدام از آن ها به دنبال حداکثرمنافع خود بودند.

شیوه های بازاریابی و درست هزینه کردن

بازاریابی و تبلیغات :

برای کسب سود در این دریای پرتلاطم کسب و کار، نیاز به بازاریابی است. همانطور که بازاریابی از نامش پیداست به معنای جست و جوی بازار بودهو جست و جوی بازار به معنی شناخت مخاطبان مورد نظر و یافتن نیاز ها و خواسته های آن هاست. بازاریابی شامل چهار بخش محصول ، مکان، قیمت و توسعه است که متخصصین علم بازاریابی که به آن آمیخته بازاریابی می گویند. بازاریاب ها با استفاده از آمیخته بازاریابی به سوالاتی از قبیل : ارزش محصولات ما در نزد خریداران چگونه است؟ آیا مشتریان روی قیمت حساس هستند؟ آیا یک کاهش قیمت کوچک باعث می‌شود سهم بازار اضافی بدست آوریم؟ یا یک افزایش قیمت کوچک غیرقابل تشخیص می‌تواند منجر به افزایش سود ما شود؟ قیمت ما در مقایسه با رقبا چگونه است؟ آیا امکان ارائه‌ی تخفیف به مشتریان تجاری یا بخش‌های خاصی از بازار وجود دارد؟ بهترین زمان برای تبلیغات ما چه زمانی است؟ آیا نیازی به استفاده از نیروی فروش داریم؟ رقبای ما چه کاری انجام می‌دهند و چگونه می‌توانیم بهتر و متفاوت ‌تر از آن‌ها باشیم؟  خریداران در چه مکان‌هایی محصول یا خدمات  ما را جستجو می‌کنند؟مشتری چگونه و چه موقع ؟ نام محصول ما چیست؟ چگونه آن را در مقابل رقبای خود متمایز خواهیم کرد؟ و... پاسخ می دهند.

شیوه بازاریابی و درست هزینه کردن برای تبلیغات

یافتن روش بازاریابی و صرف هزینه صحیح تبلیغاتی، نیازمند دیدی همه جانبه به محصول، مکان، قیمت ، توسعه، اطلاعات بازار و سازمان، شیوه فعالیت صنعت، نوع فعالیت سازمان و سازمان های رقیب و همکار و ... بوده و استفاده از مشاوران و مدیران با سابقه درخشان موجب جلوگیری از سعی و خطا و هدر رفتن هزینه های تبلیغاتی خواهد شد.

شیوه های بازاریابی و درست هزینه کردن