چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال بروشور

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

کیفیت چاپ دیجیتال نسبت به روش های سنتی بالاتر است. هر چه که چاپگرهای دیجیتال به روز تر و جدیدتر باشند این کیفیت افزایش می‌یابد. چاپگرهای دیجیتال هم دقیقاً مثل پرینترهای شخصی به دو دسته جوهر افشان و لیزری تقسیم می شوند و دقیقاً مانند پرینترها، هرچه چاپگر دیجیتال نو تر باشد کیفیتش بالاتر است.

بروشور ها به علت کم حجم بودن و کلی گویی همیشه مورد توجه هستند گاهی یک بروشور بیش از یک بازاریاب مفید بوده و اجمالی ترین و گزیده ترین اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار می دهد به همین دلیل طراحی و چاپ بروشور ها اهمیت بالایی دارد. یکی از پرطرفدارترین نوع بروشور، بروشور های سه لتی هستند.

 

 

چاپ دیجیتال بروشور

 

نحوه آماده سازی بروشور سه لتی  به این صورت می باشد که پس از چاپ روی کاغذ A4 دو خط تا انداخته می شود و کاغذ از دو ناحیه راست و چپ تا می‌خورد. اگر یک کاغذ A4 را در نظر بگیرید که هر روی آن سه قسمت ( سه لت ) باشد، با احتساب پشت کاغذ ما 6 قسمت از هم مجزا داریم. که فضای مناسبی است برای اینکه بتوانیم انواع محصولات و توضیحات آن‌ها را به مخاطب معرفی کنیم. البته به خاطر نحوه تا، فاصله دقیق جایگذاری ها، چاپ بروشور سه لتی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. اگر حتی چند میلی‌متر در چاپ بروشور سه لتی خطایی رخ دهد، بروشور سه لتی کاملاً بدون استفاده می شود.

این اهمیت چاپی باعث شده تا چاپ دیجیتال بروشور های سه لتی رونق بالایی داشته باشد. البته باید توجه داشت که قیمت چاپ دیجیتال بروشور سه لتی کمی بیشتر از روش های سنتی است.

 

 

 

چاپ دیجیتال بروشور

 

فرایند چاپ دیجیتال بروشور 

برای چاپ بروشور سه لتی ابتدا باید یک طرح دیجیتال با کیفیت داشت. بهترین فایل ارائه برای چاپ دیجیتال بروشور سه لتی فرمت PDF با کیفیت بالا و یا فایل TIFF به صورت CMYK و با رزولوشن 300 dpi است. پس از ارائه طره بروشور سه لتی در کامپیوتر، کامپیوتر را به یک دستگاه چاپ دیجیتال وصل می کنند. سپس کامپیوتر همه اطلاعات مورد نیاز دستگاه چاپ را به دستگاه منتقل کرده به این ترتیب دستگاه چاپگر کار خود را آغاز می کند. و بروشور های سه لتی با چاپ دیجیتال پرینت می شوند.


سایز استاندارد چاپ دیجیتال بروشور های سه لتی

اگرچه در حال حاضر گران‌ترین شیوه چاپ، چاپ های دیجیتال به حساب می آید و اغلب در نسخه های محدود و تیراژ پایین به کار می رود اما حقیقت این است که دارای مزایای بیشماری است که کار صنعت چاپ را به شکل چشمگیری متحول کرده است.

چاپ دیجیتال بروشور

 

 

واضح است که با افزایش سایز بروشور سه لتی قیمت چاپ نیز تغییر می کند. سایز های متداول چاپ دیجیتال بروشور سه لتی به شرح زیر است :

A4 = 21 x 29.7 cm

B4 = 24 x 34 cm

A5 = 14.5 x 22 cm

B5 = 17 x 24 cm

سایزخشتی کوچک = 19x19

سایزخشتی بزرگ = 23 23x

سایزپالتویی = 12 17x

 

چاپ دیجیتال بروشور

 

مود رنگی مناسب چاپ دیجیتال بروشور سه لتی

مود رنگی که در چاپ های سنتی بروشور لتی استفاده می شود مود CMYK می باشد. اما در چاپ دیجیتال بروشور سه لتی مود رنگی که به کار می رود RGB است. هر چند که اگر از رنگ های CMYK هم در چاپ دیجیتال استفاده کرده باشید، تفاوت فاحشی در چاپ دیجیتال بروشور مشاهده نمیکنید، فقط ممکن است کمی رنگ کارتان کدر شده باشد. تمامی نرم افزارهای طراحی، کدهای رنگ RGB را می توانند به طور صحیح و عرف در اختیار شما قرار دهند.