چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه

  • نویسنده: سعید هدایتی 
  •     
  • :تاریخ

 همه ما با کاتالوگ(نمونه کارها) ها آشنا هستیم، کاتالوگ ها محصولاتی چاپی به مانند کتاب هستند که در داخل صفحات با استفاده از تصویر و نوشته محصولات یک شرکت یا کارخانه را معرفی می کنند. این معرفی ها در اکثر موارد جنبه تبلیغاتی دارد و کاتالوگ ها را می توان از اساس محصولی تبلیغاتی دانست. در میان محصولات چاپی که با اهداف تبلیغاتی یا به منظور معرفی تولید می شوند چند مورد نیازمند صحافی هستند. از این میان می توان به سررسیدها، تقویم های رومیزی چند برگی بروشور ها و کاتالوگ ها اشاره کرد.بی شک نمی توان گفت که یک روش کلی مناسب برای صحافی دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه انواع محصولات چاپی مثل کتاب، مجله، کاتالوگ و … وجود دارد. نوع صحافی بر اساس کاربرد در شرکت تبلیغاتی طرح هرم و تعداد صفحات و هزینه چاپ انتخاب می شود. در واقع مواردی مهم تر از زیبایی در امر صحافی اولویت دارد و معمولاً زیبایی در اولویت های آخر قرار دارد

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه

چاپ دیجیتال کاتالوگ با صحافی منگنه

ضرورت انجام صحافی روی این محصولات به دو علت است. اول آنکه صحافی ترتیب و توالی نوشته ها و کاغذها را حفظ می کند. دوم آنکه صحافی در نقش لایه ای محافظ برای حفاظت کاتالوگ به کار می رود.

صحافی می تواند آسیب پذیری محصول را در برابر عوامل بیرونی کاهش دهد و صفحات حاوی محتوی را تمیز و نو نگه دارد. یکی از انواع صحافی که در مورد کاتالوگ ها انجام می گردد صحافی از طریق منگنه ها است. همه ما از گذشته با منگنه آشنا هستیم. صحافی به شکل منگنه ای عمدتا برای کاتالوگ هایی که در تیراژ پایین چاپ شده اند انجام می گردد. بیشتر بخوانید : همه چیز در باره چاپ دیجیتال

 

صحافی منگنه لوپ

یکی از انواع صحافی منگنه که امروز توسط چاپخانه ها انجام می گردد و قاعدتا مشتری ها با آنان در بازار برخورد می کنند صحافی منگنه لوپ است. در صحافی منگنه لوپ، یک حلقه بیرونی استفاده می گردد که این حلقه بیرونی در بدنه کاتالوگ(نمونه کارها) به کار می رود.

 

صحافی منگنه لوپ

 

لوپ در زبان انگلیسی به معنای حلقه ای است که طی آن ابتدا و انتهای یک چیز با یک دیگر به شکل متوالی مرتبط می گردند. این گیره به شکل فیزیکی در بیرون شی چاپ شده که در اینجا مقصودمان کاتالوگ است قرار می گیرد.

این گیره همان چیزیست که صفحات را کنار هم قرار می دهد. خوبی استفاده از گیر لوپ در آن است که آسیبی به شکل هندسی یا زیبایی بصری کاتالوگ نمی زند. علاوه بر کارکرد صحافی و منظم نگه داشتن صفحات کاتالوگ، لوپ ها این کاربرد را دارند که قابلیت بایگانی را افزایش دهند و کاتالوگ ها می توانند از سمت ناحیه لوپ در محفظه های مختلفی مانند زونکن ها قرار گیرند.  صحافی منگنه ای مزیت دیگری هم دارد، در این صحافی دیگر ضرورتی ندارد که گرماژ صحفات جلد از صفحات داخلی کاتالوگ ها بیشتر باشد،  زیرا که مسئولیت متصل کردن تمام صفحات به هم  تماما بر عهده منگنه است .

در چنین شرایطی سفارش دهندگان می توانند با انتخاب کاغذهای گرماژ پایین تر اندکی هزینه پروژه چاپ شده خود را کاهش دهند.

صحافی منگنه تخت

یکی دیگر از انواع صحافی منگنه که انجام می شود و رواج بسیاری یافته است صحافی منگنه تخت است. در صحافی منگنه تخت صفحات داخلی ابتدائا چاپ می شودند و در مرحله بعدی تا می گردند. این صفحات از طریق دستگاه منگنه به یکدیگر پیوند می خورند و کاتالوگ(نمونه کارها) محکم و یکپارچه را شکل می دهند.

 

صحافی منگنه تخت

 

سیستم کاری و نحوه عملکرد صحافی منگنه لوپ و صحافی منگنه تخت تا حدود بسیار زیادی به هم نزدیک است. تفاوت اصلی اینها در ظاهریست که پس از آن به وجود می آید که صحافی های لوپ ظاهری تبلیغاتی تر و خاص تر را دارا می باشند.

مطالب مرتبط

# طراحی و چاپ کاتالوگ

# چاپ کاتالوگ با صحافی چسب

# چاپ دیجیتال کاتالوگ با کیفیت بالا