چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال کارت پرسنلی

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

چاپ دیجیتال کارت پرسنلی

کارت های شناسایی حامل یکسری از اطلاعات مهم می باشند و جزء مهم‌ترین دارای افراد هستند. کارت های پرسنلی در مکان های مختلفی کاربرد دارند از جمله: کارت شناسایی ، کارت بانکی ، کارت دانشجویی و... . کارت های پرسنلی به کرات استفاده می شوند و به همین دلیل باید دارای مقاومت بالایی باشند. از طرفی دیگر کارت های پرسنلی باید با بالاترین کیفیت چاپ گردند به همین دلیل از کارت های پی وی سی با چاپ دیجیتال استفاده می شود. این کارت ها باید دارای بالاترین وضوح تصویر باشد تا اطلاعات و عکس افرادی که روی آن چاپ می شود را با بالاترین کیفیت نشان دهد. ابعاد استاندارد چاپ دیجیتال کارت پرسنلی بر روی کاغذ های پی وی سی استاندارد 86 × 54 میلی متر و ضخامت آن 760 میکرون (0.76 میلی متر) می باشد. چاپ دیجیتال کارت پرسنلی به دو صورت انجام می گیرد، گاهی اطلاعات روی کارت ها ثابت است و گاهی اطلاعات روی کارت ها متغیر هستند.

 

چاپ دیجیتال کارت پرسنلی

 

انواع روش های چاپ کارت پرسنلی

به طور کلی برای چاپ کارت های پرسنلی که فاقد اطلاعات متغیر (در تیراژ بالا) هستند چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد. این چاپ برای تیراژ های بالا مقرون به صرفه است البته به یاد داشته باشید که اطلاعاتی که توسط این کارت ها ارائه می گردد نیاز به کیفیت بالا ندارند. البته در هر صورت چاپ دیجیتال برای کارت های پرسنلی بهترین گزینه است.  در صورتی که اطلاعات مورد نظر جهت چاپ بر روی هر کارت متغیر باشد (مثل نام و تصویر در کارت‌های شناسایی) از چاپگرهای کارت  PVC(پی وی سی) به صورت دیجیتال استفاده می شود. در چاپ به وسیله این دستگاه‌ها از دو مکانیزم زیر استفاده می گردد :

چاپ حرارتی مستقیم (Termal Direct Printing)

چاپ غیر مستقیم (Re-Transfer Printing)

در مکانیزم چاپ حرارتی مستقیم ، هد چاپگر مستقیماً بر روی ریبون و کارت قرار گرفته و رنگ‌ها به سبب حرارت هد بر روی کارت می نشیند. ریبون مورد استفاده از ۴ لایه رنگی YMCK و یک لایه تثبیت (Overlaye) تشکیل شده است.

در مکانیزم چاپ غیر مستقیم تصویر توسط هد روی فیلم چاپ و سپس از فیلم بر روی کارت منتقل می گردد. شیوه چاپ غیر مستقیم به نسبت چاپ مستقیم گران‌تر بوده و از ماندگاری و کیفیت چاپ بالاتری برخوردار می باشد.

 انواع کارت های پرسنلی با چاپ دیجیتال

کارت‌های پرسنلی PVC (پی وی سی) که به صورت دیجیتال چاپ می شوند، بسته به نوع کاربرد از لحاظ ذخیره داده ها دارای انواع گوناگونی می باشند که در زیر صرفاً به ذکر دسته بندی آن‌ها اکتفا گردیده است.

کارت‌های ساده (Blank)

کارت‌های مغناطیسی / مگنت (Magnetic) : همانند کارت‌های بانکی با نوار مغناطیسی

کارت‌های RFID (بدون تماس/ Contactless) : کارت‌های دارای تراشه های رادیویی داخلی ، همانند کارت مترو (از انواع تراشه های RFID می توان به دو نوع بدون تماس Mifare ، EM 125 KHz اشاره نمود).

کارت‌های هوشمند (Smart Card): دارای تراشه های الکترونیکی قابل مشاهده همانند کارت سوخت

 

چاپ دیجیتال کارت پرسنلی

 

مشخصات کارت ها پرسنلی با چاپ دیجیتال

کارت پرسنلی با چاپ دیجیتال که از جنس pvc هستند باید دارای بالاترین کیفیت باشند که این کیفیت با رعایت استاندار هایی تأمین می گردد، این استانداردها به شرح ذیل هستند:

ضخامت کارت: 760 میکرون

ابعاد کارت: 85mm * 54mm

جنس کارت: pvc

تیراژ چاپ:1 تا

زمان تحویل چاپ: فوری زیرا چاپ دیجیتال به چاپ فوری معرف هستند

 

مقالات مرتبط: 

#  چاپ دیجیتال تراکت

# چاپ دیجیتال اقلام رستوران

# چاپ دیجیتال پوستر