طراحی و تولید انواع جعبه

فرقی نمی کند شما چه شغلی دارید، فروشنده اید، تولید کننده اید، انباردار هستید و یا عرضه کننده یک کالای خاص، در هر شرایطی آن چیزی که اهمیت دارد این است که تجارت شما برای ارائه کالا و محصول به مخاطب و مشتری به بسته بندی نیاز دارد.

شاید به نظرتان برسد که برای یک کسب و کار کوچک و یا یک شرکت با ویژگی های مشخص نیازی به بسته بندی نیست، هر کالا و محصولی که قرار است به دست شخصی برسد باید یک بسته بندی محکم، مشتری پسند و کاملاً برند سازی شده و چاپ شده داشته باشد. فرقی نمی کند یک کمپین تبلیغاتی باشد یا بسته بندی یک محصول گران قیمت و لوکس، بسته بندی دقیقاً مطابق با استانداردهای کسب و کار و انتظارات مخاطب برند باید انجام شود.

در اینجا ما در مورد انواع مختلف بسته بندی و موادی که در آن ها مصرف می شوند، صحبت خواهیم کرد. استفاده از مواد بسته بندی با کیفیت، حفاظت بهینه را از کالاهای قابل تحویل تضمین می‌کند. از طرفی دیگر این بسته بندی، منعکس کننده کمک صاحبان کسب و کار در ایجاد یک اثر ماندگار است.

در ادامه مقاله پس از بررسی انواع روش‌های بسته‌بندی به سراغ یک روش خاص به نام بسته‌بندی با جعبه می‌رویم و راجع به طراحی و تولید انواع جعبه صحبت می‌کنیم. جعبه‌ها یکی از دست کم گرفته شده ترین اختراعات در تاریخ بشر هستند، اما به معنای واقعی کلمه پایه، یا بهتر بگوییم، ستون فقرات صنعت بسته‌بندی هستند.

به عنوان یک خرده فروش یا عمده فروش، می‌توانید از انواع جعبه‌ها به نفع خود استفاده کنید. شما می‌توانید با قرار دادن طرح‌های خاص روی جعبه‌های بسته بندی توجه مخاطبین را به محصول خود جلب کنید. نه تنها این، بلکه می توانید پیامی را برای مصرف کنندگان خود ارسال کنید و بر احساس آنها نسبت به برند خود کنترل داشته باشید.

اما قبل از هر چیزی راجع به بسته بندی و موادی که در بسته بندی استفاده می شوند صحبت می‌کنیم.

اساس تقسیم بندی انواع روش های بسته بندی ها کاملاً با هم متفاوت هستند، در ابتدا انواع بسته بندی محصولات بر اساس کاربرد را بررسی می کنیم:

بسته بندی لوکس

زمانی که شما کالا یا محصولی متفاوت خاص و گران قیمت مانند ساعت های لاکچری یا طلا و جواهر را دارید برای بسته بندی آن ها نیز باید مانند خود محصول، بسته بندی نیز لوکس و قابل توجه باشد. در محتوایی که بر روی این بسته بندی ها چاپ می شود باید بسیار دقت کرد که نه کم گویی شده باشد و نه زیاده روی دیده شود. حتی بسته بندی لوکس یک کالای خاص باید به گونه‌ای باشد که مشتری از دیدن آن لذت ببرد و با آن ارتباط برقرار کند.

بسته بندی تبلیغاتی

بسته بندی‌های تبلیغاتی، نوعی از بسته‌بندی هستند که هدف از آن، افزایش ارزش افزوده برند تجاری است. بسته بندی‌های تبلیغاتی باید به گونه‌ای باشند که بتوانند بیشترین  اثرگذاری را در مخاطب داشته باشند. بسته‌بندی تبلیغاتی باید بتواند شما را در کنار رقبا برجسته کند و سبب شود که برند شما و کالاهایتان در ذهن مخاطب ثبت شود.

قیمت بسته‌بندی به چه چیزی بستگی دارد؟

هزینه طراحی و ساخت بسته‌بندی به چند عامل کلیدی بستگی دارد که عبارتند از:

استفاده از طرح‌های عمومی و اختصاصی

هزینه طراحی بسته بندی نیز تحت تأثیر این است که آیا طراح بسته بندی را از میان طرح‌های آماده انتخاب می‌کنید؟ یا به صورت اختصاصی برای یک محصول خاص طراحی بسته بندی انجام می‌دهید.

انتخاب روش چاپ بسته بندی

واضح است که انتخاب روش‌های چاپ برای تعیین قیمت نهایی اهمیت دارد، نوع جنس و متریالی که برای تولید بسته بندی انتخاب می‌گردد نیز در نوع چاپ و دستگاه های مورد نیاز برای چاپ تاثیر گذار است، مثلا برای چاپ روی کاغذ و مقوا از دستگاه چاپ افست استفاده می شود ولی برای چاپ بسته بندی هایی که از جنس پلاستیک هستند مانند بسته بندی های چیپس و پفک و... از دستگاه های هلیوگراور و یا فلکسی استفاده می گردد که دلیل تفاوت در فرایند های چاپی، هزینه‌های متفاوتی نیز دارند.

مراحل پس از چاپ

پس از چاپ فرایندهایی بر روی کار چاپی اعمال می گردندن که بعضی از آنها برای بالابردن مقاوت چاپ و بسته بندی در مقابل وزن محصول، رطوبت و پاره شدن هستند و برخی برای زیباسازی بسته‌بندی به کار می روند، این موارد شامل : سلفون کشی، لمینت، یووی، ورنی، یووی موضعی، طلاکوب، نقره کوب، برجسته سازی و... می باشد، که به نسبت استفاده در هزینه نهایی بسته‌بندی تاثیرگذار خواهند بود.

مراحل تولید بسته بندی

1 - ایده

اکثر مشتریان با یک مفهوم و ایده روشن به شرکت‌های طراحی و چاپ مراجعه می‌کنند. اما بهتر است در انتخاب خود دقت کنند و حتماً از نظر مشاوران تبلیغاتی و طراحان شرکت طرح هرم کمک بگیرند.

2 - ساخت و ساز

پس از توافق و به نتیجه رسیدن ایده ها یک یا چند طرح اولیه آماده می‌شود. با مشتری مشورت می‌شود و وارد مرحله پیش تولید می شود و طرح قالب بسته بندی تهیه می شود.

3چیدمان سفید بسته بندی

زمانی جعبه محصول فرمی خاص و با برش هایی متفاوت از جعبه و یا بسته بندی های معمولی دارد، بهتر است قبل از طراحی طرح روی جعبه، برای مشتری یک ماکت سفید (بدون چاپ و لمینیت) تولید نمود تا مشتری در عمل ببینید که طراحی قالب بسته بندی چگونه به نظر می رسد و آیا از نظر عملکردی انتظاراتش برآورده می شود یا خیر.

4 طراحی جعبه و بسته بندی

پس از تایید قالب بسته بندی طراحان گرافیک طرح های چاپی بسته بندی ها را آماده و به مشتری ارائه می نمایند، مشتری پس از بررسی طرح ها و طرح و یا طرح های منتخب خود را اعلام میدارد و اصلاحات مورد نظر را اعمال می نماید. پس از انجام اصلاحات طرح نهایی تایید می‌گردد.

5 ساخت ماکت جعبه و بسته بندی

اغلب اگر مشتری بخواهد مطمئن شود که رنگ‌های طرح با رنگ‌های مجموعه بسته‌بندی پس از چاپ مطابقت دارند، چند نمونه ماکت با پرینت دیجیتال از طرح ساخته می‌شود.

7تولید و اجرای بسته بندی

پس از تائید طرح بسته بندی، فرایند تولید ساخت قالب، چاپ، لمینیت، پانچ، چسب‌کاری و سایر فعالیت‌های تکمیلی انجام می‌شود.

نکته ای که در اینجا باید یادآور کنم این است که ساخت نمونه با اندازه واقعی دقیق ترین راه برای مشتری هستند تا ببینند بسته بندی نهایی چاپ شده دقیقاً چگونه خواهد بود. البته نمونه چاپ شده ممکن است در تولید انبوه با روش‌های تولید یکسان نباشد اما می تواند تا حدود زیادی به محصول نهایی شبیه باشد.

مواد بسته بندی چیست؟

در ادامه مقاله لازم می دانم که مواد اولیه که در بسته بندی ها استفاده می شود را مورد بررسی قرار دهیم. اهمیت انتخاب مواد اولیه برای بسته بندی این است که استفاده از مواد بسته بندی با کیفیت، حفاظت بهینه را از کالاهای قابل تحویل تضمین می‌کند. همچنین، منعکس کننده نظر و سلیقه صاحبان کسب و کار در ایجاد یک اثر ماندگار است.

اساساً انواع مختلفی از مواد اولیه بسته‌بندی وجود دارد که برای محصولات و کالاهای مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، جعبه های راه راه، بسته بندی های پلاستیکی، بسته های حباب دار، جعبه های مقوایی، ظروف پلاستیکی، قوطی های حلبی، بسته های تترا پک و بسیاری دیگر از انواع مواد بسته بندی هستند.

چرا به مواد بسته بندی نیاز داریم؟

مواد بسته‌بندی برای همه مشاغل ضروری است. زیرا آن ها از محصولی که داخل جعبه است محافظت می‌کنند. در اینجا یک مثال برای درک بهتر این موضوع آورده شده است. فرض کنید در حال اداره یک رستوران هستید و برخی از مشتریان شما غذای بیرون بر سفارش می‌دهند. چگونه می‌خواهید غذا را بسته بندی کنید؟ جواب ظرف است. در اینجا، ظرف، بسته بندی است که برای تحویل غذا از آن استفاده می‌کنید.

واضح است که انواع مختلفی از مواد بسته بندی برای اطمینان از ایمنی بسته مورد نیاز است، در مثال های دیگر این غذا می تواند، یک کالای شکننده یا هر چیز دیگری باشد.

طبقه بندی عمده مواد بسته بندی

همانطور که تا اینجا بحث کردیم، یکی از اساس‌های طبقه بندی انواع روش‌های بسته‌بندی، تقسیم‌بندی آن‌ها بر اساس مواد اولیه است که در آن استفاده می‌شود.

رایج ترین انواع مواد بسته‌بندی مورد استفاده در این صنعت عبارتند از :

پلاستیک

شیشه

فولاد

آلومینیوم

کاغذ و مقوا

چوب

اهمیت مواد بسته بندی مناسب

تصمیم گیری در مورد نوع ماده مورد استفاده در بسته بندی و همچنین نحوه استفاده از آن، برای فروش و توزیع موفق محصول شما حیاتی است. زیرا علاوه بر نگهداری از محصول در جا به جایی آسان، برند سازی و ... نیز نقش دارد. برخی از عوامل حیاتی که باید در بسته بندی محصولات در نظر گرفته شوند عبارتند از: طراحی و نام تجاری بسته، نحوه فروش محصول، محل توزیع آن، روش‌های حمل و نقل، سیاست بازگشت کالا و تدارکات، بودجه بسته‌بندی شما، و مسائل پایداری.

مزایا و معایب هر نوع مواد بسته بندی

هر یک از مواد بسته بندی مزایا و معایب خود را دارد. مهم است که گزینه‌های خود را به دقت ارزیابی کنید و موادی را انتخاب کنید که بیشترین مزایا را با کمترین معایب در دراز مدت به شما بدهد.

پلاستیک

پلاستیک احتمالاً شناخته شده‌ترین ماده بسته‌بندی است. از بسته‌بندی بادام زمینی گرفته تا ظروف تاشوی بزرگ و همه چیز در این بین، برای بسته بندی در این ماده اولیه پیچیده می‌شود. با توجه به آلودگی پلاستیک، جهان سالانه بیش از 350 میلیون تن پلاستیک تولید می‌کند.

از آنجایی که پلاستیک فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را به گونه‌ای تولید کرد که به خواص متعددی پایبند باشد، اغلب ماده اولیه بسته ‌بندی بسیاری از کالاهای انتخابی است. پلاستیک انعطاف پذیر، سبک و بادوام است. می توان پلاستیک را به گونه ای ایجاد کرد که ایمن، شفاف یا مات باشد و همچنین می تواند در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاوم باشد.

از معایب اصلی پلاستیک این است که بسته به نوع آن، بازیافت آن بسیار دشوار است. طبق گزارش نشنال جئوگرافیک، تنها 9 درصد از پلاستیک بازیافت می شود.

شیشه

با توجه به تحقیقات به دست آمده، 90 درصد از مردم در سال 2017 ترجیح می‌دهند که مایعات در شیشه بسته ‌بندی شوند. علاوه بر این، برخی از لوازم  و مایعات پزشکی در شیشه ارسال می‌شود.

شیشه سال‌هاست که به‌ ویژه در تولید بسته بندی غذا و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا شیشه ماده‌ای غیر متخلخل و غیرسمی است که دیگر مواد را وارد غذا و نوشیدنی نمی‌کند. در نتیجه طعم و تازگی محتویات را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. همچنین می‌توان آن را به گونه‌ای ساخت که چشم نواز باشد و از نظر زیبایی شناسی دلپذیر باشد. شیشه جزء مواد اولیه‌هایی است که 100% قابل بازیافت است.

عیب اصلی شیشه این است که برای تولید به گرما و انرژی زیادی نیاز دارد و باعث می شود ردپای کربن آن نسبتاً زیاد باشد و هزینه تولید آن بالا باشد. علاوه بر این، حمل و نقل ظروف شیشه‌ای می‌تواند دشوار باشد زیرا احتمال شکستن آنها در حمل و نقل بسیار زیاد است.

فولاد

اگرچه اکثر مردم در زندگی روزمره با بسته بندی فلزی مواجه نمی شوند، اما معمولاً برای حمل و نقل مقادیر زیادی از اقلام در تولید صنعتی استفاده می شود. این ممکن است شامل بشکه های فولادی یا سایر ظروف حمل و نقل بزرگ باشد که اغلب می توانند مجدداً استفاده شوند.

ظروف فولادی فوق العاده بادوام هستند زیرا برای تحمل حمل و نقل سخت، شرایط آب و هوایی و بارهای سنگین ساخته شده اند. فولاد همچنین یکی از بازیافتی ترین کالاها در جهان است و 70 درصد فولاد مورد استفاده در کشتیرانی دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

آلومینیوم

بسته بندی آلومینیومی همه کاره است و شامل قوطی های آلومینیومی، فویل و محصولات آئروسل است. این ماده در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و در برابر نور، اشعه ماوراء بنفش، روغن و اکسیژن تولید عالی دارد. به دلیل ماهیت بهداشتی و غیر سمی و همچنین توانایی آن در افزایش ماندگاری محصولات، اغلب برای بسته بندی مواد غذایی یا داروها استفاده می شود.

آلومینیوم سبک و بادوام است و می‌توان از آن با لمینت استفاده کرد تا مانع بسیار نازکی برای مواد غذایی و نوشیدنی ‌ها شود، که به این معنی است که مواد کمتری در این نوع بسته‌بندی استفاده می‌شود که باعث صرفه‌‌جویی در منابع و انرژی می‌‌شود. حدود 65 درصد از کل آلومینیوم بازیافت می‌شود.

کاغذ و مقوا

وقتی به بسته بندی فکر می کنید، احتمالاً بلافاصله به جعبه ها و کیسه هایی فکر می کنید که در ذهن شما ظاهر می‌شوند. کارتن های کاغذی و مقوا اغلب به عنوان بسته‌بندی محصولات در فروشگاه‌ها و همچنین در حمل و نقل استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، مقوای راه راه، پایداری ساختاری بسیار خوبی برای حمل و نقل، ذخیره سازی و حتی بازاریابی محصولات دارد. از آنجایی که چاپ بر روی مواد مبتنی بر کاغذ آسان است، گنجاندن نام تجاری مستقیماً در بسته بندی ساده است. علاوه بر این، کاغذ و مقوا به راحتی قابل بازیافت، کاملاً تجدید پذیر و اغلب قابل استفاده مجدد برای آن دسته از شرکت ها و مصرف کنندگان طرفدار محیط زیست هستند.

اگرچه کاغذ و مقوا ارزان، سبک و انعطاف پذیر هستند، اما به اندازه برخی دیگر از مواد بسته بندی محکم نیستند. ولی آنها به راحتی روی هم چیده می‌شوند و ذخیره می‌شوند و همچنین برای بازیافت جمع می‌شوند.

چوب

بسته بندی چوبی می تواند از چوب سخت یا نرم ساخته شود و می تواند با موفقیت از طیف گسترده‌ای از کالاها پشتیبانی و محافظت کند. این مواد بسته بندی ممکن است شامل پالت، جعبه، سطل یا سایر ظروف باشد. علاوه بر این، بسته‌بندی‌های چوبی را می‌توان به طور مکرر مورد استفاده قرار داد و چندین سال مجدداً استفاده کرد و همچنین در صورت آسیب دیدگی آن را تعمیر کرد. بسته‌بندی چوبی در پایان عمر مفید خود کاملاً قابل کمپوست سازی است و آن را به یکی از سازگارترین راه حل‌های بسته بندی موجود برای محیط زیست تبدیل می‌کند.

بسته بندی چوبی را می‌توان در صنایع غذایی، نوشیدنی، خواربار فروشی، خودروسازی، ساخت و ساز و سایر صنایع یافت. عیب اصلی چوب این است که راحت تر از بسته بندی های پلاستیکی، شیشه ای یا فلزی می تواند آفات را در خود جای دهد و توسط حشرات آسیب ببیند.

لایه‌های مختلف بسته‌بندی

برخی از کالا ها و محصولات از چند لایه بسته بندی استفاده می کنند تا به دست مخاطب و مشتری برسند. در اینجا به معرفی مختصری از رایج ترین انواع بسته بندی می پردازیم.

 1. بسته بندی اولیه
 2. بسته بندی ثانویه
 3. بسته بندی سوم
 4. بسته بندی فرعی

 

 •  بسته بندی اولیه

برای مشاغلی که اقلام فاسد شدنی هستند، بسته بندی اولیه بسیار مهم است. صنایع یا کارخانه‌هایی که داروها، اقلام غذایی، نوشیدنی‌ها و سایر اقلام فاسد شدنی تولید می‌کنند، برای حفظ یا محافظت از اقلام به بسته‌بندی  اولیه فشرده نیاز دارند.

انواع مختلفی از مواد بسته‌بندی وجود دارد که در بسته‌بندی‌های اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرند که در این مقاله بیشتر به آنها می‌پردازیم:

 • کیسه های چند لایه

کیسه های چند لایه از پلاستیک یا پلیمر بسیار نازک ساخته شده اند. آنها یک چسب مخصوص در انتهای باز دارند که به گرما واکنش نشان می‌دهد و مهر و موم می‌شود. برای استفاده از کیسه‌های لمینت شده نیاز به تجهیزات خاصی برای لمینیت وجود دارد.

 • ظروف پلاستیکی

این نوع مواد بسته‌بندی بیشتر در مشاغلی رایج است که قابلیت استفاده مجدد آن‌ها برای مخاطبان اهمیت دارد. بسته به نوع پلاستیکی که در ساخت این ظروف استفاده می‌شود، برای بسته‌بندی مواد غذایی و بهداشتی مانند ظروف ماست، بستنی، انواع دسرهای آماده، لوازم آرایشی و... استفاده می‌شوند.

 • محصولات ترموفرم شده

این نوع بسته بندی که از ترموپلاستیک ساخته شده است، عمدتاً برای اقلام الکترونیکی استفاده می شود. ترموپلاستیک ها حرارت داده می شوند و به شکل های خاص برای محصولات و تجهیزات فرعی آن ها قالب گیری می شوند.

 • قوطی های حلبی

قوطی های حلبی مواد بسته بندی چند منظوره هستند که در بسیاری از انواع مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند. انواع کنسرو، کمپوت، روغن های جامد، و برخی نوشیدنی ها بیشتر در قوطی های حلبی عرضه می شوند.

 • کاغذ پوستی

کاغذهای روغنی به عنوان کاغذ پخت یا کاغذ نانوایی نیز شناخته می‌شوند و در صنعت نانوایی کاربرد فراوانی دارند. مافین‌ها، کره و بسیاری از مواد غذایی دیگر قبل از بسته بندی در کاغذهای روغنی پیچیده می‌شوند. ماده پخته شده به کاغذ نمی‌چسبد و به راحتی بیرون می‌آید.

 • کیسه‌های کاغذی یا مقوایی با مقاومت مرطوب

این بسته بندی‌ها شبیه کیسه‌های کاغذی هستند، کیسه‌هایی که با این کاغذها ساخته می‌شوند استحکام زیادی پس از خیس شدن دارند و در این شرایط تحمل تنش بالایی دارند. اینها مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر هستند که قابل چاپ نیز هستند.

Lamitubes  لوله های چند لایه

لوله های لمینت شده یا لامی تیوب ها در برابر روغن و حرارت مقاومت دارند. اینها در درجه اول برای بسته بندی خمیر یا پماد استفاده می شوند. به طور کلی این نوع بسته بندی در یک طرف دارای آب بندی حرارتی و در طرف دیگر دارای درپوش است. لوله های چند لایه نه تنها  از محصول محافظت می کنند بلکه استفاده از آن را بسیار راحت می کنند.

 • جعبه های مقوایی

این رایج ترین نوع بسته بندی است که ممکن است پیدا کنید. اینها چیزی جز جعبه‌های کاغذی اولیه نیستند. گاهی اوقات، آنها چند لایه ارائه می‌شوند که به مقاومت بیشتر و دور نگه داشتن رطوبت کمک می‌کند.

 • لمینت فویل کاغذ

لمینت فویل کاغذی، کاغذهای فلزی هستند که به صورت منعطف دور محصول می پیچند. این نوع بسته بندی به عنوان بسته بندی شکلات، بشقاب و بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود و مقرون به صرفه هستند.

 • ظروف شیشه ای

ظروف شیشه‌ای کلاسیک برای بسته بندی دارو ها، مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، پودرهای مکمل و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. با این حال، آنها بسیار شکننده هستند و اغلب به لایه دیگری از محافظت نیاز دارند.

 • جعبه های طلقی

این جعبه ها چیزی نیست جز یک پوشش پلاستیکی شفاف که برای محافظت از مواد غذایی فاسد شدنی مانند سالاد و ساندویچ استفاده می شود.

 • گونی بافته شده

این یک ماده بسته بندی سنگین است که عمدتاً از تارهای کنف، پلاستیک و ... ساخته شده است. برنج، سیب زمینی، غلات غذایی در گونی های بافته شده عرضه می شود.

 • بسته بندی حباب دار

بسته بندی حباب دار یکی از شناخته شده ترین مواد بسته بندی است. اینها برای تحویل یا حمل اقلام شکننده استفاده می شوند. روکش های حباب دار پوشش های پلاستیکی هستند که با کیسه های هوای کوچک پر شده اند. روکش حباب دار به عنوان یک بالشتک عمل می کند و از اقلام ظریف محافظت می کند.

2- بسته بندی ثانویه

پس از بسته بندی اولیه، تمامی محصولاتی که به صورت عمده تحویل داده می شوند، نیاز به بسته بندی مجدد دارند و به این نوع بسته بندی، بسته بندی ثانویه می گویند. انواع مختلفی از مواد بسته بندی وجود دارد که در بسته بندی های ثانویه مورد استفاده قرار می گیرند که در اینجا بیشتر به آنها می پردازیم.

 • جعبه های پلاستیکی

       جعبه های پلاستیکی برای بسته بندی و حمل سفارشات عمده کالا استفاده می شود. این نوع بسته بندی در فروشگاه ها و مراکز خرید بسیار رایج است.

 • سینی های پلاستیکی

       سینی های پلاستیکی شبیه جعبه های پلاستیکی هستند. اما ظرفیت کمتری دارند. اینها ظروف تخت باز ساخته شده از پلاستیک هستند و عمدتاً در سازماندهی وسایل استفاده می شوند.

 • جعبه های EPS -

       جعبه های پلی استایرن منبسط شده یا جعبه های EPS سینی های قابل بازیافتی هستند که برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند. این جعبه ها رنگارنگ هستند و به راحتی قابل چاپ و مارک هستند. می توانید این نوع بسته بندی را که در سوپرمارکت ها استفاده می شود مشاهده کنید.

 • جعبه های چوبی

       جعبه های چوبی عمدتاً برای اهداف ذخیره سازی و مرتب سازی استفاده می شود. این ها به طور گسترده در انبارها و سوپرمارکت ها استفاده می شوند. جعبه های چوبی لوازم بسته بندی سازگار با محیط زیست هستند.

3-بسته بندی سوم

بسته بندی سوم برای حمل و نقل و ارسال محصولات مورد نیاز است. اساساً، این نوع بسته بندی یک لایه ایمنی اضافه را تضمین می کند که از محصولات در برابر ضربه ها و تکان ها محافظت می‌کند.

چند نوع از مواد بسته بندی وجود دارد که عمدتاً در بسته بندی های درجه سوم استفاده می شود و در اینجا بیشتر در مورد آنها توضیح داده شده است.

 • تخته فیبر موجدار

       تخته های فیبر راه راه دارای ورق های الیاف دار هستند که محصول را در برابر ضربه ها و تکان های تصادفی محافظت می کند. اینها به طور گسترده برای ساخت جعبه هایی که برای اهداف حمل و نقل استفاده می شوند، تولید می شود.

 • پالت چوبی

       پالت های چوبی برای چیدن کالاها روی هم استفاده می شود. به دلیل شکل آنها، جابجایی بسته های بزرگ یا کالاهای بزرگ با استفاده از لیفتراک آسان می شود.

 • پالت پلاستیکی

       پالت های پلاستیکی دقیقاً مانند پالت های چوبی کار می کنند. این نوع بسته بندی از پلاستیک ساخته شده است و بسیار بادوام هستند.

4- بسته بندی فرعی

آخرین لایه اما نه کم اهمیت، بسته بندی فرعی یکی از مهم ترین انواع مواد بسته بندی است. اینها مواد مصرفی ضروری در صنعت بسته بندی هستند. در این لایه اغلب از مواد مانند مواد زیر استفاده می شود:

 • چسب ها
 • جوهرهای چاپ
 • تسمه های PP
 • درپوش و بسته
 • نوارها
 • برچسب ها
 • مواد بالشتک

  تمام مواد بسته بندی ذکر شده در مقاله باید به شما یک ایده کلی از آنچه ممکن است در کسب و کار خود نیاز داشته باشید ارائه دهد. چند نوع از مواد بسته بندی وجود دارد که معمولاً در هر تجارتی مورد استفاده قرار می گیرند، خواه یک کارخانه تولیدی باشد یا یک خدمات تحویل.

 

عواملی که در انتخاب بسته بندی باید در نظر گرفته شوند

به عنوان یک صاحب کسب و کار، می دانید که به چه نوع مواد بسته بندی نیاز دارید. قبل از شروع به خرید مواد اولیه برای بسته بندی، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. بهترین مواد بسته بندی آنهایی هستند که دارای کیفیت های زیر باشند.

 • ایمن و دوام

       روی مواد بسته بندی که بادوام هستند و بهترین امنیت را به محصول ارائه می دهند سرمایه گذاری کنید. باید پوشش کافی از عناصر طبیعی را در بسته بندی و حفاظت از محصول ارائه دهد.

 • مقرون به صرفه و استفاده آسان

       مواد بسته بندی به صورت عمده مورد نیاز است و بنابراین باید به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه باشد. سرمایه گذاری در مواد بسته بندی گران قیمت باعث افزایش قیمت محصولات می‌شود.

 • به راحتی در دسترس بودن

       اطمینان حاصل کنید که لوازم بسته بندی به راحتی در دسترس هستند. در صورتی که به سختی می‌توانید لوازم بسته‌بندی مورد نیاز خود را تهیه کنید، در طول تولید محصول خود دچار مشکل می‌شوید.

 • مطابق با قانون

       انواع لوازم بسته بندی باید مطابق قانون هر کشوری که در آن قرار است محصول استفاده شود، باشد.

 • کیفیت بسته بندی

       از کیفیت لوازم بسته بندی اطمینان حاصل کنید. مواد بسته بندی بی کیفیت، ایمنی مطلوبی را برای محصولات شما فراهم نمی کنند.

 • رنگ/برندینگ/بازاریابی

       مواد بسته بندی قابل چاپ به شما امکان می دهد محصولات خود را برند و برچسب بزنید، که برای بازاریابی بسیار مهم است.

 • دید محصول

       بسته بندی بسیاری از اقلام، مخصوصا در صنایع غذایی و مواد خوراکی باید بگونه ای باشد که قسمتی از محصول بدون بیرون آوردن روکش، و یا باز کردن بسته بندی قابل رؤیت باشد.

 • اعتبار سبز

       استفاده از مواد زیست تخریب پذیر در بسته بندی شما ردپای کربن شما را کاهش می دهد. بسیاری از شرکت ها این مسیر سبز را طی می کنند و از لوازم بسته بندی سازگار با محیط زیست در محصول خود استفاده می کنند. مانند موادی که دارای ویژگی های زیر است:

قابل بازیافت

به طور کلی مواد قابل بازیافت موادی هستند که پس از انجام یک عملیات شیمیایی و فرآیندی می‌توانند دوباره مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از اقلامی که در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم و اغلب دور ریخته می‌شوند، می‌توانند در عوض بازیافت شوند و برای ایجاد یک محصول یا مواد بسته بندی جدید استفاده شوند.

کاغذ، مقوا، شیشه، آلومینیوم و انواع خاصی از پلاستیک معمولا قابل بازیافت هستند و می توان آنها را جمع آوری، پردازش و به عنوان مواد خام فروخت.

تجدید پذیر

مواد تجدید پذیر به موادی گفته می شود که دارای اجزای زیستی هستند و می توانند به طور طبیعی تجدید شوند. به عنوان مثال، برخی از قسمت های گیاه نیشکر را می توان برای ایجاد یک ماده پلاستیکی زیستی استفاده کرد.

کمپوست پذیر یا تجزیه پذیر

مواد قابل کمپوست به آن دسته از موادی اطلاق می شود که می توانند در عرض 90 روز بدون باقی ماندن مواد سمی به قسمت های اصلی خود تجزیه شوند. اگرچه اصطلاح "تجزیه پذیر" به نظر می رسد که گویی به همان ایده اشاره دارد، این اصطلاح اغلب با مقدار زمان مورد نیاز تنظیم نمی شود. از نظر فنی، همه چیز در نهایت تخریب خواهد شد. تفاوت اصلی در مقدار زمان مورد نیاز است.

چگونه متوجه می شویم که بسته بندی برای  محصول ما خوب است؟

بهترین راه برای اطلاع از اینکه بسته بندی به خوبی انجام شده است، از طریق بازخورد مشتریان است. همچنین می توانید یک بررسی کیفیت در انتهای زنجیره تأمین قرار دهید تا مطمئن شوید که تا انتهای آن مشکلی نیست.

 بسته بندی ایده آل برای یک محصول چیست؟

بسته ‌بندی ایده‌آل باید پوشش مطلوبی را برای محصول فراهم کند. بسته بندی ایده آل باید ویژگی‌های محصول مانند رطوبت داخل بسته را نیز حفظ کند. از طرفی دیگر باید بتواند در برند سازی و زیبا سازی محصول تأثیر گذار باشد.

چه چیزی بسته بندی را کارآمد و مؤثر می کند؟

بسته بندی باید با در نظر گرفتن مشتری انجام شود. همیشه به یاد داشته باشید، تلاشی که برای بسته بندی محصول خود انجام می دهید همیشه منعکس کننده کیفیت محصول شماست. یک بسته بندی کارآماد باید متناسب با محصول شما باش، به خوبی از محصول شما محافظت کند، در مقابل صدمات احتمالی در حین جابجایی و... مقاوم باشد و به راحتی شکل خود را از دست ندهد، به خوبی معرف محصول شما باشد، قیمت مناسب داشته باشد و مقرون به صرفه باشد.

راه های کاهش هزینه های بسته بندی

همانطور که شرکت شما رشد می کند، ممکن است متوجه شوید که مدیریت بسته بندی به خودی خود تقریباً به یک بخش تبدیل می شود. در نتیجه، می‌خواهید راه‌ هایی برای کارآمدتر و کم‌هزینه ‌تر کردن آن بیابید. در اینجا چند راه برای کاهش هزینه های بسته بندی آورده شده است.

ساده کردن ذخیره سازی و استفاده از مواد بسته بندی

مطمئن شوید که محبوب‌ترین مواد بسته‌بندی شما در مکانی با دسترسی آسان ذخیره می‌شوند و موجودی مواد بسته بندی شما به خوبی ذخیره می‌شود. مواد بسته بندی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند را به منطقه ای دورتر منتقل کنید.

خودکارسازی وظایف رایج بسته بندی

اگر در حال حاضر به افراد برای انجام این کارهای تکراری پول می دهید، سرمایه گذاری در فناوری رباتیک برای جمع آوری یا بسته بندی کارتن ها را در نظر بگیرید. کارکنان خود را به سمت وظایف سطح بالاتر و با ارزش تر تغییر دهید تا شرکت خود را رشد دهید.

نحوه کاهش و استفاده مجدد از مواد بسته بندی

با یافتن راه هایی برای استفاده مجدد، کاهش و بازیافت مواد بسته بندی، هزینه ها را کاهش داده و در هزینه ها صرفه جویی خواهید کرد.

 

بسته بندی در صنایع غذایی

اگر در صنعت تولید مواد غذایی هستید، هنگام انتخاب مواد بسته بندی خود چندین ملاحظات دیگر را نیز در نظر خواهید داشت. علاوه بر بررسی هزینه، در دسترس بودن و پایداری مواد، باید در نظر بگیرید که چگونه مواد غذایی و نوشیدنی ها را ایمن، مطمئن و تازه نگه می‌دارد.

بسته بندی مقاوم در برابر دستکاری در تولید مواد غذایی و همچنین استفاده از مواد غذایی مناسب، به ویژه هنگام انتخاب بسته بندی پلاستیکی مهم است. انواع خاصی از بسته بندی فرصت‌های بازاریابی و برندسازی بهتری را فراهم می کند، که می تواند یک مزیت رقابتی در قفسه‌های شلوغ فروشگاه‌های مواد غذایی باشد.

 

انواع رایج جعبه های بسته بندی در دنیا

حال که با بسته بندی و اهمیت آن آشنا شدید و دانستید که برای بسته بندی از انواع مواد اولیه استفاده می شود می‌خواهیم در ادامه مقاله بسته بندی با جعبه را مورد بررسی قرار دهیم.

در دنیای بسته بندی، بسیاری از مردم در مورد انواع مختلف جعبه ها و اصطلاحات مربوط به آن آشنایی های زیادی دارند. زیرا بسته بندی با جعبه یکی از متداول ترین انواع بسته بندی است، بسته بندی‌های ثانویه و بسته بندی های فرعی که برای محافظت بیشتر و انبارداری کالاها و محصولات انجام می شود اکثرا از جعبه هستند. اساس تقسیم بندی و دسته بندی جعبه‌های نیز بسیار متفاوت است، برخی بر اساس ماده اولیه تقسیم بندی می‌شوند برخی بر اساس نوع برش و نحوه باز و بسته شدن آن دسته بندی می شوند و برخی بر اساس کاربرد و سایز دسته بندی می شوند.

اساساً چند نوع رایج جعبه در بسته بندی وجود دارد. همه از خمیر کاغذ با ضخامت های مختلف ساخته شده اند.

انواع جعبه :

1. جعبه های مقوایی یا کارتن های تاشو

کارتن های تاشو که به آن ها کارتن مقوایی یا جعبه‌های مقوایی نیز گفته می‌شود از رایج ترین انواع جعبه‌هایی هستند که در خرده‌فروشی‌ها می بینید. به یک جعبه غلات معمولی فکر کنید - این یک کارتن تاشو است. این جعبه‌ها فضای کافی برای چاپ و تبلیغات را فراهم کرده و از طرفی جنسشان به گونه‌ای است که می‌توان هر طرحی را بر روی آن‌ها چاپ نمود.

این جعبه‌ها اولین نوع جعبه‌هایی بودند که در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار گرفتند. زمانی بود که کارتن های تاشو فقط برای بسته بندی کالاهای گران قیمت استفاده می شد، اما با گذشت زمان این موضوع تغییر کرد. کارتن های تاشو اکنون توسط اکثر شرکت ها برای ایمن سازی و ارسال ایمن بسته های خود به مصرف کننده استفاده می شود.

این جعبه ها یکی از رایج ترین و محبوب ترین نوع جعبه مورد استفاده در صنعت حمل و نقل نیز هستند زیرا استفاده و مهر و موم آنها آسان است. کارتن های تاشو می توانند در صورت عدم استفاده جمع شوند و زمانی که نیاز به استفاده از آنها دارید دوباره سرهم شوند. آنها برای حمل اقلام سبک مانند کفش، کالاهای کنسرو شده و ...  ایده آل هستند.

 

2. جعبه های سفت و سخت یا هاردباکس ها

جعبه‌های سفت و سخت (که به آن جعبه‌های تنظیم نیز می‌گویند) محکم‌ تر از کارتن های مقوایی هستند و مانند آن ها تا  یا جمع نمی‌شوند. آنها اغلب، اما نه همیشه، برای محصولات رده بالاتری که ارزش درک شده بیشتری دارند، استفاده می شوند. آنها همچنین زمانی استفاده می شوند که محصول داخل آن سنگین است و نیاز به پشتیبانی اضافی دارد. جعبه گوشی های آیفون، نمونه‌ای از جعبه سخت است.

اغلب اوقات، یک جعبه هاردباکس را با یک بسته بندی جداگانه ساخته شده از پارچه، چرم یا کاغذ زیبا ارائه می دهند. این امر جذابیت آن را برای مصرف کننده افزایش می دهد.

3. جعبه های راه راه

جعبه های راه راه (که به آن تخته راه راه، تخته فیبر راه راه یا تخته ترکیبی نیز می گویند) مواردی هستند که معمولاً به عنوان جعبه های مقوایی قهوه ای از آنها یاد می کنیم یکی از موارد استفاده از این جعبه ها هنگام نقل مکان به خانه جدید برای بسته بندی وسایل است.

جعبه های راه راه معمولا دارای سه لایه هستند. یک لایه موج دار یا فلوت دار که بین دو لایه مسطح بیرونی قرار گرفته است. لایه فلوت شده محل استحکام این محصول کاغذی است.

در بسته بندی، جعبه های راه راه اغلب به عنوان "جعبه های ارسال کننده" یا "بسته های اصلی" نامیده می شوند و بیشتر برای ارسال محصولات آماده خرده فروشی یک شرکت به فروشگاه ها در سراسر کشور/جهان استفاده می شوند.

جعبه راه راه گاهی نیز معمولاً به عنوان بسته‌بندی خرده فروشی اولیه به همان شیوه ای که از کارتن تاشو کاربرد دارد، استفاده می‌شود.

در جعبه‌های راه راه گاهی برای اینکه بسته بندی روی مقوا انجام نشود از لیبل ها در آن ها استفاده می شود. لیبل ها همان برچسب های چاپ شده کاغذی هستند. اگر بخواهند به جای لیبل خود کارتن ها را چاپ کنند از روش چاپی به نام فلکسوگرافی استفاده می کنند. این روش چاپی مناسب برای کاربردهای تک رنگ است.

4: جعبه های همپوشانی کامل

فلپ های بیرونی روی این جعبه کاملاً با عرض جعبه همپوشانی دارند. این باعث می شود جعبه سخت و انعطاف پذیر باشد. همچنین سطحی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آن برای چاپ برخی از طرح های زیبا و در نهایت بهبود تصویر محصول استفاده کرد. این سطح علاوه بر طرح محصول در حوزه تبلیغات نیز می تواند بسیار اثر گذار باشد.

5: جعبه های پنجره دار

این نوع جعبه ها برای حمل و نقل محصولات خرده فروشی مانند کوکی ها عالی هستند. می توان از این جعبه ها به عنوان روش های منحصر به فرد برای جذب مشتری یاد کرد. در طراحی جعبه بسته بندی محصولاتی مانند کوکی ها، قسمت بالای جعبه را شفاف و یا پنجره دار است به این ترتیب، کوکی ها در واقع می توانند خود سبب جذب مشتری شوند.

6: جعبه های تلسکوپ

این نوع جعبه دارای دو تکه قابل جداسازی است یعنی دارای دو قسمت پایه و درب هستند. بیشتر برای ارائه محصولات پیشرفته مانند فناوری استفاده می شود و احساس پیچیدگی را  به مشتری القا می کنند.

انواع جعبه های سفارشی

در بالا با جعبه های عمومی و جعبه های متداولی که برای بسته بندی کالاها و محصولات هستند آشنا شدیم. اما برندها و شرکت ها از جعبه ها برای اهداف مختلف در سبک ها و طرح های مختلف استفاده می کنند. اما همیشه این جعبه ها برای هر محصول و هر کالایی مناسب نیست. برخی از شرکت ها برای کالاها و محصولات خود نیاز به یک جعبه سفارشی دارند. این جعبه سفارشی گاهی از متریال غیر متعارف ساخته می شود و گاهی ابعاد و شکل متفاوتی دارد. این جعبه های سفارشی هم از لحاظ زیبایی و تبلیغاتی می‌توانند در برند سازی اثر گذار باشند، هم می توانند بهتر از جعبه های متداول از کالاهای داخل خود مراقبت کنند.

یکی از شرکت هایی که نیاز به جعبه هایی با ابعاد و مقاومت های ویژه دارند شرکت های پست و شرکت های حمل و نقل مانند تیپاکس هستند. اکثر شرکت های حمل و نقل کالا با یک یا چند نوع جعبه زیر سر و کار دارند:

جعبه های راه راه: جعبه های راه راه دقیقاً همان جعبه هایی هستند که در قسمت قبل توضیح دادیم. فقط جعبه های راه راه سفارشی که برای این شرکت ها طراحی و تولید می شود جادار و بادوام تر بوده و برای حمل و نقل مناسب تر هستند. از دیگر ویژگی های جعبه راه راه سفارشی این است که قابل بازیافت نیز دارند. جعبه های راه راهی که برای این شرکت ها تولید می شوند از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه هستند. یکی از ویژگی‌هایی که جعبه‌های راه راه برای این شرکت ها دارند این است که برای انبار کردن این جعبه‌ها آن ها را از هم باز می کنند و به صورت کم جا ذخیره می‌کنند تا فضای زیادی از این شرکت ها نگیرند.

جعبه های سخت یا هارد باکس:

 در بالا توضیح دادیم که این جعبه ها برای جا به جایی وسایل گران قیمت و بسته بندی کالاهای لوکس استفاده می شود. اما در شرکت‌های حمل و نقل هارد باکس‌ها کاربردهای بیشتری نیز دارند. این جعبه‌ها علاوه بر جا به جایی کالاهای لوکس برای جا به جایی وسایل با آسیب پذیری بالا نیز استفاده می شوند زیرا این جعبه ها مقاومت بیشتری نسبت به دیگر جعبه های مقوایی دارند.

جعبه های تاشو:

 این جعبه ها نسبت به دو جعبه قبلی مقاومت بسیار کمتری دارند و تنها برای جا به جایی اقلام غیر آسیب پذیر و سبک در شرکت های حمل و نقل استفاده می شوند.

میلرها:

میلرها در صنعت حمل و نقل به دو بسته بندی اطلاق می شود اولی کانتینرهای حمل و نقل هستند و دومی به پاکت های میلر معروف هستند. پاکت های میلر، پاکت های حمل و نقل ضخیم و روکش دار برای جابجایی اقلام کاغذی سبک وزن یا شکننده هستند.

جعبه های حمل و نقل RSC:

جعبه‌های کانتینری شکافدار معمولی که جعبه‌های حمل و نقل RSC نامیده می‌شوند، معمولاً به جعبه‌های مقوایی راه راه استاندارد با درب‌ های تاشو اشاره می‌کنند که می‌توانید با نوار حمل و نقل، منگنه یا چسب‌های مشابه بسته بندی شوند. این جعبه ها یک انتخاب معمول برای حمل و نقل محصول هستند، به ویژه در مقادیر بیشتر، و می توانند برای وزن های مختلف یا محدودیت های فضایی سفارشی شوند. وقتی به روش های حمل و نقل سنتی فکر می کنید، احتمالاً جعبه های حمل و نقل RSC را تصور می کنید.

این جعبه ها اگرچه برای حمل و نقل مناسب هستند، اما برای انبارداری خیلی مناسب نیستند زیرا زمانی که روی یکدیگر قرار می گیرند بر اثر تصاعد وزنی که پیدا می کنند خم می شوند و ممکن است واژگون شوند.

اهمیت جعبه های حمل و نقل

 جعبه های حمل و نقل شاید در ظاهر موضوعی بی اهمیت به نظر برسند اما برای شرکت های حمل و نقل و شرکت هایی که به صورت دیجیتال فعالیت دارند بسیار اهمیت دارد. بگذارید با یک مثال توضیح دهم فرض کنید یک محصولی را از یک فروشگاه اینترنتی سفارش می دهید و محصولی که به دست شما می رسد هم آسیب دیده هم در بسته بندی ضعیف و کثیف به دست شما می رسد. جعبه های حمل و نقل مناسب می توانند اعتبار یک شرکت دیجیتال را در اینجا ایجاد کند یا آن را از بین ببرند و به معنای تفاوت بین محصولی است که سالم به دست گیرنده می رسد یا در حمل و نقل آسیب می بیند.

جعبه ‌های بادوام در این شرکت ها  ضروری هستند و برای صرفه‌ جویی در هزینه و کارایی بهینه، باید اندازه آن‌ ها متناسب با مشخصات سفارشی و وزن مورد نیاز کالاها و محصولات این شرکت ها داشته باشد.

از طرفی دیگر این جعبه ها از آن جایی که از کاغذ و مقوا ساخته می شوند برای چاپ بسیار مناسب هستند و در برند سازی و تبلیغات شرکت می توانند بسیار اثر گذار ظاهر شوند.

طراحی انواع جعبه

بسته بندی جهان را منظم نگه می‌دارد. خواه بسته‌ای برای یک خوراکی کوچک باشد یا برای مصرف راحت یک نوشیدنی یا برای بسته‌بندی یک کالای دیجیتال یا لوازم خانگی.

 در این قسمت از مقاله می‌خواهیم طراحی جعبه‌های بسته‌بندی را مورد بررسی قرار دهیم. طراحی جعبه بسته‌بندی محصول به ایجاد نمای بیرونی یک محصول اشاره دارد. این طراحی شامل انتخاب در مواد و فرم و همچنین گرافیک، رنگ و فونت است که در یک جعبه، یک قوطی، یک بطری یا هر نوع بسته بندی استفاده می شود.

اهمیت طراحی جعبه بسته بندی به حدی است که می تواند قبل از مصرف محصول در مخاطب احساس رضایت ایجاد کند. این جمله شاید کمی عجیب به نظر برسد. اما در حقیقت جعبه‌ها یک تجربه حسی در مخاطب ایجاد می‌کنند که به معنای واقعی کلمه شخص  را از طریق بینایی، لمس و صدا (و احتمالاً بو و طعم، بسته به محصول/کالا) درگیر می‌کند. همه این جزئیات به مخاطب کمک می‌کند تا بفهمیم محصول داخل جعبه برای چیست، چگونه باید از آن استفاده کرد، چه کسی باید از آن استفاده کند، و شاید مهمتر از همه اینکه آیا باید محصولی را بخریم یا نه.

در این بخش طراحی جعبه، به این می‌پردازیم که چگونه جعبه‌های بسته‌بندی داستانی که برند می‌خواهد را بازگو کند.

قبل از شروع طراحی جعبه یک محصول، چند سؤال وجود دارد که باید پاسخ آنها را حین طراحی در نظر داشت:

محصول چیست؟

چه کسی محصول را می خرد؟

مردم چگونه محصول را خریداری می کنند؟

بیایید کمی عمیق تر به این موارد نگاه کنیم:

1. محصول چیست؟

یک سؤال ساده نیست که پاسخ به آن آسان باشد این یک سؤال فنی است که شما چه چیزی می فروشید؟ چقدر بزرگ است؟ از چه موادی ساخته شده است؟ آیا ظریف است؟

این سؤال به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که آیا الزامات لجستیکی برای بسته‌بندی محصول شما وجود دارد یا خیر. به عنوان مثال، یک محصول ظریف به بسته‌بندی مطمئن‌تری نیاز دارد. از طرف دیگر، چیزی که بزرگ یا با ابعاد عجیب و غریب است، ممکن است به یک راه حل بسته بندی سفارشی به جای جعبه نیاز داشته باشد.

2. چه کسی محصول را خریداری می کند؟

آیا این محصول قرار است توسط مردان، زنان یا هر دو استفاده شود؟ برای کودکان است یا بزرگسالان؟ آیا برای افرادی که از محیط زیست آگاه هستند طراحی شده است؟ به کسانی که بودجه دارند یا درآمد بالایی دارند ارائه می شود؟

بسته بندی یک محصول باید برای مصرف کننده ایده‌آل آن، جذاب باشد. قبل از شروع فرآیند طراحی‌جعبه ، مهم است که بدانید آن مصرف کننده کیست. محصولات برای افراد مسن ممکن است به متن بزرگتری نیاز داشته باشند. از طرف دیگر، اقلامی که برای مشتری مرفه طراحی شده اند، باید موادی را در نظر بگیرند که احساس لوکس بودن را ایجاد کنند. البته بعضی از محصولات نیز وجود دارند که بسته بندی آن تاثیری در جذب خریدار ندارد چرا که هنگام ارائه بدون بسته بندی درون ویترین ها قرار می گیرند مانند یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون و از این دست لوازم خانگی، در این موارد بسته بندی بیشتر وظیفه محافظت از محصول در مراحل مختلف حمل و نقل را دارد.

3. مردم چگونه محصول را خریداری می کنند؟

آیا مشتری محصول را از سوپرمارکت می‌خرد؟ یک بوتیک کوچک؟ یا فروشگاه دیجیتال؟

اگر محصول قرار است به صورت آنلاین فروخته شود و ارسال شود، باید در مورد بسته بندی متفاوت فکر کرد تا اینکه در قفسه های فروشگاه بزرگ باید از رقبا متمایز شود. اقلامی که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند، احتمالاً نباید فضای اضافی زیادی داشته باشند که می‌تواند باعث شود که محصول در اطراف تکان بخورد یا بسته خم شود. اما محصولاتی که در یک قفسه فروشگاه قرار دارند جعبه‌های آن ها باید به گونه ای باشد که چشم مخاطب را سریع به خود جلب کند.

پاسخ های خود را دریافت کردید؟ خوب اینها شما را در گرفتن تمام تصمیمات (بسیاری) دیگری که باید در فرآیند طراحی جعبه بگیرید، راهنمایی می کند.

در زمان طراحی نیز باید اطلاعاتی جمع آوری کنید که علاوه بر جلب نظر مخاطب در برندسازی نیز اثرگذار باشد این اطلاعات الزامات برند هستند. گاهی اوقات یک جعبه علاوه بر بسته بندی محصول، نشان دهنده یک برند معتبر است. اگر جعبه نیاز دارد که زیبایی برند خاصی را نشان دهد، مطمئن شوید که اطلاعات زیر را قبل از شروع طراحی جمع آوری کرده اید:

رنگ ها

از قبل مقادیر CMYK یا مقادیر تطبیق پنتون (PMS) مربوط به رنگ سازمانی برند را تهیه کنید. زیرا این رنگ ها شامل مواردی می‌شود که مخصوص چاپ هستند و در شناسایی سریع برند شما کمک فراوانی می کنند.

 فونت  نوشته ها

اطمینان حاصل کنید که فونت های مناسب برند و دستورالعمل های استفاده خاص از آن را دارید.

لوگو

بهتر است در انتخاب جای لوگو دقت کنید، لوگو باید در روی بسته بندی به گونه ای قرار بگیرد که قابل شناسایی باشد و به خوبی دیده شود. این چیزی است که برای محصول خاص بسیار منحصر به فرد خواهد بود، اما باید مطمئن شد که قبل از شروع طراحی، همه چیز آماده است. توجه داشته باشید که بسته به صنعت و محصول، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که به دلایل قانونی لازم است روی جعبه بسته بندی قرار گیرد.

تصاویر و عکس ها

برخی از برندها و محصولات عکس هایی را روی جعبه خود قرار می‌دهند. قبل از شروع فرآیند طراحی باید آن ها را آماده داشته باشید.

نمرات مورد نیاز

بسته به محصول و صنعت، ممکن است از طراح خواسته شود که بارکد، اطلاعات تغذیه، علائم مرتبط و غیره را  رو جعبه وارد کند.

بدانید به چه محتوای اضافی نیاز دارید

برخی از محصولات - مانند مواد غذایی یا لوازم آرایشی - دارای اطلاعات اضافی هستند که باید در دسته ‌های مختلف محصولات قرار داده شوند (تاریخ انقضا یا شماره دسته). احتمالاً نمی‌خواهید این را مستقیماً روی بسته‌بندی خود چاپ کنید، زیرا مرتباً در حال تغییر است، اما باید مطمئن شوید که فضایی روی بسته بندی برای آنها اختصاص دهید. معمولا این اطلاعات توسط جت پرینترها در مرحله آخر بسته بندی بر روی محصول چاپ می شوند.

 

چاپ و مراحل چاپ جعبه  را مشخص کنید

چاپ کاری نیست که شما تا زمانی که طراحی کامل نشده است انجام دهید. اما قبل از رسیدن به آن مرحله باید در مورد آن فکر کنید! ارتباط با یک چاپخانه و یا شرکت تبلیغاتی به شما اطمینان می دهد که از هزینه های چاپ مطلع هستید، همچنین آنها می توانند اطلاعات خاصی را در اختیار شما قرار دهند که می‌تواند به طراح شما در تهیه فایل ها کمک کند.

چند نکته مهم در مورد چاپ:

چاپخانه شما به یک فایل با کیفیت بالا برای چاپ نیاز دارد. طراح شما باید یک فایل آماده چاپ با فرمت های tif ، PDF یا Cdr باشد. این فرمت‌ها معمولا توسط نرم افزارهای حرفه ای طراحی مانند فتوشاپ، کرل و یا ایلستریتور تولید می‌شوند.

گزینه های رنگی

برخی از چاپخانه ها می‌توانند رنگ های پنتون را نیز چاپ کنند. در هنگام انتخاب چاپخانه دقت کنید که کار شما چند رنگ است و کدام چاپخانه با چه امکاناتی توان چاپ و تولید بسته بندی شما را دارد.

طراحی جعبه بسته بندی را ارزیابی کنید

شما ایده های طراحی عالی دارید! اما این طراحی جعبه نمی دانید که برای محصول شما مناسب است یا نه ؟ آیا این بسته بندی در نظر مخاطب جذاب است یا نه؟ این سوالات و ارزیابی ها را می توانید با چند سؤال محک بزنید.

آیا مشخص است که محصول شما چیست؟ وقتی به جعبه نگاه می کنید، مشخص است که محصول چه کاری انجام می دهد و برای چه کسی است؟ خریداران فقط برای چیزهایی که می فهمند پول خرج می کنند.

مطمئن شوید که جعبه شما شبیه چیز دیگری نیست (مگر اینکه خیلی عمدی باشد). قطعاً نمی خواهید مصرف کننده خود را گیج کنید.

آیا جعبه نماینده صادقانه محصول شماست؟

یکی از بدترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که محصول خود را به اشتباه در جعبه خود معرفی کنید. اطمینان حاصل کنید که هر عکس روی جعبه در واقع عکس محصول است. البته، شما می توانید و باید، بهترین چهره خود را روی جعبه به نمایش بگذارید، اما اگر تصویری از کلوچه‌های پر از کشمش را نشان دهید و در واقع فقط یکی دو کشمش در هر یک از کلوچه های شما وجود داشته باشد، مشتری احساس می‌کند فریب خورده است او احتمالاً خرید مجدد نخواهد کرد.