طراحی و چاپ ست اداری در طرح هرم

در هر شرکتی برای مکاتبات، اوراق یا برگه هایی وجود دارد که به آن ها اوراق اداری گفته می شود. اوراق اداری در شرکت های طراحی و چاپ تبلیغاتی به ست های اداری معروف هستند. ست های اداری در شرکت های مختلف شامل برگه های مختلفی می شوند اما اصلی ترین بخش های ست های اداری شامل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کاغذ یادداشت و لیبل می باشند. شرکت طرح هرم  یک شرکت طراحی و چاپ ست های اداری با سابقه 10 ساله می باشد.  ست های اداری طرح هرم در شرکت ها رسالتشان ابتدا تبلیغ برند است. ست های اداری اگر به صورت اختصاصی طراحی و چاپ شوند در هر جا به جایی مانند یک کارت ویزیت در دست گیرندشان عمل می کنند. در وهله بعدی رسالت یک ست اداری طرح هرم، جنبه های بصری آن ها هستند.  شرکتی که دارای ست های اداری اختصاصی هستند، حرفه ای تر، با سلیقه تر و قابل اطمینان تر به نظر می رسند. یک رنگ سازمانی و یک طرح مشترک این قابلیت را دارد تا یک برند را در ذهن مخاطب ماندگار کند.  علاوه بر این ها آخرین رسالت ست های اداری اختصاصی  طرح هرم این است که فرصت کلاه برداری و کپی برداری از برند ها را کاهش می دهد. شرکت تبلیغاتی طرح هرم به شما پیشنهاد می کند که ست های اداری خود را حتماً به صورت اختصاصی طراحی کنید زیرا ست های اداری که به صورت هماهنگ هستند اعتبارشان نیز بیشتر است. در طرح هرم در زمان طراحی ست اداری،  یک طرح به گونه ای انتخاب می شود که هم برای برگه های یادداشت مناسب باشد و هم با پاکت نامه و لیبل. از طرفی دیگر این طرح باید با رنگ سازمانی شرکت و کارت ویزیت نیز هماهنگی کامل داشته باشد. طراحی ست های اداری در طرح هرم هماهنگ و حرفه ای می باشد.

در زمان طراحی ست های اداری شرکت طرح هرم یکسری نکات را در نظر می گیرد که در ادامه به بررسی تک تک آن‌ها می پردازیم.

در تمام ست های اداری طرح هرم، نام تجاری، لوگو، اطلاعات تماس حتماً درج می گردد. آنچه که باعث هماهنگی بین ست های اداری طرح هرم می گردد همان عناصر مشترک هستند.  این عناصر اداری به صورت بصری با یک رنگ سازمانی مشترک وظیفه تبلیغاتی خود را انجام می دهند.

طراحی ست های اداری در طرح هرم از طراحی کارت ویزیت شروع می شود، سپس بر اساس طرح کارت ویزیت، سربرگ و پاکت نامه طراحی می شود. چرا طراحی ست اداری طرح هرم از کارت ویزیت آغاز می شود؟

کارت های ویزیت طرح هرم نقطه شروع تبلیغات شرکت شما می باشند. کارت ویزیت چون اولین ست اداری است که بین شما و مخاطبتان مبادله می شود و تمامی اطلاعات اساسی شرکت را دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و ابتدا طراحی می شود.  چون کارت های ویزیت فضای کوچکی دارند می توانند بقیه ست های اداری نیز از روی آن‌ها طراحی گردند. در واقع در طرح هرم از کارت ویزیت به عنوان یک الگو برای دیگر ست های اداری استفاده می شود.

بعد از کارت ویزیت، سربرگ های در ست های اداری طرح هرم اهمیت دارند.  سربرگ های طرح هرم علاوه بر مکاتبات اداری مکاتبات الکترونیکی را نیز ساپورت می کنند برای مثال یک ایمیل الکترونیکی داخل یک سربرگ اداری تایپ می شود. این ایمیل از لحاظ  تبلیغاتی و از لحاظ قانونی اهمیت بالایی پیدا می کند. سربرگ طرح هرم مکاتبات اداری شما را رسمی تر می کند.

اهمیت پاکت نامه در طرح هرم به اندازه یک کارت ویزیت  است. زیرا یک پاکت نامه می تواند مشابه کارت ویزیت برای شما تبلیغات کند. در زمان مکاتبات اداری چون پاکت نامه اولین چیزی است که به چشم مخاطب می خورد می تواند در ذهن مخاطب از برند شما یک تصویر ایجاد کند. این تصویر اولیه به اندازه یک بیلبورد تبلیغاتی تأثیر گذار است.

با توجه به تمامی موارد ذکر شده یک کارت ویزیت، سربرگ و پاک نامه اختصاصی و هماهنگ به میزان زیادی ذهنیت مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد. این ست ها علاوه بر اینکه تأثیرگذاری نامه را دو چندان می کند برند شما را در ذهن مخاطب ماندگار می کند و نشان می دهد تا چه میزان شما در کارتان حرفه ای هستید و دقت کافی دارید.

 

کاربرد سربرگ A4 و سربرگ A5

تبلیغات مهم‌ترین عنصر در هر کسب و کار هستند. روش های تبلیغاتی با استفاده از ست اداری مؤثرترین روش تبلیغاتی است زیرا تصویر ابتدایی از برند شما ایجاد می کند. این ست های اداری علاوه بر تبلیغات در نشان دادن اعتبار آن شرکت نیز مؤثر هستند و به مخاطب حس اطمینان بیشتری نسبت به برند القا می کنند.

یکی مهم‌ترین اقلام ست های اداری در شرکت طرح هرم، سربرگ ها هستند. سربرگ ها  یک ابزار مهم برای مکاتبات هستند و با استفاده از آن ها، کارفرما ارتباطی صحیح و مکاتبه ای حرفه ای با مخاطب برقرار می کند.

سربرگ ها از این جهت در شرکت طرح هرم اهمیت دارند که در ابتدا اعتبار و دقت شرکت شما را نشان می دهد. در وهله دوم نامه و قراردادی که در سربرگ اختصاصی نوشته می شود تأثیرگذاری‌اش بیشتر می شود و یک نامه تجاری با اهمیت و بدون کوچک‌ترین اشکال قانونی و کلاه‌برداری با استفاده از سربرگ مکاتبه می شود. سربرگ اختصاصی نامه ها و قرارداد های شما را هویتی قانونی و سازمانی می بخشد.

داخل سربرگ ها تنها نامه اداری نوشته نمی شود، تمامی فاکتورها، قراردادها، معرفی نامه ها، رزومه ها، بیانیه ها و ... داخل سربرگ نوشته می شوند اما سایز سربرگی که استفاده می شود در تمامی این مکاتبات متفاوت است.

سربرگ هایی که در طرح هرم طراحی و چاپ می شوند دارای دو سایز A4 و A5 می باشند. سربرگ های A4 طرح هرم معمولاً برای نامه هایی با محتوای طولانی و قرارداد ها استفاده می شود اما سربرگ های A5 طرح هرم برای توصیه نامه ها، مکاتبات کوتاه اداری و هر آنچه که محتوایی کوتاه دارد، استفاده می شود.

در شرکت طرح هرم سربرگ ها در ابعاد A6 نیز چاپ می شوند اما مورد استفاده آن‌ها به عنوان کاغذ یادداشت است تا مکاتبه اداری. برگه هایی که به صورت اختصاصی برای یادداشت طراحی می گردند فاقد قسمت تاریخ و پوست بوده و کلمه یادداشت بر روی آن ذکر می گردد تا از حالت رسمی خارج شوند.

محتوای سربرگ های چاپی  طرح هرم در سایزهای A4 و A5 یکسان هستند و تفاوتی در طراحی بین این دو سایز وجود ندارد. آنچه که پیش از طراحی سربرگ های طرح هرم اهمیت دارد، مشخص کردن اطلاعاتی که باید در داخل سربرگ قرار بگیرد. این اطلاعات بسته به نوع کسب و کاری که سربرگ قرار است در آن استفاده شود متفاوت می گردد. معمولاً اطلاعاتی که در سربرگ های طرح هرم استفاده می شود یکسان هستند زیرا برخی از عناصر سربرگ در تمامی مشاغل ثابت و یکسان هستند. عناصر مشترک که در سربرگ طرح هرم استفاده می شود آن‌قدر اهمیت دارند که ضروری است در سربرگ های A4 و A5 طرح هرم قرار بگیرند.

اولین محتوایی که در سربرگ A4 و سربرگ A5 طرح هرم درج می شود نام تجاری و لوگو است. نام تجاری و لوگو هویت برند هستند و اولین و اصلی ترین عنصری هستند که در طراحی سربرگ طرح هرم استفاده می شوند. محتوای مشترک بعدی سربرگ طرح هرم، اطلاعات تماس است.

در سربرگ های A4 طرح هرم به علت اینکه فضای بزرگ‌تری نسبت به سربرگ A5 مشاهده می کنیم، اطلاعات تماس به صورت کامل تر و یا با فونت بزرگ‌تر درج می شود. این اطلاعات تماس می تواند شامل: شماره تلفن، شماره فکس، آدرس شرکت، آدرس وب سایت، آدرس پست الکترونیکی و ... باشد. هرچه فضا برای این اطلاعات بیشتر باشد اطلاعات بیشتری بر روی سربرگ قرار می گیرد. اطلاعاتی که بر روی سربرگ های سایز A5 طرح هرم چاپ می شوند معمولاً با فونت کوچک‌تر چاپ شده و یا خلاصه تر هستند. از آنجایی که اطلاعاتی که روی سربرگ A5 طرح هرم قرار می گیرند باید خوانا باشند، از فونت هایی با سایز کوچک‌تر از 8 معمولاً استفاده نمی شود.

سربرگ های A4 طرح هرم دارای دو بخش هستند: Header و   footer. اطلاعات بر روی این دو قسمت قرار می گیرند ولی محل قرار گیری این عناصر و اطلاعات کاملاً سلیقه ای هستند. آنچه که در طراحی سربرگ A4 طرح هرم متداول است، نام تجاری و لوگو در قسمت Header و اطلاعات تماس در قسمت footer قرار می گیرد.

در سربرگ های A5 طرح هرم نیز دو بخش Header و   footerوجود دارند اما گاهی به علت نبود فضای کافی قسمت فوتر را حذف کرده و به طور خلاصه اطلاعات و عناصر را تنها بر روی Header چاپ می کنند. در سربرگ های A5 طرح هرم که اطلاعات تماس بر روی footer قرار می گیرند، برای صرفه جویی در فضا، از آیکون ها استفاده می کنند. آیکون های اطلاعات تماس علاوه بر صرفه جویی در فضای footer سربرگ، بر زیبایی ظاهر سربرگ و سهولت استفاده از نیز می افزاید.

تاریخ و پیوست نیز جزء عناصر کم اهمیت هستند اما در سربرگ های سایز A4 طرح هرم معمولاً در قسمت سمت چپ Header، فضایی را به آن ها اختصاص می دهند اما در سربرگ سایز A5 معمولاً متداول نیست.

سربرگ های سایز   A4 و A5 طرح هرم، هر دو برای شرکت ها لازم و ضروری هستند. و در زمان سفارش سربرگ حتماً هر دو سایز سربرگ سفارش داده می شوند زیرا حتماً قرار داد های طولانی و هم مکاتبات کوتاه در هر شرکتی انجام می شود. آنچه که در شرکت طرح هرم بین این دو سربرگ ایجاد می کند تفاوت قیمت است.

عوامل متعددی در تعیین قیمت یک سربرگ طرح هرم مؤثر هستند. جنس و گرماژ کاغذ مهم‌ترین این عناصر هستند. هر چه جنس کاغذ با کیفیت تر باشد و گرماژ کاغذ بالاتر باشد به همان نسبت قیمت سربرگ A4 و A5 طرح هرم افزایش می یابد.

ابعاد خود یکی از مهم‌ترین این عوامل تعیین قیمت هستند. سربرگ های سایز A5 مسلماً از سربرگ سایز A4 ارزان قیمت تر بوده و برخی شرکت ها برای صرفه جویی در هزینه های ست های اداری خود از سایز های A5 بیشتر چاپ کرده و جای برگه یادداشت از آن استفاده می کنند.

نکته بعدی که در تعیین قیمت سربرگ طرح هرم اثر گذار است، نوع چاپ است. سربرگ های طرح هرم معمولاً به صورت چاپ دیجیتال و چاپ افست چاپ می شوند. هر چه تعداد سربرگ سفارشی کمتر و زمان سفارش کم باشد از چاپ دیجیتال استفاده می شود و زمانی که تیراژ و تعداد سربرگ زیاد باشد و فرصت کافی برای چاپ داشته باشیم از چاپ افست استفاده می شود.

اما به طور کلی چاپ افست سربرگ در تیراژ بالا مقرون به صرفه است.

طراحی سربرگ های A4 و A5  

شما می توانید با طراحی ست اداری خاص و اختصاصی شرکت خود استاندارد های هویت سازمانی خود را رعایت نمایید و  در عین حال ست اداری خاص و خلاقانه ای داشته باشید. طراحی سربرگ های A4 و A5 طرح هرم کاملاً سلیقه ای و خارج از هر چارچوبی است.  این ویژگی سربرگ های طرح هرم را منحصر به فرد، زیبا تر و تأثیرگذارتر می کند. اما زمان طراحی سربرگ های  A4 و A5 طرح هرم نکاتی رعایت می شود تا هم سربرگ از استاندار های لازم برخوردار باشد و هم استفاده از سربرگ آسان باشد.  طراحان شرکت طرح هرم برای افزایش تأثیر گذار سربرگ های سایز A4 و A5 به نکات زیر دقت می کنند:

  1. سربرگ های A4 و A5 طرح هرم، ورق هایی خالی با یک محتوای کوتاه در Header و   footerهستند به همین دلیل مهم‌ترین نکته در زمان طراحی، حفظ سادگی طرح است. هر چه سربرگ طراحی شده ساده تر باشد سربرگ تأثیر گذار تر می شود.  سربرگ ها را از این جهت ساده طراحی می کنند که در زمان نوشتن محتوای نامه، محتوا تحت تأثیر طراحی سربرگ قرار نگیرد و شلوغی سربرگ مخاطب نامه را سر در گم نکند. به همین دلیل حذف نکات غیر ضروری از مهم‌ترین ویژگی های سربرگ های طرح هرم می باشد.
  2. برعکس دیگر عناصر سربرگ، رنگ سربرگ تنها در همان دو قسمت Header و   footerاستفاده نمی شود و تمام صفحه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.  در زمان رنگ آمیزی سربرگ های طرح هرم، توجه به رنگ زمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا این رنگ زمینه است که در خوانایی محتوای نامه تأثیر داشته و نظر مخاطب را نسبت به محتوا جلب می کند. گاهی سربرگ ها لازم است که کپی گرفته شوند، در این زمان نیز رنگ زمینه در کیفیت کپی تأثیر گذار است. زمانی که سربرگ ها را نیز فکس می کنند رنگ زمینه در کیفیت ارسال تأثیر می گذارد.

رنگ آمیزی سربرگ های A4 و A5 طرح هرم از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این رنگ آمیزی است که در زیبایی سربرگ اثر می گذارد، اما این موضوع در طرح هرم باعث نمی شود که از رنگ ها بیش از حد استفاده شود و یا از رنگ های نا مناسب استفاده  شود چون رنگ های نامناسب نتیجه ای عکس به همراه دارد.

  1. عناصری که بر روی سربرگ های A4 وA5 طرح هرم قرار می گیرد از لحاظ رنگ و ابعاد با یکدیگر هماهنگی دارند. هماهنگی بین این عناصر نظم بصری را ایجاد می کند که تأثیر گذاری محتوای نامه را افزایش می‌دهد.
  2. در زمان طراحی هر ست اداری طرح هرم یک حاشیه استاندارد در نظر گرفته می شود. بهترین حاشیه ای که برای سربرگ ها تعریف شده است 5 میلی متر تا 1 سانتی متر است. این حاشیه بهتر است فاقد هر گونه طرح یا رنگ باشد. در شرکت طرح هرم به حاشیه سربرگ توجه ویژه می شود زیرا این حاشیه در کیفیت چاپ سربرگ اثر گذار است.

برای رعایت موارد ذکر شده در زمان طراحی بهتر است از نرم افزار های حرفه ای چون فتوشاپ، ایلاستریتور و ... استفاده گردد.

و در آخر قبل از ورود فایل طراحی به مرحله چاپ حتماً یک نمونه پرینت و چاپ از فایل گرفته می شود تا ترکیب چینش، کیفیت رنگ ها، سایز فونت کلمات، املای لغات و ... بررسی گردد.

چاپ سربرگ A4 و A5 

در چاپ سربرگ A4 و A5 طرح هرم می توانید خروجی کار را مشاهده کنید. کیفیت چاپ سربرگ های A4 و A5 طرح هرم علاوه بر نوع چاپ، به نوع کاغذ چاپ نیز بستگی دارد. کاغذ های متداول در چاپ سربرگ A4 و A5 طرح هرم جنس تحریر، کتان و کرافت گرماژ این کاغذها معمولاً80 و 120 گرم می باشد.

سربرگ های A4 طرح هرم برای پرینترها استفاده می شود. نامه ها و قراردادهای رسمی که قرار است از طریق کامپیوتر تایپ بر روی آن‌ها انجام شود، سربرگ آماده سایز A4 است که داخل دستگاه پرینتر قرار می گیرند و عمل پرینت بر روی سربرگ آماده انجام می شود. گرماژ سربرگ های A4 طرح هرم که داخل پرینتر قرار می گیرند 100 گرم است. که این برگه را معمولاً بافت دار می گیرند. کاغذ های بافت داری که برای سربرگ A4 و A5 طرح هرم استفاده می شود جزء کاغذ های فانتزی حساب می شوند. کاغذ های فانتزی و کاغذ های بافت را معمولاً زمانی برای سربرگ استفاده می کنند که سربرگ قرار است یک پیام تبریک را انتقال دهد یا اولین بار سربرگ قرار است به دست مخاطب برسد و سربرگ معرف یک شرکت باشد.

سربرگ های A5 طرح هرم برای معرفی نامه ها و مکاتبات کوتاه اداری استفاده می گردند.

چاپ سربرگ های طرح هرم هم به صورت سیاه سفید انجام می شود هم به صورت رنگی، اما سربرگ های A4 و A5 طرح هرم اگر به صورت رنگی چاپ شوند شکیل تر، متناسب تر و تأثیرگذار تر هستند. سربرگ های A4 و A5 طرح هرم هم به صورت تک رو چاپ می شوند و هم به صورت دو رو، اما چاپ های تک رو طرفداران بیشتری دارد.

سربرگ های A4 و A5 طرح هرم را برای استفاده آسان تر به صورت اوراق چاپ می کنند اما امکان صحافی سربرگ نیز در طرح هرم وجود دارد. سربرگ های طرح هرم که صحافی می شوند معمولاً برای بایگانی استفاده می شوند. این سربرگ ها چون قرار است بایگانی شوند ابعادشان مهم است، ابعاد مناسب برای این سربرگ های بایگانی طرح هرم 210 میلی‌متر در 297 میلی‌متر می باشد.

سربرگ های A4 و A5 طرح هرم را به صورت سرچسب دار و بدون سرچسب دار قابل سفارش هستند. سربرگ های طرح هرم که بدون چسب چاپ می شوند به اوراق آزاد معروف هستند.

زمان چاپ سربرگ های A4 و A5 طرح هرم فایلی که به چاپخانه ارسال می شود باید دارای ابعاد دقیق و متناسبی باشد تا از استاندارد های لازم برخوردار باشد. ابعاد فایل ارسالی از این جهت اهمیت دارد که در زمان چاپ کیفیت چاپ تغییر نکند.

فایل رنگی سربرگ A4 و A5 طرح هرم، به صورت  CMYK است زیرا کیفیت رنگ در مانیتور زمان طراحی و زمان چاپ با یکدیگر متفاوت است برای حل این مشکل و افزایش کیفیت چاپ در طرح هرم از فرمت فایل CMYK استفاده می شود. این فایل در زمان طراحی به صورت RGB ذخیره می شود و خروجی به صورت CMYK می شود. ترکیب رنگی فایل سربرگ طرح هرم در چاپخانه به صورت 16bit می باشد. برای خوانایی و زیبایی سربرگ فونت مناسب سربرگ زمان طراحی نباید کمتر از 8pt باشد.

فرقی نمی کند که از چه روش چاپی استفاده شود، رزولوشن فایل طراحی سربرگ ها باید  300dpi در نظر گرفته شود تا کیفیت چاپ برای سایز های A4 و A5 حداکثر شود. برای سربرگ های به صورت پلات و چاپ عریض هستند، در شرکت طرح هرم رزولوشن معمولاً 150dpi در نظر گرفته می شود.

گاهی در سربرگ ها طرح هرم در زمان طراحی از عکس استفاده می شود، برای اینکه این عکس در زمان چاپ از کیفیتش کاسته نشود از  فرمت‌های jpg و Tif  استفاده می شود.

همان‌طور که قبلاً توضیح داده شد در طرح هرم سربرگ های A4  و A5 به صورت اوراق طراحی و چاپ می شوند اما گاهی لازم می شود که این سربرگ به صورت چند صفحه ای طراحی و چاپ شوند در این زمان فرمت فایل طراحی به صورت Pdf ذخیره می شود تا در زمان چاپ، حداکثر کیفیت را شاهد باشیم.

در سربرگ های A4 طرح هرم که فضای کافی وجود دارد گاهی QR-code اطلاعات شرکت نیز در زمان طراحی استفاده می شود، این کد سایز کوچکی در سربرگ دارد اما نسبت به دیگر عناصر سربرگ کیفیت و خوانایی‌اش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای افزایش کیفیت QR-code آن را به صورت تک رنگ و مشکی K100 چاپ می کنند که  حداکثر کیفیت مشاهده شود.

خط برش در سربرگ های A4 و A5 طرح هرم آخرین مرحله چاپ حساب می شود. بررسی محل دقیق خط برش و رعایت حفظ برش اهمیت بالایی دارد بهترین حالت برای خط برش در طرح هرم پنج میلی متر از هر سمت است.

برای افزایش زیبایی و جذابیت سربرگ ها بعد از مرحله چاپ خدمات تکمیلی بر روی سربرگ های طرح هرم انجام می شود این خدمات تکمیلی شامل UV موضعی و ... می باشد. این خدمات باعث می شود زمانی که نور به سربرگ می تابد درخشندگی خاصی به سربرگ می دهد. این خدمات تکمیلی مقرون به صرفه نیستند ولی برای برخی نامه ها و قرار داد های مهم اداری استفاده می شوند.

کاربرد برگه یادداشت A6 و 10در 10 

زمانی که از ست های اداری صحبت می شود، یکی از پر استفاده ترین اجزاء این ست، برگه های یادداشت هستند. برگه های یادداشت یکی از ارزان‌ترین اجزاء ست اداری هستند، که ابعاد مختلفی سفارش داده می شوند. بسته به نوع استفاده از برگه یادداشت، ابعاد آن را تعیین می کنند. شرکت طرح هرم یکی از پر نمونه ترین شرکت های طراحی و چاپ ست های اداری هستند. در زمینه طراحی و چاپ برگه های یادداشت شرکت طرح هرم دارای تجربه ای 10 سال است. برگه های یادداشتی که در شرکت طرح هرم سفارش داده می شوند معمولاً ابعاد 10 در 10 دارند.

 به طور کلی برگه های یادداشت، باید بسیار کارا باشند، یعنی نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک. اگر برگه یادداشت سایز بزرگ داشته باشد مانند یک سربرگ عمل می کند و کاربرد خود را از دست می دهد و اگر خیلی کوچک باشد که مطالب کمی را در خود جای دهد بلااستفاده بوده و باز هم کارایی ندارد. برگه های یادداشت را معمولاً در سایز A6 سفارش می دهند. سایز برگه یادداشت A6 حدوداً 14.5 * 10 سانتی متر است. از دیگر سایز های متداول برای چاپ برگه یادداشت می توان به سایز های7 *7 سانتی متر، چاپ 7*10 سانتی متر، چاپ 10*10 سانتی متر و ... اشاره کرد. این سایز ها نیز می توانند تک رو و یا دو رو چاپ شوند که در این میان سایز پر طرفدار برگه یادداشت طرح هرم A6 10 در 10 است. در طرح هرم سایز های اختصاصی نیز برای برگه های یادداشت می توان طراحی و چاپ شوند که به سایز های سفارشی معروف هستند. برگه های یادداشت برای اینکه ارزان قیمت تر تمام شوند معمولاً در کنار ست های اداری سفارش داده می شوند تا از کنار اضافات و محل های برش دیگر ست های اداری برگه های یادداشت را چاپ می کنند. اندازه برگه های یادداشت گاهی مطابق با این فضای خالی در نظر گرفته می شود.

 از دیگر ویژگی هایی که می توان به برگه های یادداشت اضافه کرد، سرچسب است. این سرچسب ها کاربرد برگه های یادداشت را بیشتر کرده و از گم شدن و فراموش شدن برگه ها جلوگیری می کند. همان‌طور که قبلاً گفته شد برخی از  شرکت ها نیاز به دفترچه یادداشت دارند که همین برگه یادداشت اختصاصی را صحافی می کنند. در دفترچه های یادداشت گاهی برگه های داخلی را خیلی ساده تر از یک برگه یادداشت معمولی طراحی می کنند و جلد و صحافی آن را با طراحی شکیل تر و زیباتر طراحی می کنند.

.برگه های یادداشت پشت چسب دار طرح هرم کاغذ هایی هستند که از یک سمت یک لایه شفاف چسب بر روی آن ها قرار می گیرند و قابلیت آن را چند برابر می کند. یکی از مزیت های استفاده از برگه های یادداشت پشت چسب دار طرح هرم اتصال برگه ها به یکدیگر است ، این برگه های یادداشت 10 در 10 پخش نشده و نظم پذیری بالایی دارند. شرکت طرح هرم در طراحی و چاپ برگه های یادداشت پشت چسب دار قدمت طولانی دارد و طرفدار این برگه یادداشت همیشه زیاد است.  این برگه یادداشت بهترین گزینه برای کارمندان هستند زیرا کارمندان فضای کمی دارند و از یک ایندکس جداگانه برای برگه های یادداشت طرح هرم استفاده می کنند، این برگه یادداشت به برگه یادداشت رومیزی طرح هرم معروف هستند.  گاهی برگه های یادداشت رومیزی طرح هرم را به صورت تقویم دار چاپ می کنند تا قابلیتشان افزایش یابد. برگه های یادداشت A6 رومیزی طرح هرم را به عنوان یک هدیه تبلیغاتی نیز می توان استفاده کرد، این هدیه روزی چند بار برند شما را به مخاطب یادآوری می کند.

بزرگ‌ترین ویژگی کاغذ یادداشت پشت چسب دار طرح هرم این است که، این امکان را به کاربران می‌دهد که بر روی وسایلی که قابلیت نوشتن ندارند بتوان یادداشت کرد. برای افزایش کارایی برگه های یادداشت پشت چسب دار طرح هرم جنس کاغذ را طوری انتخاب می کنند که بتوان از برگه در داخل دستگاه پرینتر نیز استفاده کرد. در شرکت طرح هرم برگه های یادداشت را معمولاً از جنس کاغذ گلاسه، تحریر، کتان و ... در گرماژهای مختلف چاپ می کنند تا بیشترین کارایی و مقاومت را داشته باشد.

گاهی برگه یادداشت را طوری طراحی و چاپ می کنند که به عنوان یک کارت ویزیت عمل کند و یا به عنوان یک کارت استفاده شود، در این زمان است که طرح هرم به شما پیشنهاد می دهد که از برگه های یادداشت فانتزی 10 در 10 استفاده کنید. برگه های یادداشت فانتزی طرح هرم اختصاصی طراحی می شوند و طرحی مشابه با سربرگ ندارند.در برگه های یادداشت فانتزی 10 در 10 طرح هرم از رنگ های تند استفاده می شد و برگه تعداد رنگ بالایی داشته و جلوه ای شکیل تر و زیبا تر دارند. کاغذ مناسب برای برگه های یادداشت فانتزی 10 در 10 طرح هرم معمولاً گلاسه براق است.

برگه های یادداشت 10 در 10 که در ست اداری سفارش داده می شوند اولین رسالتشان تبلیغات است. زیرا بر روی این برگه های یادداشت 10 در 10 حتماً نام شرکت، برند تجاری، لوگو و گاهی اطلاعات تماس قرار می گیرد. در نمایشگاه ها برگه های یادداشت یکی از مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی به حساب می آیند و مراجعه کنندگان نمایشگاه با یادداشت بر روی آن‌ها و نگهداری‌شان بعد از نمایشگاه برند شما را به مشتری یادآوری می کنند. به همین علت اهمیت طراحی برگه های یادداشت در طرح هرم، کمتر از دیگر عناصر ست های اداری نیست.

طراحی برگه یادداشت A6 و 10در 10 

طراحی برگه های یادداشت A6 طرح هرم به صورت اختصاصی و عمومی انجام می شود. در برگه یادداشت A6 طرح هرم اگر یک طرح ساده و ظریف بالای برگه قرار گیرد و طرح از قبل آماده شده باشد به آن برگه یادداشت، برگه یادداشت با طرح عمومی می گویند. برگه های یادداشت با طرح عمومی در بازار مشابه شان دیده می شود.

برگه های یادداشت A6 شرکت طرح هرم هویت شرکت شما را در نظر گرفته و سپس یک طرح اختصاصی برای برگه های یادداشت شرکت شما از ابتدا طراحی می کنند. مانند دیگر ست های اداری در شرکت طرح هرم برای طراحی برگه های یادداشت 10 در 10 قانون خاصی وجود ندارد و بسته به سلیقه و خلاقیت طراح و نظر کارفرما برگه یادداشت طراحی می شود. بر روی برگه های یادداشت A6 طرح هرم لوگوی شرکت نام برند و اطلاعات تماس درج می شود و در زمان طراحی حتماً از رنگ سازمانی استفاده می شود. برگه های یادداشت A6 فضای کمی دارند، یک فضای 10 در 10، پس عناصر نباید به گونه ای درج شوند که فضای زیادی اشغال کند و نوشته داخل برگه را تحت تأثیر قرار دهد.

برگه های یادداشت A6 طرح هرم معمولاً طرحی مشابه به سربرگ دارند با این تفاوت که تاریخ، پیوست و برخی از اطلاعات تماس در برگه یادداشت وارد نمی شود. در طراحی برگه های یادداشت طرح هرم بالای برگه معمولاً کلمه یادداشت درج می شود تا مورد استفاده آن مشخص باشد. زمان طراحی برگه یادداشت حتماً حاشیه در نظر گرفته می شود در این فاصله نباید لوگو و یا نوشته ای قرار گیرد تا به زیبایی نهایی طرح بیفزاید و نظم کاغذ یادداشت از بین نرود.

زمان طراحی برگه های یادداشت A6 طرح هرم حتماً صحافی برگه یادداشت در نظر گرفته زیرا بسته به نوع صحافی حاشیه و فاصله آن تغییر می کند. حاشیه ای که برای برگه یادداشت در نظر گرفته می شود منگنه، چسب گرم، سیمی، چسب سرد و ... می باشد. برای برخی از برگه های یادداشت A6 طرح هرم جلد نیز در نظر گرفته شده و طرح جلد نیز طراحی می شود. این ویژگی برگه های یادداشت در طرح هرم باعث ایجاد تنوع در بین محصولات شده است. گاهی برگه های یادداشت را ساده در نظر می گیرند و تنها جلد را اختصاصی طراحی می کنند و گاهی برگه ها را طراحی اختصاصی طراحی می کنند و جلد را ساده در نظر می گیرند. البته بسته به نظر کارفرما گاهی هم برگه و هم جلد را با هم طراحی می کنند. در این صورت محصول نهایی برگه یادداشت نیست بلکه یک دفترچه یادداشت است. کاربرد دفترچه های یادداشت A6 طرح هرم در ست های اداری، هدایای تبلیغاتی و نمایشگاه ها بیشتر از برگه های یادداشت است. گاهی هنگام سفارش برگه یادداشت در طرح هرم از همان قالب دفترچه یادداشت نیز سفارش می‌دهند. برای کاهش هزینه ها از قالب های آماده طرح هرم نیز می توانید استفاده کنید.

قبل از چاپ برگه های یادداشت طرح هرم نکاتی زیر رعایت می شود:

بعد از طراحی برگه های یادداشت A6، فایل حاضر شده را به چاپخانه ارسال می کنند تا وارد مرحله چاپ شود. اگر این فایل ارسالی از کیفیت و دقت کافی برخوردار نباشد، زحمات طراح برگه یادداشت و واحد چاپ از بین رفته و برگه یادداشت A6 از کیفیتش کاسته می شود. . در شرکت طرح هرم برای اینکه از کیفیت فایل ارسالی و کیفیت چاپ اطمینان حاصل شود، یکسری از نکات را قبل از چاپ رعایت می شود. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم:

قبل از طراحی فایل، ابتدا سایز برگه یادداشت اختصاصی  مشخص می شود تا اندازه  فایل طراحی با اندازه برگه یادداشت همسان باشد و با همان ابعاد طراحی انجام شود. سایز پر طرفدار برگه یادداشت در طرح هرم A6 و یا 10 در 10 است.

سپس رزولوشن فایل طراحی شده بررسی می شود تا کیفیت چاپ تضمین گردد. حداقل رزولوشن برای فایل طراحی برگه های یادداشت A6300 مگا پیکسل در اینچ است.

کیفیت رنگ نکته بعدی است که ما در طرح هرم چک می کنیم. همان‌طور که میدانید رنگ هایی که در مانیتور هنگام طراحی می بینید با رنگ هایی که بر روی برگه یادداشت چاپ می شوند یکسان نیستند برای هماهنگی این موضوع مود فایل طراحی برگه های یادداشت باید به صورت CMYK باشد تا کیفیت و نوع رنگ از طراحی تا چاپ تغییری نکند. برای کاهش هزینه ها، معمولاً برگه های یادداشت A6 را سیاه سفید چاپ می کنند.

نکته بعدی بررسی حاشیه برگه یادداشت و محل برش است. این فضا در کمترین حالت باید 5 میلی‌متر و یا 0.5 سانتی متر باشد. تعیین این فاصله در زمان طراحی برگه یادداشت A6 یک بار بررسی شده است زیرا عناصری که قرار است داخل برگه یادداشت قرار گیرند (مانند لوگو، نام برند تجاری و ...) پس از برش برگه یادداشت دست نخورده باقی بمانند. به همین دلیل در این حاشیه امن نباید هیچ گونه خطوط و علامتی قرار گیرد. و از طرفی دیگر فاصله عناصر باید با حاشیه تنظیم گردد، به عنوان مثال تصور کنید لوگو قرار است وسط کادر بالا باشد برای تعیین محدوده وسط، فاصله لوگو از طرفین تا خط حاشیه باید یکسان باشد. حتی اگر قرار است طرحی در کنار حاشیه صفحه قرار گیرد فاصله آن تا فاصله امن باید از هر طرف یکسان باشد. البته مشاوران طرح هرم توصیه می کنند این حاشیه ها  بهتر است در کنار برگه قرار نگیرد و کنار برگه خالی باشد تا از احتمال نامتقارن بودن حاشیه ها پس از برش برگه یادداشت جلوگیری شود.

اندازه فونت برگه یادداشت A6 نیز مهم است. زمانی که فونت طراحی کمتر از 6 پوینت در نظر گرفته می شود خوانایی طرح کم می شود و از زیبایی برگه یادداشت می کاهد و از طرفی دیگر مخاطب با دیدن آن چشمش خسته می شود. اگر فونت بزرگی برای این فضای 10 در 10 در نظر گرفته شود، متن نوشته شده در برگه یادداشت با متن طراحی شده در مخاطب برگه یادداشت ایجاد حس سردرگمی می کند.

گاهی برگه های یادداشت تک رنگ چاپ می شوند بهتر است در این زمان فایل رنگی شما به صورت C:0 M:0 Y:0 k:100 ذخیره شوند تا بهترین کیفیت چاپ را مشاهده نمایید.

فایل های طراحی شده برگه یادداشت  بهتر است با فرمت های TIFF, PDF, JPEG و ... ذخیره شوند. تا بهترین کیفیت چاپ را داشته باشند. فرمت PDF جزء فرمت هایی است که کمترین میزان خطا و جا به جایی عناصر در فایل طراحی برگه یادداشت را دارد.

در آخر،  در طرح هرم قبل از شروع مرحله چاپ حتماً یک پرینت یا نمونه چاپ از فایل طراحی برگه یادداشت A6  تهیه می کنند تا خطاها، ایرادها و اشکالات کار را بررسی کرده و با کمترین مشکل وارد مرحله چاپ شود و این چنین برگه یادداشت تولید شده در طرح هرم بیشترین کیفیت و کمترین خطا را دارد.

بعد از مرحله طراحی باید نوع چاپ بررسی و انتخاب گردد. چاپ برگه های یادداشت معمولاً به صورت دیجیتال و افست انجام می شود. انتخاب هر کدام از آن‌ها به تعداد سفارش، فرصت مخاطب برای دریافت برگه های یادداشت، بودجه و ... دارد. زمانی که تعداد سفارش کم است و زمان چاپ کوتاه است و از لحاظ مالی محدودیتی وجود ندارد بهترین گزینه چاپ دیجیتال است.

بعد از انتخاب نوع چاپ، نوع کاغذ برگه های یادداشت برسی می شود که متداول ترین این برگه ها تحریر، کتان، گلاسه و ... است که در گرماژهای مختلف طراحی و چاپ می گردند

چاپ برگه های یادداشت A6  10 در 10  در طرح هرم

برگه های یادداشت یکی از پر کاربردترین و ارزان‌ترین نوشت افزار های اداری  در شرکت طرح هرم هستند و چون افراد روزی چند بار با این نوشت افزار در ارتباط هستند بهتر است کیفیت چاپ آن‌ها بالا باشد تا زمان استفاده هم برای افراد جذاب باشد هم تبلیغاتی که بر روی آن چاپ شده است خوانا و واضح باشد. یکی از با کیفیت ترین انواع چاپ برگه های یادداشت 10 در 10 در طرح هرم، چاپ دیجیتال است. چاپ دیجیتال توسط دستگاه های دیجیتال انجام می شود که در ادامه به بررسی مراحل چاپ دیجیتال برگه های یادداشت A6 می پردازیم.

برای چاپ دیجیتال در طرح هرم ، طراحی دیجیتال ابتدا انجام می شود. برای طراحی برگه های یادداشت A6 معمولاً از نرم افزار های  فتوشاپ، ایلیستریتور ، کورل ، اتوکد و ... استفاده می شود. فایل های آن‌ها با فرمت های TIFF, PDF, JPEG و ...  ذخیره شده و راهی چاپخانه می گردد. در چاپخانه در وهله اول ابعاد برگه یادداشت (10 در 10 یا  A6 بیشترین طرفدار را دارد)، نوع کاغذ، یک رو و دو رو بودن برگه یادداشت بررسی می گردد.

در طرح هرم دستگاه های چاپ دیجیتال، طرح گرافیکی را به حالت bitmap در می آورند. این بدان معنا است که نقاط رنگی طرح را کدگذاری می کنند تا فایل طراحی به صورت کد در بیاید. این کار توسط لیزر دستگاه چاپ انجام می شود. این کدگذاری دیجیتال بر اساس بار الکتریکی مثبت اعمال می شود. تونرها و رنگ های دستگاه دیجیتال که عمل چاپ را انجام می دهند، توسط دستگاه دارای بار الکتریکی منفی می شوند. این کدهای مثبت رنگ های منفی را جذب می کنند و طرح بر روی قسمت درام دستگاه دیجیتال چاپ می شود. در واقع با این عمل طرح دیجیتال برگه یادداشت از کامپیوتر به دستگاه چاپ منتقل می شود. حال باید طرح برگه یادداشت A6 از دستگاه بر روی کاغذ چاپ شود. برای این کار کاغذ یک بار الکتریکی قوی تری دریافت می کند، با باردار شدن کاغذ رنگ های دستگاه بر روی کاغذ منتقل می شوند و در نهایت عمل چاپ صورت می گیرد. مواد رنگی زمانی که روی کاغذ چاپ می شوند هنوز تثبیت نیستند و در صورت برخورد با مانع پخش می گردند. برای ثبات این رنگ های چاپی برگه های یادداشت 10 در 10 از محفظه حرارت و فشار عبور می کنند و رنگ به داخل بافت کاغذ نفوذ می کند. با این مراحل یک تصویر دیجیتال از روی کامپیوتر به واسطه دستگاه بر روی کاغذ چاپ می گردد.

دستگاه دیجیتال برای اینکه مجدد عمل چاپ را انجام دهد، باید از رنگ ها و تونر ها خالی گردد این عمل به دشارژ کردن معروف است و توسط لامپ های مخصوص انجام می گیرد.  مراحل تکمیلی معمولاً بر روی برگه های یادداشت انجام نمی گیرد، چون یک کاغذ کوچک 10 در 10 نیازی به این خدمات نداشته و برگه های یادداشت A6 معمولاً ساده طراحی و چاپ می شود.

بعد از این مرحله برگه چاپ شده وارد محله برش و تا می شود. برگه های یادداشت در این مرحله برش می خورند، که حساسیت این مرحله میلی‌متری است. خطا در آن کیفیت و دقت تمام مراحل قبلی را از بین می برد و کیفیت محصول نهایی را کاهش می دهد.

برای ساخت دفترچه های یادداشت پس از این مرحله، گاهی برگه ها چسب دار شده و سپس صحافی کردن برگه های یادداشت شروع می شود. برای صحافی کردن ابتدا چسب دار کردن برگه، سیمی کردن و یا دوخت انجام می گیرد و در آخر جلد به مجموعه برگ ها اضافه می گردد.

برای تعیین قیمت طراحی و چاپ دیجیتال برگه های یادداشت 10 در 10  و یا دفترچه های یادداشت  A6تمامی این مراحل، هزینه هایشان جداگانه محاسبه می گردند. تنوع در سایز، تنوع در نوع کاغذ، تنوع در تعداد رنگ طرح، تنوع در صحافی و خدمات تکمیلی اصلی ترین عوامل در تعیین قیمت ساخت برگه های یادداشت هستند.

 

انواع پاکت نامه اداری طرح هرم

پاکت های نامه از قدیم الایام در جا به جایی نامه ها و اوراق استفاده می شوند. اما در گذشته تمامی اوراق و نامه ها در ابعاد نامه ارسال می شدند و پاکت ها تنها یک سایز نامه ای داشتند. اما امروزه علاوه بر نامه ، قرار داد ها و مکاتبات اداری نیز به صورت نامه جا به جا می شوند و این اوراق سایز های مختلفی نوشته شده و مسلماً برای ارسالشان نیز نیاز به پاکت با ابعاد مختلف است. امروزه به پاکت نامه اداری که سایز قدیمی همان پاکت های نامه است سایز پاکت نامه اداری یا سایز پاکت ملخی گفته می شود.

از دیگر سایز های پاکت های نامه که به شرکت طرح هرم سفارش داده می شود می توان به پاکت A4 - پاکت A4 پلاس - پاکت A5 - پاکت A4 عطف دار - پاکت A5 عطف دار - پاکت A3 اشاره کرد. تمامی این پاکت های نامه بیشتر به نوع سایز نامه ها و اوراقی که قرار است جا به جا شود انتخاب می شوند.

محل قرارگیری درب پاکت نامه نیز در پاکت ها متفاوت است. گاهی درب روی عرض پاکت نامه بسته می شود و گاهی درب روی طول پاکت بسته می شود. از طرفی دیگر سایز و ارتفاع این درب در مدل های مختلف تغییر می کند که در ادامه برخی از سایزهای مختلف پاکت نامه با درب های مختلف را بررسی می کنیم:

سایز پاکت های  پاکت A3 درب روی عرض 31.5 در 43 ، درب 3 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض 23 در 31 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض سایز پاکت 23 در 31 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت A4 درب روی عرض سایز پاکت 23 در 31 ، درب 4 سانتیمتر 

سایز پاکت A5 درب روی عرض سایز پاکت 22 در 16 ، درب 2 سانتیمتر

سایز پاکت ژاپنی درب روی عرض سایز 22 در 12

سایز پاکت ملخی درب از طول سایز 22 در 11

پاکت های نامه ملخی را معمولاً به صورت درب از سمت طول طراحی می کنند و گاهی درب را چسب دار چاپ می کنند. به این مدل چسب صحافی ملخی نیز گفته می شود. مدل دیگری از صحافی پاکت های نامه وجود دارد که به صحافی چسب از وسط معروف است. در این روش پاکت (بدون توجه به سایز) درب از سمت عرض تا خورده و چسب دار می شود.

کاربرد پاکت های نامه اداری طرح هرم

تبلیغات در دنیای امروز به شدت پر اهمیت هستند و بیشترین هزینه یک شرکت را به خود اختصاص می دهند به همین دلیل هر چیزی که در امر تبلیغات به شما کمک می کند برای شرکت ها  نیز حائز اهمیت است.به طور کلی اهمیت پاکت های نامه اداری علاوه بر نگهداری محتویات نامه داخلش، تبلیغات است. وقتی یک نامه به دست مخاطب می رسد این پاکت مانند یک معرف از طرف شرکت شما، برند شما را به مخاطب معرفی کرده و کسب و کار شما را در ذهن مخاطب ماندگار می کند. شرکت ها برای استفاده از پاکت های نامه در تبلیغات شرکت، یک پاکت نامه (با هر سایزی) را مطابق با ست اداری طراحی و چاپ می کنند.

ست های اداری یکسری از اوراق و کاغذ های اداری هستند که به صورت هماهنگ طراحی و چاپ می شوند. در این ست اداری معمولاً یک پاکت نامه نیز وجود دارد. پاکت نامه ست های اداری معمولاً به سایز ملخی در طرح هرم چاپ می شود و بیشترین میزان طراحی و چاپ پاکت های نامه در این سایز است. سایز های دیگر پاکت های نامه بسته به نوع کسب و کار، در تیراژ های پایین تر چاپ می شوند.

از طرفی دیگر پاکت های نامه سایز ملخی  طرح هرم برای هدایای تبلیغاتی شرکت ها نیز بسیار پر کاربرد است. کارت پستال ها، تقدیر و تشکر ها، پیام های تبریک اکثراً در سایز پاکت نامه ملخی چاپ و طراحی و می گردند و کاربرد این پاکت های پستی را بیش از پیش می کنند.

طراحی پاکت نامه در طرح هرم

برای مکاتبات اوراقی بین ادارات و شرکت ها از نامه های کاغذی استفاده می شود. نامه ها را معمولاً داخل پاکت نامه قرار می دهند تا هم ظاهر شکیل تری داشته باشند و هم محتوای نامه از صدمات فیزیکی حفظ شود. زمانی که نامه به دست گیرنده می رسد داشتن هویت بر رو پاکت ضروری است. این پاکت های نامه اختصاصی، کسب و کار شما را حرفه ای نشان داده و علاوه بر این که حس مثبت به مخاطب القا می کند، مخاطب را از سردرگمی هنگام دریافت پاکت نامه خارج می کند.

در شرکت تبلیغاتی طرح هرم پاکت های نامه با هر سایزی  را مطابق با بقیه ست های اداری شرکت طراحی می کنند و در آن حتماً از رنگ سازمانی استفاده می کنند.

پاکت های نامه نیز مانند دیگر اوراق اداری که به صورت عمومی و اختصاصی طراحی می شوند، برای طراحی‌شان قانون خاصی وجود ندارد و طراحی آن‌ها کاملاً سلیقه ای است. اما در طرح هرم هنگام طراحی پاکت های نامه اداری نکاتی رعایت می شود که این نکات باعث می شود تا پاکت نامه علاوه بر یک پاکت ساده، مانند یک برگه تبلیغاتی معرف برند و کسب و کار شما عمل می کند.

در هنگام طراحی پاکت نامه طرح هرم، سازگاری و یکپارچگی طرح ست اداری حفظ می شود. این جمله به این معنا است که زمان طراحی پاکت طرح هرم، سربرگ نامه مد نظر قرار گرفته می شود و آرم لوگوی شرکت، اطلاعات تماس ، فونت کلمات و رنگ به کار رفته در هر دو متناسب و یکپارچه است.

حفظ ظرافت در طراحی پاکت نامه طرح هرم نیز ضروری است. گرافیک پاکت نامه نیز مانند گرافیک سربرگ باید علاوه بر زیبایی، ساده و ظریف باشد و هارمونی رنگ ها و استفاده از رنگ های سازمانی در آن‌ها رعایت می شود.

بر روی این پاکت های نامه اختصاصی عناصر و اطلاعاتی چاپ می شود تا هویت پاکت نامه را تشکیل دهند و آن را اختصاصی کنند. این عناصر و اطلاعات از قانون خاصی پیروی نمی کنند ولی معمولاً شامل موارد زیر می شوند:

نام برند و نام تجاری، آرم و لوگوی شرکت، اطلاعات تماس و راه های ارتباطی، نام مسئول فرستنده و نام گیرنده نامه (در صورتی که نامه از طرف شخصی خاص به فردی مشخص ارسال گردد)، پیام تبلیغاتی شرکت.

محل قرار گیری هر کدام از این عناصر نیز قابل تأمل و سلیقه ای است. اما این عناصر باید طوری صفحه بندی شوند که علاوه بر زیبایی، رسالت تبلیغاتی پاکت نامه را نیز انجام دهد. بسته به نوع مصرف پاکت نامه اداری اختصاصی این صفحه چینی نیز می تواند تغییر کند.

در طرح هرم آخرین مرحله طراحی پاکت نامه، بررسی کیفیت فایل ارسالی به چاپخانه است. هر چه فایلی که به چاپخانه تحویل داده می شود دقیق تر و بی ایراد تر باشد، محصول نهایی چاپ شده با کیفیت تر خواهد بود.

در آخر  چون پاکت های نامه به صورت تک رو چاپ می شوند و داخل پاکت خالی و سفید است، در طراحی نیز تمامی عناصر را به یک صورت یک رو قرار گیرند.

چاپ پاکت نامه اداری در طرح هرم

با توجه به اینکه پاکت های نامه اداری تنها یک محافظ برای نامه ها نیستند و مانند کارت ویزیت شما هستند، کیفیت چاپ در این پاکت ها حائز اهمیت است. رعایت استاندارد های سایز پاکت نامه و محل های برش در مرحله طراحی انجام می شود اما اجرای آن در چاپخانه و در مرحله چاپ انجام می شود.  پاکت های نامه را به صورت سیاه و سفید و رنگی چاپ می کنند که چاپ رنگی این پاکت های نامه معمولاً تا پنج رنگ است و خدمات تکمیلی مانند طلا کوب، نقره کوب، لوگوی برجسته و ... نیز پس از چاپ در چاپخانه انجام می شود.

کیفیت چاپ پاکت های نامه اداری به عوامل مختلفی بستگی دارد، علاوه بر دستگاه های چاپ و کیفیت جوهر و رنگ به کار رفته در آن‌ها، جنس کاغذ های به کار رفته در پاکت نامه نیز بسیار مهم است. نوع کاغذ پاکت نامه نیز در تعیین کیفیت طراحی پاکت نامه مؤثر است. مهم‌ترین ویژگی که یک پاکت نامه اختصاصی باید داشته باشد زیبایی و دوام بالای کاغذ است.

پاکت های تحریر 80 گرمی، پاکت های نازکی هستند که معمولاً به سه سایز A4، A5 و ملخی چاپ می شوند. چاپ این کاغذها در 4 رنگ و 5 رنگ انجام شده، معمولاً حاشیه و فضای اطمینان برای این کاغذ از محل برش را معمولاً 5 میلی متر در نظر می گیرند.

کاغذ تحریر 100 گرمی نیز نوع دیگر پر طرفدار پاکت های نامه اداری هستند و نسبت به کاغذ قبلی ضخامت و دوام بالاتری دارند . این کاغذ برای پاکت نامه سایزهای A4 و A5 بسیار کاربرد دارد و تعداد 4 تا 5 رنگ نیز می توان بر روی این کاغذ چاپ کرد. 

برای پاکت های نامه سایز A3 طرح هرم معمولاً از کاغذ تحریر 120 گرم استفاده می شود تا از کیفیت نهایی پاکت کاسته نشود. البته دیگر سایزها نیز با این کاغذ قابلیت چاپ دارند.

کاغذ های گلاسه نیز نوع دیگری از انواع کاغذ هستند که در ساخت پاکت های نامه طرح هرم استفاده می شوند اما چون این کاغذ ها براق هستند طرفداران کمی دارند. این کاغذ ها معمولاً در گرماژ 135 گرم  استفاده می شوند و برای پاکت های خاص استفاده می گردند. از جهاتی کیفیت چاپ بر روی کاغذ های گلاسه 135 گرم  بسیار بالا است و در  پاکت های نامه سایزهای A5 و A4 بیشترین تعداد چاپ را دارند.

کاغذ های کتان نیز یکی دیگر از جنس های کاغذ پر طرفدار برای پاکت نامه می باشد. کاغذ های کتان چون دارای بافت در زمینه خود هستند نگارش بر روی آن‌ها بسیار متداول است. کاغذ کتان 120 گرم بیشترین میزان مصرف در میان گرماژهای کاغذ کتان ، برای چاپ پاکت نامه را دارد. از کاغذ کتان 120 گرم برای چاپ پاکت های نامه A5 ، A4 و A3 طرح هرم بیشتر استفاده می شود.

کاغذ های کارتنی چون در گروه کاغذ های ضخیم قرار می گیرند پاکت های ساخته شده از آن‌ها نیز جنس ضخیم‌تری نسبت به دیگر کاغذ ها دارد. برای ساخت پاکت های نامه کارتنی طرح هرم از کاغذ کارتنی 140 گرم معمولاً استفاده می شود. نکته جالب راجع به این کاغذ ها این است که چون این کاغذ ها و پاکتشان ضخیم هستند معمولاً درب این پاکت ها به صورت ژاپنی طراحی می شود. کیفیت چاپ این پاکت ها بالا بوده و رنگ استفاده شده در آن ها بسیار پرتر از دیگر پاکت ها می باشد. سایز پر طرفدار این پاکت های نامه  A4، A5 و ملخی می باشد.

کاغذ دیگری که در ساخت پاکت های نامه طرح هرم استفاده می شوند، کاغذ های کرافت هستند. کاغذهای کرافت جنس متفاوت و خاصی دارند و بیشترین مزیت آن‌ها قیمت مناسبشان برای ساخت پاکت نامه است. متداول تری کاغذ کرافتی که در ساخت پاکت نامه استفاده می شود کاغذ کرافت 80 گرمی است. اما یکی از ویژگی های کاغذ کرافت که باعث می شود گسترش استفاده از این کاغذ ها کم شود، رنگ این کاغذ ها است که کمی تیره هستند. رنگی که بر روی این کاغذ ها استفاده می شود، بهتر است رنگ‌های تند و تیره باشد.

کیفیت برش پاکت نامه در طرح هرم پس از چاپ در خط های برش تا زده می شوند و کاغذ چاپ شده به پاکت تبدیل می شود. تعیین محل دقیق این خط های برش در زمان طراحی بسیار مهم و ضروری است. زیرا پاکت هایی که محل برش دقیقی ندارند هر چه که چاپ با کیفیت داشته باشند، امکان دارد برخی از عناصر چاپی از پاکت نامه حذف شوند و یا ناقص بر روی پاکت قرار گیرند. این محل های برش دقیق علاوه بر زیبایی گاهی باعث می شود نامه به راحتی وارد پاکت نشوند و کاربران پاکت را با مشکل مواجه کنند. این پاکت های نامه مخاطبانشان را کلافه کرده کارایشان را از دست می دهند.

قیمت طراحی و چاپ پاکت نامه در طرح هرم

هزینه طراحی و چاپ پاکت های نامه در شرکت تبلیغاتی طرح هرم به عوامل مختلفی بررسی دارد که هر یک از این عوامل را به طور جداگانه باید بررسی کرد. در ادامه به معرفی برخی از این نکات می پردازیم: 

اولین و مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت پاکت های نامه در طرح هرم سایز پاکت نامه است هر چه پاکت نامه کوچک‌تر باشد، کاغذ کمتری مصرف شده و ارزان قیمت تر می شود به عنوان مثال پاکت نامه ملخی ارزان تر از پاکت نامه A3 می باشد.  قیمت کاغذ مهم‌ترین عامل تعیین کننده در قیمت طراحی و چاپ پاکت نامه طرح هرم می باشد. کاغذ هایی که گرماژ پایین تر دارند قیمت کمتر داشته و از طرفی دیگر جنس ایرانی و خارجی نیز در تعیین این قیمت اثر گذار هستند.

دومین عامل در تعیین قیمت چاپ پاکت نامه طرح هرم  نوع چاپ و تعداد و نوع رنگ به کار رفته در این مرحله است. چاپ افست تک رنگ پایین ترین قیمت را در بین دیگر روش ها ی چاپ دارد.

 نوع لبه پاکت و طرح های خاص نیز در تعیین این قیمت مؤثر است. گاهی لبه ی پاکت ها را گرد کرده و یا تغییر می دهند که تمامی این موارد شامل هزینه می گردد. خدمات تکمیلی زمان چاپ پاکت نامه، مانند شامل لوگوی برجسته، برش های فانتزی و خاص درب پاکت نامه، طلا کوب، نقره کوب، پاکت نامه مخملی و ...  هزینه هایی جداگانه در طرح هرم دارند.

گاهی برخی از شرکت ها تنها پاکت نامه خود را به صورت تزیین شده و عمومی سفارش می دهند. در این صورت پاکت نامه اختصاصی نبوده و مانند سالنامه ها با یک طرح عمومی چاپ می شوند به همین علت هزینه مرحله طراحی و چاپ پاکت ارزان تر از حالت اختصاصی می شود.