ست اداری خاص

یک کسب و کار تنها با یک ایده آغاز می شود اما برای داشتن یک کسب و کار موفق تنها یک ایده کافی نیست، استراتژی‌های زیادی برای کسب موفقیت در یک برند نیاز است. شرکت های تبلیغاتی در این زمان به کمک این کسب و کارها آمده و با اتخاذ استراتژی های درست و به موقع در امر تبلیغات، باعث پیشرفت یک برند می شوند. یکی از مهمترین بخش های مشاوره تبلیغاتی، برنامه ریزی و مشاوره در زمینه طراحی  و چاپ ابزار تبلیغاتی است. ابزار های تبلیغاتی چاپی یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغاتی هستند که هنوز هم کاربردهای خود را دارند اما مهم است که در کجا و با چه طرحی ارائه شوند. ابزارهای تبلیغات چاپی از گذشته تا کنون جزء روش های تبلیغاتی به حساب می آیند که با کمترین هزینه بیشترین بازخورد را برای مخاطبانشان به همراه داشته اند.

پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی چاپی که شرکت های تبلیغاتی به شما پیشنهاد می دهد ست اداری هستند. ست های اداری به اصطلاح ساده، اوراق اداری هستند. این اوراق اداری شامل سربرگ، کارت ویزیت، پاکت نامه، کاغذ یادداشت و لیبل می باشند. شرکت تبلیغاتی طراحی و چاپ، اصلی ترین وظیفه ست اداری را، ابتدا تبلیغ برند در نظر گرفته و سپس اوراقی برای ثبت و یادداشت در نظر می گیرند.

با توجه به مطالب بالا، ست های اداری علاوه بر اینکه قرار است یک ابزار تبلیغاتی باشند، یک نوشت افزار کاربردی نیز هستند. به همین دلیل طراحی و چاپ ست اداری از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین ویژگی که یک ست اداری باید داشته باشد منحصر به فرد بودن و خاص بودن آن است. ست های اداری خاص، معمولا به صورت اختصاصی توسط شرکت های تبلیغاتی طراحی و چاپ می شوند. در ادامه این مقاله به ویژگی های ست های اداری خاص می پردازیم.

ست اداری خاص با رنگ اختصاصی پنتون

 همانطور که می دانید ست های اداری از اجزای مختلفی تشکیل می شوند اما طراحی همه آن ها با یکدیگر هماهنگ بوده و از رنگ آمیزی واحدی در آن ها استفاده می شود. یکی از مواردی که می تواند یک ست اداری را خاص و منحصر به فرد کند، رنگ آمیزی آن است. انتخاب رنگ در ست های اداری خاص، از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا رنگ ها علاوه بر زیبایی و روح بخشیدن به طرح، باعث خاص شدن و هماهنگ شدن اجزا ست اداری می شود. شما کارت ویزیت، سربرگ، پاکت نامه و ... را تصور کنید که طرحی یکسان دارند اما از لحاظ رنگ بندی یکسان نیستد، این ست های اداری با طرح یکسان به هیچ عنون هماهنگ به نظر نمی رسند. اما برعکس این قضیه (ست های اداری با طرحی متفاوت اما رنگ آمیز یکسان) تا حدودی ست اداری را هماهنگ نشان می دهد.

رنگی که برای طراحی ست های اداری خاص استفاده می‌شود به رنگ‌های RGB معروف هستند. رنگ‌های RGB درواقع رنگ‌های شبیه‌سازی‌شده طبیعت هستند، و رنگ دیگری که برای چاپ ست اداری خاص استفاده می‌شود به رنگ  CMYK معروف هستند. مدل رنگ CMYK به "چهار رنگ" نيز گفته می شود،  نوعي از تركيب چهار رنگ فیروزه‌ای يا سايان (Cyan) ارغواني يا مجنتا (Magenta)  رنگ زرد يا يلو (Yellow) و رنگ سياه (BlackOrKey) كه به‌اختصار به آن‌ها CMYK گفته می‌شود. از ترکیب این 4 رنگ بقیه رنگ‌ها ساخته می‌شوند که طیف رنگی حاصله اندازه رنگ‌های RGB گسترده نیستند. این موضوع به یکی از دغدغه‌های طراحان ست اداری خاص تبدیل‌شده است زیرا عدم تطابق رنگ در مراحل مختلف طراحی تا چاپ کاملاً متفاوت است. برای حل چنین معضلی رنگ‌های پینتون وارد کار شدند.  هرروزه بیش از 10 میلیون طراح و سازنده با استفاده از رنگ پینتون یا پانتون شروع به طراحی ست های اداری خاص می‌کنند. تقریباً 5000 ترکیب رنگ توسط شرکت پنتون معرفی‌شده است. در صنعت چاپ نیز رنگ پنتون پیشرو بوده اما استفاده از رنگ پنتون برای طراحان ست های اداری خاص صنعت چاپ بسیار مفید است. شما با نرم‌افزارهای طراحی آشنا هستید. نرم‌افزارهایی مانند Adobe Creative Cloud Illustrator یا Photoshop . در این نرم‌افزارها پالت رنگ پینتون تعریف‌شده است و استفاده از رنگ پینتون را برای طراحان آسان کرده است. در این صورت رنگ طراحی و چاپ یکسان می‌شود.

رنگ‌های Pantone گستره‌ای از رنگ‌های ساخته‌شده‌ای هستند که جداي از رنگ‌های CMYK  استفاده می‌شوند. در طيف رنگ‌های پنتون، طلايي، نقره‌ای، فسفري و ... وجود دارد. بسياري از رنگ‌های پنتون را نيز نمی‌توان با چهار رنگ CMYK به دست آورد و تنها در برخي موارد رنگي نزديک به پنتون با CMYK قابليت ايجاد كردن دارند. اکنون به اين نکته توجه نماييد. ميدانيد که رنگ سبز را، بسته به ميزان تيرگي يا روشنی‌اش، می‌توان با ترکيبات مختلف دو رنگ سايان C و زرد Y با درصدهاي مختلف ساخت. رنگ ایجادشده را نيز می‌توانيد بر روي مانيتور مشاهده کنيد (البته با کمي اختلاف نسبت به رنگ چاپ‌شده) يعني کافي است در نرم‌افزار مورداستفاده خود منوي رنگ را ظاهر کرده و درصد موردنظر را وارد نماييد. به همين ترتيب رنگ‌های ديگري را که با ترکيبات مختلف CMYK می‌شود ايجاد کرد، می‌توانید قبل از چاپ هر یک از اجزاء ست اداری خاص، بر روي مانيتور ملاحظه کرده و از حال و هواي آن آگاه شويد. اکنون در نظر بگيريد که در طراحی و چاپ يکی از اجزاء ست اداری می‌خواهیم از رنگ‌های پنتون استفاده کنيم. اما تا به ‌حال به اين نکته فکر کرده‌اید که از رنگ‌های پنتون به شکل ترکيبي در ست های اداری استفاده کنيد؟ در اين صورت تشخيص رنگ ترکیب‌شده از دو رنگ پنتون در ست های اداری چگونه است؟ به قسمت قبل برمی‌گردیم ، گفتيم که با تغيير درصدهاي CMYK  می‌توانید رنگ ساخته‌شده را ببينيد. اما در مورد  طراحی ست های اداری رنگ پنتون چگونه می‌شود قبل از چاپ از رنگ ترکيبي ایجادشده مطلع شد؟ نکته‌ای که کشف آن می‌تواند کاربردهاي فراواني در طراحی و چاپ ست های اداری خاص داشته باشد:

یک‌راه حل، استفاده از امکان Duotoneو ... تا ترکيب چهار رنگ Quadtone در Photoshop  است.

براي اين منظور به نرم‌افزار  Photoshop می‌رویم و يک صفحه جديد ايجاد می‌نماییم، اکنون رنگ صفحه را با استفاده از ابزار  Filltool مشکي می‌کنیم سپس به منوي  Image رفته و Duotone را انتخاب و به دنبال انتخاب منوي رنگ Pantone براي مثال رنگ C 117 Pantone را گزينش می‌نماییم. اکنون از منوي Duotone نوع Tritone را انتخاب کرده و سپس رنگ Pantone را برمی‌گزینیم. در اين حالت ترکيب دورنگ پنتون را روي صفحه مانيتور مشاهده خواهيد نمود.  به همين ترتيب می‌توانید رنگ سوم را مثال  012C Pantone  انتخاب نماييد. به این صورت می‌توانید ترکيب سه رنگ پنتون را روي صفحه مانيتور تا حدودي شبیه‌سازی نماييد و قبل از آنکه کار خود را به چاپ بسپاريد از ترکيب ایجادشده از دو يا سه يا چهار رنگ پنتون اطلاع پيدا کنيد. این‌ها روش‌هایی برای استفاده از رنگ پینتون در طراحی و چاپ ست های اداری خاص هستند.

کاربردهای رنگ پنتون برای طراحی ست اداری

با توجه به موارد گفته‌شده، کاربردهای رنگ پنتون برای ست های اداری خاص را می‌توان به‌اجمال به شکل زیر طبقه‌بندی کرد:

1 -ایجاد رنگ خاص سازمانی برای طراحی ست های اداری خاص

2 -جلوگیری از بروز مشکل در موضع‌های مختلف ازجمله چاپ ست های اداری خاص

3 -ایجاد جلوه‌های ویژه رنگی در طراحی و چاپ ست های اداری

ست های اداری خاص با مقوای فانتزی طلا کوب

اجزاء ست های اداری را معمولا از جنس کاغذ یا مقوا طراحی و چاپ می کنند. به عنون مثال اکثرا کارت های ویزیت را از جنس مقوا می سازند، یا پاکت های نامه بزرگ اکثرا مقوایی هستند. ست های اداری را که از جنس مقوا می سازند درواقع همان ست های اداری هستند از جنس کاغذ، با این تفاوت که مقوا خود یک کاغذ ضخیم است.

ست های اداری مقوایی از کاغذ هایی با گرماژ بالای 250 گرم طراحی و چاپ می شوند. در طراحی و چاپ ست های اداری به طور کلی از سه نوع مقوا استفاده می شود. مقوای گلاسه، مقوای کرافت، مقوای پشت طوسی

 

طراحی و چاپ ست های اداری با مقوای کرافت

مقوای کرافت یا مقوای فیبری قوی نیز از خمیر چوب سولفاته تهیه می شوند و قهوه ای رنگ هستند. استفاده از مقوای کرافت در ست های اداری خیلی متداول نیستند مگر طرح هایی که نیاز به مقواهایی رنگی دارند. به عنوان مثال در ست های اداری رستوران ها کاغذ های کرافت بسیار استفاده می شوند.

طراحی و چاپ ست های اداری با مقوای گلاسه

مقوای گلاسه بهترین نوع مقوا برای طراحی و چاپ ست های اداری می باشند. گلاسه جزء بهترین کاغذ و مقواهایی است که با افزایش گرماژ کیفیت چاپ بالاتر پیدا می کند. زیرا یکنواختی سطح مقوا های گلاسه بالا است و جوهر به صورت یکنواخت روی آن‌ها پخش می شود. در تولید مقوای گلاسه نشاسته به کار می‌رود و این نشاسته باعث جذب جوهر می شود. برای مقامت بیشتر و مقاومت در برابر رطوبت از روکش سلفون در طراحی و چاپ ست های اداری با مقوای گلاسه استفاده می شود.     

ست های اداری در اکثر موارد با استفاده از مقواهای گلاسه طراحی و چاپ می شوند. هر چه تعداد رنگی که بر روی ست های اداری استفاده می شود بیشتر باشد، نیاز به مقوای گلاسه با گرماژ بالا تر است تا از کیفیت چاپ کم نشود. مقوا های گلاسه مناسب برای اجزاء مختلف ست های اداری مقوایی، مقواهایی با گرماژ 300،250،200،170 گرم هستند.

در ابتدای مقاله توضیح دادیم که ما در این مقاله قصد داریم که ست های اداری خاص و ویژگی های آن را بررسی کنیم. در ست های اداری مقوایی، برای منحصر به فرد کردن ست اداری می توان از طرح های فانتزی استفاده نمود. از مهم‌ترین ویژگی های طراحی و چاپ ست های اداری مقوایی گلاسه، قابلیت چاپ افست و دیجیتال بر روی آن ها است. چاپ افست و مقوا گلاسه هیچ گونه محدودیتی در رنگ و طرح، هنگام چاپ نداشته، و برای طرح های فانتزی ست های اداری خاص بسیار مناسب هستند. برای طرح هایی که نیازمند کیفیت چاپ بیش از افست هستند، از چاپ دیجیتال بر روی ست های اداری با مقوای گلاسه استفاده می شود، که متداول ترین روش چاپ دیجیتال، چاپ جوهر افشان است.

یکی دیگر از روش های که باعث می شود ست های اداری با مقوا فانتزی، خاص و منحصر به فرد به نظر برسد، استفاده از خدمات پس از چاپ می باشد. یکی از روش های منحصر به فرد در خدمات پس از چاپ ست های اداری با مقوای فانتزی، روش طلاکوب است.

چاپ طلاکوب در ست های اداری با مقوای فانتزی در واقع نوعی چاپ داغی است که به شیوه لتر پرس انجام می گیرد. طلا کوب در رنگ‌های مختلف از جمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز انجام می شود. چاپ طلا کوب ست های اداری با مقوای فانتزی به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود.

چاپ طلاکوب یا Hot Stamp Machine همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانه جات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد.

یکی از فانتزی ترین و محبوب ترین چاپ های دیجیتال در حال حاضر چاپ سیلور و طلا کوب در ست های اداری با مقوای فانتزی می باشد. این تکنولوژی جدید به شما امکان می دهد از چاپ دیجیتال برای ایجاد جلوه های فلزی خیره کننده برای ابعاد چند بعدی در ست های اداری با مقوای فانتزی استفاده کنید.

در چاپ طلاکوب یک فویل فلزی سبك زیبایی به ست های اداری با مقوای فانتزی اضافه می كند و قسمت های مهم را در ست های اداری با مقوای فانتزی مانند آرم شرکت یا نام برند را برجسته می كند. فویل مهر زنی یک فرآیند چاپ ویژه است که از گرما، فشار، فلزی و فیلم فویل استفاده می کند. فویل در مجموعه ای از رنگ ها، پوشش ها و اثرات نوری در رول قرار می گیرد. (فویل فلزی امروزه بیشتر دیده می شود به ویژه فویل طلایی،  فویل نقره ای،  فویل مس و فویل های فلزی هولوگرافی) اما رول های فویل نیز در رنگ های جامد در هر دو پوشش براق و مات در دسترس هستند. فویل مهر زنی در ست های اداری با مقوای فانتزی تا حدودی شبیه به برجسته و حکاکی است، در آن رنگ به جلد با فشار داده شده است. هنگامی که طراحی نهایی می شود، قالب های فلزی به شکل مناسب برای هر یک از فویل های رنگی که برای طراحی خاص طراحی شده اند، ایجاد می شوند. قالب‌ها گرم می شوند و سپس با فشار کافی مهر می شوند تا یک لایه نازک فویل را به کاغذ بچسبند و هر رنگ به صورت جداگانه از طریق چندین اجرا از مطبوعات به کار می رود تا طرح نهایی ایجاد شود. اگر یک تصویر یا اثر ریخته شده (طراحی شده) برای طراحی دلخواه باشد، می توان یک قالب نهایی ایجاد کرد.

چاپ طلاکوب در ست های اداری با مقوای فانتزی به دو دسته ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می گردد:

طلاکوب گرم : بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه ی طلا از روی فیلم پلی استر بر روی ست های اداری با مقوای فانتزی استفاده می گردد.

طلاکوب سرد: در چاپ طلاکوب سرد ، پس از اعمال چسب بر روی ست های اداری با مقوای فانتزی (طرح چسب روی کار باید دقیقاً همان طرحی باشد که می‌خواهیم طلاکوب شود) ورق طلا بر روی آن چسبیده و قسمت های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی گیرد.

دستگاه های طلاکوبی ست های اداری با مقوای فانتزی

طلا کوبی به دو روش دستی و ماشینی انجام می شود. دستگاه های طلاکوبی ماشینی به صورت پنوماتیک، هیدرولیک و دیجیتال هستند. کیفیت طلاکوبی علاوه بر دستگاه به سایز و ابعاد طلاکوب شده نیز بستگی دارند.

در دستگاه طلاکوبی دستی، اهرم دستگاه با استفاده از دست اپراتور حرکت می کند، دستگاه دارای رول جمع کن برقی است و برای تولید ست های اداری با مقوای فانتزی در تعداد پایین مناسب است.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک با فشار باد کار می کند و میزان قدرت فشار جک دستگاه بستگی به سایز چاپ روی ست های اداری با مقوای فانتزی دارد. فشار جک پنوماتیک از 500 کیلو تا 3 تن متغیر است و کلیه مراحل چاپ ست های اداری با مقوای فانتزی قابل تنظیم و کنترل می باشد.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک با فشار روغن کار می کند این دستگاه برای ست های اداری با مقوای فانتزی با سایز چاپ بالا مناسب هستند. در این دستگاه طلاکوب ست های اداری با مقوای فانتزی نیز، کلیه مراحل چاپ قابل کنترل است.

دستگاه طلاکوب دیجیتال، ست های اداری با مقوای فانتزی را به صورت دیجیتال طلاکوبی می کند. این دستگاه  قابلیت طلاکوبی به صورت داغی را نداشته و برای ست های اداری با مقوای فانتزی در تعداد پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ست اداری با رنگ طلایی

انتخاب رنگ و رنگ آمیزی در هر طراحی هر ابزار تبلیغاتی مهمترین قسمت است زیرا رنگ ها هم زیبایی طرح ها را دو چندان می کنند هم به طرح ها روح می بخشند. در مورد تک اک اجزاء ست های اداری نیز موضوع صادق است. همانطور که در دیگر قسمت ها توضیح دادیم در تهیه و تولید ست های اداری اختصاصی و عمومی معمولا از چاپ دیجیتال و افست استفاده می شود و طرح ها را بر اساس مدل رنگ‌های CMYK  طراحی می کنند. در این روش های چاپ معمولا اجزاء ست اداری را با 4 رنگ یا کمتر طراحی و چاپ می کنند. در طراحی ست های اداری اختصاصی از چند رنگ بیش از دیگر رنگ ها استفاده می شود که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

استفاده از رنگ آبی در ست های اداری:

رنگ شناسی ست های اداری با رنگ آبی بسیار جالب توجه می باشد. رنگ آبی انتقال دهنده ی صداقت به مخاطب می باشد و با ارائه ست اداری به رنگ آبی می توان حس امانت داری را  به دیگران منتقل کرد. درنتیجه مشاوران تبلیغاتی پیشنهاد می کنند که برخی مشاغل مانند شغل های امنیتی و یا فروشندگان تجهیزات مربوط به این حوزه، از این رنگ برای طراحی کست اداری خود استفاده کنند. از دیگر ویژگی های رنگ آبی می توان به ایجاد حس اعتماد و انعطاف پذیری اشاره نمود. این رنگ سبب سکون و آرامش افراد می گردد. اگر به دنبال انتقال حس سلامتی از نوع روانی و یا فیزیکی هستید می توانید از رنگ آبی برای ست اداری خود استفاده کنید.

استفاده از رنگ قرمز در ست های اداری

رنگ قرمز در ست های اداری نشان دهند یه تجارت پویا است رنگ قرمز ست اداری سبب جلب توجه افراد می گردد و می تواند به مخاطب برای انتقال مفاهیم بصورت سریع کمک شایانی نماید. یکی از ویژگی های جالب رنگ قرمز افزایش اشتها در فرد می گردد. به همین دلیل برند های معتبر دنیا نظیر رستوران های زنجیره ای مک دونالد از این رنگ برای برند خود استفاده می کنند این مثال می تواند قدرت رنگ ها در فرایند بازاریابی را نشان دهد.

استفاده از رنگ تیره در ست های اداری

رنگ تیره نشان دهنده اقتدار یک کسب و کار به مخاطبان آن می باشد. این رنگ های تیره در امر تبلیغات بسیار  تاثیرگذار می باشند. ترکیب رنگ تیره  با رنگ طلایی می تواند یک پیشنهاد عالی و اوکازیون برای هر کسب و کاری محسوب گردد. اگر

استفاده از رنگ طلایی در ست های اداری

امروزه اکثر افراد یک جامعه علاقه مند به رنگ طلایی شده اند و شدیدا تمایل دارند در ست های اداری خود از رنگ هایی طلایی استفاده کنند ، همانطور که می بینید در تمام ابزارهای تبلیغاتی رنگ طلایی معمولا دیده می شود شاید این به دلیل خاص بودن این رنگ باشد، رنگ طلایی در ست های اداری به نحوی رنگ لاکچری و نماد موفقیت می باشد. ست های اداری به رنگ طلایی در دید بیننده کاملا خیره کننده هستند و حسی متفاوت به مخاطب می دهند. این همه پسند بودن رنگ طلایی در افراد یک جامعه، کاربرد رنگ طلایی را در تبلیغات و ست های اداری افزایش داده است.

رنگ طلایی به تنهایی در ست های اداری استفاده نمی شوند بلکه اکثرا این رنگ به همراه یک رنگ دیگر در ست های اداری استفاده می شوند. به بیانی ساده تر در ست های اداری خاص، رنگ طلایی حتما استفاده می گردد. حتی در زمان چاپ اگر رنگ طلایی استفاده نگردد در خدمات پس از چاپ حتما این رنگ مشاهده می شود. طلاکوبی و استفاده از پلاک های طلا در ست های اداری خاص نمونه ای از این خدمات پس از چاپ می باشد.

ست اداری با سربرگ پشت رنگی

ست های اداری علاوه بر تبلیغات در نشان دادن اعتبار یک شرکت مؤثر هستند و به مخاطب حس اطمینان بیشتری را القا می کنند. ست های اداری شامل اقلام مختلفی هستند که یکی از مهم‌ترین این اقلام سربرگ ها می باشند. سربرگ ها ابزاری هستند که با استفاده از آن، کارفرما  ارتباطی صحیح و مکاتبه ای حرفه ای با مخاطب برقرار می کند. این سربرگ ها در وهله اول اعتبار یک شرکت را به مخاطب نشان می دهد و در وهله دوم برگه ای برای نامه ها و قراردادهای تجاری هستند. در واقع سربرگ ها نامه ها و قرار داد ها را از حالت معمول خود خارج می کنند و به آن نامه هویتی قانونی و سازمانی می دهند.

سربرگ ها تنها برای نامه های اداری استفاده نمی شوند، این سربرگ ها اوراقی هستند که می توان از آنها برای فاکتور، قرارداد، معرفی‌نامه و رزومه کسب و کار شرکت، بیانیه‌های بین ادارات و استفاده کرد.

ست های اداری خاص دارای اجزاء خاص نیز هستند. یعنی طراحی تک تک اجزاء این ست های اداری خاص و منحصر به فرد می باشد. در سربرگ ها نیز نکاتی وجود دارد که طراحی سرربرگ را خاص و منخصر به فرد می کند.  مطلبی که بر روی سربرگ نوشته می شود به صورت کاغذی و فیزیکی ارسال شده و در مخاطب خود مستقیما اثر می کند، در سربرگ های ست های اداری خاص پشت سربرگ به اندازه طرح سربرگ اهمیت دارد. در سربرگ های پشت رنگی، طرح یا نقشی را در پشت صفحه درج می کنند، حتی رنگ، الگو یا بافتی ساده نیز به طرح سربرگ جلا و درخشندگی می‌بخشد. الگو و بافتی که در پشت سربرگ استفاده می شود با دقت و ظرافت انتخاب شده و این طرح باید به طور هوشمندانه ای با اشکال و لوگو برند شباهت و همخوانی داشته باشد.

ست اداری با کاغذ کتان و رنگ اختصاصی

در ست های اداری خاص نوع کاغذ و کیفیت آن در کیفیت چاپ و کیفیت نهایی تک تک اجزاء ست اداری تاثیر به سزایی دارد.  در نتیجه در شرکت های تبلیغاتی طراحی و چاپ ست اداری، دقت زیادی در انتخاب کاغذ ست اداری صرف می شود. انتخاب کاغذ ست اداری چند فاکتور مهم وجود دارد که این فاکتور ها هم بر قیمت و هم بر کیفیت و زیبایی ست اداری تاثیر به سزایی دارد. از مهمترین این فاکتور ها قسمت است. قیمت با کیفیت رابطه مستقیم دارد و کاغذ های ارزان قیمت معمولا از کیفیت پایینی برخوردار است. کاغذ برای چاپ ست اداری در اولین هدف بر روی کیفیت کار اثرگذار است. استحکام و دوام کاغذ به کار رفته برای چاپ اجزاء ست اداری، شاید در نگاه اول باعث افزایش ماندگاری ست اداری می شود. اما واقعیت این است که اهمیت کاغذ چاپ ست اداری نه تنها در ماندگاری اجزاء مختلف ست اداری اثر دارد، بلکه بر دیدگاه مخاطب نسبت به برند نیز اثر می گذارد.

کاغذ کتان یکی از انواع کاغذ هایی می باشد که جهت چاپ انواع ست اداری بسیار مناسب می باشد. کاغذ کتان متداول در ست های اداری ۱۲۰ گرم می باشد و هم برای ست های اداری با طرح عمومی و طرح های اختصاصی مناسب است. این کاغذ از مقاومت خوبی برخوردار می باشد و از لحاظ ظاهری نیز بسیار شکیل می باشد. کاغذ کتانی که برای طراحی و چاپ ست اداری در ایران استفاده می شود معمولا دو نوع کاغذ کتان امباس و کاغذ کتان آلمان می باشد. کاربرد های کاغذ کتان می تواند کاملا متفاوت باشد و نسبت به هر محلی که از آن استفاده می شود کارایی متفاوتی داشته باشد. کاغذ کتان امباس بیشترین استفاده را در میان دیگر کاغذ های کتان دارد. کاغذ کتان آلمان نیز از دیگر انواع کاغذ کتان می باشد و تقریبا مشابه کاغذ کتان آمباس است. با این توافت که بافت های برجسته ای که در این کاغذ وجود دارد کاملا طبیعی است.

کاغذ کتان فابریانو یکی از برند های تولید کننده انواع کاغذ می باشد.این شرکت همچنین تولید کننده انواع کاغذ های کتان امباس و کتان آلمانی می باشد.

انواع کاغذ های کتان از کیفیت بالایی برخوردار هستند و حتی از آن ها می توان برای تقویم رومیزی استفاده کرد و اکثرا به تقویم رومیزی با کاغذ کتان معروف است.

در چاپ ست های اداری با کاغذ کتان، نکته ای که اهمیت دارد این است که چاپ های رنگی روی کاغذ های کتان به علت جنس خاص خود کاغذ معمولا انجام نمی شوند علاوه بر آن که دستگاه خاصی را برای چاپ نیز می خواهند. همچنین رنگ ها در کاغذ کتان ممکن است کمی تیره تر از حالت معمولی(مانند ابرنگ) به نظر بیاید. به همین دلیل زمانی که قرار است ست اداری را با کاغذ کتان طراحی و چاپ کنند از طرح هایی با پ زمینه روشن استفاده می کنند. کاغذ کتانی که در ست های اداری استفاده می شوند مانند سایر کاغذ ها در سایز و اندازه های مختلفی تولید می شوند، اما در حالت کلی سه اندازه اصلی A4،a5،a5 در دستور کار شرکت های تولید کنند این کاغذ قرار دارد. قیمت کاغذ کتان ست های اداری نیز به کیفیت، رنگ و سایز این کاغذ بستگی دارد.

چرا رنگ کاغذ کتان در قیمت آن تاثیر گذار است؟ کاغذ های کتان را تولید کنندگان کاغذ می توانند به رنگ های دلخواه تولید کنند. به همین دلیل طرح و رنگ کاغذ کتان در قیمت آن تاثیر گذار است . علاوه بر آن تولید کننده برای رنگ آمیزی دستمزدی جدا دریافت می کند که هرچه این رنگ اختصاصی و طرح ساده تر باشد قیمت تمام شده ارزان تر می شود.

ست اداری با کاغذ کتان و رنگ اختصاصی مراحل چاپ پیش زمینه کاغذ را در مرحله طراحی و چاپ ست اداری حذف می کنند به همین دلیل و دیگر دلایلی که در بالا ذکر شد ست اداری با کاغذ کتان و رنگ اختصاصی طرفداران مخصوص به خود را در بین مشتریان شرکت های تبلیغاتی را دارند.

ست اداری با پاکت نامه پنجره دار

برای مکاتبات اوراقی بین ادارات و شرکت ها از نامه های کاغذی استفاده می شود. نامه ها را معمولاً داخل پاکت نامه قرار می دهند تا هم ظاهر شکیل تری داشته باشند و هم محتوای نامه از صدمات فیزیکی حفظ شود. زمانی که نامه به دست گیرنده می رسد داشتن هویت بر رو پاکت ضروری است. این پاکت های نامه اختصاصی، کسب و کار شما را حرفه ای نشان داده و علاوه بر این که حس مثبت به مخاطب القا می کند، مخاطب را از سردرگمی هنگام دریافت پاکت نامه خارج می کند.

به همین دلیل پاکت های نامه را یکی از مهمترین اجزاء ست های اداری شرکت ها می باشد. پاکت های نامه را باید با طرح مناسب و جذاب، کاغذ با کیفیت و خط برش حرفه ای مطابق با دیگر اجزاء ست های اداری طراحی و چاپ کنند.

پاکت های نامه ی ست های اداری را با توجه به محتوایی که داخل آن قرار می دهند، در انواع مختلفی طراحی و چاپ می کنند. گاهی محتوای نامه یک پیام تبلیغانی به همراه دارد و یا نامه پیام تبریکی را می رساند و گاهی پاکت نامه یک قرارداد را با خود به همراه دارد. هر یک از این محتواها پاکت های مخصوص به خود را می طلبد. پاکت ها را با توجه به جنس کاغذ و نوع چاپ تقسیم بندی می کنند. پاکت های نامه مخملی، پاکت های نامه اداری، پاکت نامه A5، پاکت نامه A4، پاکت نامه کرافت، پاکت نامه کاغذی، پاکت نامه فانتزی و  ... . گاهی برخی از نامه ها محتوایی محرمانه دارند یا باید تنها به دست فرد خاصی برسند در این صورت درب پاکت نامه را چسب دار طراحی می کنند. این چسب علاوه بر اینکه از محتوای داخل نامه محافظت می کنند، نامه را از صدمات فیزیکی محافظت می کند.

یکی از مهمترین و کاربردی ترین پاکت نامه در ست های اداری، پاکت های نامه پنجره دار می باشد. پاکت نامه پنجره دار ست های اداری از یک سمت (قسمت طولی یا عرضی) برش خورده و برای اینکه از محل برش محتویات داخل پاکت بیرون نیاید و یا آسیب فیزیکی نبیند توسط طلق پوشیده می شود. طلقی که بر روی پنجره پاکت نامه ست اداری نصب می شود مانع از نفوذ گرد و خاک و آلودگی به داخل  نامه نیز می شود. این برش عموماً از بخش طولی خورده می شود و هدف از ایجاد آن نشان دادن محتویات داخل نامه است.

برای طراحی و چاپ پاکت پنجره دار ست های اداری از انواع جنس کاغذ ها و مقواها در گرماژ های مختلف استفاده می شود.

برای تولید پاکت های نامه پنجره دار ست های اداری ابتدا مرحله طراحی و چاپ انجام شده سپس پاکت های نامه برش می خورند، پس از این مرحله طلق ها نصب شده و سپس پاکت نامه تا خورده و چسب می خورد. برای زیبایی بیشتر این جعبه ها از یو وی، سلفون کشی و برجسته کردن نیز استفاده می گردد.

زمانی که قرار است طلق بر روی پاکت نامه پنجره دار ست های اداری نصب گردد این طلق باید تمیز و صاف، بدون چروک و بدون آسیب نصب شود و چاپ بر روی پاکت نامه باید با فونت مناسب و متناسب با لگو  و محل طلق باشد.

از مزیت های استفاده از پاکت نامه پنجره دار در ست های اداری این است که زمانی که مخاطب نامه مشخص است می توان نام و آدرس دریافت کننده نامه را طوری قرار داد که بتوان از قسمت طلقی مشاهده نمود.

گاهی پاکت های نامه را مطابق با ست اداری طراحی کرده و اطلاعاتی از شرکت فرستنده نامه روی آن ثبت نمی کنند این قسمت طلقی کمک می کند تا بتوان اطلاعات فرستنده نیز از این قسمت مشخص گردد.

ست اداری با پاکت نامه زیپدار

پاکت های نامه از قدیم الایام در جا به جایی نامه ها و اوراق استفاده می شودند. اما در گذشته تمامی اوراق و نامه ها در ابعاد نامه ارسال می شدند و پاکت ها تنها یک سایز نامه ای داشتند. اما امروزه نامه ها، قرار داد ها و مکاتبات در سایز های مختلفی نوشته شده و مسلما برای اراسالشان نیز نیاز به پاکت با ابعاد مختلف است. به همین دلیل در ست های اداری انواع پاکت های نامه را قرار می دهند.

یکی از متداول ترین انواع پاکت های نامه که در ست اداری قرار می دهند پاکت های نامه زیپ دار است. پاکت نامه زیپ دار در ست اداری مدلی از پاکت نامه است که دارای زیپ هستند و به همین خاطر امکان استفاده چند باره از این پاکت ها نامه وجود دارد. این پاکت های نامه زیپدار برای نامه های محرمانه و نامه هایی که مخاطب خاص دارند مناسب نیستند زیرا این مدل نامه ها تنها نیاز است که یکبار باز شوند و یکبار استفاده می شوند. اما برخی از نامه هستند که قرار است به تعداد استفاده شوند و یا توسط افراد زیادی بررسی و مطالعه شوند برای این نامه ها پاکت های نامه زیپدار ست های اداری بسیار مناسب هستند.

البته گاهی پاکت های نامه را با یک لایه مومی عایق می کنند تا از صدمات فیزیکی و رطوبتی حفظ بماند، این پاکت ها اگر زیپ دار طراحی و چاپ شوند برای نگه داری همان نامه که داخلشان است بهترین گزینه بوده و مخاطبان به راحتی می توانند مکرر از پاکت و نامه آن استفاده کنند.

ست اداری برجسته:

در این مقاله در رابطه با تغییرات منحصر به فردی که در ست های اداری انجام می شود، صحبت کردیم. در این بخش نیز در رابطه با یکی از خدمات پس از چاپ صحبت می کنیم که ست های اداری را خاص می کند و به زیبایی بیشتر آن کمک می کند. برجسته کردن یکی از خدمات پس از چاپ است که در جلب نظر مخاطب تاثیر به سزایی دارد. برجسته کردن به معنای بولد کردن بخشی از یک ابزار تبلیغاتی است به صورتی که وقتی روی محصول چاپی موردنظر دست میکشیم قسمت های برجسته آن مشخص می شود. برجسته کردن معمولادر قسمت لوگو، نام برند تجاری و ... انجام می شود. برجسته کردن روش های مختلفی دار یکی از روش های برجسته کردن ست اداری، برجسته کردن به روش اکلیل زدن و یا زراندود کردن است. در این روش قسمت لوگو یا بخشی از طرح با استفاده از لایه نازک، نوعی چسب یا آهار پوشیده شده  که پس از خشک شدن براق و درخشان می شود. هنگامی که این چسب در حال خشک شدن است، کاغذی مومی که از یک طرف زرورق دارد را به صورت مربعی اندازه ابعاد لوگو یا طرح می برند و زرورقی را بر روی چسب در حال خشک شدن قرار  می دهند. پس از آن به آرامی روی قسمت مومی کاغذ می کشند تا حباب بین کاغذ و زرورق از بین برود، زرورق روی کاغذ می چسبد و اضافی آن با برس جدا می گردد. این رنگ طلایی ظاهری برجسته و جذابیت خاصی به ست اداری می دهد.

گاهی برجسته کردن با استفاده از ورنی انجام می شود. ورنی کردن بخشی از طرح ست اداری به دو روش سرد و گرم انجام می شود. در روش سرد دستگاه افست پوششی جهت تثبیت رنگ بر روی لوگو با استفاده از کلیشه انجام می دهد که محصول نهایی هیچ حالت براقی ندارد. در حالی که در ورنی گرم مانند یو وی موضعی از روش سیلک اسکرین استفاده می شود. و مواد نفتی با استفاده از دستگاه حالتی براق و موضعی روی لوگو ایجاد می کنند. ورنی های گرم معمولاً بوی مطبوعی ندارند که در آن‌ها از خوشبو کننده استفاده می گردد.

گاهی از پوشش یو وی برای برجسته کردن استفاده می شود. روش یو وی که برای برجسته کردن بخشی از طرح ست اداری به کار می رود به یو وی موضعی معروف است. این پوشش یو وی موضعی تنها  بر روی لوگو انجام شده و با استفاده از دستگاه سیلک اسکرین انجام می شود. ماده یو وی با استفاده از اشعه ماوراء بنفش خشک شده و ظاهری شکیل و تمیز و براق نسبت به دیگر روش ها بر روی ست اداری ایجاد می کند.  پس از چاپ رنگ مخصوص لوگو، بر روی ست اداری و جذب پودر و مایع یو وی در محل چاپ شده، اشعه و حرارت یو وی از محل مورد نظر عبور داده می شود، و سطح چایی برجسته و متمایز از سایر نقاط ایجاد می شود. از یو وی به عنوان تکنیکی پس از چاپ یاد می شود این در حالی است که خود می‌تواند یک روش چاپی باشد.

سلفون متداول ترین روش در برجسته کردن ست اداری است. سلفون ها با استفاده از دستگاه مخصوصی و مستقل از مرحله چاپ بر روی جعبه ها و محل لوگو قرار می گیرند. در این روش یک پوشش پلاستیکی به وسیله چسب بر روی سطح جعبه چسبانده می شود. سلفون کشی به دو روش حرارتی و ساده انجام می گیرد. به یاد داشته باشید برجسته کردن با استفاده از سلفون حرارتی نسبت به روش ساده، بهتر روی طرح ست اداری می نشیند و استحکام بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد. 

ست اداری نقره کوب

نقره کوبی ست اداری یکی از خدمات پس از چاپ به حساب می آید که در زیبایی ست اداری تاثیر دارد.  نقره کوبی همانطور که از نامش پیداست با رنگ نقره و نقره ای متمایل به آبی انجام می شود.

ست های اداری را معمولا با دو روش نقره کوبی می کنند: نقره کوبی دستی و نقره کوبی ماشینی. در نقره کوبی دستی تعداد موارد چاپ کم است، نقره کوبی دستی برای پایان نامه ها و ... به کار می رود. اما برای ست های اداری با تیراژ بالا حتما از نقره کوبی ماشینی استفاده می شود. نقره کوبی به این صورت است که با حروف چینی و کنار هم قرار دادن حروف کلمات ساخته می شوند . سپس لایه نازک از جنس ورق نقره کوب را بر روی مقوای مورد نظر قرار می دهند و با فشردن دستگاه بر روی کاغذ نقره ای و ست اداری ، جای حروف چاپ می شوند .

نقره کوبی بر روی سررسید، بر روی جلد پایان نامه، کارت ویزیت، جلد کتاب ،  پوشه دکمه ای ، بیمه نامه ، جلد سر رسید ، جلد مدارک ، تقدیر نامه و حکم ، کیف ، کفش ، کمربند ، چرم و انجام می شود . کیفیت چاپ طلاکوب براساس قلب، نیروی فشار ، میزان ماندگاری ، نوع طرح ، چسب به کار رفته ، کیفیت نوار نقره ای و کیفیت و رنگ و بستگی دارد .

ست اداری با کاغذ گلاسه و یووی موضعی

اولین مرحله چاپ ست اداری در چاپخانه انتخاب کاغذ است. انتخاب نوع کاغذ و گرماژ آن در کیفت نهایی تک تک اجزاء ست اداری تاثیر دارد. یکی از زیبا ترین و با کیفیت ترین کاغذ ست اداری، کاغذ گلاسه است. کاغذ گلاسه نوعی کاغذ است که روکشی براق رو آن کشیده شده است و این روکش به کاغذ سطحی هموار و صاف می بخشد، و از طرفی دیگر مقاومت بالایی نسبت به دیگر کاغذ ها به کاغذ گلاسه می بخشد. در کاغذ های گلاسه از نشاسته برای هموار شدن و جذب یکنواخت جوهر و پلاستیک برای ضد آب بودن آن در خمیر کاغذ استفاده می کنند. گلاسه مرغوب ترین نوع کاغذ است؛ هر چه گراماژ آن بالاتر باشد، کیفیت چاپ روی آنها بهتر است. کاغذ گلاسه در سایز های ۱۰۰ در ۷۰ و ۶۰ در ۹۰ و سایزهای خاص و همین طور گراماژ های ۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰-۱۱۳-۱۱۸-۱۳۵-۱۴۸-۱۷۰-۲۰۰-۲۵۰-۲۸۰-۳۰۰-۳۵۰ گرم تولید می شود. برندهای معروف کاغذ های گلاسه در ایران: هانسل، شینهو، موریم، نیوکرون و نویا می باشد.

عملیات گلاسه کردن به طور جداگانه پس از تولید کاغذ بر روی آن انجام می شود، مرغوبیت کاغذ گلاسه برای ست اداری را با توجه به کیفیت مواد به کار رفته در ساخت آن و همچنین مواد مصرفی در اندود کردن سطح آن و مقدار پرداخت انجام شده که به وسیله نوردهای مخصوص در مرحله پایانی بر روی آن انجام می شود، درجه بندی می کنند.

کیفیت طراحی و چاپ ست اداری با کاغذ گلاسه نیز نسبت به دیگر کاغذ ها بالا تر بوده و به علت جذب یکنواخت جوهر بیش از دیگر کاغذ ها  مورد استقبال قرار گرفته است. بهترین نوع کاغذهای گلاسه با استفاده از دو توری و با دو نوبت اندود کردن با مواد معدنی و یا خاک چینی تهیه می شوند.

شرکت های تولید کاغذ برای ارزان تر شدن ست اداری با کاغذ گلاسه از خمیر مکانیکی نیز به عنوان بخشی از خمیر مصرفی در ساخت کاغذ گلاسه استفاده می کنند.

ست های اداری با کاغذ گلاسه به دو صورت در صنعت چاپ استقاده می شود:

ست اداری با کاغذ گلاسه یک رو (تک رو ) : در این نوع فقط یک روی کاغذ بصورت گلاسه ( صاف و سیقلی ) درامده است و روی دیگر آن بصورت کاغذ معمولی می‌باشد.

ست اداری با کاغذ گلاسه دورو  : در این نوع هر دو روی کاغذ بصورت (گلاسه coat ) یعنی صاف و سیقلی است.

 کاغذ گلاسه ست های اداری نیز از دو نوع گلاسه طراحی و چاپ می شوند:

 گلاسه براق : که سطح آن براقی و درخشندگی خاص و خوبی دارد

گلاسه مات : سطح پوشش داده شده آن درخشندگی ندارد و به اصطلاح مات است.

انتخاب کاغذ گلاسه براق و یا مات در ست های اداری ابتدا به سلیقه مخاطب باز می گردد و سپس به به نوع طراحی که بر روی کاغذ چاپ می شود.

کاغذ گلاسه ای که برای ست های اداری استفاده می شود می تواند برای افزایش مقاومت و افزایش زیبایی با یووی موضعی پوشش پیدا کند. یووی موضعی نوعی پوشش است که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپ شده کاغذ گلاسه ست اداری قرار می گیرد و برخی از نقاط چاپ را مشخص می کند. یووی موضعی به صورت برجسته و غیر برجسته در کاغذ گلاسه ست اداری استفاده می شود. در یووی موضعی برجشته کاغذ گلاسه ست اداری، لایه برجسته باعث میشود که حالت سایه روشن و براق بر روی سطح دیده شود. این کار به چاپ جذابیت خاصی می دهد. برای مثال می توان قسمت هایی از چاپ از برند تجاری محصولات، لوگوی شرکت، عکس، نام شرکت و مدیریت را از سایر قسمت ها برجسته تر و براق تر کرد. این کار تاثیر تبلیغات را دو چندان می کند. در روش یووی موضعی، کاغذ گلاسه ست اداری از زیر توری سیلک اسکرین که محتوی مواد یووی است، رد میشود و با توجه به فیلم لیتوگرافی، محل های خاصی که باید بر روی آن UV قرار می گیرد، شابلون گذاشته می شود که بعد از کشیدن یکبار و رفتن زیر خشک کن،uv بر روی محل مورد نظر کشیده می شود. ست های اداری با کاغذ گلاسه و یووی موضعی در بازار تبلیغاتی امروز طرفداران بسیاری دارند و یکی از انتخاب های متداول مشتریان هستند.

سربرگ امنیتی مخصوص قرار داد، ست اداری

ست های اداری علاوه بر تبلیغات در نشان دادن اعتبار آن شرکت نیز مؤثر هستند و به مخاطب حس اطمینان بیشتری را القا می کنند. ست های اداری شامل اقلام مختلفی هستند که یکی از مهم‌ترین این اقلام سربرگ ها می باشند. سربرگ ها ابزاری هستند که با استفاده از آن، کارفرما  ارتباطی صحیح و مکاتبه ای حرفه ای با مخاطب برقرار می کند. این سربرگ ها در وهله اول اعتبار یک شرکت را به مخاطب نشان می دهد و در وهله دوم برگه ای برای نامه ها و قراردادهای تجاری هستند. در واقع سربرگ ها نامه ها و قرار داد ها را از حالت معمول خود خارج می کنند و به آن نامه هویتی قانونی و سازمانی می دهند.

سربرگ ها تنها برای نامه های اداری استفاده نمی شوند، این سربرگ ها اوراقی هستند که می توان از آنها برای فاکتور، قرارداد، معرفی‌نامه و رزومه کسب و کار شرکت، بیانیه‌های بین ادارات و استفاده کرد.

قراردادهای یک شرکت مهمترین اوراقی هستند که در یک شرکت استفاده می شوند، این قرارداد ها می توانند درون سازمانی باشند و یا می توانند بین دو شرکت تبادل شوند. سربرگ ها و اوراق اداری یکی دیگر از کاربردهایشان این است که احتمال کلاهبرداری و سئو استفاده افراد را کاهش می دهد. برای انیت بیشتر و اعبار بخشی به قراردادهای یک شرکت سربرگ های ویژه قرارداد در ست های اداری طراحی و چاپ می کنند که به" سربرگ امنیتی مخصوص قرار داد" معروف هستند. در این سربرگ ها نیز مانند دیگر سربرگ ها اطلاعاتی نظیر آدرس، شماره تلفن، لوگوی شرکت رنگ منحصر به فرد شرکت، نام شرکت، ایمیل و... درج می شود و برای اینکه جعل پذیری اسناد و مکاتبات اداری کاهش پیدا کند در سربرگ امنیتی مخصوص قراداد، آرم امنیتی- اختصاصی شرکت، مهر برجسته، تاریخ چاپی و ... نیز درج می شود. از خصوصیات بارز سربرگ های امنیتی مخصوص قرار داد می توان به این نکته اشاره کرد که جعل سند و نظم دهی یکسان بودن قرارداد در آن ها مشکل است. با استفاده از سربرگهای امنیتی مخصوص قرارداد دسته بندی قرار داد ها آسانتر صورت پذیرفته و انرژی، زمان و هزینه ی کمتری صرف قراردادها می شود. به طور واضح تر اگر بخواهیم توضیح دهیم شما صرف هزینه ای اندک سربرگ امنیتی مخصوص قرار داد سفارش می دهید و بودجه ای به این کار اختصاص می دهید ولی از طرفی چون از کلاهبردی جلوگیری کرده و در هزینه زمان و انرژی و تبلیغات صرفه جویی می کنید.

ست اداری با کاغذ کرافت

همانطور که پیشتر صحبت کردیم انتخاب کاغذ و گرماژ آن در ست های اداری خود نکته ای مهم و اساسی است. یکی دیگر از انواع کاغذ که در تهیه ست اداری استفاده می شود کاغذ کرافت است. کاغذ های کرافتی که در ست اداری استفاده می شود در واقع از سولفات خمیر پالپ تولید می شوند و ساختار کلی آن از مواد بازیافتی کاغذ است.  به طور کلی خمیر کاغذ کرافت تیره است و کاغذ حاصله از آن نیز کدر بوده و به رنگ قهوه ای است. ویژگی های بافت کاغذ کرافت باعث شده، این کاغذ در صنعت بسته بندی و تبلیغات جایگاه ویژه ای پیدا کند، این کاغذ قهوه ای رنگ برای بسته بندی و تولید ساک های دستی یا پاکت های تبلیغاتی بیشتر استفاده می شود اما ست های اداری که با رنگ پیش زمینه ای تیره طراحی می شوند کاغذ کرافت برای آن ها مناسب است. اگر در این ست اداری چند لایه کاغذ کرافت استفاده شود، اجزاء ست اداری حالت منسجم تر و کلفت تری پیدا می کند. البته برای ست اداری با رنگ پیش زمینه روشن هم می توان با استفاده از BLEACH کاغذ کرافت را سفید کرد، با این ویژگی که کاغذ کرافت سفید رنگ با دوام تر از دیگر کاغذ ها بوده و در برابر زرد شدن نیز مقاوم  است. زمانی که رنگ ست اداری، اهمیت چندانی ندارد، استفاده از کاغذ کرافت برای طراحی و چاپ ست اداری، بسیار متداول است. زمانی که قرار است برخی از اجزاء ست اداری با کاغذ کرافت به صورت ضخیم تر تولید شوند، از کاغذ کرافت با گرماژ بالاتر استفاده می کنند، که این کاغذها به مقوای کرافت نیز معروف هستند.

ساختار و رنگ خاص ست اداری با جنس کرافت، باعث می شود چاپ افست روی آن جلوه ای خاص داشته باشد. چاپ افست یکی از ارزانترین انوع چاپ است. یکی از علت های زیبایی چاپ روی ست های اداری با کاغذ کرافت، رنگ زمینه خنثی خود کاغذ کرافت است. به علت سفید نبودن زمینه بعضی طرح ها روی آن جلوه ای خاص دارد و ترکیبات رنگی خاص روی این کاغذ استفاده می شود.

برای مقرون و به صرفه تر شدن ست اداری با کاغذ کرافت، از دو رنگ در چاپ استفاده شده، و خدمات پس از چاپ نظیر سلفون کشی، یووی موضعی و ... روی ست اداری را انجام نمی دهند. البته برای چاپ ست اداری با کاغذ کرافت روش های دیگر چون چاپ سیلک نیز استفاده می شود.

پاکت A4 عطف دار

پاکتA4 عطف دار به پاکت هایی گفته می شود که در زیر و کناره ها دارای پهنای بیشتری است و به مصرف کننده امکان می دهد تا حجم بیشتری از نامه ها یا برگه ها را درون ان قرار دهد، اکثرا پاکت عطف دار در قطع آچهار طراحی می گردد و برای چاپ از کاغد تحریر 100 گرم استفاده می گردد. اکثر شرکت های بزرگ برای شرکت در مناقصات و یا ارسال رزومه خود از پاکتA4 عطف دار استفاده می کنند .