طراحی و چاپ بروشور - نحوه تولید مدل های خاص

امروزه کمتر کسی در دنیا وجود دارد که از تبلیغات و ابزارهای تبلیغاتی اطلاعاتی نداشته باشد. یکی از مؤثرترین، پرکاربردترین و ارزان ترین ابزار تبلیغاتی که می تواند اطلاعات زیادی را به مخاطب یک برند منتقل کند، بروشورها هستند. یکی از علل محبوبیت بروشورها در این است که بروشور ها برای تمامی کسب و کارها مناسب هستند، تبلیغ یک ورزشگاه، تبلیغات مربوط به املاک و فروش یک ملک، یا اطلاعات راجع به هر کسب و کاری با بروشور قابل تبلیغ است. به طور کلی بروشورها ابزارهای قدرتمند و مؤثری برای جذب و آموزش هر مخاطبی هستند. اما زمانی این بروشورها تأثیرگذار و مؤثر برای کسب و کار شما هستند که در طراحی و چاپ بروشور دقت کافی به خرج داده شود و نکات تبلیغاتی در آن ها رعایت گردد.

 

وقتی صحبت از تأثیرگذار و نکات تبلیغاتی در بروشور می شود تمامی توجهات معطوف به مرحله طراحی بروشور می شود. یک طراحی عالی بروشور مخاطب شما را وادار می کند تا همه چیز را در مورد کاری که انجام می دهید، مطالعه و بررسی کند. اگر این طراحی و نکات تبلیغاتی به درستی انجام نشود سرنوشت این بروشورها مکانی به غیر از سطل زباله نخواهد بود.

بنابراین، دقیقاً چگونه یک بروشور عالی طراحی می کنید؟ هرگز نترسید، ما راهنمای نهایی طراحی بروشور را داریم. در این مقاله، همه چیزهایی را که برای طراحی و چاپ یک بروشور عالی نیاز دارید، را به طور خلاصه می خوانید. رعایت این نکات سبب می شود بروشور شما تأثیر گذار باشد و در ذهن مخاطب برند ماندگار شود.  این دقیقاً آن هدفی است که هر ابزار تبلیغاتی به دنبال آن است.

بروشورها ابزار فروش قدرتمندی هستند و دهه هاست که وجود دارند. امروزه با روی کار آمدن تکنولوژی های مدرن مانند دستگاه های چاپ خانگی و یا سایت های رایگان طراحی بروشور، هر کسی می تواند برای خودش بروشور طراحی و چاپ کند . اما واقعاً بروشور چیست؟ قبل از بررسی هر نکته ای به شما پیشنهاد می کنیم که تعریف دقیقی از بروشور را بدانید.

بروشور چیست؟

بروشور سندی است که اطلاعات را به روشی تقسیم ‌بندی شده و با فهم آسان ارائه می‌ کند. در تعریفی تخصصی تر بروشور یک کتابچه کوچک است که حاوی اطلاعاتی درباره یک محصول، خدمات یا سازمان است. بروشورها اغلب به عنوان یک ابزار بازاریابی یا تبلیغاتی استفاده می شود اما تفاوت های اساسی با دیگر ابزارهای تبلیغاتی دارند. به عنوان مثال بروشورها مانند کاتالوگ ها حاوی اطلاعات محصول و برند هستند، اما تنها برای یک محصول یا خدمات خاص هستند و اطلاعاتی محدود و تبلیغاتی ارائه می دهند. در مثالی دیگر بروشورها برخلاف پوسترها، در بخش‌هایی تا می‌ شوند، بنابراین می‌ توانند اندازه  استاندارد و کوچک خود را حفظ کنند، اما اطلاعات بیشتری ارائه دهند.

یک بروشور به عنوان یک ابزار ارتباط بین شما و خواننده عمل می کند و به خواننده این امکان را می دهد تا بداند چه کاری می توانید برای او انجام دهید. بروشور همچنین معرف شما در مواقعی است که آنجا نیستید، و یک بروشور حرفه ای باید این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

 

 

در دهه ‌های گذشته، ساخت بروشور بسیار پیچیده‌تر بود و نیاز به زمان طولانی و همکاری بین بخش‌ های مختلف نظیر عکاسی، عناصر طراحی شده با دست و تایپوگرافی در کنار یکدیگر بود. قبل از اینکه نسخه نهایی با این تلاش ایجاد شود، یک طرح از چندین پیش نویس فیزیکی عبور می کرد. اعمال تغییرات نیز در گذشته آسان نبود. امروزه یک نفر می تواند با استفاده از نرم افزارهای طراحی مدرن یک بروشور از ابتدا ایجاد کند و این بروشور به راحتی قابل تغییر و ویرایش است. امروزه بروشورها را می توان در اندازه ها و قالب های مختلف چاپ کرد و می توان آن‌ ها را از طریق کانال های مختلف مانند فروشگاه، در رویدادها مانند نمایشگاه ها یا از طریق پست توزیع کرد.

چرا بروشورها مهم هستند

بروشورهای شرکت شما چه تبلیغات محور باشند و چه نقشه، پیام مهمی در مورد برند شما به مخاطب ارسال می کنند. آن‌ها نشان می دهند که شما حرفه ای هستید، به جزئیات شرکت خود اهمیت می دهید و متعهد هستید که با بالاترین کیفیت تماس بگیرید.

 • بروشورها استفاده راحتی دارند

بروشورها به راحتی در دست قرار می گیرند و در مقایسه با کاتالوگ ها یا آگهی ها می توانند جیب پسند باشند. از آنجایی که آن‌ها می توانند در یک مطالب کوچک تر جمع شوند، مخاطبان شما بیشتر تمایل دارند که بروشور شما را نگه دارند تا بعداً نیز بتوانند آن را بررسی کنند. وقتی مطالب بازاریابی را به مخاطبان خود ارائه می دهید و آن ها را نگه می دارند، هر بار که آن را مشاهده می کنند، آگاهی از برند شما در مخاطبانتان افزایش پیدا می کند.

 • بروشورها مقرون به صرفه هستند

یکی از مهمترین دلایل مهم بودن بروشورها این است که آن‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند و یک ابزار بازاریابی عالی برای شرکت ها یا مشاغل جدید تأسیس با بودجه محدود هستند که می خواهند برند خود را به طور مؤثر تبلیغ کنند. همچنین، از آنجایی که بروشورها هزینه تولید پایینی دارند، برای همراهی با سایر مواد بازاریابی شما مانند قرار دادن در پوشه ، پیوست شدن به خبرنامه یا کاتالوگ شما یا حتی درج در بسته‌ای حاوی یک محصول تبلیغاتی عالی هستند.

 • بروشورها در زمان صرفه جویی می کنند

بروشورها به دلیل تطبیق پذیری آن‌ها در فراهم کردن فضایی برای اطلاعات مختلف بسیار مؤثر هستند، بنابراین می توانید طیف گسترده ای از محتوا را در بروشور خود بازاریابی کنید. بسته به نوع بروشوری که انتخاب می کنید، به چندین پنل برای نمایش محتوای خود دسترسی دارید. به عنوان مثال، اگر از یک بروشور برای معرفی شرکت خود یا خدمات جدیدی که ارائه می کنید استفاده می کنید، می توانید با قرار دادن تمام اطلاعات ارزشمند شرکت خود در یک رسانه ملموس در زمان خود صرفه جویی کنید.

 

 

 • بروشورها تأثیرگذار هستند

یک بروشور با طراحی خوب در مقایسه با سایر ابزارهای بازاریابی مانند بازاریابی آنلاین، از جمله پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا تبلیغات نمایشی، بروشورها به دلیل ماهیت فیزیکی، آموزنده و تعاملی‌ که دارند، در جلب توجه موفق‌تر هستند.

مهم است که به یاد داشته باشید که چه بروشور شما یک منو باشد یا برای معرفی یک برند یا خدمات یا محصول ارائه شود، باید در وهله اول به خوبی طراحی شده و چشم نواز باشد تا یک ابزار بازاریابی موفق باشد. محتوای شما باید به طور روان سازماندهی شود و رنگ ها و تصاویر شما باید با مخاطب هدف شما صحبت کند.

زمان استفاده از بروشور

عجیب نیست که بپرسیم چه زمانی مناسب است که از یک بروشور به جای دیگر ابزارهای تبلیغاتی استفاده کنیم. بروشورها برای جلب توجه، ایجاد آگاهی و به اشتراک گذاری یک پیام کوتاه عالی هستند. اما وقتی مشتری اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری عاقلانه خرید را جمع آوری می کند، بروشورها در خرید آینده او بسیار مؤثرتر از دیگر ابزار تبلیغاتی هستند. بروشورها اطلاعات بیشتری در مورد یک شرکت، محصولات و خدمات آن در سطحی عمیق تر از یک آگهی ارائه می دهند. به همین دلیل، آن‌ها به عنوان یک ابزار بازاریابی ضروری برای بسیاری از شرکت ها و سازمان ها شناخته می شوند. در اینجا 12 مثال عالی از زمان استفاده از بروشور آورده شده است. تعداد بسیار زیاد دیگری از زمان استفاده از بروشور وجود دارد، اما این ها به شما ایده ای کلی از کاربرد بروشور در کسب و کارهای مختلف می دهد:

بازاریابی مستقیم بروشورها را می توان به راحتی در یک کمپین بازاریابی مانند پست مستقیم گنجاند.

مالی بانک‌ها می‌توانند بروشورهایی را در لابی ارائه دهند تا گزینه‌های حساب، وام ‌ها و سایر خدمات مرتبط با پول را توضیح دهند.

خدمات غذا رستوران ‌ها می‌توانند بروشورهایی برای غذا و بروشورهایی برای خدمات ایجاد کنند که مشتریان آن ها پیش خود نگه دارند و در آینده استفاده ‌کنند. بهترین ها نمونه از یک بروشور حرفه ای خدمات غذایی شامل یک منوی کامل یا ساده شده به همراه اطلاعات تماس خواهند بود.

مراقبت های بهداشتی پزشکان و بیمارستان ها می توانند با بروشوری که خدماتشان را توضیح می دهد، خود را به مراجعین جدیدی معرفی کنند. بروشورها همچنین برای آموزش بیمار در مورد انواع بیماری ها و سایر نگرانی های بهداشتی، می توانند استفاده شوند.

 

 

بازاریابی - بازاریابان می توانند بروشورهایی را در فروشگاه ها و نمایشگاه ها به بازدیدکنندگان علاقه مند تحویل دهند.

دفاتر - دفاتر با تعداد مراجعین زیاد می توانند بروشورهایی در مورد خدمات خود در اتاق انتظار ارائه دهند. بازدیدکنندگان می توانند آن‌ها را در حالی که منتظر هستند بخوانند، و کارکنان مجبور نیستند زمان زیادی را صرف توضیح خدمات خود برای هر فرد کنند.

مراقبت شخصی - اسپا و سالن‌ها می‌توانند از بروشورها برای فهرست کردن همه خدمات مختلف و همچنین قیمت ‌هایشان استفاده کنند.

سیاست - سیاستمداران می توانند از بروشورها برای اطلاع دادن به رأی دهندگان در مورد برنامه ها و مواضع خود در مورد مسائل مهم جامعه استفاده کنند.

روابط عمومی - مدیران روابط عمومی می توانند بروشورهایی را در بیانیه های مطبوعاتی و بسته های رسانه ای بگنجانند، بنابراین رسانه های خبری می توانند داستان های بهتر و دقیق تری درباره یک شرکت بسازند.

خرده‌فروشی - فروشگاه‌هایی با تعداد مشتری زیاد می‌توانند بروشورهایی را در جلوی فروشگاه ارائه دهند. طراحی و چاپ بروشور از محصولات پرطرفدار بسیار کمتر از یک کاتالوگ چاپی بر مخاطب تأثیر گذار است.

فروش - فروشندگان می توانند بروشورهایی را در اختیار همکاران تجاری، شرکا و مشتریان بالقوه پس از نمایش یا رو نمایی از محصول جدید ارائه کنند.

سفر - خطوط هوایی و آژانس های مسافرتی می توانند از بروشورها برای تبلیغ مقاصد عجیب و غریب و بسته های تعطیلات مقرون به صرفه استفاده کنند.

حال که راجع به بروشور ها اطلاعاتی کلی به دست آوردید به سراغ مرحله اصلی از تولید بروشور می رویم، طراحی بروشور.

نحوه طراحی بروشور

برای اینکه یک طراحی بروشور حرفه ای داشته باشد و نتیجه کار شما یک بروشور با مدل خاص باشد به شما پیشنهاد می دهیم،

قبل از شروع طراحی:

 • شخصیت برند خود را بشناسید
 • مشتری ایده آل خود را مشخص کنید
 • پیام خود را توسعه دهید
 • معیارهای خود را برای موفقیت تعیین کنید
 • بودجه خود را تنظیم کنید

طراحی بروشور شما:

 • استانداردهای طراحی برند خود را به خوبی بشناسید
 • با در نظر گرفتن خواننده طراحی کنید
 • نوع بروشور خود را انتخاب کنید
 • نوشته ها، مطالب و تصاویر خود را جمع آوری کنید
 • سبک طراحی خود را پیدا کنید
 • CTA  کامل را انتخاب کنید (Call to Action یا اقدام و عمل)

ارزیابی و چاپ:

 • طراحی خود را ارزیابی کنید
 • چاپگر و نوع روش چاپ را انتخاب کنید
 • گزینه های چاپ را کاوش کنید
 • تمامی این موارد گفته شده را تک به تک در ادامه مقاله بررسی می کنیم تا اطلاعات بیشتر کسب کنید.

قبل از اینکه شروع به طراحی بروشور خود کنید

نکته کلیدی در تولید یک بروشور اصطلاحی به نام ah-mazing یا طراحی شگفت انگیز است. این مرحله دقیقاً قبل از طراحی شروع می شود. هنگامی که قبل از شروع طراحی، کار خود را انجام می دهید - با شناخت شخصیت برند، پیام و مشتری هدف خود - روند طراحی را بسیار روان تر خواهید کرد.

شخصیت برند خود را بشناسید

آیا می دانید شما که هستید؟ شناخت شخصیت برند شما یک امر ضروری است. اگر برند خود را در داخل و خارج نمی‌شناسید، همه مواد برند سازی شما - از جمله بروشورهای شما - از هم گسیخته و نامشخص خواهند بود. به معنای ساده تر : هویت نام تجاری - برندسازی شخصی

توسعه برند برای کارآفرینان - مشتری ایده آل خود را مشخص کنید.

قبل از شروع طراحی بروشور خود، به وضوح بررسی کنید که برای چه کسی طراحی می کنید. مخاطبان مختلف به طرح های متفاوتی نیاز دارند و اگر در مورد مخاطبان خود شفاف نباشید، در معرض خطر انتخاب طراحی اشتباه قرار می گیرید

از خودت بپرس:

مشتری ایده آل من کیست؟

آن‌ها به دنبال چه نوع اطلاعاتی هستند؟

آیا احتمال بیشتری دارد که به تصاویر بیشتر پاسخ دهند یا متن بیشتری؟

چه نوع نسخه ای را انتظار دارند؟ (یعنی شرکتی یا محاوره ای؟ طنز یا جدی؟)

چه کاری می توانم انجام دهم تا توجه آن‌ها را به بهترین نحو جلب کنم؟

وقتی می دانید برای چه کسی طراحی می کنید، از آن برای هدایت تصمیمات طراحی خود استفاده کنید. در نهایت مراحل طراحی و چاپ بروشوری دریافت خواهید کرد که بسیار حرفه ای تأثیر گذار است و به شما کمک می کند تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

 

 

پیام خود را توسعه دهید

ما در بالا به این موضوع اشاره کردیم، اما قبل از اینکه بروشور خود را طراحی کنید، بسیار مهم است که پیام خود را تعریف کنید.

شما باید بدانید که در بروشور خود چه می خواهید بگویید و چگونه می خواهید آن را بیان کنید، قبل از اینکه حتی به یک طرح فکر کنید. زیرا پیام شما مهمترین چیزی است که قرار است به مخاطب منتقل شود. که این نکته نیز به شناخت مشتری شما برمی گردد. اگر پیام قوی و واضحی ندارید که با آن‌ها به زبان نوشتار و تصاویری صحبت کنید و با آن ارتباط برقرار کنید، مهم نیست که چه طرحی را ارائه می کنید. بروشور شما خراب خواهد شد و تأثیرگذاری لازم را نخواهد داشت.

برای مثال، فرض کنید برای یک ورزشگاه تازه تأسیس برای کودکان، می خواهید کارهای تبلیغاتی انجام دهید و برای والدین تازه وارد به ورزشگاه می خواهید بروشوری طراحی کنید. پیام شما ممکن است این باشد: "ما سرگرم کننده و بهترین دوست برای فرزند شما هستیم - به ما بپیوندید!" بنابراین شما می خواهید از زبانی در دسترس، ساده، دوستانه و تصاویر روشن و پر جنب و جوش برای مطابقت با برند خود و جذابیت برای مخاطبان هدف خود استفاده کنید. استفاده از زبان پیچیده احتمالاً برای مشتریان شما منطقی نخواهد بود.

در مثالی دیگر، اگر در حال طراحی بروشوری برای تبلیغ خدمات خود به عنوان یک مشاور مالی هستید، پیام شما احتمالاً کاملاً متفاوت خواهد بود، بنابراین استفاده از زبان ساده و تصاویر روشن می‌تواند بیش از حد کودکانه به نظر برسد و مشتری ایده آل شما، آن را قبول نخواهد کرد. پیام در این بروشورها باید جدی ، صریح، علمی و جهت کسب اطمینان باشد.

قبل از طراحی پیام خود را بشناسید تا بتوانید تصمیماتی برای طراحی بگیرید که پیام رسانی شما را تقویت کند.

معیارهای خود را برای موفقیت تعیین کنید

وجود معیارها برای هر بروشوری که طراحی می کنید باید غیرقابل مذاکره باشد. بدون معیارها، نمی‌دانید که آیا باید با همان طرح برای بروشورهای آینده ادامه دهید، یا اینکه برای رسیدن به نتایج بیشتر نیاز دارید که به طور کلی چیزها را در طراحی بروشورهای جدید اصلاح کنید. قبل از طراحی، معیارهای خود را با تعریف آنچه می خواهید از بروشور خود به دست آورید، تعیین کنید. در اینجا چند ایده وجود دارد:

آیا به دنبال هدایت افراد به یک مکان خرده فروشی هستید؟ یک کوپن یا چند کوپن به بروشور خود اضافه کنید و تعداد آن‌ها را اندازه بگیرید که در فروشگاه شما تخفیف برای مخاطب به همراه دارد.

آیا سعی می کنید مردم را به سمت وب سایت خود سوق دهید؟ یک URL سفارشی در بروشورهای دیجیتال و چاپی خود قرار دهید و تعداد بازدیدکنندگان را در طول کمپین پیگیری کنید.

آیا می‌خواهید در مورد یک محصول جدید سر و صدا ایجاد کنید؟ یک CTA برای ثبت نام در لیست ایمیل خود اضافه کنید تا به روز رسانی ها را دریافت کنید و ببینید که لیست شما در طول کمپین چقدر بزرگ می شود.

 

بودجه خود را تنظیم کنید

تعیین بودجه شما، بیشتر برای دانستن تعداد بروشورهایی است که می توانید چاپ کنید. همه چیز از نوع کاغذ گرفته تا تکنیک ‌های جذاب و زیبای چاپی که می‌توانید برای جذاب‌تر کردن بروشورتان استفاده کنید، تعیین می‌کند.

بودجه خود را تعیین کنید و بر اساس آن بودجه تصمیم گیری های لازم در خصوص طراحی و چاپ را مشخص کنید. آیا به بروشورهایتان نیاز دارید که محکم باشند؟ روی کاغذ ضخیم تر سرمایه گذاری کنید. آیا ایده جالبی در مورد چگونگی نشان دادن یکی از نکات خود دارید؟ به گزینه های جوهر گران تر و تکنیک های چاپ نگاه کنید تا تصاویر خود را زنده کنید.

دانستن مقدار پولی که برای فرآیند طراحی و چاپ در اختیار دارید به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را برای بودجه خود بگیرید و از هر ریال آن  بیشترین بهره را ببرید.

اندازه بروشور را قبل از طراحی تعیین کنید.

برای بروشورها یک اندازه استاندارد تعیین شده است که قبل از طراحی باید این اندازه تعیین گردد. بر اساس این اندازه است که طراح می‌فهمد چه مقدار فضا برای متن و تصاویر خود دارد. اندازه های استاندار بروشور عبارت‌اند از:

 A5 که اغلب به صورت نیم تا شده، یا دو برابری گفته می شود. این چیدمان با تا کردن یک ورق  A4 به‌طور مرتب از وسط به ‌وجود می‌آید، به طوری که مانند یک کتاب باز و بسته می‌شود. معمولاً برای منوها و برنامه های رویداد استفاده می شود. اگر دوباره آن را از وسط تا کنید، می توانید یک بروشور یک چهارم تا شده با 8 قسمت مینیاتوری ایجاد کنید.

 A4احتمالاً بروشورهای زیادی در این اندازه دیده‌اید، زیرا کسب‌ و کارها اغلب از آن‌ها به عنوان بخش ‌های فروش و بازاریابی استفاده می‌کنند. این محبوب ترین اندازه است زیرا می توان آن را به چندین پیکربندی مفید تا کرد که به راحتی در یک پاکت قرار می گیرد. این سای از بروشور یک سه تایی 6 قسمت طولانی ایجاد می کند. در بخش بعدی به طرح بندی های مختلف سه تایی می پردازیم.

8.5 اینچ در 14 اینچ، کمی بزرگ‌ تر از مدل قبلی ، این اندازه، بروشورهای سه تایی عالی را نیز ایجاد می کند. در این سایز بروشور، فضای بیشتر به معنای گزینه های تاشو بیشتر است، مانند دروازه دوبل یا تاشوهای موازی. در واقع، یک چین موازی دوتایی بروشور باریکی را ایجاد می کند که به یکی از پایه های قفسه های اطلاعات توریستی تبدیل شده است.

 

اندازه های بزرگ‌تر بروشور 11 اینچ به عنوان کمک بصری مفید هستند. این اندازه اغلب برای پارک های تفریحی یا سایر جاذبه های گردشگری استفاده می شود، زیرا در آن ها فضای کافی برای نقشه وجود دارد. این یک اندازه عالی برای نمایش مقاصد سفر نیز هست.

11 اینچ در 25.5 اینچ بزرگ ترین اندازه استاندارد بروشور. چیزی که در قابل حمل بودن فاقد ارزش است، اما تأثیر بصری بالایی دارد. برندهایی که به عکاسی زیبا و دقیق وابسته هستند از فضای اضافی این سایز بروشور می توانند بهره ببرند. به عنوان مثال، مشاوران املاک می توانند با عکس های تمام رنگی یک خانه و اتاق های آن، املاک خود را به رخ بکشند.

سایز سفارشی، اگر می‌خواهید چیزی منحصر به فرد بسازید، همیشه می‌توانید با چاپخانه خود در مورد اندازه‌های سفارشی صحبت کنید. فقط برای بحث در مورد قیمت آماده باشید، زیرا چاپ سفارشی گران تر از پایبندی به استاندارد خواهد بود.  

در مراحل طراحی بروشور نکات زیر را به خاطر داشته باشید

حال که نکات پیش از طراحی را بررسی کردیم در حین طراحی نیز باید نکاتی را در نظر بگیرید.

هویت برند خود را به خاطر بسپارید

همان طور که فرآیند طراحی را شروع می کنید، هویت برند خود را در جلوی ذهن خود نگه دارید. این عناصر ظاهری، احساس بصری برند شما را توصیف می کنند، و مهم نیست که چه نوع بروشوری را طراحی می کنید، این طراحی باید با برندسازی کلی شما سازگار باشد.

عناصر طراحی (رنگ ها، فونت ها و تصاویر) را انتخاب کنید که با شخصیت برند شما و لحن و محتوای بروشور شما مطابقت داشته باشد. اگر قبلاً رنگ و فونت برند خود را تنظیم کرده اید، مطمئن شوید که آن‌ها را در طراحی بروشور خود استفاده می کنید.

 

 

با در نظر گرفتن خواننده طراحی کنید

به‌عنوان یک صاحب کسب ‌و کار یا طراح، به راحتی می‌توانید راجع به آنچه می‌خواهید در طراحی بروشور استفاده کنید. اما، این کار درست است؟ حقیقت امر چیز دیگری است؟ آنچه شما می خواهید در واقع مهم نیست. چیزی که مشتری شما می خواهد مهم است.

هنگامی که در حال طراحی و طرح بندی بروشور خود هستید، خواننده خود را در نظر داشته باشید. مشتری ایده آل شما چگونه می خواهد اطلاعات دریافت کند؟ آیا آن‌ها با بلوک‌های بزرگ متن مشکلی ندارند، یا باید چیزهایی را با تصاویر تقسیم کنند تا احساس ناراحتی نکنند؟ آیا رنگ یا فونت خاص آن‌ها برای آن‌ها جذاب است؟ کجا می توانید همه اطلاعات خود را (مانند نام کسب و کار و اطلاعات تماس) قرار دهید تا پیدا کردن آن برای آن‌ها راحت تر باشد؟

هنگامی که در حال طراحی هستید، مطمئن شوید که چیزها را به گونه ای تنظیم کنید که برای مشتری شما جذاب باشد.

نوع بروشور خود را انتخاب کنید

ممکن است فکر کنید "خب، آیا فقط یک نوع بروشور وجود دارد؟"  پاسخ منفی است. برای انتخاب نوع بروشور و نحوه تا کردن آن، فهرستی از گزینه‌های وجود دارد.

با توجه به منبع مختلف، 15 نوع کلی وجود دارد که می توانید بروشور خود را تا کنید. که پر کاربردترین آن ها عبارت‌اند از:

سه لتی یا سه تا Tri-fold

 تا طرح Z، Z-fold

چین موازی Parallel fold

تا رول Roll fold 

تای آکاردئونی Accordion fold

تاشو تک دروازه Single gate fold

تاشو دو دروازه Double gate fold

نصف + نصف برابر Half + half fold

نصف + سه برابر Half + tri-fold

نصف شده Half-fold

نیم تا (نامه) Half-fold (letter)

 

طرح بندی بروشورهای محبوب

نصف شده Half-fold

ساده ترین چیدمان بروشور دو تایی است که در آن یک ورق کاغذ از وسط تا می شود. این منجر به 4 پانل متوالی می شود که می توانند مانند یک مجله از چپ به راست خوانده شوند. در این بروشورها چیدمان عمودی محبوب تر است، اما یک دوتایی را می توان به صورت افقی نیز جهت داد.

سه لتی یا سه تا Tri-fold

محبوب ترین چیدمان سه تایی است، یک ورق کاغذ که به یک سوم تا شده است. سه تا شدن چندین گزینه تا شدن را در اختیار شما قرار می دهند. اگرچه هر کدام دارای 6 پانل هستند، نحوه تا کردن کاغذ تعیین می کند که کدام پانل ها به کجا ختم می شوند.

C-fold  : یک C-fold وقتی باز است شبیه حرف C است. هنگامی که بسته می شود، یک سوم کاغذ بین سایرین مانند مارپیچ قرار می گیرد.

Z-fold   : یک Z-fold شبیه حرف Z است که مانند آکاردئون باز و بسته می شود.

چین فرانسوی

تا کردن فرانسوی با تا کردن یک ورق کاغذ به صورت عمودی و سپس افقی ایجاد می شود. این کاغذ را به چهار قسمت جدا می کند و در مجموع 8 پانل ایجاد می کند. با یک تاشو فرانسوی، بروشور شما کوچک و قابل حمل است، اما به اندازه یک بروشور یا پوستر گسترش می یابد. اگر می خواهید یک طرح بزرگ را در چندین پانل ارائه دهید، این تا شدن می تواند بسیار مؤثر باشد.

تاشو دروازه

گاهی اوقات تاشو پنجره نامیده می شود. اگرچه این از نظر فنی سه تایی است، اما منجر به 6 پانل با اندازه مساوی نمی شود. در عوض، سمت راست و چپ کاغذ تا می شوند تا از وسط به هم برسند. این باعث می شود پانل مرکزی دو برابر بزرگ‌تر شود و فضای بیشتری برای طراحی بصری در داخل بروشور ایجاد شود.

تاشو دو دروازه

برای ساختن تاشو دروازه دوبل، مراحل بالا را دنبال کنید تا یک بروشور تاشو دروازه بسازید. سپس دوباره آن را به صورت عمودی از وسط تا کنید. این یک چین مرکزی در پانل مرکزی ایجاد می کند و در نتیجه یک بروشور باریک ایجاد می کند که می تواند راحت تر در پاکت نامه ها و سایر فضاهای باریک قرار بگیرد.

 

 

دو برابر موازی

یک چین موازی دوتایی به دو چین عمودی نیاز دارد. یک ورق کاغذ بردارید و آن را از وسط تا کنید و دوباره از وسط تا کنید. به این ترتیب، نیمی از ورق در دیگری قرار می گیرد. در پایان، 8 پنل خواهید داشت. بسته به اندازه کاغذ، بروشور به دست آمده ممکن است باریک تر از یک سه تایی معمولی باشد، یا می تواند تقریباً از نظر اندازه مشابه باشد، اما با افزودن 2 پانل.

چین مارپیچ

در نهایت، مجموعه استاندارد ما با چین مارپیچ به پایان می رسد. این شبیه به C-fold است، اما با پانل های بیشتر - معمولاً 8 تا در کل. جلوه مارپیچی با تا کردن هر پانل به سمت داخل به دست می آید تا آن‌ها در داخل یکدیگر لانه کنند. به همین دلیل، پانل های داخلی باید کمی کوچک تر از پانل های بیرونی باشند، به طوری که بروشور هنگام تا شدن، صاف باشد.

طراحی برای بروشور شما

اگر طرحی را انتخاب کرده اید اما مطمئن نیستید که چگونه آن را طراحی کنید، سعی کنید یک صفحه کاغذ خالی را تا کنید و هر پانل را شماره گذاری کنید. این کار باعث می‌شود که در حین طراحی روی صفحه، ردیابی جایی که هر پانل می‌رود را برای شما آسان‌تر کند. این یک ابزار مرجع مفید است!

نوع بروشور مناسب برای طراحی شما 100% به محتوا بستگی دارد.

شما می توانید هر نوع اطلاعاتی را با یک طرح کلاسیک پر کاربرد مانند Tri-Fold طراحی کنید. اگر اطلاعات زیادی برای برقراری ارتباط دارید، به سراغ گزینه‌ای بروید که فضای بیشتری دارد، مانند تاشو هشت پانل رول یا تاشو ۱۶ پانل. اگر در حال انجام یک آموزش گام به گام محصول هستید، از یک رول فولد چهار پانل استفاده کنید تا محتوای خود را برای خوانندگان آسان کنید.

همچنین در نظر بگیرید که بروشور شما در نهایت چگونه قرار است تحویل داده شود.

آیا قصد دارید بروشورها را روی قفسه قرار دهید؟ آیا قصد دارید آن‌ها را با سایر کالاهای تبلیغاتی در یک کیسه قرار دهید؟ آیا می‌خواهید آن‌ها را به عنوان یک کالا تبلیغاتی با پست ارسال کنید؟ این اطلاعات برای نحوه برنامه‌ریزی برای طراحی و ارائه یا نمایش بروشورها در قفسه، به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای شما و کسب و کارتان به همراه داشته باشد.

متن، اطلاعات و تصاویر خود را جمع آوری کنید

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید و یا ایجاد طرح کنید، اطلاعات و تصاویر خود را آماده کنید. این به شما کمک می‌کند تا تصمیمات مهمی در مورد چیدمان، طول، اندازه فونت و موارد دیگر بگیرید.

 

اما زیاد به این اطلاعات و تصاویر اعتماد نکن این احتمال وجود دارد که محدودیت‌های طراحی بر میزان متن یا تعداد تصاویری که می‌توانید اضافه کنید تأثیر بگذارد. منعطف باشید و مطمئن شوید که نکات اصلی شما حتماً در بروشور درج می شود و به اطلاع مخاطب می رسند.

با مقدار ایده آل از متن و اطلاعات شروع کنید. گنجاندن تعداد زیادی متن در طرح شما می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار خوانندگان شما قرار دهد. با این حال، آن بلوک های متنی بزرگ می توانند احساس کسل کننده بودن به مخاطب بدهد و در واقع آن‌ها را از خواندن منصرف کند. متن کم و تصاویر زیاد نیز نتایج بدی به همراه دارد و ممکن است اطلاعات کافی را در اختیار مخاطب قرار ندهد و یا در انتقال پیام نا مفهوم عمل کند. بهتر است حد وسط را انتخاب کنید.

از سرفصل‌ ها و سرفصل ‌های فرعی برای ساختار بندی متن خود استفاده کنید و آن را برای خوانندگانی که دامنه توجه لازم برای خواندن کل مطلب را ندارند، قابل مشاهده کنید. تیتر بندی شما در طراحی بروشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما فقط یک فرصت برای جلب توجه مخاطبان خود دارید.

سپس، همین کار را با تصاویر خود انجام دهید. همه آن‌ها را در مقابل خود جمع کنید و بفهمید که کدام یک به بیان داستان شما کمک می‌کنند و در کجا باید قرار گیرند. تصاویر شما اولین چیزهایی هستند که مردم می بینند، بنابراین باید به شما کمک کنند با خواننده خود ارتباط برقرار کنید و کاری را که انجام می‌دهید نشان دهید.

همان طور که طراحی خود را توسعه می‌دهید، متن و انتخاب تصویر شما به احتمال زیاد ممکن است بزرگ یا کوچک شود. باز هم، انعطاف پذیر باشید و از این عناصر خلاق برای گفتن داستانی که مخاطب شما باید بشنود استفاده کنید.

اجازه دهید در اینجا پرانتزی باز کنیم و راجع به اطلاعاتی که ضروری است در یک بروشور حتماً درج شود بررسی کوتاهی داشته باشیم.

عناصر ضروری که باید در بروشور درج شود

از آنجایی که بروشورها اغلب در تبلیغات استفاده می‌شوند، مهم است که در نظر داشته باشید که بروشور شما باید چه کارهایی را به مخاطب القا کند. مانند بسیاری از مواد بازاریابی، یک بروشور خوب از نظر بصری باید جالب طراحی شود، داستانی جذاب را بیان کند و خواننده را به انجام یک اقدام خاص ترغیب کند - برای مثال، یک بسته تخفیفی را خریداری کند.

هنگامی که بروشور خود را چیدمان میکنید، مطمئن شوید که عناصر زیر به خوبی نمایش داده شده‌اند.

 1. طراحی جلد جذاب

این اولین (یا تنها!) فرصتی است که بروشور شما تأثیر قوی دارد، بنابراین برای آن وقت گذارید. جلد ویترین است، بنابراین باید آنچه در داخل خود دارد را منعکس کند. یک تصویر با کیفیت بالا و مرتبط همراه با یک عنوان مختصر که به راحتی قابل خواندن است و به خواننده شما درکی قوی از آنچه بروشور شما درباره آن است، ارائه می‌دهد.

2. یک پیشنهاد قانع کننده

جدای از جزئیات، چیزی که واقعاً با یک بروشور ارائه می‌دهید فرصت است. این به خواننده دنیای کاملاً جدیدی از امکانات برای بهبود زندگی خود را نشان می‌دهد. مهم نیست که محصول یا خدمات شما چیست، چه برنامه‌های پذیرایی برای عروسی یا سیستم‌های هشدار امنیتی برای یک ساختمان اداری دارید، بروشور شما باید به اندازه کافی توضیحاتی ارائه دهد تا خوانندگان بخواهند بیشتر بدانند.

 

3. اطلاعات ارزشمند

بروشورها فضای محدودی را برای برقراری ارتباط پیام شما ارائه می‌دهند، بنابراین اولویت بندی اطلاعاتی که باید گنجانده شود بسیار مهم است. فضایی را به ویژگی‌ها و (مهم تر از آن) مزایای پیشنهاد خود اختصاص دهید و در صورت وجود، جزئیات دیگری مانند قیمت ها، تاریخ‌ها و زمان‌ها را در نظر بگیرید. بهترین قوانین کپی رایتینگ در اینجا اعمال می‌شود: واضح، مختصر باشید و داستان خوبی بگویید که خواننده شما را قهرمان و کلید حل مشکل خود بداند.

4. فراخوان قوی برای اقدام

شما می‌توانید یک بروشور زیبا و متقاعد کننده بسازید که باعث شود مخاطب شما دقیقاً همان‌طور که می‌خواهید احساس کند... اما اگر مرحله بعدی را ارائه نکنید بی فایده است. یک فراخوان قوی برای اقدام خواننده را ترغیب می‌کند که با شما تماس بگیرد، بازدید کند یا به طریقی با شما ارتباط برقرار کند تا این رابطه بتواند ادامه یابد. گاهی اوقات این به معنای خرید است، اما نه همیشه، بنابراین به این فکر کنید که می‌خواهید مخاطبانتان پس از خواندن بروشورتان چه کاری انجام دهند و بر اساس آن هدف مخاطب را هدایت کنید.

5. اطلاعات تماس دقیق

مخاطب با فراخوان برای اقدام شما را همراهی می‌کند. همه فوراً حرکتی انجام نمی‌دهند. در واقع، بسیاری از مردم بروشورها را نگه می‌دارند تا بعداً، زمانی که زمان مناسب است، به آن‌ها مراجعه کنند. آن‌ها را مجبور نکنید به دنبال راه هایی برای برقراری ارتباط با شما باشند. با قرار دادن نام، شماره تلفن، ایمیل/آدرس وب و موقعیت مکانی فیزیکی خود در پشت بروشور کار را آسان کنید. برخی از شرکت ها حتی یک نقشه ساده برای کمک به مردم برای پیدا کردن راحت تر قرار می‌دهند. این ممکن است در عصر جی‌پی‌اس کمی قدیمی باشد، بنابراین می‌توانید به جای آن یک کد QR تعاملی یا چیزهای مفید دیگری اضافه کنید.

متن و اطلاعات بروشور بهتر است چگونه باشد؟

کلمات ما هر روز آن‌ها را استفاده می‌کنیم، اما چند وقت یک ‌بار به آنچه می‌گویید دقت می‌‌کنید؟ وقتی صحبت از بروشورها می‌شود، انتخاب کلمه بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که هدف شما سرگرم کردن، متقاعد کردن و اطلاع رسانی است. در ادامه نکاتی که هنگام نوشتن متن بروشور بهتر است به آن‌ها توجه کنید را لیست کرده‌ایم:

1. دستور زبان و املای خود را بررسی کنید

کار خود را دو بار بخوانید، سپس از شخص دیگری بخواهید آن را بررسی کند. یک اشتباه املایی یا گرامری می‌تواند حرفه‌ای بودن شما را از بین ببرد و بروشور شما را به سطل زباله محکوم کند.

2. محتوای همیشه سبز بسازید

شما نمی‌خواهید فقط یک بروشور باکیفیت ایجاد کنید و یک بروشور جدید برای سال آینده بسازید با محتوا قدیمی. در کپی رایتینگ، هدف اصلی این است که مطمئن شوید محتوای شما همیشه سبز است. این بدان معنی است که محتوای شما (از لحاظ نظری) همیشه مرتبط با هدف برند خواهد بود.

3. بین المللی باشید

نسخه شما به طور بالقوه توسط افراد بسیاری از کشورها و فرهنگ‌ها خوانده می‌شود. هر فرهنگی دارای اصطلاحات و عبارات محاوره‌ای است که ممکن است به خوبی منتقل نشود. به عنوان مثال، اگر در مورد کشتن دو پرنده با یک سنگ با فردی که انگلیسی به عنوان زبان دوم صحبت می‌کند صحبت کنید، ممکن است دچار سو تفاهم شوید.

البته، استفاده از زبان محاوره‌ای می‌تواند برند شما را انسانی کند و همه چیز را سبک نگه دارد. وقتی آن قدر از زبان خاص فرهنگ استفاده می‌کنید که نوشته شما برای کسی که پیشینه متفاوتی دارد نامفهوم است، مشکل ساز می‌شود. شناخت مخاطبانتان به شما کمک می‌کند لحن مناسبی داشته باشید.

4.  در نوشتن برند خود را بشناسید و به آن پایبند باشید

هر خطی که می‌نویسید باید با تجربه برند بزرگ‌تر سازمان شما هماهنگ باشد. این یک تجربه ثابت برای مشتریان شما ایجاد می‌کند و به مشتریان بالقوه کمک می‌کند بدانند چه چیزی باید انتظار داشته باشند. درست همان طور که در محیط‌های اجتماعی مختلف به طور متفاوت صحبت می‌کنیم، نسخه بروشور شما باید با برند شما مطابقت داشته باشد.

5. فونت و اندازه قلم مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب فونت مناسب راه دیگری برای تنظیم حال و هوای پیام شماست. مثلاً Comic Sans فونت مناسبی برای بروشور مرکز جراحی نیست! همچنین مطمئن شوید که فونت به راحتی خوانده می‌شود. شما نمی‌خواهید پیام شما با فونت‌های آراسته‌ای که خواندن آن دشوار است گم شود. از اندازه های مختلف برای برجسته کردن اهمیت اطلاعات استفاده کنید. مهم‌ترین اطلاعات باید در بزرگ‌ترین اندازه با عنوان ‌های فرعی با فونت کوچک ‌تر باشد. اندازه های مختلف نیز به ایجاد علاقه بصری کمک می‌کند.

انواع بروشور محتوایی

در بالا راجع به متن و محتوای بروشورها به طور مفصل صحبت کردیم. اما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم بگوییم که بروشور‌ها از لحاظ محتوایی که ارائه می‌دهند نیز می‌توانند تقسیم بندی شوند و این محتوا و اهدافش پایه و اساس تقسیم بندی بروشورها باشد.

بروشورها به اشکال مختلف عرضه می‌شوند و دارای تعداد بی شماری از تکنیک‌های تا شده برای هر نوع پیام بازاریابی هستند که آن‌ها را به پرکاربردترین مواد چاپی تبدیل می‌کند. با وجود گزینه‌های بسیار زیاد، نمی‌توان گفت که بروشورها فقط یک هدف دارند.

خوشبختانه، ما توضیح کاملی در مورد اهداف مختلف بروشورها و انواع متداول بروشورهای مورد استفاده ارائه کرده‌ایم تا درک بهتری در مورد چرایی اهمیت بروشورها به شما ارائه دهیم.

 

هدف از بروشورها توضیح داده شد

بروشورها می‌توانند به عنوان مرجع دقیق محصولات یا خدمات شما برای مشتریان بالقوه و مشتریان جدید شما عمل کنند. آن‌ها می‌توانند از طریق یک کمپین پست مستقیم یا به عنوان جزوه در یک رویداد یا نمایشگاه تجاری به افزایش بازدید شما کمک کنند. بروشورها حتی می‌توانند با ارائه محتوای معتبر و آموزنده درباره شرکت شما از برند شما حمایت کنند.

از منوی غذای رستوران گرفته تا یک شرکت فناوری که خدمات خود را ارائه می‌کند، یا حتی اردوگاهی که نقشه‌ای را برای بازدیدکنندگان خود ارائه می‌دهد، بروشورها اهداف زیادی دارند که پیام‌های بازاریابی را به روشی حرفه‌ای، سازمان‌یافته و مفید ارائه می‌دهند. در ادامه انواع بروشورها از لحاظ محتوا را بررسی می‌کنیم.

بروشورهای معرفی

بسیاری بر این باورند که هدف اولیه بروشور ارائه یک معرفی برای یک شرکت است. اگرچه این تنها هدفی نیست که یک بروشور دارد، اما آن‌ها راهی عالی برای معرفی برند شما به مشتریان بالقوه ارائه می‌دهند.

بروشورهای معرفی یا بروشورهای تبلیغاتی می‌توانند اطلاعات مهمی را در مورد اینکه شرکت شما چه کسی هستید یا جزئیات محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید را نشان دهند. با قرار دادن اطلاعات خود در یک بروشور تا شده، به مخاطبان خود یک روش تعاملی و سازماندهی شده برای یادگیری در مورد برند خود می‌دهید. با طراحی بروشورهای معرفی می‌‌توانید آن‌‌ها را در رویدادها یا نمایشگاه‌ های تجاری پخش کنید یا در اختیار مشتریان بالقوه‌ای قرار دهید که از کسب و کار شما بازدید کرده ‌اند. همچنین می‌ توانید از آن‌ها در یک کمپین پست مستقیم برای دستیابی به مخاطبان هدف استفاده کنید و به افزایش فروش و افزایش آگاهی برندتان کمک کنید.

عکس ها و تصاویر بروشور باید چه ویژگی هایی داشته باشد

درست مانند متن شما، عکس‌های بروشور نیز باید پیامی ارسال کنند. شما باید مطمئن شوید که پیام، حرفه ای و جالب است. قبل از اینکه به ادامه مطلب بپردازیم، فکر می کنم باید یک چیز را کاملاً روشن کنم:

مراقب عکاسی تکراری باشید.

میلیون ها فرد هر ساله با عکاسی تکراری مبارزه می‌کنند. وقتی آن را می‌بینید متوجه می‌شوید - مدل‌هایی با حالات چهره غیرطبیعی، با لباس‌های کلیشه‌ای، همه در نوری غرق شده‌اند که حتی یک پروانه به سمت آن پرواز نمی‌کند. خوشبختانه، جایگزین‌هایی برای عکس‌های تکراری وجود دارد. آنچه در زیر می‌آید لیستی از سایت های معتبر برای تصاویر رایگان است که کیفیت بالایی دارند و تکراری نیستند.

 1. اسپلش Unsplash

این سایت حاوی تصاویر فوق العاده است که همیشه کیفیت بالایی دارند. همه تصاویر رایگان هستند و نیازی به ذکر منبع نیست. این یک معامله بسیار عالی است، و همچنین برای دانلود تصویر لازم نیست برای چیزی ثبت نام کنید.

 1. Pixabay

Pixabay تعداد زیادی عکس در سایت خود دارد و مانند Unsplash، نیازی به ذکر منبع نیست. طیف بسیار متنوعی از عکس‌ها در Pixabay وجود دارد، اگرچه کیفیت آن‌ها متفاوت است.

 1. Stocksnap.io

باز هم، در اینجا نیازی به ذکر منبع نیست، و مجموعه‌ای عالی از تصاویر با کیفیت بالا وجود دارد. بسیاری از تصاویر با Unsplash  قابل مقایسه هستند و گاهی اوقات این دو کمی با هم همپوشانی دارند.

 1. فلیکر Flickr

فلیکر عکس‌های بسیار خوبی دارد، فقط باید بدانید که همه آن برای استفاده تجاری رایگان نیست. در این سایت می‌توانید جستجوهای خود را طوری فیلتر کنید که فقط عکس‌هایی را که برای استفاده تجاری و تغییرات رایگان هستند، شامل شود. در این سایت معمولاً باید تصویر را به خالق اصلی اعتبار دهید و به منبع پیوند دهید.

 

چند گزینه  و منابع دیگر در اینترنت وجود دارد،  که حتماً برخی از شما با آن ها آشنایی دارید اما این ها مکان خوبی برای شروع هستند. عکس‌های خارق‌العاده خوانندگان بروشور شما را به سمت خود می‌کشاند.

سبک خود را پیدا کنید

وقتی همه چیز گفته می‌شود و انجام می‌شود، این عناصر سبک هستند که واقعاً بروشور شما را درخشان می‌کنند.

طراحی بروشور خود را تمیز و ساده نگه دارید

گرافیک! عناصر سه بعدی! زرق و برق! تمام متن!

اگر بروشور شما از نظر طراحی بسیار پر زرق و برق است، برای خواننده شما کاملاً طاقت فرسا خواهد بود. شما نمی‌خواهید طراحی بروشور خود را با متن زیاد، گرافیک زیاد یا عناصر طراحی بسیار متفاوت که برای جلب توجه خواننده شما رقابت می‌کنند، شلوغ کنید. طراحی خود را تمیز، ساده و قابل هضم نگه دارید تا بهترین نتایج را داشته باشید.

خارج از چهارچوب فکر کنید

طراحی بروشور تکراری می‌تواند برای مخاطب کسل کننده باشد.

مخاطبان برند این روزها باهوش‌تر هستند. آن‌ها دیگر طراح های تکراری و قدیمی را نمی‌خواند و به آن ها توجهی نمی‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید بروشور شما بر روی مخاطبان شما تأثیر بگذارد، نمی‌تواند شبیه بروشورهای دیگری باشد که در 10 سال گذشته در دست داشته‌اند.

وقتی صحبت از بروشورها می‌شود، بهترین طرح ها، طرح هایی هستند که جرئت متفاوت بودن را دارند. چه کاری می‌توانید انجام دهید که هیچ کس قبلاً انجام نداده است؟ هرچه بیشتر در طراحی بروشور خود خلاقیت به خرج دهید، توجه مردم را بیشتر جلب می‌کنید.

از فضای سفید به صورت استراتژیک استفاده کنید.

فضای سفید، فضای خالی ایجاد می‌کند که به اندازه تصاویر و متن کمک می‌کند. استفاده استراتژیک از فضای سفید باعث می‌شود که بروشور شما درهم و برهم به نظر نرسد. از فضای سفید می‌توان برای جلب توجه به تصاویر و/یا اطلاعات کلیدی استفاده کرد.

نقطه کانونی = CTA شما

دلیل اینکه شما در وهله اول بروشور خود را طراحی می‌کنید این است که خوانندگان خود را تشویق به اقدام کنید. و اگر می‌خواهید آن‌ها اقدامی انجام دهند، باید به طور گسترده به آن‌ها بگویید.

 

اگر CTA شما در کوهی از متن در آخرین پاراگراف در آخرین صفحه بروشور شما مدفون شده است، حدس بزنید چه نتیجه ای دارد؟ هیچ کس قرار نیست آن را ببیند اگر می‌خواهید CTA شما واقعاً الهام بخش افراد برای انجام اقدامات باشد، آن را بزرگ، جسورانه کنید که افراد نتوانند آن را از دست بدهند.

CTA   خود را در مرکز قرار دهید. آن را در چندین مکان بروشور خود قرار دهید. این کار را طوری انجام دهید که مهم نیست که چقدر بروشور شما را می‌خوانند، CTA  شما را از دست ندهند. زیرا هرچه CTA خود را جلو و مرکز بیشتری قرار دهید، افراد بیشتری عملاً اقدام خواهند کرد.

ارزیابی و چاپ بروشور شما

بروشور شما طراحی شده است و تقریباً آماده ارائه آن به عموم مردم است. اما قبل از ارائه مطمئن شوید که کامل است.

طراحی خود را ارزیابی کنید

هنگامی که بروشور شما طراحی شد، وقت خود را برای ارزیابی محصول نهایی صرف کنید. اکنون آخرین فرصت شما برای ایجاد تغییرات و درست کردن طرحتان است.

از خود بپرسید:

آیا این طرح توجه من را جلب می‌کند؟

آیا پیام من واضح است؟

آیا این طراحی به CTA من اشاره دارد؟

آیا این بروشور با برند من مطابقت دارد؟

همین سؤالات را از دیگران بپرسید تا دیدگاهی بیرونی داشته باشید. طرح خود را به همکاران، مشتریان، حتی دوستان خود نشان دهید تا متوجه شوید که آیا ایرادی دارید یا خیر. وقتی موافقت حداکثری دریافت کردید، وقت آن است که چاپ کنید!

 

روش چاپ خود را انتخاب کنید

انتخاب چاپخانه و روش چاپ می‌تواند به معنای تفاوت بین طراحی بروشور شما و آنچه که چاپ می‌شود باشد. کار با یک چاپخانه درجه یک سبب می‌شود دقیقاً همان طور که تصور می‌کردید بروشورتان چاپ شود.

اگر می‌توانید از چاپخانه‌ها و نمونه کارهایشان دیدن کنید تا بتوانید کار آن‌ها را شخصاً ببینید. مشاهده نمونه های چاپ شده همیشه به شما ایده بهتری از آنچه می‌توانید از کار چاپی خود دریافت کنید می‌دهد، مشاهده نمونه‌های آنلاین این ذهنیت را به شما نمی‌دهند.

هنگامی که در حال تحقیق در مورد چاپخانه هستید، از آن‌ها سؤالاتی بپرسید تا ببینید آیا آن‌ها برای کار شما مناسب هستند یا خیر. در اینجا چند نمونه از این سؤالات لیست شدند:

نمونه جوهرهای مصرفی شما کدام اند؟

بهترین گزینه و روش چاپ شما برای زمان چیست؟ برای هزینه چه طور؟

آیا تطبیق رنگ انجام می‌دهید؟

آیا اثبات چاپی یا دیجیتالی ارائه می‌دهید؟

اگر از کار چاپ خود راضی نباشم چه اتفاقی می‌افتد؟

آیا طراح داخلی دارید؟

آیا در زمینه چاپ و طراحی بروشور تجربه‌ای دارید؟

آیا می توانید مرجعی برای مشتریان دیگر بروشور ارائه دهید؟

در حالت ایده آل، چاپخانه‌ای را بیابید که در فضای بروشور تجربه داشته باشد، از جدیدترین فناوری چاپ استفاده کند و طراحانی را در کارمندان خود داشته باشد که می‌توانند در هر گونه مسائل طراحی کمک کنند تا کار چاپ شما با کیفت  A+ به چاپ برسد.

 

مواد چاپی خود را انتخاب کنید

با چاپگر خود صحبت کنید تا بهترین مواد را برای بروشور خود انتخاب کند. در اینجا یک لیست کوچک برای مواد مصرفی در چاپ بروشور آماده کردیم که به شما کمک می کند آن‌ها را فراموش نکنید:

 1. وزن کاغذ

به طور کلی، هر چه وزن کاغذ بیشتر باشد، ورق ضخیم تر است. چند روش مختلف برای اندازه گیری وزن کاغذ (مانند وزن پایه و میلی متر) وجود دارد، اما رایج ترین آن‌ها وزن متریک است که به عنوان GSM نیز شناخته می شود. GSM وزن یک ورق کاغذ است که به شکل مربع 1×1 متر بریده شده است. در ایالات متحده اما، وزن کاغذ با وزن کردن 500 برگ از یک نوع کاغذ مشخص می‌شود. وزن کل بسته به اندازه ورق و ضخامت کاغذ متفاوت است. به همین دلیل، انتخاب وزن کاغذ برای بروشور شما آسان نیست. خوشبختانه برای شما، ما لیستی از بهترین وزن های کاغذ برای استفاده را داریم.

بهترین نوع وزن کاغذ برای بروشورها، 80، 150،135 یا 200 گرمی یا بیشتر است. بنابراین، کدام یک برای بروشور شما بهترین است؟ بیایید مزایا و کاربردهای هر نوع وزن کاغذ را بررسی کنیم.

کاغذ تحریر 80 گرم

سبک‌ترین و مقرون به صرفه ترین وزن کاغذ برای بروشورها، کاغذ تحریر 80 گرم است. این کاغذ شبیه به نوع کاغذی است که در یک کتاب پیدا می‌کنید. بنابراین، این بروشورها می‌تواند سبک و راحت تر باشد. با این حال، اگر می‌خواهید یک بروشور ضخیم با بیش از دو چین ایجاد کنید، کاغذ تحریر 80 گرم گزینه خوبی است. علاوه بر این، اگر قصد دارید روی بروشور خود بنویسید، این ممکن است گزینه خوبی باشد.

 

کاغذ  گلاسه 135 گرم

کاغذ  گلاسه 135 گرم قابل توجه ترین کاغذ برای انواع بروشور و تراکت است، اگر به دنبال ظاهری زیبا و چاپی با کیفیت هستید، این کاغذ می تواند تا حد زیادی شما را به مقصد برساند. این وزن کاغذ قیمت مناسبی دارد و برای طرح های بروشور استاندارد به خوبی کار می‌کند. علاوه بر این، محکم است و پس از استفاده مکرر به خوبی ظاهر خود را نگه می‌دارد. معمولا تفاوت زیادی بین کاغذ 135 گرم و 150 گرمی حس نمی شود ولی اگر به دنبال استقامت و ضخامت بیشتر برای بروشور خود هستید می توانید از کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتر مانند مقوای گلاسه 200 گرم یا مقوای گلاسه 250 گرم نیز استفاده نمایید.

 

 1. انتخاب خدمات پس از چاپ

هنگامی که نوع کاغذ بروشور خود را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب خدمات پس از چاپ  می رسد. چند نوع پوشش مختلف برای انتخاب وجود دارد:

انواع یووی: یووی به فرایندی گفته می شود که طی آن یک لایه رزین شفاف مات یا براق  توسط دستگاه های مخصوص بر روی کار چاپی کشیده می شود و موجب محافظت از کار چاپی در مقابل گرد و غبار و خط و خش می گردد، همچنین می تواند در ظاهر بروشور نیز تاثیر گذار باشد و آن را مات یا براق نماید.

پوشش سلفون: در این روش یک لایه شفاف سلفونی بر روی کار چاپی کشیده می شود که موجی مقاوت بالاتر بروشور در مقابل پارگی و آب می گردد، این پوشش نیز مانند یووی می تواند مات یا براق باشد.

خط تا و برش : پس از چاپ و انجام پوشش بروشور، نوبت به ایجاد خط تا و برش نهایی کار می رسد، این کار موجب شکل گرفتن نهایی بروشور یا تراکت می گردد.

 1. جوهر و فرآیندهای تخصصی

برخی از چاپخانه ها جوهرهای ویژه ای نیز ارائه می دهند که می تواند بروشور شما را بهبود بخشد. در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید در مورد آن‌ها پرس و جو کنید:

رنگ پنتن: انواع مختلفی از مرکب های پنتن موجود است که ویژگی های خاص و رنگ های منحصر به فردی را دارا می باشد که به بروشور جلوه ای خاص می بخشد، از این نوع رنگ ها می توان به مرکب های فلوروسنت، مرکب های فسفری و... اشاره نمود.

 

فویل طلاکوب یا نقره کوب : جوهر یا مهر براق فلزی که نور را منعکس می کند.

برجسته کردن: فرآیند فشار دادن یک شکل یا تصویر روی کاغذ برای ایجاد یک افکت برجسته

یووی موضعی: یک پوشش براق که فقط روی نقاط خاصی از کاغذ اعمال می‌شود (معمولاً یک لوگو، عنوان یا پیام تبلیغاتی)

با چاپخانه خود بررسی کنید که آیا این گزینه‌ها (یا گزینه‌های دیگر) موجود هستند و چگونه ممکن است هزینه و زمان تولید بروشور شما را تغییر دهند.

بروشور مات بهتر است یا بروشور براق؟

حالا که راجع انواع کاغذ چاپ بروشور صحبت کردیم لازم دانستم که راجع به یکی از قسمت های مهم آن که بسیار اهمیت دارد بیشتر صحبت کنیم. یکی از سؤالات اصلی که اغلب در مراحل برنامه‌ریزی مطرح می‌شود این است که بهتر است یک بروشور را روی کاغذ مات چاپ کنم یا براق ؟ این جنبه طراحی هرگز نباید نادیده گرفته شود، زیرا به اندازه طراحی لوگو، انتخاب تایپوگرافی و همچنین رنگ(های) استفاده شده در بروشور مهم است.

زمانی که بروشورها به درستی طراحی و چاپ شوند، می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر کسب و کار شما داشته باشند. با این حال، این سؤال، "آیا یک بروشور مات بهتر است یا براق؟" اغلب یکی از مواردی است که بسیاری را در طول فرآیند طراحی دچار مشکل می‌کند. برای کمک به تصمیم‌گیری، برخی از مزایا و معایب چاپ بروشور بر روی کاغذ مات یا براق را بررسی کنید.

بروشورهای مات

آیا قصد چاپ بروشور سیاه و سفید را دارید؟ تصاویر سیاه و سفید چاپ شده بر روی کاغذ مات می‌توانند به بروشور شما عمق و بافت ببخشند. اگر می‌خواهید یک روکش خاموش‌ تر داشته باشید، بروشور خود را روی کاغذ مات چاپ کنید. در واقع، رنگ‌‌های خاصی روی کاغذ مات شگفت ‌انگیز به نظر می‌رسند، بنابراین اگر به دنبال یک روکش ظریف هستید، از کاغذ مات استفاده کنید.

اگر بودجه کمی دارید و به دنبال این هستید که بیشترین سود را به دست آورید، بروشور خود را روی کاغذ مات چاپ کنید. در برخی موارد، کاغذ مات گزینه مقرون به صرفه‌تری است.

اگر به دنبال خوانایی هستید، از کاغذ مات استفاده کنید. داشتن متن خوانا زیاد روی کاغذ گلاسه ایده خوبی نیست زیرا نور را منعکس می‌کند، اما کاغذ مات نور را به همان شکل منعکس نمی‌کند.

 

معایب:

از آنجایی که بسیاری از مردم سطح براق را جذاب و با کیفیت می‌دانند، استفاده از کاغذ مات ممکن است بر درک مخاطبان شما از کیفیت بروشور شما تأثیر بگذارد.

تصاویر و رنگ‌ها روی کاغذ مات کمتر زنده به نظر می‌رسند که می‌تواند چیز خوبی نباشد. با این حال، اگر می‌خواهید رنگ‌ هایتان برجسته شوند، چاپ روی کاغذ مات ممکن است راه حل خوبی نباشد.

متأسفانه کاغذ مات، در حالی که اغلب روشی مقرون به صرفه است، دوام ندارد. همچنین، کاغذ مات ظریف تر است، بنابراین خطر محو شدن رنگ ها به مرور زمان و کنده شدن گوشه ها وجود دارد.

بروشورهای براق

اگر بروشور شما از تصاویر با وضوح بالا و طیف وسیعی از رنگ‌ها استفاده می‌کند و به دنبال آن هستید که "شارپ" شوند، چاپ بروشور بر روی کاغذ گلاسه می تواند به شما در رسیدن به این هدف کمک کند.

کاغذ براق واقعاً می‌تواند بروشور شما را از بقیه بروشورها متمایز کند. کاغذ براق به بروشور شما ظاهری براق و چشم نواز می‌دهد که مطمئناً توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کند.

حتی با کاغذ‌های براق، روکش صاف و جذاب، می‌توانید مطمئن باشید که بروشور شما بادوام خواهد بود، زیرا روکش آن دوام می‌آورد و همچنین از فرسودگی و پارگی آن نیز جلوگیری می‌کند.

معایب:

اگر به دنبال بروشوری هستید که از کاغذی استفاده می‌کند که وزن کمی دارد، پس کاغذ گلاسه راه حل مناسب نیست. بروشورهای چاپ شده روی کاغذ مات ضخیم تر و سنگین تر از بروشورهایی هستند که روی کاغذ گلاسه چاپ می‌شوند.

اگرچه کاغذ براق بروشور شما را برجسته می‌کند، روکش براق می‌تواند گرد و غبار و اثر انگشت را جذب کند. بنابراین هنگام بررسی این گزینه، مخاطبان خود را در نظر داشته باشید.

بروشوری که از متن زیاد استفاده می‌کند اگر برو روی کاغذ براق چاپ شوند خوانایی ضعیف دارند که باعث افت نظر  مخاطب می‌شود.