انواع کارت ویزیت و کارت ویزیت های خاص

کارت ویزیت ها یکی از مهم‌ترین و ابتدایی ترین ابزار تبلیغاتی هستند که تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ به آن ها نیاز دارند. فرقی نمی کند شما صاحب یک برند کوچک باشید یا یک برند بزرگ و شناخته شده، شما برای برقراری اولین ارتباط باید به مخاطب خود یک کارت ویزیت ارائه دهید. زیرا کارت های ویزیت هویت برند است که نماینده کسب و کار و موقعیت شما است.

حال کارت ویزیت چیست؟ کارت ویزیت یک تکه کاغذ کوچک است که بر روی آن اطلاعات تماس و راه های ارتباطی با برند را در اختیار مخاطب قرار می دهد. اطلاعاتی که برای یک شرکت معمولی بر روی کارت ویزیت ثبت می شود، شامل: نوع کار و فعالیت، نام برند، شماره تماس، آدرس ایمیل، آدرس شبکه های اجتماعی و ... است. مهم‌ترین نکته در کارت های ویزیت طراحی آن است زیرا هم فضای کوچکی برای درج اطلاعات وجود دارد و هم از لحاظ زیبایی باید به قدری جذابیت داشته باشد که در ذهن مخاطب ثبت شود. اگر می خواهید هنگام ملاقات با مخاطبین تجاری تأثیر خوبی  روی آن ها بگذارید، می توانید کارت ویزیت هایی را طراحی و چاپ کنید که هم حرفه ای به نظر می رسند و هم از نظر زیبایی شناسی مخاطب را به خود جذب می کنند.

 

 

انتخاب کارت ویزیت مناسب با توجه به فعالیت شما و همچنین مخاطبان‌ تاثیر استثنایی بر روی بازدهی و نتیجه تبلیغات شما دارد. به عنوان مثال اگر مخاطبین شما شرکت‌های بزرگ و خاص هستند باید از کارت ‌هایی بسیار شکیل و جذاب و با طراحی مناسب استفاده کنید؛ چرا که تبلیغ شما و نوع کارت شما اولین تفکر مخاطبان را نسبت به کسب و کارتان ایجاد می ‌کند. بنابراین شما می‌توانید با انتخاب کارت ویزیت مناسب بهترین تفکر را در ذهن مخاطبان‌تان ایجاد کنید.

در این مقاله به بررسی انواع کارت های ویزیت و کارت ویزیت های خاص می پردازیم. و در ابتدا 8 نوع کارت ویزیت که برای اکثر مشاغل مختلف مناسب هستند را معرفی می کنیم.

چه اطلاعاتی حتماً باید بر روی یک کارت ویزیت درج شود

1) لوگوی شرکت/تجاری: لوگو شامل یک تصویر، متن، نماد یا نام شرکت است که یک آرم رسمی برای برند شما را تشکیل می دهد.

2) شعار تبلیغاتی: برخی از شرکت ها ممکن است شعاری داشته باشند که یک جمله کوتاه است که خدمات شرکت را به روشی خلاقانه توصیف می کند. این شعار تبلیغاتی در حقیقت معرفی نوع فعالیت شرکت است.

3) اطلاعات تماس: اطلاعات تماس شامل نام شخص صاحب کارت ویزیت، شماره همراه، شماره تلفن ثابت، شناسه ایمیل، سایت شرکت و آدرس شبکه های اجتماعی باشد. برخی از افراد اصلی شرکت ها ترجیح می دهند دو کارت ویزیت داشته باشند که تنها تفاوت آن‌ها در این است شماره تلفن همراه است، در یک کارت ویزیت اطلاعات تماس شخصی وجود دارد و در کارت دیگر اطلاعات تماس شرکت. این دو کارت در  بقیه جزئیات در هر دو یکسان هستند.

4) محصولات/خدمات: برخی از کارت ویزیت ها نیز ممکن است مختصری در مورد محصولات یا خدمات خود ذکر کرده باشند که محصولات معروف یا خدمات برتر خود را فهرست کرده است. این گزینه گاهی مورد تأیید مشاوران تبلیغاتی نیست. زیرا فضای کارت ویزیت کوچک است و نباید زیاد از حد کوچک باشد.

ضرورت کارت ویزیت

 1. مهم‌ترین ضرورت استفاده از کارت های ویزیت، رسالت تبلیغاتی و ارتباطی کارت ویزیت است. از آنجایی که کارت های ویزیت نسبت به قیمت پایین تأثیر گذاری بالا دارند برای هر کسب و کاری ضروری هستند. کارت های ویزیت راهی هستند که کسب و کار شما را به مخاطبانتان در هر زمان و مکانی یادآوری می کند.
 2. استفاده از کارت ویزیت در تمامی رویدادهای حضوری و غیر حضوری. کارت های ویزیتی که طراحی می شوند در هر مکانی قابل استفاده هستند. در نمایشگاه ها، سمینارها، فروشگاه ها، جلسات حضوری، در هدایای تبلیغاتی و .... در واقع شما یک کارت ویزیت طراحی و چاپ می کنید اما در تمامی مراحل کاری استفاده می کنید.
 3. انتقال سریع اطلاعات با استفاده از کارت های ویزیت. کارت های ویزیت، یک ابزار تبلیغاتی کوچک و فیزیکی هستند که به راحتی می توانند اطلاعات شما را به مخاطب انتقال دهند و در کیف، جیب و ... قرار گرفته و ماندگاری بالایی دارند. این کارت ویزیت است که این امکان را به مخاطب می دهد تا بتواند پیگیری داشته باشد.
 4. قابل حمل بودن کارت ویزیت. کارت های ویزیت به دلیل کوچک بودن و عدم نیاز به ابزار خاص برای انتقال (مانند موبایل و اینترنت)، به راحتی می توانند بین افراد جا به جا شده و برای مخاطب مخاطبانتان معرفی و تبلیغ کسب و کارتان را انجام دهند.
 5. کارت های ویزیت حس اعتماد به برند را افزایش می دهند. کارت های ویزیتی که حرفه ای طراحی می گردند و حساب شده و در زمان مناسب به مخاطب ارائه می گردند، به مخاطب القا می کنند که این برند قابل اطمینان بوده و در کار خود حرفه ای می باشد. این نوع از کارت ویزیت این حس را به مخاطب القا می کند که شما برای کسب و کار خود وقت گذاشته آید و برای کار خود ارزش قائل هستید.
 6. کارت ویزیت برای یک برند تازه تأسیس ایجاد هویت بصری می کند. یکی از راه های برند سازی ایجاد هویت بصری است و چون در برخورد اول با مخاطب از کارت ویزیت استفاده می شود، کارت ویزیت می تواند یک ابزار مفید در راستا و بهبود هویت برند های تازه تأسیس باشد.

 

روند انتخاب کارت ویزیت

کارت‌های ویزیت دارای انواع و سایزبندی‌های مختلفی هستند که تماماً بر اساس سلیقه و نیاز شما طراحی و چاپ می‌شوند. این کارت‌ها از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام هزینه خاص خود را داشته و از متریال مختلفی در چاپ آن‌ها استفاده می‌شود. بنابراین با توجه به نوع کسب و کار خود می‌توانید یکی از انواع مختلف کارت‌های ویزیت را انتخاب کرده و با مشورت طراح، آن را متناسب با نوع فعالیت خود دیزاین و چاپ نمایید برای انتخاب یک کارت ویزیت ابتدا باید انواع کارت ویزیت و کاربرد هایشان را بررسی کنید. کارت های ویزیت معمولاً انواع گوناگونی از لحاظ طراحی و چاپ دارند. اساس تقسیم بندی کارت های ویزیت: سایز، نوع کاغذ، روکش کارت ویزیت و تزئینات می باشد.

کارت ویزیت بر اساس نوع کاغذ به انواع زیر تقسیم بندی می شود:

- کارت ویزیت کتان بافت دار

- کارت ویزیت مقوای کارتی

- کارت ویزیت گلاسه

- کارت ویزیت PVC

- کارت ویزیت لمینت

- کارت ویزیت کرافت

- کارت ویزیت فانتزی

- و ...

انواع کارت های ویزیت بر اساس طرح و قالب

کارت ویزیت، راهی مناسب جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و انتقال پیام تجاری شرکت است. حال با افزایش روزافزون رقابت‌های تجاری و تبلیغاتی، هر فرد و سازمانی به دنبال معرفی نام تجاری و توانایی‌های خود به صورت صحیح است. بنابراین استفاده از کارت‌های ویزیت‌ با طراحی و قالب‌های متفاوت و ویژه می‌تواند کسب و کار شما را به طور ملموس به مخاطبانتان معرفی کند.

- ‌ویزیت لترپرس- برجسته

-کارت ویزیت مربع

- کارت ویزیت سایز بزرگ لب گرد

- کارت ویزیت سایز کوچک

-کارت ویزیت با یووی موضعی

- کارت ویزیت طلا کوب شده

- کارت ویزیت دولت ( تا شده)

- کارت‌ ویزیت با برش خاص

- کارت‌ ویزیت خلاقانه با طراحی خاص

- کارت‌ ویزیت ساده:

- و ...

انواع کارت های ویزیت بر اساس پوشش و تزئینات:

یکی از مواردی که می‌تواند در میزان طول عمر یک کارت ویزیت و حتی جذابیت ظاهری آن تاثیرگذار باشد نوع پوشش خارجی به کار رفته برای آن کارت است. در این حالت متناسب با نوع پوششی که برای کارت خود انتخاب می‌کنید قادر خواهید بود میزان تأثیرگذاری و ماندگاری آن را برگزینید.

- کارت ویزیت لمینت مات

- کارت ویزیت سلفون مات

- کارت ویزیت کهلر(بافت دار(

- کارت ویزیت سلفون مات مخملی

- کارت ویزیت سلفون براق

- کارت ویزیت طلا کارت دورگرد

- کارت ویزیت لمینت برجسته طلاکوب دورگرد

- کارت ویزیت لمینت برجسته دورگرد

- کارت ویزیت لمینت طرح موج(دو طرف دورگرد)

- کارت ویزیت لمینت دورگرد

- کارت ویزیت یو وی  گلاسه

- کارت ویزیت سلفون مات موضعی دورگرد

- کارت ویزیت سلفون مات طلاکوب دورگرد

- کارت ویزیت سلفون مخملی طلاکوب دورگرد

- کارت ویزیت سلفون مخملی موضعی دورگرد

- و ...

کارت ویزیت‌ بر اساس نوع چاپ

در برخی موارد نیاز به نوعی از کارت ویزیت است که بتواند در عین سادگی و حتی برش‌های خاص، نوعی دیگر از جذابیت را در خود جای داده و توجه بیشتری را به خود جلب کند. کارت‌های همراه با طلاکوب، نقره‌کوب و هات‌فویل‌های رنگی می‌توانند این امکان را به راحتی فراهم کنند.

- کارت ‌ویزیت طلاکوب

- کارت ‌ویزیت نقره‌کوب

- کارت ‌ویزیت هات‌فویل رنگی

انواع طراحی کارت ویزیت

طراحی کارت ویزیت مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در حافظه مخاطب ثبت کند. همچنین کاربرد بسیار فراوان کارت ویزیت به شما این اجازه را می‌دهد که در هر فرصتی از جمله: جلسه، مهمانی، سمینار، محل کار و ... کارت ویزیت خود را به مخاطبان خود عرضه کنید.

ارائه کارت ویزیت نه تنها به توسعه شبکه‌های کسب و کار شما کمک می‌کند بلکه به سبب همین ارائه کارت ویزیت راههای ارتباطی شما با مشتریان‌تان حفظ خواهد شد.

نکته‌ای که در طراحی کارت ویزیت مؤثر باید به آن توجه کرد طراحی آن است چرا که کارت ویزیت شما معرف هویت شرکت شما و برندتان است. بنابراین یک بازاریاب یا مدیر حرفه‌ای به طراحی کارت ویزیت کسب و کار خود بسیار اهمیت می‌دهد. شما با داشتن کارت ویزیت مناسب با مشتریان ارتباط گرفته و هویت کسب و کار خود را معرفی می‌کنید.

کارت های ویزیت قبل از هر تقسیم بندی بر اساس نوع طراحی و سبکی که دارند تقسیم بندی می شوند شاید به نظرتان این تقسیم بندی کمی عجیب به نظر برسد. برای درک بهتر این تقسیم بندی ما با سؤال‌های ساده این تقسیم بندی ها را بررسی کرده ایم:

کارت ویزیت ساده یا دو لت؟

اگرچه کارت ویزیت صاف معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد، اما ممکن است شما به یک کارت ویزیت تاشو (دو یا سه لت) نیاز داشته باشید تا اطلاعات بیشتری درباره کسب و کار خود در آن جای دهید. همیشه سعی کنید کارت ویزیت دارای اطلاعات ضروری و سایز استاندارد باشد تا تبدیل به تراکت یا کاتالوگ نشود!

کارت ویزیت یک رو یا دو رو؟

هنگامی که کارت ویزیت خود را برای طراحی سفارش می دهید، باید بین کارت ویزیت یک رو یا دو رو یکی را انتخاب کنید. با طراحی و چاپ مناسب، می توانید از انواع کارت ویزیت به عنوان یک ابزار قدرتمند بازاریابی استفاده کنید. شرکت های مختلف معمولاً هنگام انتخاب یکی از این دو نوع، دچار سردرگمی می شوند. حال بیاییم نگاهی به مزایا و معایب هر یک بیندازیم:

 • کارت ویزیت یک رو

اطلاعات مهم شامل لوگو، شماره تماس، وب سایت، ایمیل و را به وضوح در این نوع کارت ویزیت می توانید مشاهده کنید. مزیت دیگر این کارت ویزیت این است که پشت آن فضایی خالی در اختیار فرد قرار می دهد تا با خودکار یادداشت یا تاریخ مراجعه بعدی را روی آن بنویسد. از نظر هزینه هم کارت ویزیت یک رو نسبت به دو رو مقرون به صرفه تر است.

 • کارت ویزیت دو رو

و اما انواع کارت ویزیت دوطرفه: این سبک کارت ویزیت شما را قادر می سازد تا اطلاعات جامع تری از کسب و کار خود به مشتری بدهید و وقتی اطلاعات را در دو طرف کارت چاپ می کنید، به خواننده اجازه می دهید با وضوح بیشتری به مشاهده بپردازد. علاوه بر این، کارت ویزیت دو رو جذابیت بصری بیشتری و بالطبع قیمت بالاتری هم دارند.

کارت ویزیت عمودی یا افقی؟

کارت ویزیت استاندارد، معمولاً افقی است، اما انتخاب عمودی یا افقی بودن کارت با شماست. به عنوان مثال برای اکثر شرکت ها تجاری مانند املاک، کارت ویزیت افقی رایج و برای هنرمندان و افراد خلاق، کارت ویزیت عمودی به نوعی ساختار شکنانِ و جذاب است.

کارت ویزیت سفارشی سازی شده یا استاندارد مستطیلی؟

اغلب کارت ویزیت ها مستطیل شکل هستند، اما گفتیم اغلب، در مواردی شما می توانید کارت ویزیت مربعی، دایره ای یا هر شکلی چاپ کنید.

جنس های مختلف کارت ویزیت

جنس کارت ویزیت یکی از مهمترین اساس های تقسیم بندی کارت های ویزیت است. متداول ترین چیزی که راجع به جنس کارت های ویزیت شنیده آید کاغذ و مقوا است اما با پیشرفت تکنولوژی و صنعت چاپ جنس های مختلفی روی کار آمده اند. به همین دلیل کارت ‌های ویزیت موجود در بازار با جنس‌ های متفاوتی ارائه می ‌شوند جنس کارت ویزیت می ‌تواند گلاسه، فلز، چوب، چرم، کتان، شیشه‌ای و یا پی وی سی باشد. از آنجایی که چاپ کارت ویزیت در ارتقا و برندسازی محصول شما تاثیر بسزایی دارد بنابراین انتخاب جنس کارت ویزیت و همچنین طرح و نوع چاپ آن بسیار مهم است.

اهمیت جنس کارت ویزیت در این است که، جنس کارت ویزیت شما می‌تواند نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شرکت و کسب و کار شما باشد. اگر از یک کارت ویزیت قیمت ارزان و با جنس بی‌کیفیت برای معرفی کسب و کارتان استفاده کنید نشان‌دهنده غیرحرفه‌ای بودن شما است.

جنس های متفاوت کارت ویزیت در مدل های بسیار فانتزی و خاص می تواند جنس چوب، فلز و پارچه باشد اما تقریباً تمامی کارت های ویزیت روی دو جنس انواع کاغذ و پی وی سی چاپ می شوند.

یکی دیگر از اهمیت انتخاب جنس کارت ویزیت در ماندگاری و کیفیت کارت است. بر همین اساس انواع جنس کارت ویزیت عمر متفاوتی نیز دارند و با قیمت های متنوعی ارائه می شوند. پر استفاده ترین انواع جنس کارت ویزیت به صورت زیر هستند:

کارت ویزیت پی وی سی

پی وی سی یا همان pvc (پلی وینیل کلراید) نوعی پلاستیک است که در ضخامت های متفاوتی تولید می شود از نظر جنس یا ضخامت کارت ویزیت پی وی سی با میکرون معرفی می شوند. سه سطح کارت های ویزیت پی وی سی۳۰۰ میکرون ،۵۰۰ میکرون و ۷۶۰ میکرون به ترتیب از نازک تا ضخیم طبقه بندی می شوند. این جنس از کارت ویزیت در ضخامت 760 میکرون کاملاً مشابه کارت های بانکی است.

به طور کلی کارت ویزیت های PVC در سه حالت شیشه ای (کاملاً شفاف)، نیمه شفاف، مات، نقره ای و برفکی در بازار وجود دارند این جنس از کارت ویزیت در مدل های مختلف براق، مات، صدفی و متالیک تولید می شوند که نام آن ها بیانگر ویژگی های هر کدام است.

 

 

پی وی سی مات به کارت شما ظاهری شکیل و با بازتاب نور کم می دهد، پی وی سی براق رنگ های زنده تری تولید می کند و بازتاب نور زیادی دارد، پی وی سی صدفی ظاهری مانند بافت صدف دارد و درنهایت پی وی سی متالیک با ظاهر فلزگون خود بسیار زیبا و جذاب است.

از دیگر ویژگی هایی که در کارت های پی وی سی می توانید اعمال کنید این است که روی آن ها را می توانید با انواع روکش های مات و براق پوشاند و اصطلاحاً با یک لایه محافظ دوام بیشتری به آن ها بخشید.

مهمترین مزیت طراحی و چاپ کارت ویزیت با پی وی سی مقاومت بالا و کاملاً ضد آب بودن  آن است، به همین دلیل این کارت های ویزیت قابلیت شست و شو دارند. کارت های ویزیت PVC یکی از مقاوم‌ ترین و با دوام ‌ترین کارت ‌های ویزیت هستند و چون از پلاستیک منعطف ساخته می شوند انعطاف پذیر بوده و به هیچ عنوان نمی‌شکند. همچنین این کارت ها به راحتی  به هر شکل و طرحی برش می خورند.

 کارت پی وی سی دارای سه نوع ساده، هوشمند و مغناطیسی است که نوع ساده آن برای کسب و کارها بسیار مناسب و کاربردی است. کارت PVC  ساده به صورت یک کارت خام و از پیش آماده شده است که رنگ بندی متنوعی دارد و می‌توانید از آن‌ها برای کارت ویزیت کسب و کارهای مختلف استفاده کرده و طرح ‌‌های مختلف را بر روی این کارت‌ ها اجرا کرد.

چاپ کارت ویزیت پی وی سی PVC اغلب برای شرکت های دولتی، کارت های مترو و تلفن انجام می شود. قیمت چاپ کارت ویزیت PVC نسبت به کارت ویزیت های دیگر مقداری بالاتر است اما کیفیت آن نیز به مراتب بالاتر است. چاپ کارت ویزیت پی وی سی ارزان اغلب در تعداد 500 تایی و در کمترین زمان انجام می شود.

انواع چاپ کارت ویزیت PVC

روش های چاپ مختلفی برای چاپ کارت ویزیت PVC وجود دارد که به دو دسته کلی تکی و گروهی تقسیم می شود.

در چاپ گروهی تمام کارت ها با طرح های مختلف در کنار هم قرار می گیرند و عملیات چاپ روی آن ها به صورت هم زمان صورت می گیرد. در چاپ تکی که بیشتر برای طرح های خاص می باشد، بدنه کارت آماده می شود و سپس طرح مورد نظر روی کارت ویزیت چاپ می شود.

از نظر نوع چاپ معمولاً از چاپ افست یا چاپ دیجیتال برای چاپ کارت ویزیت PVC استفاده می شود، چاپ دیجیتال معمولاً برای چاپ سریع مورد استفاده قرار می گیرد. در چاپ افست این امکان وجود دارد که برای ماندگاری بهتر چاپ روی کارت و همچنین تغییر میزان براقی یا ماتی کارت، از لمینت استفاده شود. همچنین امکان چاپ مجدد روی لمینت نیز وجود دارد.

 

کارت ویزیت پی وی سی برفکی (نیمه شفاف)

 

برای افرادی که به دنبال طرح منحصر به فردی نیستند و صرفاً کارت ویزیت با مجموعه ای از اطلاعات مشخص را می خواهند، می توان با استفاده از چاپ افست بخش های اساسی یک کارت به صورت پیش فرض چاپ و لمینت شوند و سپس فرد با انتخاب طرح مورد نظر از بین کارت های موجود اطلاعات شخصی خود را با استفاده از چاپ افست (برای تعداد بالا و بدون محدودیت زمانی) یا چاپ دیجیتال (تیراژ پایین و نیاز به چاپ فوری) برای چاپ سفارش دهد.

در آخر باید بگویم به واسطه ی ساختار شیمیایی فوق العاده ای که این جنس از کارت های ویزیت دارند هر نوع ظاهر و طرحی که مد نظر داشته باشید از دل کارت ویزیت پی وی سی PVC بیرون می آید.

کاغذ

تنوع بسیار بالا در رنگ، جنس و بافت کاغذ های متفاوت، این جنس را به پر استفاده ترین ماده برای چاپ کارت ویزیت تبدیل کرده و بیش از 90 درصد کارت ویزیت های چاپ شده از جنس کاغذ می باشند. کاغذ های گلاسه، کرافت، کتان و ازجمله کاغذ هایی هستند که برای ساخت انواع کارت ویزیت استفاده می شوند.

برای اینکه بتوانیم بهترین جنس کاغذ را برای چاپ کارت خود انتخاب کنیم ابتدا بهتر است با انواع جنس و نمونه های چاپ شده آن آشنا شویم.

 • چاپ کارت ویزیت با مقوای کارتی

کارت ویزیت هایی که به وسیله مقوای کارتی تولید و چاپ می شوند در صنعت تبلیغات بسیار متداول هستند و امروزه در بازار بسیار رواج پیدا کرده اند. مقوای کارتی به شکل کاغذهای تحریری هستند که ما در ادارات خود برای چاپ و کپی گرفتن و یادداشت برداری از آن‌ها استفاده می کنیم، اما در گرماژ بالاتر و مقاومت بیشتر. گرماژی که برای کارت های ویزیت استفاده می شود از 220 گرم شروع می شود که این ضخامت بسیار شبیه به کاغذ تحریر است و بهتر است از گرماژ های بالاتر استفاده شود.

 

امروزه از مقوای کارتی به دلیل چاپ پذیری بسیار خوب و کیفیت بالا رنگ ها روی آن، در صنعت چاپ بسیار استفاده می شود. در چاپ کارت ویزیت نیز مقوای کارتی برای چاپ های اختصاصی استفاده می شود. چاپ طرح های گرافیک روی این مدل کارت ویزیت بسیار خوب می نشینند و شما می توانید از انواع رنگ ها و حروف در این نوع کارت ویزیت ها استفاده کنید .

 • کارت ویزیت گلاسه

پر کاربرد ترین کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ کاغذ گلاسه است. این کاغذ در گرماژ های مختلف، کاغذی صیقلی، براق و ارزان است که تقریباً تمامی طراحی ها به خوبی روی آن جلوه می کند و به دلیل صیقلی بودن آن بسیار مناسب برای پوشش های لمینت و سلفون است.

کارت ویزیت گلاسه یکی از رایج‌ترین انواع کارت ویزیت است که با استفاده از مقوای گلاسه و به صورت یک رو و دو رو طراحی و چاپ می‌شود. برای زیبایی و مقاومت بیشتر کارت گلاسه، روکش سلفونی مات یا براق بر روی آن قرار داده می‌شود که جلوه خاصی به کارت می‌بخشد و استحکام آن را افزایش می‌دهد. در انتهای این قسمت از مقاله به طور مفصل راجع  به انواع کارت ویزیت های گلاسه صحبت خواهیم کرد.

 • کارت ویزیت کرافت

یکی از کاغذهای پر استفاده در صنعت چاپ کاغذ کرافت است. این کاغذ برای اینکه مناسب برای کارت های ویزیت باشد باید دارای گرماژ 300 گرمی باشد تا ضخیم و مناسب چاپ کارت ویزیت شود. این کاغذ رنگی کرم مایل به قهوه ای دارد و در بازار دارای دو نوع ایرانی و سوئدی است. این کاغذ با ظاهر خاص و آنتیک شکل خود برای چاپ کارت ویزیت با طراحی های منحصر به فرد بسیار مناسب است.

 

 

 • کارت ویزیت کتان

کارت های ویزیت همیشه نباید صاف و صیقلی باشند گاهی طراحی و نوع کسب و کار به گونه ای است که کاغذ بافت دارد برای این نوع از کارت های ویزیت مناسب تر است. در این کارت های ویزیت به جای کاغذ گلاسه از کاغذ کتان استفاده می شود. کارت ویزیت کتان از نوعی کاغذ ساخته شده است که بافت خاصی روی آن وجود دارد. این نوع کاغذ بیشتر در کارت ویزیت های سفید و روشن کاربرد داشته و قیمت مناسبی دارند. نوع کاغذ مورد استفاده در کارت ویزیت کتان از جنس مقوایی نرم و با بافت برجسته است که جذابیت بصری خاصی به کارت شما می‌بخشد.

کاغذ کتان از ارزان ترین کاغذ های بافت دار برای چاپ کارت ویزیت محسوب می شود که در چهار مدل مختلف با بافت های گوناگون تولید می شود. کتان امباس که ارزان ترین کتان بوده، کتان های با کیفیت کبریتی و کتان ایتالیا که بافتی تار و پود گونه و بسیار ریز دارند و کتان کهلر آلمان که بافتی با خطوط برجسته افقی یا عمودی دارد. کارت ویزیت کتان دارای دو نوع آلمان و امباس است که در ساخت کارت آلمان از الیاف گیاه کتان استفاده می‌شود اما برای ساخت کارت امباس، مقوای گلاسه یا شومیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع کارت ویزیت بیشتر به کارت ویزیت کتان آلمانی شهرت دارد و در انواع کارت های طلاکوب، 300 گرمی چاپ می شود. مانند سایر جنس های به کار رفته برای چاپ کارت ویزیت، کارت ویزیت کتان آلمانی قابلیت دور گرد یا صاف بودن را نیز دارا می باشد.

انواع کارت های ویزیت کتان دارای کیفیت ساخت بسیار بالایی هستند و به همین دلیل عمر طولانی تری نیز خواهند داشت. کارت های ویزیت از جنس کتان قیمت بالاتری نسبت به نمونه های دیگر دارند.

سایز متداول این کارت ۸٫۵×۴٫۸ می باشد. این کارت، از جمله کارت های پر طرف دار در بازار می باشد. علت علاقه مندی زیاد به این کارت بافت موجود بر روی خود کاغذ و همچنین مقرون به صرفه بودن آن می باشد. اگر به دنبال یک کارت شیک و مقرون به صرفه می باشید می توانید از این نوع کارت استفاده نمایید.

مانند کاغذ گلاسه نیز در انتهای مقاله راجع به انواع کارت های ویزیت کتان و ویژگی هایش بیشتر صحبت می کنیم.

 • کارت ویزیت فابریانو

این نوع کاغذ بسیار مشابه کاغذهای کتان و با کیفیت بالاتر است. چهار مدل کارت ویزیت فابریانو در بازار مشاهده می شود:

 1. فابریانو چکشی با بافت هایی مانند ضربات چکش
 2.  فابریانو مویی کرم با رنگ کاغذ کرم و بافت هایی ریش ریش مانند،
 3. فابریانو معمولی با بافتی شامل خطوط عمودی و افقی
 4.  فابریانو صدفی

 

 

هر چهار نوع از این جنس کاغذ جزو کارت ویزیت های مستحکم، فانتزی و با کیفیت محسوب می شوند.

مواد مصرفی مورد نیاز برای چاپ کارت ویزیت با بهترین کاغذ

تولید و چاپ کارت ویزیت می تواند برای معرفی کسب کار بسیار مؤثر باشد. کارت ویزیت را می توان در ابعاد و انواع گوناگونی طراحی نمود. معمولاً جهت چاپ کارت ویزیت کاغذی از ابعاد استاندارد هشت و نیم در چهار و نیم سانتی متر و یا ابعاد 9 در 6 سانتی متر استفاده می شود. مشخص نمودن ابعاد و طرح کارت ویزیت متناسب با نظر و سلیقه ی دارنده ی کارت صورت می گیرد. طراحی کارت ویزیت باید به گونه ای باشد که بتواند یک تصویر کلی از نوع کسب و کار به مشتری منتقل نماید و نظر وی را جلب نماید. کاربران کارت ویزیت می توانند جهت طراحی چاپ کارت ویزیت از طرح های خودشان استفاده نموده و یا اینکه طراحی آن را بر عهده ی متخصصین چاپ بگذارند.

کارت ویزیت های متداول

کارت ویزیت ‌های متداول و پر کاربرد در بازار بر اساس نوع کاغذ به دو گروه اصلی گلاسه و کتان تقسیم میشوند. هر کدام از این کاغذ ها نیز دارای ویژگی ‌های مختلفی هستند و به لحاظ مقاومت، زیبایی، رنگ‌پذیری و طرح با هم تفاوت دارند و همچنین قیمت آن‌ها بر اساس همین عوامل تعیین می‌شود. به همین دلیل در انتهای این مقاله به بررسی و مقایسه این دو نوع از جنس کارت می پردازیم.

پرکاربرد ترین و رایج ترین کارت ویزیتی که در کشور ما استفاده می شود، کارت ویزیت گلاسه است. کارت ویزیت گلاسه بر روی یک نوع مقوا به اسم گلاسه 300 گرمی چاپ می شود.

شاید برایتان سؤال باشد که اصلاً به چه نوع کاغذی گلاسه گفته می شود. گلاسه نوعی چگال و ضخیم از انواع کاغذها است که با این ویژگی شناخته می شود: سطح صاف و صیقلی با جذب حیرت انگیز رنگ. این ویژگی سبب شده چاپ نمونه های رنگی روی این کاغذ با کیفیت انجام گیرد و روی جلد نشریات و کاتالوگ ها در سیطره ی گلاسه باشد.

از همین رو است که معمولاً برای کارت های ویزیت که قرار است یک برند یا کسب و کاری مشخص را نمایندگی کنند از گلاسه استفاده می شود. آن چه تحت عنوان کارت ویزیت لمینت و کارت ویزیت سلفون در انواع مات و براق ارائه می شود؛ در واقع کارت ویزیت گلاسه ای است که روکش شده. این کار با دو هدف صورت می گیرد، یک بالا بردن طول عمر کارت و دو حفظ و ارتقای جلوه ی بصری چاپ.  چاپ کارت ویزیت گلاسه روی مقوای گلاسه ۳۰۰ گرمی مرسوم ترین جنس برای چاپ کارت ویزیت ها می باشد

چاپ کارت ویزیت گلاسه به دلیل قیمت مناسبی که دارد، انتخاب مناسبی برای چاپ کارت ویزیت هایی با تعداد بالا است. ساده ترین نوع کارت ویزیت همین نوع گلاسه است. یک لایه پوششی که به آن پوشش لمینت، سلفون یا یو وی هم گفته می شود بر روی کارت ویزیت گلاسه قرار می گیرد و باعث افزایش جذابیت ظاهری و همچنین ماندگاری بالاتر و مقاومت بیشتر در برابر خط و خش، نور، گرما، پارگی، رطوبت و تماس مستقیم دست با رنگ‌ های چاپ شده می شود و بدین ترتیب طول عمر و ماندگاری کارت ویزیت گلاسه افزایش می یابد.

این لایه پوشش می تواند هم در دو سمت کارت ویزیت چسبانده شود و هم در یک سمت که بتوان از سمت دیگر آن به راحتی برای نوشتن یادداشت هایی استفاده کرد. همچنین این پوشش دارای دو شکل براق و مات است

 و می توانید با توجه به سلیقه ی خود یکی از این دو را انتخاب کنید. همچنین گاهی برای زیبا تر شدن کارت ویزیت گلاسه دور آن را گرد می کنند که جذابیت خاصی به آن می بخشد. بعضی از کارت ویزیت های برای چاپ طرح ها و نقش های مختلف محدودیت های خاصی دارند اما این نوع کارت ویزیت هیچ محدودیتی برای چاپ ندارد و می توانید به راحتی طرح دلخواه خود را بر روی آن چاپ کنید.

در کل می توان گفت که کارت ویزیت گلاسه ویژگی‌هایی را داراست که می توانند برای چاپ مشخصات شما بهترین گزینه باشند. ویژگی هایی که می توان نام برد، جلوه و ظاهر خاص و براق، دوام و ماندگاری زیاد، وضوح رنگی بالا، تبلیغات با هزینه کم، کم جا و قابل حمل بودن و هستند.

کارت ویزیت گلاسه در ابعاد 8.5 * 4.5 و 9 * 5 سانتی متر و در گرماژ 250، 300 و 400 گرم چاپ می گردد. حداکثر سایز چاپ کارت ویزیت گلاسه 9.5 * 5.5 سانتی متر می باشد.

اگر صنعت چاپ کارت ویزیت را یک هرم در نظر بگیریم؛ کارت ویزیت گلاسه، قاعده ی این هرم را تشکیل می دهند. به این معنی که تقریباً تمامی نمونه های کاغذی اعم از انواع سلفون و لمینت بر پایه ی کاغذ گلاسه ساخته و پرداخته می شوند. کارت ویزیت گلاسه با لایه سلفونی در مقایسه با کارت ویزیت گلاسه لمینتی انعطاف پذیرتر و نرم تر بوده و به راحتی خم شده و شکسته نمی‌شود.

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، چاپ کارت ویزیت گلاسه کاربردهای زیادی دارد از جمله:  ارائه اطلاعات تماس مانند نام شخص، سمت، نام شرکت، شماره تلفن، فکس، ایمیل، آدرس وب سایت، آدرس شبکه های اجتماعی و ... به مردم عادی و مشتریان خاص خود، بیشتر شدن ماندگاری کسب و کار خود در ذهن مخاطبان و همچنین برقراری ارتباط با شرکت ‌ها و نهادهای مختلف، تبلیغ غیر مستقیم محصولات و خدمات خود و ...

چاپ دیجیتال کارت ویزیت گلاسه با دستگاه چاپ دیجیتال Konica با دقت، سرعت و کیفیت بالا به صورت یک رو و دورو در انواع مختلف با روکش‌های متفاوت مانند کارت ویزیت سلفون، کارت ویزیت گلاسه با سلفون براق، کارت ویزیت مخملی، کارت ویزیت لمینت، کارت ویزیت گلاسه با لمینت گرم مات انجام می‌گیرد. دور کارت ویزیت توسط دستگاه کاتر به صورت ساده یا گرد طبق خواست و سلیقه مشتری برش می‌خورد.

انواع کارت ویزیت گلاسه

 • کارت ویزیت گلاسه با سلفون مات

جنس این نوع کارت ویزیت از کاغذ های گلاسه است. این کارت ویزیت بر روی کاغذهای گلاسه با گرماژ 250، 300 و 400 گرم تا ابعاد استاندارد 9.5*5.5 سانتی متر با دو نوع دور ساده یا دورگرد چاپ می‌شود. پس از چاپ کارت ویزیت گلاسه، بر روی آن روکشی از سلفون مات ،کشیده می شود. این نوع از کارت ویزیت ظاهری رسمی‌تر نسبت به سایر کارت‌ ویزیت‌ ها داشته و جلوه ای مات و تیره دارد. قبل از چاپ باید دقت شود روکش سلفون با رنگی که برای کارت ویزیت طراحی شده، همخوانی و سازگاری داشته باشد. کارت‌های با روکش سلفونی نرم و منعطف بوده، به راحتی تا شده و شکسته نمی‌شوند. این نوع از کارت‌ها ضد آب، ضد خش و دارای ماندگاری و طول عمر بالا هستند و روکش سلفونی آن مانع از تماس مستقیم دست با رنگ می‌گردد.

 • کارت ویزیت گلاسه با سلفون براق

جنس کارت ویزیت گلاسه با سلفون براق مانند سایر کارت ویزیت ‌های گلاسه از کاغذ گلاسه است و چاپ آن روی کاغذهایی با گرماژ 250، 300 و 400 گرم تا ابعاد استاندارد 9.5*5.5 سانتی متر با دو نوع دور تیز و دورگرد طبق خواست مشتری انجام می‌گیرد. پس از انجام عملیات چاپ، روکشی براق از جنس سلفون، بر روی آن کشیده می شود. روکش سلفون روی کارت باعث افزایش طول عمر، ماندگاری، دوام و مقاومت بیشتر کارت در برابر رطوبت، خش، تماس دست و ... می شود و همچنین ظاهری زیبا، روشن و براق به کارت می‌ دهد. کارت ‌های با روکش سلفونی، نرم و منعطف بوده، به راحتی تا شده و شکسته نمی‌شوند.

 • کارت ویزیت سلفون مات مخملی

کارت ویزیت گلاسه با سلفون مات مخملی جنسی از گلاسه در گرماژ 250، 300 و 400 گرم تا ابعاد استاندارد 9.5*5.5 سانتی متر و ظاهری مات دارد و بسیار شیک، زیبا و تاثیرگذار است و به علت داشتن کاغذی با بافت زیبا، نرم و روکش مخملی، لمس آن احساس خوبی را به مخاطبان منتقل می‌کند و آنان مایل اند زمان بیشتری آن را در دستان خود نگه دارند. پس از انجام عملیات چاپ روکشی از سلفون مات مخملی روی کارت ویزیت کشیده می‌شود. مخمل جلوه خاص و چشم نوازی برای کارت ویزیت دارد علاوه بر آن چاپ کارت هایی با این بافت و این نوع روکش باعث افزایش ماندگاری، دوام و طول عمر کارت ویزیت در برابر عواملی مانند رطوبت، گرما، خش و شکستگی و ... می گردد. روکش کارت ویزیت سلفون مخملی از جنس نانو بوده و از لطافت فوق العاده بالایی نسبت به دیگر سلفون ها و لمینت ها برخوردار است.

 

 

 • کارت ویزیت لمینت براق

کارت ویزیت لمینت براق بر روی کاغذهایی با گرماژ 250، 300 و 400 گرم تا ابعاد استاندارد 9.5*5.5 سانتی متر با جنس گلاسه چاپ شده و در پایان با لمینت گرم روشن و براق روکش می شود و در مقایسه با سایر انواع کارت ویزیت‌ها ضخامت روکش بیشتری دارند. این کارت ها با دستگاه کاتر به صورت دورگرد و دور تیز طبق سلیقه مشتری برش می‌خورند و روکش لمینت روی آن علاوه بر کیفیت بالا، ماندگاری، دوام و استحکام بیشتری نسبت به سلفون دارد چرا که سلفون نسبت به لمینت نرم تر است. یکی از ویژگی های این کارت ها این است که به راحتی خم نشده و در اثر خم شدن به راحتی شکسته می‌ شوند و ظاهری شق و رق دارند این نوع کارت ‌ها ضد آب و ضد خش هستند و نمی‌توان با خودکار روی آن نوشت.

 • کارت ویزیت لمینت گرم مات

کارت ویزیت لمینت گرم مات بر روی کاغذهای 250، 300 و 400 گرم تا ابعاد استاندارد 9.5*5.5 سانتی متر با جنس گلاسه چاپ شده و در پایان با لمینت گرم تیره و مات روکش می شود و در مقایسه با سایر انواع کارت ویزیت ‌ها ضخامت روکش بیشتری دارند. این کارت ها در دو نوع دورگرد و دور تیز طبق خواست مشتری ارائه می‌شوند و روکش لمینت روی آن علاوه بر کیفیت بالا، ماندگاری، دوام و استحکام بیشتری نسبت به سلفون دارد چرا که سلفون نسبت به لمینت نرم تر است. یکی از ویژگی های این کارت ها این است که به راحتی خم نشده و در اثر خم شدن به راحتی شکسته می‌شوند و ظاهری شق و رق دارند این نوع کارت‌ها ضد آب و ضد خش هستند و نمی‌توان با خودکار روی آن نوشت.

در آخر اگر می خواهید کارت ویزیتی داشته باشید که تصاویر و رنگ ها در آن از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد بهتر است از کارت های گلاسه استفاده کنید چون سطح صاف و یکدست آن‌ها این امکان را برای شما فراهم می آورد تا جوهر به صورت یکنواخت در سطح آن جذب شود.  به طور کلی اگر به دنبال کارت ویزیتی هستید که مستحکم بوده و مقاومت خوبی داشته باشد بهتر است، کارت خود را از نوع گلاسه انتخاب کنید. این نوع از کارت ها طول عمر بیشتری دارند و دارای طرح های متنوع می باشند و بر طبق نوع خدمات چاپی( طلا کوبی، برجسته سازی، اشعه uv  موضعی ) که بر روی آن انجام می شود  نیز قیمت های متفاوت دارند.از انواع  این کارت می توان به این موارد اشاره کرد: کارت لمینت طلاکوب با نقش های برجسته؛ کارت سلفون مخملی طلاکوب، کارت لمینت مات، کارت سلفون براق و مات.

مشخصات انواع کارت ویزیت کتان

کارت ویزیت کتان نوعی کارت ویزیت فانتزی و خاص است که شامل انواع مختلفی می‌شود. نوع بافتی که در کاغذ کتان استفاده شده است جذابیت خاصی به این نوع از کارت ویزیت‌ها داده است. در طراحی کارت ویزیت کتان باید به چند نکته توجه کرد یکی از کارهایی که در طراحی کارت ویزیت نباید انجام داد استفاده کردن از تصاویر در پس‌زمینه است و این به خاطر وجود بافت کاغذ است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم از طرح‌هایی که دارای زمینه‌های روشنی هستند استفاده کنید. در غیر این صورت کارت ویزیت شما ظاهری دلنشین نخواهد داشت. دومین نکته در طراحی کارت ویزیت کتان استفاده نکردن از وسعت سطح رنگی زیاد در آن است زیرا به خاطر بافتی که دارد در هنگام چاپ رنگ به صورت یکدست روی کار نمی‌نشیند و نوع خاصی از بافت ایجاد می‌شود. البته لازم به ذکر است که گاهی طراحان برای دستیابی به این بافت ویژه به  قصد از رنگ‌های تمپلات روی کتان استفاده می‌کنند. در کارت های کتان به علت وجود بافت در هنگام چاپ، رنگ مانند کاغذ گلاسه روی کار نمی نشیند. به همین دلیل کارهایی که دارای زمینه های روشن و سفید می باشند هنگام چاپ روی کارت کتان زیبا می شوند ولی کارهایی که دارای زمینه های تیره و مشکی می باشند بر روی کاغذ کتان خوب نشده و بهتر است از سایر جنس های کارت ویزیت استفاده شود. این نوع کارت برای کارت ویزیت با طرح های مینیمال که زمینه ساده دارند به شدت توصیه می شود.

چاپ کارت ویزیت کتان، پس از چاپ، لمینت نمی‌شود چون کتان بافت دار است و اصطلاحاً لمینت روی آن نمی نشیند و هوا می گیرد.

کارت ویزیت کتان به دلیل بافتی که بر روی کاغذ خود دارد و همچنین مقرون به‌ صرفه بودن، دارای طرفدارهای بسیاری است. انواع این کارت های ویزیت عبارت‌اند از:

کارت ویزیت کتان امباس: چنانچه کارت ویزیت مقرون به صرفه ایی را می خواهید می توانید از این نوع استفاده کنید. کارت ویزیت امباس دوام و مقاومت زیادی ندارد و مورد روکش نیز قرار نمی گیرد، اما به لحاظ بصری می تواند توجه افراد را به خود جلب کند. این نوع از کارت های  ویزیت را می توانید با وزن ۳۰۰ گرم سفارش دهید. اگر انتخاب  شما این نوع  کارت است، توصیه می شود از رنگ های زیادی در طراحی آن استفاده نکنید، چون برجستگی های روی کاغذ مانع از نشستن رنگ روی آن می شود. کتان امباس از لحاظ شکل ظاهری شبیه کتان آلمان است تفاوت آن در نوع مقوای مورد استفاده در آن می باشد. کتان امباس جذب مرکب بالایی دارد و در کوتاه ترین زمان خشک می شود به همین دلیل است که تصاویر چاپ شده بر روی آن را کدر می یابید و بهتر است از فونت های درشت برای نوشتن روی استفاده کنید.

کارت ویزیت کتان آلمان: این نوع از کارت  های ویزیت نسبت به کاغذ امباس از دوام و کیفیت بهتری برخوردار هستند و این موضوع به دلیل استفاده از الیاف گیاه کتان در آن می باشد. در این نوع از کارت ها نیز بهتر است از رنگ های روشن و سفید برای طراحی استفاده شود تا بافت کاغذ به درستی نمایان باشد. چون تمام زیبایی این نوع از کارت ها به بافت تار و پود آن می باشد. این نوع از کارت های  بافت دار را می توانید با وزن ۳۵۰ گرم داشته باشید. در کاغذ کتان آلمان برجستگی ها درون بافت کاغذ قرار دارد و از هر دو سمت قابل رؤیت است اما در کاغذ کتان امباس طرح کاغذ فقط از یک سو قابل رؤیت می باشد.

کارت ویزیت کتان کهلر: کارت کتان کهلر یک از پرطرفدارترین انواع کارت های بافت دار است که به عنوان بهترین و گران ترین کاغذ های بافت دار به شمار می آیند. این نوع از کارت های  ویزیت مانند دیگر اعضاء خانواده خود روکش پذیر نیستند و در برابر آب ، رطوبت، گرما . سایر عوامل محیطی مقاومت قابل توجهی ندارند و به راحتی می توانید با خودکار بر روی آن‌ها بنویسید.

کارت ویزیت کتان پلاستیک: اگر به دنبال کارت ویزیتی از جنس کتان می باشید که استحکام بیشتری داشته باشد می توانید از کتان پلاستیک استفاده کنید. در این نوع کارت، یک لایه از پلاستیک بر روی آن کشیده می شود تا مقاومت آن را بالا ببرد.

به طور کلی انواع کارت های کتان، دارای بافت ریز و ظریفی هستند، روکش پذیر نیستند، مقاومت بسیار ناچیزی و طول عمر کمی دارند، به راحتی خم می شوند، مقرون به صرفه هستند، به راحتی می توان با خودکار روی آن نوشت، جذابیت بصری خوبی دارند و در رنگ های روشن طراحی می شوند

چاپ بر روی کارت ویزیت کتان

چاپ کارت ویزیت کتان اغلب به وسیله چاپ افست یا دیجیتال انجام شده و قیمت چاپ کارت ویزیت کتان بسته به تعداد آن تعریف می شود.چاپ کارت ویزیت ارزان کتان بر روی کاغذ های کتان با گرماژ پایین انجام می شود و کیفیت کاغذ کارت ویزیت کتان بسته به نوع چاپ آن تعریف می شود.

معایب کارت ویزیت کتان

اگر به دنبال سفارش کارت ویزیت بافت دار هستید بهتراست بدانید که با توجه به نوع بافت کاغذ می توانید در چند نوع مختلف از کارت ویزیت کتان  را سفارش دهید.

کارت ویزیت کتان در کنار مزیت های گفته شده، معایبی نیز دارد. معمولاً در این نوع کارت ویزیت به دلیل نوع خاص متریال (مقوا از جنس کتان) نمی توان به راحتی دست به چاپ هرگونه طرحی زد، زیرا ممکن است در صورت شلوغ بودن طرح و یا داشتن حجم زیادی از رنگ نتیجه نهایی مطلوب نباشد و یا رنگ در سطح کارت پخش شود. معمولاً این نوع کارت ها در مقابل رطوبت مقاومت کمی دارند و همچنین به راحتی پاره و شکسته می شوند. بهتر است از کارت ویزیت کتان به عنوان کارت ویزیت تبلیغاتی برای مواقعی که نیاز به کارت در تیراژ بالا دارید استفاده کنید. برای چاپ کارت ویزیت کتان می توانید از یک طراح گرافیک کمک گرفته و طرحی را انتخاب کنید که در عین مینیمال بودن به خوبی بیانگر برند شما باشد. پس از طراحی کارت ویزیت در ابعاد معمول، طرح مورد نظر خود را به یک چاپخانه که از قبل مشخص کرده آید بدهید تا در تعداد مورد نظر برای شما چاپ کنند.

کتان جنسی دارد که می توان به راحتی با انواع خودکار روی آن نوشت. باید گفت که انتخاب این نوع کارت ویزیت در نهایت انتخاب مناسبی نمی باشد زیرا که اطلاعات روی کارت ویزیت همواره در معرض از بین رفتن قرار دارند.

تفاوت کارت ویزیت کتان با گلاسه

اگر به دنبال طرحی ساده، شیک و اصیل می باشید استفاده از کارت ویزیت بافت دار و یا همان کتان به شما توصیه می شود. کارت ویزیت بافت دار در همان نگاه اول، چشمان مشتری را به خود خیره می کند و لمس بافت آن باعث می شود تا برای لحظاتی تمام توجه مشتری فقط معطوف به شما باشد. اگر در پی آن هستید که از رنگ های متفاوت در طراحی کارت ویزیت خود استفاده کنید، بهتر است استفاده از جنس کتان را فراموش کنید. طرح شما برای این نوع از کاغذ باید ساده باشد و تا آنجایی که می توانید از رنگ های روشن و سفید استفاده کنید، تا بافت و نقش کاغذ به خوبی نمایان باشد. نوع بافت کاغذ کتان اجازه استفاده از رنگ های پرحجم و به اصطلاح تمپلات را نمی دهد و باید بدانید که  بر روی سطح کار از هیچ روکشی استفاده نمی شود، بنابراین  از کارت های ویزیت بافت دار توقع استحکام و مقاومت بالایی را نداشته باشید.

کارت ویزیت گلاسه از کاغذ هایی به همین نام طراحی و عرضه می شود. کاغذ گلاسه را می توانید در گرماژهای متفاوت در  بازار بیابید اما آنچه که برای طراحی کارت ویزیت مناسب می باشد کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم است. منظور از گرماژ وزن یک متر مربع از کاغذ می باشد. این نوع از کارت های ویزیت  نسبت به کاغذ کتان از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار هستند و از آنجا که می توان آن‌ها را با روکش هایی مانند لمینت و سلفون پوشش داد، کیفیت و جلای بیشتری دارند و از این رو در برابر خمش، خش، گرما، رطوبت و مقاومت بهتری را از خود نشان می دهند.

انواع کارت های ویزیت بر اساس طرح و قالب

کارت ویزیت، راهی مناسب جهت به اشتراک گذاشتن اطلاعات و انتقال پیام تجاری شرکت است. حال با افزایش روزافزون رقابت ‌های تجاری و تبلیغاتی، هر فرد و سازمانی به دنبال معرفی نام تجاری و توانایی‌ های خود به صورت صحیح است. بنابراین استفاده از کارت‌ های ویزیت‌ با طراحی و قالب‌ های متفاوت و ویژه می‌تواند کسب و کار شما را به طور ملموس به مخاطبانتان معرفی کند. از جمله طرح ها و قالب هایی که در طراحی و چاپ کارت ویزیت استفاده می شود عبارت‌اند از:

 • ‌کارت ویزیت لترپرس- برجسته : روش لترپرس، یک روش چاپ کارت ویزیت از نوع برجسته است. کارت ‌های لترپرس نوعی از حس برجستگی و لوکس بودن را با خود به همراه دارند. کارت ‌های برجسته به دلیل ظاهر و برجستگی ‌های خاص و جذابی که دارند این امکان را برای شما به وجود می آورند تا حسی از نوع کسب و کار خود را در همان دیدار اول به مخاطبین خود انتقال دهید.

 

 

 • کارت‌ ویزیت با برش خاص: این نوع کارت‌ برای کسانی که به دنبال متفاوت و منحصر‌ به‌ فرد بودن هستند می ‌تواند گزینه ‌ی مناسبی باشد؛ زیرا که در این حالت می ‌توان برش ‌های ساده و عمومی کارت‌ را کنار گذاشته و به طراحی کارتی متناسب با نوع کسب و کار پرداخت. درست است که کارت ویزیت با برش خاص، بیشتر از کارت معمولی هزینه خواهد دارد و همچنین زمان بیشتری را در چاپخانه نیاز دارد، اما در مقابل بر ذهن مخاطب تاثیر بیشتری را بر جای می‌ گذارد.

 

 

 • کارت‌ ویزیت خلاقانه با طراحی خاص: کارت ویزیت به عنوان رابط بین کسب و کار شما و مشتریان است. اگر می ‌خواهید کارت شما به عنوان نمونه ‌ی به یاد ماندنی باشد بهتر است از طرح های ساده و خسته کننده خداحافظی کرده و کارتی با اشکال و طرح‌ های متفاوتی را نسبت به رقیبان ارائه دهید.
 • کارت‌ ویزیت ساده: تاثیر گذاری روی مخاطبان همیشه در طرح‌ های خیلی خارق العاده خلاصه نمی‌ شود. گاهی اوقات یک کارت بسیار ساده و همراه با اصول و نکات حرفه ‌ای طراحی کارت ویزیت، می‌ تواند به سرعت، توجه را نسبت به کسب و کار شما جلب کند.
 • و ...

انواع پوشش و روکش در کارت های ویزیت

پوشش ها و روکش ها در کارت های ویزیت به دو منظور صورت می گیرند اول اینکه این روکش ها به عنوان یک محافظ بر روی سطح کار کشیده می شوند و از آسیب های احتمالی به کارت ویزیت جلوگیری کرده و سبب افزایش طول عمر کارت ویزیت می شود. از طرفی دیگر این پوشش به عنوان یک فرایند تکمیلی سبب افزایش زیبایی و جذابیت در کارت های ویزیت می شود. در ادامه انواع این پوشش ها با ویژگی هایشان بررسی می شود.

کارت ویزیت لمینیت

لمینیت نیز یک فرایند تکمیلی چاپ بحساب می آید که یک پوشش بر روی کارت ویزیت قرار می گیرد و کارت ویزیت حاصل از این فرایند به کارت ویزیت لمینتی معروف است. دارای دو نوع مات و براق است که برای چاپ آن معمولاً از کاغذ گلاسه استفاده می ‌شود با این تفاوت که کاغذ گلاسه ای که در کارت ویزیت لمینیتی استفاده می شود باید گرماژ بالاتری نسبت به دیگر پوشش ها مانند سلفون داشته باشد. چاپ کارت ویزیت لمینت براق و مات بر روی کاغذ 300 گرمی انجام می شود .

لمینت نوعی پوشش پلاستیکی شفاف، سخت و مقاوم است که بر روی کاغذ چاپ قرار می‌گیرد و ضخامت و میزان مقاومت آن در برابر خمیدگی و رطوبت را افزایش می ‌دهد. لمینت دارای بافتی پلاستیک مانند است که انعطاف نداشته و ماندگاری بالایی دارد.

لمینیت مات و براق با روکش ۲۵۰ میکرون روی کارت ویزیت های چاپ شده قرار می گیرند و باعث مقاومت بیشتر کارت ها نسبت به کارت های ویزیت سلفون می شوند. کارت ویزیت های لمینیت اغلب دورگرد هستند و به صورت یکرو و دورو چاپ می شوند البته قیمت چاپ یک رو و دو رو در این کارت های ویزیت ثابت می باشد.

نکتۀ مهم: برخی رنگ‌ها به نحو مطلوبی روی کارت ویزیت لمینت مات نمی‌نشینند. توصیه طراحان بر این است که برای این کارت ها از خانواده رنگ های قهوه ای تیره ، دودی، مشکی استفاده نکنید.

کارت ویزیت لمینیتی دارای دو سایز ۸٫۵×۴٫۸ و ۸٫۹×۵٫۸ می باشد. این کارت به صورت دورگرد و دور تیز بوده و دارای ضخامت بسیار بالایی نسبت به کارت های معمولی می باشد که همین امر موجب زیبایی این نوع کارت شده است. کارت های لمینت براق، از روکش براق تهیه شده اند و می تواند نور را بازتاب کند.

چاپ کارت ویزیت لمینت اغلب در صورت فوری بودن به وسیله چاپ دیجیتال که به آن چاپ دیجیتال کارت ویزیت لمینت می گوییم انجام می شود. اما تنها روش چاپ کارت ویزیت لیمنیتی دیجیتال نیست، روش دیگر چاپ این کارت ویزیت ها چاپ افست است که به آن چاپ افست کارت ویزیت لمینت می گوییم. چاپ کارت ویزیت به وسیله چاپ افست کیفیت بالاتری نسبت به چاپ دیجیتال دارد ، اما اگر شما کارت ویزیت لمینت براق یا مات در تعداد کم یا در سریع ترین زمان می خواهید باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید. طراحی کارت ویزیت لمینت مات و براق به وسیله طراح و با رعایت کردن قوانین طراحی کارت ویزیت باید انجام شود.

همانند کارت ویزیت های سلفونی، پوشش لمینت نیز روی کاغذ گلاسه کشیده می شود با این تفاوت که ضخامت آن بسیار بالاتر است. لمینت کارت ویزیت شما را مستحکم و مقاوم کرده و انعطاف آن را کاهش می دهد. پوشش لمینت در دو نوع لمینت مات و لمینت براق وجود دارد که انتخاب آن ها درست مثل سلفون به سلیقه، نوع طراحی و رنگ کارت ویزیت شما بستگی دارد.

در ادامه انواع کارت ویزیت های لمینتی را مورد بررسی قرار می دهیم:

کارت ویزیت لمینیت برجسته

نوع دیگری از کارت های ویزیت، کارت ویزیت لمینیت برجسته می باشد که بعد از چاپ و لمینیت کارت ویزیت یک لایه به وسیله چاپ سیلک روی نقاطی از کار کشیده می شود و باعث برجستگی روی این نقاط می شود .

کارت ویزیت لمینت براق مربع

اگر دوست دارید در ذهن مخاطب خود فضایی صمیمی و خارج از چهار چوب اداری برقرار کنید بهتر است از کارت ویزیت لمینت براق به صورت مربعی و گوشه گرد را سفارش بدهید که در اندازه های ۵٫۵ در ۵٫۱ سانتی متر است

کارت ویزیت لمینت پلاس

کارت های لمینت خیلی پر کاربرد و در طرح های مختلف استفاده می شود. با این تفاوت که روکش لمینت روی کاغذ ۳۰۰ گرم کشیده می شود بیشتر از لمینت معمولی است. پس به نوعی می شود گفت لمینت پلاس همان لمینت معمولی با ضخامت بیشتر است.

کارت ویزیت لمینت طلا کوب

اگر به دنبال یک کارت ویزیت نفیس و ارزشمند هستید پیشنهاد می کنم، از لمینت طلا کوب استفاده کنید و حتما منتظر عکس العمل بیننده این کارت باشید. شما می توانید طرح یا لوگوی کار خود را طلا کوب کنید تا شناسنامه شما نسبت به رقیبانتان متمایز شود. این کارت در دو جنس کارت ویزیت لمینت براق طلا کوب و کارت ویزیت لمینت مات طلا کوب روی کاغذ ۳۰۰ گرم گلاسه و در ابعاد ۸٫۵ در ۵٫۵ سانتی متر زده می شود.

کارت ویزیت سلفون

کارت ویزیت سلفونی یکی از انواع رایج کارت ‌های ویزیت است که در دو نوع مات و براق طراحی و چاپ می ‌شود. مقاومت و استحکام این نوع کارت نسبت به کارت لمینتی پایین‌تر است اما انعطاف پذیری بالاتری دارد. ضخامت کارت ویزیت سلفونی نسبت به لمینیت پایین‌تر و ظریف ‌تر بوده و قیمت آن نیز بسیار مقرون به‌ صرفه ‌تر از سایر کارت ‌ها است. . این نوع کارت بر روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم چاپ می شود. سپس بر روی آن روکشی از سلفون مات یا براق قرار می گیرد که موجب استحکام بیشتر کارت می شود. امکان ارائه خدمات یووی موضعی ، طلا کوب و یا نقره کوب ، امباس (برجسته سازی) روی سلفون امکان پذیر است.

سایز  متداول کارت ویزیت سلفونی ۸٫۵×۴٫۸ می باشد. این کارت های ویزیت، به صورت تک رو و دورو چاپ می شوند و می توان روی هر دو روی کارت طرح دلخواه را چاپ کرد. استحکام این کارت ها به دلیل وجود لایه سلفون بیشتر است. این کارت ها قیمتی مناسب دارند و در تیراژ بالای آن ها مقرون به صرفه هستند.

سلفونی که بر روی کارت های ویزیت قرار می گیرد نیز مانند کاغذ دارای ضخامت های مختلفی است که این ضخامت بر حسب میکرون محاسبه می شود. اگر سلفونی که میکرون بالاتری نسبت به سلفون معمولی دارد بر روی کارت ویزیت استفاده شود استحکام خاصی به کارت ویزیت می دهد. این سلفون که میکرون بالایی دارد استحکام کارت ویزیت را پس از چاپ کارت ویزیت بیشتر کرده و آن را به یک از مستحکم ترین کارت ویزیت های بازار تبدیل می کند.

چاپ کارت ویزیت سلفون مات و براق مثل اغلب کارت ویزیت ها به صورت چاپ دیجیتال و چاپ افست انجام می شود که چاپ کارت ویزیت ما اگر به صورت چاپ افست باشد کیفیت بالاتری را خواهد داشت. چاپ دیجیتال کارت ویزیت اغلب زمانی که نیاز به چاپ کارت ویزیت در سریع ترین زمان داریم ، کاربرد دارد. چاپ دیجیتال فوری کارت ویزیت زمانی کاربرد دارد که ما بخواهیم چاپ کارت ویزیت در تعداد کم بخواهیم نیز کاربرد پیدا می کند.

یکی از معروف ترین و متداول ترین انواع کارت ویزیت سلفونی، کارت ویزیت سلفون مخملی است که در ادامه به معرفی این نوع خاص از کارت ویزیت می پردازیم.

کارت ویزیت سلفون مخملی

در چند سال اخیر نوع خاصی از کاغذ که به شدت نرمی و لطافت را در آن می توان احساس کرد در صنعت چاپ کارت ویزیت رواج پیدا کرده است که به سلفون مات مخملی شهرت دارد. این نوع کاغذ چاپ کارت ویزیت گزینه ای عالی برای کارت هایی می باشند که نشان دادن رنگ های جذاب در آن‌ها اهمیت زیادی دارد. چون پوشش رنگ در این نوع کاغذ بسیار عالی می باشد.

پس از مرحله چاپ روی کاغذ 300 گرمی در مرحله بعدی کارت برای سلفون کشی با دستگاه سلفون کش حاضر می شود. در این مرحله برای مقاومت بیشتر کارت و جلوه بیشتر دادن به کار از پوشش سلفون مات مخملی استفاده می کنند این نوع سلفون به عنوان سلفون ضد خش هم معروف است و وقتی روی آن دست می کشیم می توانیم حالت نرم و لطیف آن را حس کنیم این کار برای کسب و کارهای ظریف کاربرد دارند

جنس این نوع کارت ویزیت طوری طراحی شده است که در زمان دریافت و لمس آن حس متفاوت و بی نظیری مانند تماس با برگ گل به مخاطب دست خواهد داد و همین امر می تواند سبب شود که یک نوع کارت ویزیت متفاوت و بی رقیب نسبت به سایر کارت های مشابه در بازار باشد. بازاریابانی که قصد تسخیر مخاطب و تحت تاثیر قرار دادن مشتریان را دارند از کارت ویزیت سلفون مخملی استفاده می کنند.

کارت ویزیت یووی

از دیگر گزینه های بسیار مناسب در کاغذ چاپ کارت ویزیت می توان به گلاسه با روکش UV اشاره کرد. کاغذ های به کار رفته در این نوع کارت همگی از نوع گلاسه 300 گرمی می باشند. به عبارت دیگر، گرماژ کاغذ گلاسه در این کارت ها 300 گرم بوده و به خاطر روکش UV استقامت خوبی دارند. اگر به دنبال چاپ کارت ویزیت ارزان می باشید، بهتر است گلاسه با روکش UV را انتخاب کنید، چون زیبایی، استقامت و قیمت ارزان را در کنار هم دارند.

 

 

سایز این کارت ۸٫۵×۴٫۸ می باشد. این مدل از کارت ها را می توان هم به صورت تک رو و هم دو رو مورد استفاده قرار داد. کارت های گلاسه، از حداقل استحکام بهره می برند و بعضاً دارای یک لایه نازک به روی خود هستند که در صورت خم شدن می توان آن‌ها را از روی کاغذ جدا کرد.

کارت ویزیت UVموضعی

روی این کارت ویزیت می توان بخش هایی از UV  به آن اضافه کرد مانند اسم، لوگو شرکت تا از لحاظ بصری زیباتر و قابل توجه تر باشد. در حالت کلی، این مدل از کارت ها، ابتدایی ترین کارت های ویزیت به حساب می روند و هزینه به مراتب ارزان تر دارند.

کارت ویزیت چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب یا Hot Stamp Machine همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانجات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد. چاپ طلاکوب که به آن چاپ داغی هم میگویند در چاپ تقویم ، چاپ سرسید ، چاپ پوشه دکمه دار ، چاپ گالینگور ، چاپ چرم ، چاپ جلد مدارک ، چاپ داغی ، چاپ کاتالوگ ، چاپ دفتر تلفن ، چاپ هدایای تبلیغاتی ، چاپ قطعات صنعتی ، چاپ پارچه و بسیاری از موارد این چنین قابل استفاده است. در حقیقت این نوع چاپ ، بیشترین کاربرش در صنعت هدایای تبلیغاتی و تبلیغات است .

در شیوه طلاکوب فشار توسط کلیشه و گرما بر روی کار اعمال می گردد که درنتیجه قسمت هایی که طلا چاپ می شود دچار کمی برجستگی هستند. در این روش به جای مرکب از فویل های طلایی (یا نقره ای) استفاده می شود. در صورت استفاده از فویل نقره ای به این روش چاپ نقره کوب گفته می شود.

 

 

کارت های ویزیت طلاکوب و نقره کوب دارای درخشش چشمگیری هستند که به راحتی توجه مخاطبین را جلب می کنند. این نوع کارت ها دارای ضخامت و وزن مطلوب هستند که توسط  مشتریان ارزشمند خواهد بود.

هزینه چاپ طلاکوب با توجه به نوع جنس، تعداد کار و اندازه قسمتی که طلاکوب می شود محاسبه می گردد. کارت ویزیت طلاکوب از سری کارت های شیک و لوکس هستند که تمامی مشاغل از جمله طلافروشی، دکوراسیون داخلی و  می‌توانند از این روش برای داشتن کارت ویزیتی خاص و خلاق استفاده کنند.

نکات مهم در طراحی و چاپ کارت ویزیت طلاکوب

در این روش از نوشته های خیلی ریز و نازک خودداری کنید. به دلیل ساخت کلیشه برای قسمت های طلاکوب امکان ناخوانا بودن متن وجود دارد.

قسمت هایی که قرار است به صورت طلاکوب چاپ شوند نیازمند ساخت کلیشه می باشد که باید حتما با نرم افزارهای برداری و به صورت تک رنگ مشکی k=100 در فایلی جداگانه ذخیره شود.

در فایل اولیه قسمت های طلاکوب در طراحی قرار داده نمی شوند و این قسمت ها به صورت طرح زمینه قرار می گیرند.  روش چاپ طلاکوب در دو مرحله انجام می شود که قسمت های طلاکوب مرحله دوم چاپ می باشد.

به کمک دستگاه طلاکوب دیجیتال می توانید در کوتاه ترین زمان و بدون ساخت کلیشه های فلزی و بدون محدودیت در طرح ، تعداد و حتی رنگ اقدام به ضرب طلاکوب بر روی انواع کاغذ یا مقوا ، چرم ، پلاستیک و نمود .

در هنگام سفارش خدمات چاپ طلاکوب می‌توانید از نوارهای مخصوص طلاکوب که در عرض های 64 سانتی متری و یا 75 سانتی متری هستند و در طول 12000 متری یا 24000 متری یافت می شوند ، استفاده نمایید. از مزایای سفارش چاپ طلاکوب، رعایت حق کپی رایت و همچنین ایجاد آرم و لوگوی شما بر روی محصولاتی مثل کارت ویزیت ، سررسید و سالنامه ، تقویم های تبلیغاتی و سایر سفارشات چاپ افست و هدایای تبلیغاتی می ‌باشد.

 کارت ویزیت های خاص

ممکن است شما کارت ویزیتی را انتخاب کنید که در ترتیب بالا حضور ندارد اما برای کسب کار شما مناسب است به همین دلیل در ادامه مقاله برخی از انواع  کارت ویزیت های خاص که در بازار مشتریان مخصوص به خود را دارند را بررسی و معرفی می کنیم :

کارت ویزیت 600 گرمی

کارت ویزیت های 600 گرمی در اصل از چسبیدن دو عدد کاغذ 300 گرمی روی هم تولید می شوند و ضخامتی دو برابر کارت های عادی دارند. شما می توانید در هر نوع کارت ویزیتی ضخامت 600 گرمی را انتخاب کنید تا کارتی ضخیم و مستحکم داشته باشید.

 

کارت ویزیت مغز رنگی

این کارت ویزیت ویژه بصورت سه لایه تولید می شود. روی لایه بالایی و پایینی آن که پشت و روی طرح روی آن چاپ می شود از کاغذ گلاسه استفاده می شود و لایه میانی آن از جنس مقوای رنگی و ضخیم است. این کارت بسیار ضخیم و مقاوم است به طوری که ضخامتی در حدود پنج کارت ویزیت گلاسه دارد.

کارت ویزیت با برش خاص

کارت ویزیت ها معمولاً در اشکال مستطیل و مربع برش داده می شوند که ابعاد استاندارد مستطیل 8.5 در 5.5 سانتی متر بوده ولی سایزهای دیگری مانند 8.5 در 5 و 9 در 5 نیز مرسوم است. و سایز استاندارد برای برش مربع 5 در 5 سانتی متر است. می توان گوشه های کارت را نیز به شکل گرد برش داد.

 

 

برای این که کارت های ویزیت حالتی منحصر به فرد و متفاوت به خود بگیرند پیشنهاد می شود برشی خارج از چهارچوب داشته باشند. حتی در برخی از مواقع برشی متناسب به کسب و کار داشته باشند. برای برش کارت ویزیت در اشکال دلخواه ابتدا کارت شما روی ابعاد استاندارد چاپ و برش داده می شود، سپس متناسب با طرح دلخواه شما قالب ساخته می شود و کارت ها مجدداً با قالب مخصوص خود برش داده می شوند.

کارت ویزیت مگنتی (آهنربایی)

کارت مگنتی یکی دیگر از انواع کارت ویزیت است که خاصیت آهنربایی داشته و همان‌طور که از اسمش پیداست قابلیت چسباندن به هر شیء فلزی را دارد تا همیشه در دسترس باشد. این نوع کارت ماندگاری بسیار بالایی داشته از یک لایه کاغذ گلاسه، سلفون براق و یک لایه آهنربا ساخته می‌شود. کارت ویزیت فلزی آهنربایی شما می‌توانید طرح خود را بر روی جنس مگنت که مانند پلاستیک ضخیم است و فقط یک ‌طرف آن امکان چاپ دارد با هر قالب و شکلی که مایل هستید سفارش دهید و چاپ کنید. این نوع کارت ویزیت استفاده کاربردی برای مخاطبان دارد و می توانند از آن به عنوان مگنت برای نگه داشتن یادداشت های خود استفاده کنند که مزیت بسیار خوبی برای شما می تواند باشد زیرا که تمام وقت در جلوی چشمان مخاطبان هستید و در ذهن آن‌ها باقی می مانید تا در صورت نیاز با شما تماس بگیرند. چاپ کارت ویزیت مگنتی برای مشاغل خدماتی همچون رستوران و تأسیسات بسیار کاربردی است.

کارت ویزیت پی وی سی همراه با طلاکوب

کارت ویزیت های پی وی سی به دلیل کیفیت و دوام بالا به کارت ویزیت های رده مدیریتی معروف هستند و بیشتر مدیران و صاحبان مشاغل برای حفظ شان و جایگاه خود علاقه مند به استفاده از این نوع کارت ویزیت می باشند، گروه تبلیغاتی طرح هرم در ابتکاری جدید موفق به طراحی و تولید کارت ویزیت های پی وی سی همراه با طلاکوب گردیده است، طلاکوب کردن لوگوی برند در این کارت ها باعث ایجاد کارت ویزیتی منحصر به فرد و زیبا می گردد.

در اینجا چند نکته اضافی برای طراحی کارت ویزیت وجود دارد:

قبل از انتخاب کارت ویزیت خود حتماً کارت ویزیت رقبا، دیگر شرکت ها و نمونه های خارجی را بررسی کنید. برای طراحی و چاپ ابزار تبلیغاتی مبحث عمومی و اختصاصی مطرح می شود اما کارت های ویزیت چون کوچک هستند و یک ابزار تبلیغاتی مهم، تنها به صورت اختصاصی طراحی می شوند.

محدودیت در طراحی و چاپ کارت های ویزیت وجود ندارد و همه نوع خلاقیتی می توان بر روی آن اعمال کرد. اما کارت های ویزیت نیز مانند دیگر ابزار تبلیغاتی دارای استاندارد هایی هستند. کارت های ویزیت معمولاً مستطیل شکل، به صورت عمودی و افقی طراحی می شوند. ابعاد متداول آن ها معمولاً ۸.۵ در ۴.۵ سانتیمتر انتخاب شده و کاغذ متداول آن کاغذ گلاسه با گرماژ های 250 گرم تا 350 گرم است. بقیه مراحل تهیه کارت ویزیت مانند روکش دار کردن، برش و ... سلیقه بوده و ابتدا به بودجه شرکت و سپس خلاقیت شرکت باز می گردد.

بعد از آشنایی با انواع کارت ویزیت و بررسی نیاز خود به دنبال طراحی و انتخاب طرح باشید. در زمان طراحی، نوع برش رنگ آمیزی و محتوای متنی و تصویری کارت را مشخص کرده و بر اساس تیراژ به دنبال انواع روش های چاپ می پردازیم. کیفیت چاپ و انتخاب نوع چاپ نیز بسیار اهمیت دارد. زیرا ممکن است که طرحی زیبا باشد اما با کیفیت چاپ پایین طرح نیز از بین برود.

نکاتی که قبل از طراحی باید به آن توجه داشته باشید عبارت‌اند از :

شخصیت و برند خود را با کارت خود مطابقت دهید: کارت ویزیت شما نشان دهنده خود و شخصیت حرفه ای شما است، بنابراین حرفه خود را با کارت مطابقت دهید. به عنوان مثال، اگر شما یک طراح گرافیک هستید، سعی کنید رنگ و گرافیک منحصر به فردی را در کارت ویزیت به کار ببرید تا مهارت خود را به نمایش بگذارید.

مخاطبان خود را در نظر بگیرید: هنگام طراحی کارت ویزیت. در نظر بگیرید که مخاطبان شما چه کسانی هستند و احتمالاً چگونه به انواع کارت ویزیت با طراحی خاص پاسخ می دهند. اگر عمدتاً با افرادی در محیط‌های غیرحرفه‌ای ارتباط برقرار می‌کنید، حتماً اندازه و وزنی انتخاب کنید که بادوام باشد حتی اگر گیرندگان آن را در جیب خود قرار دهند.

روکش یا بدون روکش را انتخاب کنید: یک کارت ویزیت حرفه ای بهتر است با یک روکش سطحی پوشانده شود تا بر کیفیت های خاصی مانند درخشش، وزن رنگ و جذب جوهر تأثیر بگذارد. هنگام تصمیم گیری در مورد روکش یا بدون پوشش، اولویت های خود را در نظر بگیرید. یک تکه کاغذ بدون روکش ممکن است دوام کمتری داشته باشد اما ظاهری باکلاس و طبیعی داشته باشد.

در حد بودجه خود کارت ویزیت سفارش دهید: کارت های ویزیت می توانند راهی عالی برای شبکه سازی و تبلیغ شما باشند، اما به یاد داشته باشید که آن‌ها تنها بخشی از استراتژی کسب و کار شما هستند، بنابراین هنگام انتخاب یک نوع طراحی از بودجه خود غافل نشوید. شما می توانید یک کارت ویزیت با کلاس و مناسب با بودجه خود سفارش دهید.

کارت ویزیت باید با کسب‌وکار شما سازگار باشد:  قبل از شروع طراحی کارت ویزیت، باید در مورد لوگو، تایپوگرافی و طرح رنگ برند خود تصمیم بگیرید. این ها اساس هویت برند شما هستند.  آن‌ها باید نقش مهمی در سبک و چیدمان کارت شما داشته باشند و باید در وب سایت شما و سایر مواد تبلیغاتی ثابت باشند.

 از اصول اولیه طراحی استفاده کنید: اصول اولیه طراحی چاپ را فراموش نکنید. در بخش بعدی این نکات به صورت دقیق ذکر می شوند مانند خط برش و حاشیه امن. هنگام طراحی کارت ویزیت آن را به صورت CMYK و با dpi300 کار کنید تا بهترین کیفیت را برای کارت ویزیت خود داشته باشید.  همچنین از عناصر و چیدمانی استفاده کنید، که با طرح کارت ویزیت شما سازگاری داشته باشد. از عناصری استفاده کنید که مناسب کارت ویزیت شما باشد.

بهترین شکل و اندازه کارت را برای نیازهای خود انتخاب کنید: کارت‌های ویزیت معمولاً کارت‌های مستطیلی افقی هستند، اما این بدان معنا نیست که کارت شما باید مستطیلی افقی باشد. بسته به صنعت شما، تصویر برندی که می‌خواهید ارائه دهید و مخاطبانی که با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنید، کارت شما می‌تواند از اشکال هندسی دیگر الگو بگیرد.

 طراحی خود را ساده نگه دارید:  این باور در میان تازه‌کاران طراحی وجود دارد که ساده برابر است با خسته‌کننده بودن، اما این موضوع دور از ذهن است. طرح‌های مینیمال می‌توانند بسیار زیبا باشند، و از همه بهتر، ایجاد فضای تنفس روی کارت شما اجازه می‌دهد، تا اطلاعات مهم برجسته شوند و توجه را به خود جلب کنند.

 توضیح مختصری در مورد برندکاری و یا برند شخصی:  توضیحی مختصر در مورد برند کاری و یا برند شخصی خود بدهید. توضیحی در مورد اینکه شما چه کسی هستید و یا کسب و کار شما چه نوع خدمات و یا چه نوع محصولاتی را ارائه می‌دهد.

با دقت تصحیح کنید:  هیچ چیز بدتر از یک کارت ویزیت با اشتباهات املایی یا اطلاعات تماس نادرست، آزاردهنده‌ تر یا آسیب‌رسان به یک رابطه تجاری احتمالی نیست، بنابراین کارت خود را با دقت تصحیح کنید و یا از دیگران بخواهید تا آن را برای شما تصحیح کنند. اطلاعات تماس خود را دو بار و سه بار بررسی کنید و مطمئن شوید که همه چیز خوانا است.

 از چاپگرهای حرفه‌ایی استفاده کنید: کارتی که به خوبی طراحی شده و به صورت حرفه ‌ای چاپ شده باشد، اعتماد را القا می ‌کند و یک رابطه را شروع خوبی می‌ کند. بنابراین، طراحی کارت ویزیت خوب خود را با چاپگرهای نامرغوب چاپ نکنید. هنگامی که طراحی شما کامل شد، مطمئن شوید که کارت خود را کاملاً حرفه ‌ایی چاپ خواهید کرد. این نه تنها تأثیر خوبی بر جای می‌ گذارد، بلکه بر دوام کسب و کار شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

در آخر : قاطعیت در طراحی کارت ویزیت برای همه کسب‌ و کارها بسیار مهم است. یک کارت ویزیت حرفه‌ایی، باعث برجسته شدن برند شما شده و محصولات و خدمات شما را یاد آور می‌شود.  این موضوع نیز باعث ایجاد ارتباط بیشتر شما با مشتریان بالقوه نیز خواهد شد.

 در طراحی و چاپ کارت ویزیت چه نکاتی باید رعایت شود

طراحی یک کارت عالی تماماً در راستای دستیابی به تراز مناسب برای ارائه جزئیات ذکر شده در بالا به مؤثرترین و ساده ترین روش است. با توجه به فضای موجود روی یک کارت کوچک، بهتر است با جزئیات زیاد شلوغ نشوید. اگر نیاز به ذکر لیستی از محصولات یا خدمات دارید، از سمت معکوس آن استفاده کنید.

چند نکته فنی چاپ وجود دارد که باید در فرآیند طراحی، برای اطمینان از یک کارت ویزیت بی نقص استفاده کنید. این نکات فنی به علائم برش، حاشیه های ایمن و خطوط برش اشاره دارد.

علائم برش: همانطور که از نام آن پیداست، به خطی که کاغذ برای دریافت کارت ویزیت دقیق شما بریده می شود، اشاره دارد. این نشان دهنده اندازه واقعی کارت تمام شده شما است.

حاشیه امن: در چاپ، فرآیند برش به فضای خطای 3 میلی متر نیاز دارد. بنابراین، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که تمام محتوای کارت ویزیت شما، اعم از متن و گرافیک، حداقل 3 میلی‌متر به سمت داخل از علائم برش فاصله دارند.

خط برش: برخی از طرح ها دارای تکه های رنگی هستند که تا علائم برش کشیده شده است. با حفظ دامنه خطای یکسان 3 میلی متری، این تکه های رنگی باید گسترش یابند یا از علائم برش به بیرون "خط برش" فاصله داشته باشند.

فضای خالی داشته باشید:  وسوسه نشوید که از هر فضایی برای پرکردن کارت ویزیت با متن یا گرافیک استفاده کنید. چشم انسان نیاز به استراحت دارد.  کسب وکارهای کوچک اغلب از طراحی یک کارت ویزیت دلسرد می‌شوند، اما نباید دلسرد شوند. چون اولین قدم و کم هزینه‌ترین روش برای معرفی آن کسب و کار طراحی کارت ویزیت است.

انواع روش های چاپ کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت یکی از روش‌های رایج تبلیغات و بازاریابی غیرمستقیم است که صاحبان مشاغل مختلف جهت معرفی کسب و کار خود به دیگران از آن استفاده می‌کنند. کارت‌های ویزیت به شما و شغلتان هویت و اعتبار می‌بخشند و به نوعی اعتماد افراد را جلب می‌کنند. از این رو چاپ کارت ویزیت برای کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است و مزایای بسیاری را به همراه دارد. بنابراین اگر شما نیز کسب و کار شخصی خودتان را دارید و یا ارائه دهنده خدمات خاصی هستید حتما به فکر چاپ کارت ویزیت اختصاصی برای خود باشید.

چاپ کارت ویزیت به دو روش انجام میشود:

چاپ دیجیتال

چاپ افست

برای کسانی که طرح‌های تبلیغاتی و کارهایی با حجم بالا دارند و همچنین کارت ویزیتی در تیراژ بالا و کیفیت زیاد می‌خواهند چاپ افست بهترین شیوه است. اما برای افرادی که می‌خواهند کارت ویزیت خود را در کمترین زمان و همچنین در تیراژ کم تهیه کنند، چاپ دیجیتال مناسب است.

دلیل سریع بودن فرایند چاپ کارت دیجیتال این است که در این روش جوهر به صورت مستقیم بر روی کاغذ پرینت می‌شود. به همین خاطر مراحل زمان ‌بر و پیچیده ‌ای ندارد و در زمان کوتاهی فرآیند کار چاپی انجام می ‌پذیرد. در روش چاپ دیجیتال کارت ویزیت با توجه به سلیقه مشتری طرح موردنظر بر روی قالبی خاص انجام می ‌شود. روش دیجیتال چاپ کارت ویزیت به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به‌ صرفه است.

در طراحی و چاپ کارت ویزیت کتان باید دقت زیادی به خرج داد چرا که کاغذ کارت ویزیت کتان دارای بافت و شیارهای ریز و درشتی است و همچنین ضخامت ‌های متفاوتی دارد؛ بنابراین اگر در طراحی و چاپ آن دقت نکنید نتیجه کار از کیفیت خوب و زیبایی برخوردار نمی‌ شود. در چاپ کارت ویزیت کتان باید دقت داشت که زمینه آن روشن یا سفید باشد. کارت ویزیت کتان را می‌توان با استفاده از دستگاه چاپ دیجیتال به صورت دور گرد و دور تیز چاپ کرد. کارت ویزیت کتان دارای وزنی سبک و دوامی بالا است و همین طور وضوح رنگی چاپ در این نوع از کارت ویزیت ویژگی مطلوبی را به آن داده است.

اگر بخواهیم در مورد چاپ اختصاصی کارت ویزیت با شما صحبت کنیم باید بگوییم زمانی که ما احتیاج به کارت ویزیتی با قالب و سایز خاص داریم  باید از چاپ اختصاصی کارت ویزیت استفاده کنیم. در تولید و چاپ کارت ویزیت اختصاصی کار شما به صورت اختصاصی در فرم اختصاصی چاپ شده و برای شما قالب اختصاصی ساخته می شود. کیفیت چاپ اختصاصی به مراتب بالاتر از چاپ عمومی کارت ویزیت می باشد. قیمت چاپ و تولید کارت ویزیت اختصاصی بالاتر از کارت ویزیت چاپ عمومی می باشد .

چاپ افست کارت ویزیت

در چاپ افست کارت ویزیت، کارت ویزیتاقلب در تیراژ 1000 عدد به بالا چاپ می شود ولی در مورد بعضی از کارت ویزیت ها تیراژ 500 عدد هم قابل چاپ است. در این روش کارت ویزیت اغلب در اندازه های استاندارد طراحی شده و پس از طراحی کارت ویزیت و چک کردن اندازه کارت ویزیت و مود رنگی کارت ویزیت، کارت ویزیت در شیت های عمومی برای چاپ فرستاده می شود. کیفیت چاپ افست کارت ویزیت از چاپ کارت ویزیت دیجیتال بیشتر است. اغلب چاپ کارت ویزیت ها بصورت عمومی ( چاپ کارت ویزیت فرم عمومی ) و به این صورت که کارت ویزیت با طرح های مختلف در یک فرم کلی در کنار هم چیده می شوند و عملیات چاپ فرم به صورت هم زمان انجام می شود، انجام می شود که به این کار چاپ افست عمومی کارت ویزیت نیز گفته می شود.  کیفیت رنگ در چاپ افست عمومی کارت ویزیت به صورت خوب است و اگر شما نیاز به کارت ویزیت با چاپ افست اختصاصی دارید و کیفیت چاپ کارت ویزیت و رنگ چاپ کارت ویزیت خیلی برایتان مهم است و یا کارت ویزیت با قالب اختصاصی دارید باید از چاپ اختصاصی کارت ویزیت ( چاپ افست اختصاصی فرم اختصاصی کارت ویزیت ) استفاده کنید. در چاپ اختصاصی کارت ویزیت کیفیت چاپ کارت ویزیت بسیار بالا می رود و چاپ کارت ویزیت شما بصورت اختصاصی و در یک فرم اختصاصی انجام می شود. یکی دیگر از موارد استفاده از چاپ فرم اختصاصی کارت ویزیت استفاده از متریال مختلف ( چاپ کارت ویزیت اختصاصی ) یا کاغذ های مختلف ( چاپ کارت ویزیت روی مقوا اختصاصی ) است.

چاپ کارت ویزیت در تیراژ کم با چاپ افست

اگر شما هم نیاز به چاپ کارت ویزیت در تیراژ کم دارید و حتما می خواهید آن را به وسیله چاپ افست چاپ کنید ما به شما چاپ کارت ویزیت لمینت مات 500 عددی ، چاپ کارت ویزیت لمینت براق 500 عددی ، چاپ کارت ویزیت سلفون مات دورگرد 500 عددی ، چاپ کارت ویزیت سلفون براق 500 عددی، پیشنهاد می کنیم. این کارت ویزیت ها در تعداد کم برای افرادی که نیاز به کارت ویزیت در تعداد بالا ندارند، پیشنهاد می شود. کیفیت این کارت ویزیت ها با کارت ویزیت هایی که در تیراژ بالا چاپ می شوند فرقی نداشته و فقط برای افرادی که نیاز به چاپ کارت ویزیت در تعداد بالا ندارند مناسب هستند. این کارت ویزیت ها در کمترین امکان چاپ دارند و شما می توانید کارت ویزیت 500 عدد فوری داشته باشید .

کارت ویزیت چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال کارت ویزیت به این دلیل انجام می شود که چاپ کارت ویزیت با سرعت بالا (چاپ کارت ویزیت یک ساعته) و چاپ کارت ویزیت در تیراژ دلخواه (چاپ کارت ویزیت 100 عددی و چاپ کارت ویزیت 50 عددی) در آن ممکن است. چاپ دیجیتال کارت ویزیت در مواردی که ما احتیاج به چاپ کارت ویزیت با فرم های متغیر هم داریم کاربرد بسیار ی دارد؛ به این صورت که به وسیله چاپ دیجیتال می توان کارت ویزیت های با طرح های مختلف را به وسیله چاپ دیجیتال با سرعت بالا و تیراژ دلخواه سفارش دهید و اغلب چاپ کارت ویزیت ها در کمترین زمان به چاپ می رسند.

یکی دیگر از مزایای چاپ دیجیتال کارت ویزیت، چاپ کارت ویزیت در سایزهای دلخواه است ولی باید با کارشناس چاپ در مورد چاپ کارت ویزیت دیجیتال با قالب های اختصاصی قبل از طراحی کارت ویزیت صحبت کنید. از کارت ویزیت هایی که می توان آن‌ها را به وسیله چاپ دیجیتال چاپ کرد می توان به چاپ دیجیتال کارت ویزیت گلاسه، چاپ دیجیتال کارت ویزیت سلفون مات و براق کوچک و بزرگ دورگرد، چاپ دیجیتال کارت ویزیت لمینیت مات و براق، چاپ دیجیتال کارت ویزیت کتان ، چاپ دیجیتال کارت ویزیت پی وی سی اشاره نمود.

چاپ دیجیتال کارت‏ ویزیت به‌ این صورت انجام می شود که در شروع از فایلی که توسط طراح طراحی شده پرینت گرفته می شود و بعد از آن از ‏روکش های سلفون و لمینت برای پوشش روی کارت به کارگیری می شود. چاپ دیجیتال کیفیت پایین تری نسبت به چاپ افست دارد و به خاطر سریع بودنش قیمت بالاتری هم باید در این نوع چاپ شاهد باشیم.

سلفون کشی به وسیله دستگاه سلفون کش دستی و لمینیت هم به وسیله دستگاه لمینیت دستی انجام می شود و در آخر کارت هایی که فرم بندی شده و در کنار هم قرار گرفته و چاپ شده و پوشش دهی شده اند به وسیله دستگاه برش از هم جدا می شوند. در کارت هایی که دور گرد هستند در آخر به وسیله دستگاه لب گرد کن کارت ، لبه های کارت ویزیت را گرد می کنند .

سایز چاپ کارت ویزیت

چاپ کارت ویزیت اغلب در 3 سایز انجام می شود.  سایز اول 4.8 در 8.5 سانتی متر می باشد که کارت ویزیت گلاسه و سلفون مات و براق را شامل می شود. سایز بعدی 6 در 9 سانتی متر می باشد که اغلب کارت ویزیت ها در این سایز به صورت دورگرد می باشند و کارت ویزیت های لمینت و پی وی سی را شامل می شوند. کارت ویزیت های بعد به صورت مربعی بوده  و اغلب در سایز 5.5 در 5.5 تولید می شوند جمله این کارت ویزیت ها می توان به کارت ویزیت لمینت مربعی اشاره کرد.

یک کارت ویزیت با اینکه ابعاد کوچکی دارد می تواند یکی از ایده آل ترین و تاثیر گزارترین وسایل ارتباطی بین شما و مشتریانتان باشد به این صورت که با معرفی شما و سازمان و کسب و کار شما به مشتریانتان و افرادی که دنبال کننده شما هستند ، می تواند قدم های بزرگی برای پیشرفت شما در صنعت شما باشد.

جنس کاغذ کارت ویزیت ها اغلب گلاسه ۳۰۰ گرم و پی وی سی ۵۰۰ میکرون و پی وی سی ۷۶۰ میکرون ، کاغذ های بافت دار کتان می باشد و  از انواع روکش های کارت ویزیت ها می توان به  سلفون مات و براق ، سلفون مخملی ، یووی ، انتی یووی ، لمینیت های مات و براق ، لمینیت برجسته ، پی وی سی ۳۰۰ و ۵۰۰ و۷۶۰ اشاره کرد.

از انواع کارت ویزیت های متداول در بازار می توان به مواردی همچون کارت ویزیت سلفون مات و براق ، کارت ویزیت کتان ، کارت ویزیت لمینیت مات و براق ، کارت ویزیت سوسماری ، کارت ویزیت شیشه ای ، کارت ویزیت پی وی سی ، کارت ویزیت مخملی ، کارت ویزیت با برش خاص ، کارت ویزیت دایره ای ، کارت ویزیت یووی ، کارت ویزیت کتان امباس ، کارت ویزیت طلاکوب ، کارت ویزیت کتان المان و کارت ویزیت آهنربایی ، کارت ویزیت متالیک و متالایز ، کارت ویزیت آهنی و فلزی ، کارت ویزیت با برش لیزر اشاره کرد

خلاصه :

رسالت کارت ویزیت معرفی برند و حفظ ارتباط با مشتری است، و قرار نیست به معرفی کالا و خدمات بپردازد. به همین دلیل نوع بازاریابی و تبلیغات کارت ویزیت را معمولاً غیر مستقیم می دانند. برای بازاریابی تنها داشتن یک کارت ویزیت زیبا و خلاقانه کافی نیست، نحوه تبادل کارت ویزیت نیز به اندازه طراحی و چاپ آن اهمیت دارد.

برای اینکه یک کارت ویزیت اثرگذار باشد بهتر است ابتدا مقدمه چینی کرده و اطلاعات کوتاهی به مخاطب داده شود و سپس کارت ویزیت را تحویل داد. کارت ویزیت را همواره همراه داشته باشد. کارت ویزیت را مچاله نکنید، کارت ویزیت را سر و ته نگه ندارید. کارت ویزیت را با دو انگشت نگه نداشته و با دو دست تقدیم کنید. کارت ویزیت را به زور به کسی نداده و در محل مناسب قرار دهید تا قابل رؤیت باشد.تمامی این عوامل باعث تأثیر گذاری بیشتر کارت ویزیت شما در ذهن مخاطب شده و رسالت تبلیغاتی کارت ویزیت شما انجام می شود.

برای مخاطبان شما مهم آن است که ببینند از برند شما چه سودی به آن‌ها می رسد، پس تمامی تمرکز خود را در کارت ویزیت به نتیجه محور بودن کارت بگذارید و کارت ویزیتی ملموس، خوانا، جذاب، نتیجه محور با بهترین آداب به مخاطب ارائه دهید.