ملزومات رستوران

تبلیغات در صنعت غذایی یکی از سخت ترین پروژه‌های تبلیغاتی به حساب می‌آید زیرا در این صنعت تعداد رقبا زیاد بوده و در این صنعت شرکت‌های زنجیره‌ای زیادی وجود دارند که می‌توانند برای کسب و کارهای کوچک این صنعت مشکلات زیادی را به وجود آورند. از طرفی در این صنعت کیفیت غذا و ارائه خدمات است که حرف اول را می‌زند اما نباید از تأثیر تبلیغات در آن غافل شد. زمانی که مشتری در یک رستوران خاطره یک طعم خوب و غذای لذیذ را تجربه می‌کند حتماً به آن رستوران دوباره مراجعه می‌کند. اما زمانی که اِلمان های تبلیغاتی در این رستوران رعایت نشود می‌تواند از ذهن مخاطب تاثیر نامطلوبی بجا بگذارد و یا فراموش شود. گاهی تأثیر تبلیغات به قدری زیاد است که می‌تواند یک غذا را با کیفیت تر و خوش طعم تر در ذهن مخاطب ثبت کند. این‌ها نکاتی است که به شما کمک می‌کند تا مشتری خود را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید. گاهی اوقات تبلیغات بخشی از خدمات رستوران را شامل می شود، مثلا استفاده از کاغذ دورپیش ساندویچ، جعبه برگر، یا ظرف سوپ که طراحی اختصاصی شده و نام و لوگو رستوران را در خود جای داده ضمن القای حس احترام به مشتری تاثیر فراوانی در نوع نگرش او به برند رستوران خواهد داشت.

 

 

گاهی شما می‌خواهید یک مخاطب را به یک مشتری تبدیل کنید و او را به تجربه یک بار صرف غذا در رستوران خود، ترغیب کنید، در این مرحله تبلیغات بیش از کیفیت غذای شما می تواند در مخاطب اثر گذار باشد.

تمامی ابزارهای تبلیغاتی برای هر کسب و کاری مزیت‌هایی دارد اما یکی از مهمترین دغدغه‌ها در صنعت تبلیغات رستوران‌ها هزینه است، مخصوصاً وقتی صحبت از پایین نگه داشتن هزینه‌ها باشد. به همین دلیل در صنعت تبلیغات رستوران‌ها استفاده از ابزارهای تبلیغاتی را بهینه‌تر و کاربردی‌تر می‌کنند.

مشاوران تبلیغاتی پیشنهاد می‌دهند که رستوران‌های زنجیره‌ای و رستوران‌های کوچک تبلیغات خود را به سمت کاربردی‌تر شدن پیش ببرند  از ملزوماتی که در رستوران استفاده می‌شود در جهت تبلیغات استفاده کنند. شاید کمی عجیب به نظر برسد که چطور یک ظرف بیرون بر می‌تواند در تبلیغات مؤثر باشد اما در این مقاله ما میخواهیم بررسی کنیم که هر یک از ملزومات رستوران چگونه می‌توانند در تبلیغات مؤثر باشند و در ثبت برند در ذهن مخاطب اثر‌گذار باشند.

اصولاً وسایل و لوازمی که در رستوران‌ها استفاده می‌شوند یکبار مصرف هستند، در برخی از فست فود‌ها که تمامی ملزوماتی که استفاده می‌شوند یکبار مصرف هستند. این ظروف یکبار مصرف وسایل بیرون بر غذا می‌توانند فضای مناسبی را برای تبلیغات فراهم کنند. این فضا‌ها می‌توانند مانند یک کارت ویزیت عمل کنند و در ایجاد ارتباط بین برند و مخاطب اثرگذار باشند.

برای ملزومات یکبار مصرف و دیگر ملزومات، از صنعت چاپ برای این فضاهای تبلیغاتی کمک می‌گیرند. برای چاپ، طراحی اختصاصی انجام می‌دهند که می‌تواند بسیار در برندسازی رستوران اثر گذار باشد. این تاثیرگذاری را در تک تک ملزومات رستوران در ادامه بررسی می‌کنیم.

انواع ظروف بیرون بر

یکی از ملزومات پر استفاده و مهم در رستوران‌ها ظروف بیرون بر هستند که بسته به نوع غذا و نوع  منو رستوران این ظروف می‌توانند تنوع بالایی داشته باشند. ظروف بیرون بر به دو دلیل در رستوران‌ها استفاده می‌شوند. گاهی این ظروف برای مشتریانی استفاده می‌شوند که داخل رستوران غذای خود را میل می‌کنند و باقی مانده غذای خود را می‌خواهند ببرند، گاهی برای مشتریان خارج از رستوران استفاده می‌شود که غذای خود را به صورت کامل بسته‌بندی شده تحویل می‌گیرند و در خارج از رستوران سرو می‌کنند.

 

 

ظروفی که برای هر دوی این مصارف استفاده می شوند باید ویژگی های یکسان داشته باشند اما ظروفی که کل غذا را بسته بندی می کنند باید بتوانند غذا را گرم نگه دارند تا زمان رسیدن به دست مشتری گرم و تازه باشند.

این ظروف بیرون بر در تمامی فروشگاه ها در ابعاد و اندازه های مختلف موجود هستند اما بهتر است این ظروف به صورت اختصاصی طراحی و چاپ شوند، شاید بپرسید چرا؟ بسته بندی با ظروف بیرون بر اختصاصی به مشتریان شما کمک می کند تا هنگام سرو به یاد بیاورند که غذاهای خوشمزه آنها از کجا آمده است. بسته بندی اغلب در عکس‌ها و نظرات رسانه‌های اجتماعی رستوران نشان داده می‌شود و به عنوان تبلیغ رایگان برای رستوران شما عمل می‌کند.

مشاوران تبلیغاتی معتقدند که بسته‌بندی و ظروف بیرون‌بر اختصاصی توجه مخاطبان و مردم را جلب می‌کنندظروف بیرون‌بر چاپ شده سفارشی به شما این امکان را می‌دهد که تجربه افراد را شخصی سازی کنید و اولین تأثیر به یاد ماندنی را برای مشتریان جدید و بالقوه ایجاد کنید. این ظروف، یادآوری‌های ظریفی از بسته‌‌بندی سفارشی رستوران، ظروف بیرون بر شیک یا جعبه بیرون ‌بر در ذهن مخاطب ایجاد می‌کنند که می‌توانند خاطره مثبت مشتری را از غذا و خدمات شما را نیز ایجاد کنند.

 

 

ظروف بیرون بری که در رستوران‌ها استفاده می‌شوند مهمترین ویژگی‌ای که باید داشته باشند تائیدیه بهداشت است. زیرا این ظروف به طور مستقیم با غذا در ارتباط بوده و سلامتی مشتریان را می‌توانند تحت تأثیر قرار دهند.

گاهی برخی از رستوران ها تاکید دارند تا ظروف یکبار مصرف و ظرف بیرون برشان حتماً سازگار با محیط زیست تولید شود. این ویژگی هم برند را در ذهن مخاطب بهتر نشان می‌دهد هم ظروف سازگار با محیط زیست سلامت بیشتری برای غذا دارند.

در بالا توضیح دادیم که اکثر ظروفی که در رستوران‌ها و ظروف بیرون بر استفاده می‌شوند یکبار مصرف هستند اما برخی از رستوران ها برای اثر گذاری کمتر بر محیط زیست و افزایش کیفی ظروف از ظروف چینی یا سرامیکی  همراه یا قاشق و چنگال های استیل استفاده می کنند، که پس از هر بار مصرف مشتریان به خوبی شسته و برای مصرف مشتری بعدی آماده می شود.

یکی از ویژگی‌هایی که ظروف بیرون بر باید داشته باشند گنجایش متنوع و تنوع در سایز است. تنوع در سایز سبب می شود رستوران داران بتواند به درستی در خصوص نیاز و کاربرد غذاهای مورد نظرش بررسی کنند و بهترین گزینه را انتخاب کنند، از طرفی این تنوع  کاربرد ظروف در رستوران را چند برابر می‌کند چرا که رستوران داران می‌توانند برای انواع غذاها ،چاشنی‌ها و دسر‌ها و یا حتی سوپ‌ها بر اساس استاندارد رستوران خودشان بسته‌بندی را انجام دهند و به دست مشتریان برسانند.

یکی دیگر از ویژگی‌های ظروف بیرون بر رستوران‌ها، درب پلمپ شونده است. زمان حمل و ارسال غذا زمان حساس و مهمی برای یک رستوران است ،طبیعتاً هیچ مشتری و مصرف کننده ای دوست ندارد زمانی که غذا را تحویل می گیرد غذا به بیرون ظرف سرریز کرده باشد و با ظاهر ناخوشایندی روبرو شود .درب پلمپ شونده علاوه بر این موجب می گردد که غذا دیرتر سرد شود و غذای گرم به دست مشتری برسد. از طرفی دیگر برای مشتریان داخل رستوران که از ظرف بیرون بر استفاده می‌کنند حمل و جابه جایی باقی مانده غذا را ساده تر می کند.

اگر مشکل هزینه ندارید ما به شما پیشنهاد می دهیم برای ظروف بیرون بر خود ویژگی قرار گیری در ماکروویو را هم در نظر بگیرید. این ویژگی سبب می شود تا مشتری پس از دریافت غذا بتواند به سادگی غذا را با همان ظرف در ماکروویو قرار دهد و آن را گرم کند بدون اینکه نیاز به جا به جایی غذا در ظرف دیگر باشد و ظاهر غذا تغییر نماید.

برخی از انواع جنس هایی که در ظروف بسته بندی و ظروف بیرون بر استفاده می‌شود عبارتند از آلومینیوم، پلاستیک، مقوایی، باگاس یا نیشکر، ظروف یکبار مصرف گیاهی، فوم و ...

در مورد غذاهای بیرون بر نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که شما می‌توانید ظرف غذا را در داخل یک بسته بندی و جعبه قرار دهید که هم ظاهر زیبا‌تری داشته باشد و هم در هزینه‌های چاپ شما صرفه‌جویی شود. ظرف‌های داخل این جعبه‌ها می‌توانند اختصاصی نباشند اما جعبه‌های بیرون بر می‌توانند به طور اختصاصی طراحی و چاپ شوند. این جعبه‌ها به عنوان ظرف بیرون بر، برای برخی از غذا‌های فست فودی مانند پیتزا، سیب زمینی و سوخاری می توانند استفاده شوند اما برای غذاهای آبدار و رستورانی بیشتر می توانند به عنوان یک بسته بندی استفاده شوند. جنس این جعبه های بسته بندی اکثراً از جنس کاغذ و مقوا است و چون چاپ بر روی آن ها آسان است در طرح ها و ابعاد مختلف طراحی و چاپ می شوند. برای سفارش جعبه های بیرون بر و جعبه های بسته بندی چند نکته را باید در نظر گرفت:

برای طراحی، چاپ و سفارش مناسب جعبه غذا در مرحله اول باید مشخصات محصول یا غذا رستوران را در نظر گرفت. از مهمترین مشخصات غذا که باید در نظر گرفت می‌توان به وزن، حجم غذا، ابعاد غذا و ...توجه کرد. شاید بپرسید چرا؟ زیرا این موضوع با توجه به وزن و حجم غذا مقاومت جعبه‌های بیرون بر سنجیده می‌شود. مقاومت ظروف و جعبه‌های غذا بستگی به وزن غذا دارد که هر چه وزن بسته سنگین‌‌تر باشد جعبه بیرون بر انتخابی باید مقاومت بیشتری داشته باشد.

از انواع جعبه های بیرون بر می توانیم به جعبه های غذایی کلاسیک، جعبه غذاهای بزرگ و چند نفره، جعبه غذاهای مدرن، جعبه غذاهای دسته دار، جعبه خورش یا سوپ، جعبه صبحانه بیرون بر اشاره کنیم. در ادامه برخی از این جعبه ها را به صورت خلاصه بررسی می کنیم.

جعبه‌ غذای کلاسیک

این جعبه‌های بیرون بر کلاسیک یکی از متداول ترین و ساده ترین جعبه‌های بیرون بر و جعبه‌های بسته‌بندی هستند که شما می‌توانید پیدا کنید. این جعبه‌ها به قدری کاربردی هستند که در رستوران‌ها، کترینگ‌ها و انواع فست فود‌ها قابل استفاده هستند. این جعبه‌ها برای بسته بندی غذاهای بیرون بر نیز بسیار کاربرد هستند. این جعبه ها از جنس مقوا هستند و طراحی و چاپ بر روی آن ها بسیار ساده است.

در اغلب رستوران ها جعبه های کلاسیک را طوری طراحی می کنند که یک کاسه و یک ظرف سالاد و یک نوشیدنی در کنار ظرف اصلی غذا قابل بسته بندی باشد. این جعبه ها به عنوان بسته بندی بستر استفاده می شوند و نه به عنوان ظرف اصلی غذا .

 

 

زمان طراحی نیز بر روی این جعبه ها معمولا  لوگو، طرح اختصاصی، آدرس، آدرس شبکه‌های اجتماعی رستوران چاپ می‌شود تا جنبه‌های تبلیغاتی و زیبایی جعبه، هم زمان حفظ شود.

جعبه های بیرون بر کلاسیک علاوه بر اینکه بسته بندی و حمل و نقل غذا را ساده تر می کنند، در زیبایی و حفظ ظاهری غذا اثر گذار هستند و از جهتی دیگر در حفظ کیفیت و دمای غذا نیز مؤثر هستند .

جعبه های غذای چند پرسی

جعبه‌های غذایی کلاسیک ساده بدون هیچ ترکیب بندی هستند اما برخی رستوران‌ها جعبه‌های غذا را طوری طراحی و چاپ می‌فکنند که بر اساس پرس و تعداد نفرات است. به عنوان مثال در جعبه‌های تک پرسی جای یک نوشیدنی و یک ظرف غذای اصلی و یک ظرف  سالاد تعبیه شده است اما در جعبه های دو پرسی هر کدام از این جزئیات به صورت دو نفره در نظر گرفته شده اند. این جعبه‌ها در کترینگ‌ها و رستوران‌هایی که سفارش غذا به صورت بیرون بر دارند، بسیار کاربردی‌تر است.

در این جعبه‌ها نیز برای حفظ زیبایی و جنبه‌های تبلیغاتی هنگام طراحی از لوگو، آدرس، آیدی شبکه‌های اجتماعی و هر طرح اختصاصی رستوران استفاده می‌شود.

جعبه‌ بیرون بر مدرن

همانطور که از نامشان پیداست از طراحی و متریال اولیه ویژه ساخته می‌شوند. معمولا بر خلاف دو نوع جعبه قبلی که معرفی شد، طراحی این جعبه ها از لحاظ ابعاد و برش ساده نبوده و بسته بندی آن ها به صورت اشکال خاص است. این جعبه‌های مدرن را با مقواهای معمولی تولید نمی کنند و اغلب در ساخت آن ها از مقوای ایندربرد یا گلاسه استفاده می شود. این مقواها به واسطه‌‌ی چاپ‌پذیری بسیار بالا، امکان طراحی و اجرای انواع طرح ‌ها را دارند و به همین دلیل ظاهر زیباتری را نیز می‌توانند داشته باشند. جعبه‌ غذای مدرن، بیشتر در رستوران ‌های لاکچری و چند ستاره که برندینگ رستوران اهمیت زیادی دارد، ارائه می‌‌شود و تنها مشکل آن قیمت بالاتر آن است.

جعبه غذای دسته دار

در ابتدای مبحث صحبت شد که جعبه‌های غذای بیرون بر باید دارای تنوع بالایی باشند. این جعبه‌ها علاوه بر تنوع ظاهری و ابعادی دارای تنوع کاربردی نیز هستند. برخی از این جعبه‌ها دسته دار تولید می شوند.

این جعبه‌ها به واسطه برش و شکل ظاهری که دارند مسلماً قیمت تمام شده بیشتری دارند اما این دسته بر روی جعبه هم برای مخاطب جذاب هستند هم جا به جایی غذا به واسطه آن‌ها آسان تر است. این دسته سبب می شود که احتمال افتادن، برهم خوردن و آسیب به جعبه غذا کاهش پیدا کند و شکل ظاهر غذا بهتر حفظ شود. 

جعبه بیرون بر صبحانه

این جعبه ها در ابتدا شاید کمی بی فایده به نظر برسند اما اگر شما صاحب یک رستوران و یا یک کافه باشید حتماً با چالش ارسال صبحانه به مشتریان خود مواجه شده اید.

جعبه های صبحانه های بیرون بر بسته به نوع صبحانه تولید می شوند. برخی تنها یک بسته بندی هستند  فضای لازم برای صبحانه (چه گرم و چه سرد) فضای نوشیدنی گرم و فضای نان را محیا می کنند. اما برخی دیگر از این جعبه ها مانند جعبه های پیتزا مستقیم با صبحانه در تماس هستند که این دیگر نمی توانند از جنس مقوای بی کیفیت باشند و حتماً باید جنسی دیگر داشته باشند. البته در این نوع دوم اغلب فقط صبحانه گرم (مانند نیرو املت) ارسال می شود فضایی برای نوشیدنی و سایر متعلقات در نظر نمی گیرند.

برای جعبه های صبحانه بیرون بر بهتر است از جعبه های نوع اول که جعبه تنها برای بسته بندی استفاده می شود، سفارش داشت تا اگر از ظرف اختصاصی برای ارسال صبحانه استفاده نمی کنید این جعبه های بسته بندی با طراحی اختصاصی و دارای راه های ارتباطی مختلف، رسالت تبلیغاتی رستوران شما را حفظ کنند.

غذاهای لذیذ رستوران خود را با بسته بندی های اختصاصی برای بیرون بردن یا صرف غذا تکمیل کنید. کیسه‌ ها و جعبه ‌های بیرون‌ بر، ورقه‌ های دستمال کاغذی، لیوان ‌ها، زیر لیوانی ‌ها، دستمال ‌ها و موارد دیگر جزء اجزا و ملزوماتی هستند که در رستوران ها اختصاصی می‌شوند.

انواع کاور ظروف بیرون بر

کاور و باندرول ابزار تبلیغاتی ارزان قیمتی هستند که می توانند جایگزین فضای تبلیغاتی جعبه های بیرون بر شوند. کاور و باندرول در سطح بالایی ظروف بیرون بر غذا قرار می گیرند.

 این کاور و باندرول معمولا از جنس کاغذ و مقوا تولید می شوند و بر روی ظروف بیرون بر غذا قرار می گیرند. ظروفی که کاور بر روی آن ها قرار می گیرند می توانند ظرف ساده و بدون تبلیغات باشند و این کاور به عنوان یک فضای مناسب جهت تبلیغات در نظر گرفته شوند که هزینه چاپ و تولید آنها کمتر از هزینه چاپ بر روی ظروف غذا است. این کاور ها علاوه بر اینکه یک فضای تبلیغاتی ایجاد می کنند می توانند در بسته بندی و محافظت از ظروف نیز اثر گذار باشند. این کاور ها به صورتی تولید می شوند که می توانند بر روی هر جنس ظروفی قرار بگیرند در بیان ساده تر اگر بخواهیم توضیح دهیم فرقی نمی کند شما از چه جنس ظرفی برای بسته بندی غذا استفاده می کنید این کاورها روی هر ظرفی با هر شکلی قرار می گیرد و رسالت خود را به انجام می رساند.

در فودکورت ها که امروزه در پاساژها بیشتر طرفدار پیدا کرده اند چون امکان ارائه غذا با ظروف وجود ندارد استفاده از ظروف بسته بندی بیشتر است و هولدر ها در این مکان ها کاربرد بیشتری پیدا کرده اند زیرا علاوه بر اینکه می توانند در بسته بندی نقش داشته باشند می تواند در زیبایی و تمیزی نیز نقش داشته باشند.

برای راحتی در حمل و نقل غذا و راحتی در استفاده از ظرف غذا، گاهی هولدر ها را دسته دار تولید می‌کنند که این نوع طراحی نیز طرفداران خود را دارد. 

ابعاد کاور به میزان زیادی به ظرف غذایی که دور آن پیچیده می‌شود بستگی دارد برای ظرف کوچکتر، کاور نازک تر و برای ظرف بزرگتر از کاور پهن‌تر استفاده می‌شود.

اطلاعاتی که بر روی کاور غذا چاپ می‌شوند معمولا نوع غذا، لوگو، آدرس رستوران، شماره تماس و هستند.

کاور کارد و چنگال

این کاور‌ها در ظاهر کاور‌های کوچکی به نظر می رسند که بود و نبودشان خیلی مهم نیست، اما می‌توانند در زیبایی و تمیزی غذاهای ارسالی و غذاهایی که به مشتری در رستوران ارائه می‌شود بسیار اثرگذار باشد.

زمانی که غذا برای مشتریان ارسال می‌شود و یا بر سر میز فرستاده می‌شود معمولا قاشق و چنگال، نمک ها و ادویه ها بصورت کاملاً نا منظم و کثیف در جعبه های بسته بندی پخش می‌شوند که علاوه بر ظاهر زشتی که دارند از لحاظ بهداشتی نیز خیلی تمیز و بهداشتی نیستند.

 

 

این کاورها می توانند در ابعاد مختلفی طراحی و چاپ شوند و تنها برای یک کارد و چنگال و قاشق نباشند و اجزاء ریز دیگری مانند خلال دندان و دستمال کاغذی را در این کاور ها قرار داد.

این کاورها نیز می توانند در هر جنسی تولید شوند که جنس مقوایی آن بسیار متداول تر است زیرا امکان چاپ هر نوع طرحی بر روی آن وجود دارد.  

سینی مقوایی

برای حمل و نقل غذا در داخل رستوران، فودکوردها و یا فست فودها و غذاهای بیرون بر معمولا از سینی هایی استفاده می‌شود که نیاز است آن ها نیز یکبار مصرف، بدون بازگشت داخل رستوران باشند. سینی‌های مقوایی یکی از بهترین گزینه هایی هستند که در این مکان ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. سینی مقوایی غذا عمدتاً از جنس مقوای ایفلوت تولید می‌شوند. مقواهای ایفلوت، مقواهای سه لایه ‌ای هستند که در لایه ‌ی وسط آن‌ها، ورق سینگل قرار می ‌گیرد. برای حمل غذا، مقوای یک لایه کافی نیست. در رستوران ها بهتر است برای بسته بندی و حمل مواد غذایی از کارتن سه لایه ایفلوت استفاده شود که استحکام بالایی دارد به همین دلیل سینی های مقوایی را از کارتن های ایفلوت تولید می کنند.

 

 

بسته به اینکه شما چه نوع رستورانی دارید، چه نوع غذاهایی سرو می‌کنید، ظروف غذای شما از چه جنسی است و قرار است این سینی برای چه مسافتی این غذا ها را جا به جا کند ابعاد سینی های مقوایی متغیر هستند به عنوان مثال در یک رستوران با غذاهای سنتی گاهی این سینی ها تک پرسی هستند و برای یک ظرف غذا، سالاد و نوشیدنی فضا دارند.

گاهی از سینی های غذا برای بسته بندی غذاهای بیرون بر استفاده می کنند که هزینه تمام شده سینی مقوایی نسبت به جعبه های بسته بندی کمتر است اما با وجود ارزان تر بودن طرفداران کمی دارد. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چرا با هزینه کمتر اما طرفدار زیادی ندارد؟ باید بگوییم که با وجود اینکه سینی غذا نسبت به سایر بسته بندی های غذا ارزان ‌تر است اما استفاده از آن هزینه‌ی جانبی دارد؛ چون باید دستگاه شیرینک پک و پلاستیک برای شیرینک کردن تهیه شود.  دستگاه شیرینک پک، فضای نسبتا زیادی را اشغال می‌کند و اگر رستورانی محدودیت فضا داشته باشد دچار مشکل خواهد شد. از آن جایی که دستگاه شیرینک پک با برق کار می کند، در صورت قطعی برق بسته بندی غذا دچار اشکال می‌شود.

استفاده از سینی غذا به عنوان جعبه بسته بندی، به خاطر مصرف پلاستیک برای پوشش آن، به محیط‌زیست آسیب می‌رساند. از طرفی دیگر در رستوران هایی که کلاس کاری بالاتری دارند و یا مشتریان ویژه تری دارند بهتر است از جعبه های غذا برای بسته بندی استفاده شود تا سینی های مقوایی.

اما زمانی که سفارش بیرون بر رستوران زیاد است سینی ها بیش از جعبه های بسته بندی می توانند کاربردی باشند زیرا در صورت تغییر ابعاد و اندازه ظرف و تعداد غذا و ابعاد آن ها دیگر جعبه ها کاربرد نداشته و بسته بندی به خوبی انجام نمی شود. این در حالی است که در سینی ها به واسطه شیرینک، سفارش ها را بهتر بسته بندی می کنند.

انواع پاکت بیرون بر

هر کسب و کاری مایل است تأثیری جسورانه و به یاد ماندنی بر روی مشتریان خود بگذارد و ظروف بیرون بر و بسته بندی های چاپ شده سفارشی راهی عالی برای رستوران ها برای رسیدن به آن است. چه رستوران شما فست فود باشد، چه غذاهای معمولی یا غذاهای عالی، گزینه های بسته بندی سفارشی زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا تجربه سرو یک غذای ایده آل را برای مشتریان خود افزایش دهید.

 

 

فرقی نمی کند شما یک سفارش بیرون بر دارید یا یک مشتری می خواهد از شما غذایش را بسته بندی کنید، این مشتری برای جا به جایی غذای خود نیاز به یک پاکت دارد تا غذای بسته بندی شده  را داخلش قرار دهد و به راحتی آن را جا به جا کند. علاوه بر جا به جایی می ‌توان از پاکت به جای هر نوع بسته بندی دیگری برای غذا استفاده کرد. از یک ظرف کوچک گرفته تا چند ظرف بزرگ به راحتی درون پاکت جا می ‌گیرند.

برعکس بقیه مشاغل در صنعت تغذیه برای اینکه پاکت‌های غذا را تولید کنند معمولا از نایلون استفاده نمی‌کنند، زیرا غذا گرم است و نایلون ها گزینه مناسبی برای این فرایند نیستند. استفاده از نایلون و پلاستیک علاوه بر نداشتن جنبه‌ی زیبایی، به دلیل تجزیه ناپذیر بودن آن به طبیعت و محیط زندگی ما آسیب جدی وارد می‌کند.

برای تولید پاکت های بیرون بر غذا معمولا از کاغذ و مقوا استفاده می‌کنند. برای طراحی و تولید پاکت‌‌های بیرون ‌بر از کاغذهای مختلفی می‌توان استفاده کرد، اما بهترین کاغذ برای تولید پاکت بیرون ‌بر، کاغذ کرافت است.

چرا کاغذ کرافت؟

علت این محبوبیت و عوامل زیادی باز می گردد که مهمترین آن ارزان قیمت بودن، یکبار مصرف بودن و مقاومت بالای کاغذ کرافت است. پاکت های غذای بیرون بر به علت اینکه یکبار مصرف هستند و به جز جا به جایی بسته‌های غذایی نقش دیگری ندارند بهتر است قیمت بالایی نداشته باشند. این کاغذ ویژگی‌های زیادی دارد. از جمله این ویژگی‌ها می توان به رنگ نخودی این کاغذ اشاره کنیم که قابلیت چاپ بالایی نیز دارد.

 

 

طراحی پاکت بیرون بر

طراحی پاکت های بیرون بر نیز دارای تنوع است. این طراحی بسته به نوع رستوران و غذایی که داخل پاکت قرار می‌دهد بسیار متغیر است. یکی از انواع طراحی پاک بیرون بر، دسته دار و بدون دسته بودن آن است. پاکت‌های بیرون بر پس از جای گذاری غذا، منگنه می شوند و این بسته به نیاز مشتری است که کدام پاکت را انتخاب کند. به عنوان مثال غذایی مانند کباب بهتر است پس از بسته بندی بر روی دست جا به جا شود به همین دلیل عملاً دسته دار بودن پاکت آن خیلی برای مشتری کارایی ندارد. اما به طور کلی پاکت های دسته دار جا به جایی آسان تری دارند. برای اضافه کردن دسته به پاکت می توان از کاغذ تنها استفاده نکرد، بند و کاغذ پیچ و ... نیز می توانند به عنوان دسته پاکت های کاغذی استفاده شوند. مرسوم‌ترین دسته برای اضافه کردن آن به پاکت بیرون ‌بر که از نظر اقتصادی و زیبایی مناسب باشد، استفاده از دسته نخی است. توجه داشته باشید که اضافه کردن دسته به پاکت، حدود 3 سانتی‌متر از ارتفاع پاکت را کم می‌کند، بنابراین قبل از اضافه کردن آن، ابعاد و ارتفاع پاکت کرافت را بررسی کنید. نکته آخر در مورد دسته پاکت بیرون این است که در هر صورت کاغذ مقاومت پایینی در برابر وزن دارد اگر غذاهای رستوران شما سنگین و آبدار هستند بهتر است از نوع پاکت های بدون دسته سفارش دهید  تا احتمالی پارگی دسته در اثر وزن و ریختن غذا را کاهش دهید.

در زمان طراحی نکته بعدی که اهمیت دارد ابعاد پاکت است. لازم است در اینجا بگوییم که پاکت های بیرون بر هیچ محدودیتی در ابعاد ندارند و رستوران داران می‌توانند بسته به نیاز خود پاکت ها را سفارش دهند.

نکته بعدی انتخاب گرماژ کاغذ کرافت است که این نکته نیز مجدد به نوع غذا باز می‌گردد. هر چه کاغذ کرافتی که انتخاب می شود گرماژ بالاتری داشته باشد، مقاومت و استحکام آن نیز بیشتر می شود وزن و حجم بیشتری را می‌تواند تحمل کند. برای بسته بندی غذاهای چند پرسی پیشنهاد می شود تا غذا ها را داخل یک پاکت قرار ندهند و از چند پاکت استفاده شود. زیرا هر چه گرماژ کاغذ هم بالا باشد باز هم تحمل وزن چند غذای سنگین با هم را ندارد.

گاهی برخی از رستوران ها رنگ نخودی را متناقض با غذا و برند خود می دانند و تمایل دارند تا رنگ پاکت هایش روشن باشد. این افراد می توانند از چند جایگزین مناسب استفاده کنند. اولین گزینه استفاده از کاغذ گلاسه است. کاغذ گلاسه به دلیل سطح ساف و سیقلی و سفید خود رنگ پذیری بالایی دارد و طرح ها به خوبی و با کیفیت بالا بر روی آن چاپ می گردد، اما به نسبت هزینه های تولید را بالاتر می برد.

راه حل بعدی استفاده از کاغذ تحریر برای تولید پاکت بیرون‌بر سفید است. این کاغذ نیز به علت کیفیت چاپ بالایی که دارد زیبایی و جذابیت خاصی را ارائه می دهد. کاغذ تحریر مقاومت بالایی ندارد و برای پاکت بیرون بر غذای یکبار مصرف گزینه چندان مناسبی نیست.

به طور کلی پاکت ‌های بیرون‌ بر کرافت، برای ارسال هر نوع غذا و محصولی کاربرد دارد و تفاوت اصلی که با هم دارند، ضخامت و جنس مصرفی کاغذ، ابعاد و سایز پاکت بیرون ‌بر است. مرحله آخر چاپ است، چاپ روی پاکت بیرون بر کرافت، به روش افست است. با این تفاوت که رنگ بندی چاپ شده بر روی آن به خوبی کاغذ تحریر و گلاسه نیست.

استفاده از چاپ و طراحی جذاب در پاکت بیرون‌بر، به جذابیت و برندینگ رستوران  شما کمک می‌کند.  چاپ لوگو، اطلاعات رستوران و طرح اختصاصی علاوه بر زیبایی راه ‌های ارتباطی افراد را با رستوران را آسان ‌تر می ‌کند.

نگهداره ظروف کاسه ای

برخی از رستوران ها منوی غذاییشان به نحوی است که برخی از غذاهایشان مایع است. به عنوان مثال رستوران هایی با غذاهای ایرانی، خورش سرو می‌کنند و یا رستوران‌ها منوی سوپ و آش دارند. برای این نوع از غذا‌ها معمولا از ظرف‌های کاسه‌ای در جنس پلاستیک و گیاهی استفاده می‌شود. این رستوران‌ها برای جا به جایی خورش و سوپ خود نیاز به ظروف نگهداره کاسه‌ای دارند. ابعاد این جعبه‌ها، بر اساس نوع ظرف خورشت و تعداد پرس غذایی که داخل آن قرار می‌گیرد انتخاب می‌شود.

 

 

ابعاد نگهداره ظرف کاسه‌ای و جعبه‌های کاسه‌ای به تعداد و ابعاد کاسه باز می‌گردد. گاهی این غذاها به صورت کیلویی و در ظرف‌های بزرگ قرار می‌گیرند که در این صورت باید ابعاد این نگهدارنده ها و جعبه‌ها تغییر کنند. برای راحتی کار و اینکه از این جعبه‌ها و نگهدارند‌ها استفاده نشود پیشنهاد می‌کنند که ظرف را کنار پرس غذا قرار دهند و درب آن را ببندند این موضوع کاملاً به رستوران سلیقه آن ها و مخاطبانشان باز می گردد. برخی از مشتریان دوست ندارند کنار غذایشان ظرف قرار گیرد و گاهی برخی غذا ها مانند سوپ را نمی‌شود کنار غذای اصلی قرار داد به همین علت بهتر است از این نگهدارنده های کاسه ای در رستوران خود داشته باشید.

جعبه دستمال کاغذی

جعبه های دستمال کاغذی که در رستوران ها استفاده می شوند یکی از ملزوماتی هستند که شاید کمتر کسی به آن ها توجه کند. باید بگویم دستمال کاغذی یکی از ملزوماتی است که حتماً بر روی هر میزی در هر رستوران و فست فودی وجود دارد و می تواند سطحی برای تبلیغات را فراهم کند. نه تنها در رستوران و محیط آن بلکه در جعبه های بیرون بر غذا نیز حتماً یک دستمال کاغذی بسته بندی وجود دارد. گاهی برخی از رستوران ها برای رعایت نکات بهداشتی از جعبه های دستمال کاغذی استفاده نکرده و از دستمال های بسته بندی کوچک برای هر نفر استفاده می کنند.

 

 

در هر صورت چه جعبه دستمال کاغذ و چه پک‌های دستمال کاغذی می‌توانند به صورت اختصاصی و با برند رستوران سفارشی شوند. این دستمال‌های در ظاهر ساده می‌توانند در ثبت برند در ذهن مخاطب بسیار اثر گذار باشند، خصوصاً دستمال‌های تک نفره کوچک که در جعبه‌های بیرون بر هستند. زیرا این بسته ها ممکن است در زمان سرو غذا استفاده نشوند اما در زمان دیگری و در محلی دیگر توسط فرد استفاده شوند و برند رستوران را در ذهن فرد یادآوری کنند.

اما جعبه های دستمال کاغذی که در رستوران ها بر روی میز قرار می گیرند دو نوع هستند، نوع ثابت و نوع یک بار مصرف. در نوع ثابت جنس جعبه از چوب یا پلاستیک فشرده و ... است و با دستمال های فله ای داخل آن را پر می کنند. اما در نوع یک بار مصرف جعبه به صورت کاغذی در نوع 100 برگ و 200 برگ است و در صورت اتمام برگه جعبه دور انداخته می شود. این جعبه های اختصاصی گاهی به عنوان هدایای تبلیغاتی نیز استفاده می شوند خصوصاً سایز ماشینی آن ها می تواند در تبلیغات برند رستوران بسیار مؤثر باشد.

در طراحی این جعبه های دستمال کاغذ اختصاصی می توان از رنگ دلخواه سفارشی استفاده کرد که همخوانی با محیط یا رنگ سازمانی رستوران داشته باشد و در نهایت با ایجاد هارمونی، ظاهر زیباتری را به محیط رستوران بدهد. در طراحی جعبه می توان مواردی از قبیل لوگو، شماره میز، منو QR و غیره را استفاده نمود که علاوه بر خاص بودن کار، فضای کمتری را نیز اشغال کند.

برخی از رستوران ها نه فقط جعبه دستمال کاغذی را سفارشی می کنند بلکه برگه های دستمال کاغذی را نیز سفارشی می کنند. دستمال کاغذی تبلیغاتی چاپی یک گزینه عالی برای تبلیغات و چاپ لوگو برندینگ رستوران ها است. این کار در لوکس و خاص نشان دادن رستوران و برند آن بسیار اثر گذار هستند. البته لازم به ذکر است که برخی از افراد این کار را برای رستوران بهداشتی نمی دانند.

کاغذ ریپینگ

در رستوران ها، فست فود و کافه‌ها گاهی برای سرو بسته بندی غذا ها نیاز به کاغذ هایی است که غذا به دور آن ها پیچیده می شوند تا راحت تر سرو شوند. این کاغذ ها را در فست فود ها و رستوران ها به دور ساندویچ های مختلف و برگر ها حتماً دیده اید.

این کاغذ ها همیشه به دور غذا پیچیده نمی شوند گاهی زیر غذا قرار می گیرند تا غذا به بشقاب و جعبه زیرش نفوذ نکند.

همانطور گفتم گاهی برای جلوگیری از نفوذ غذا به داخل بشقاب یا جعبه یا دست مشتری از این کاغذ ها استفاده می شود پس مهمترین ویژگی که این کاغذ ها باید داشته باشند ضد آب بودن و عدم نفوذ پذیری آن است. کاغذ های ریپینگ به علت اینکه روغن و آب غذا را به خود جذب نمی کنند وا نمی روند به این جهت برای حفظ شکل ظاهری غذا نیز بسیار مناسب هستند.

 

 

 کاغذ های ریپینگ، کاغذهایی هستند که طی فرایند هایی مومی می شوند و این عدم نفوذ پذیری از خاصیت مومی آن ها می آید. مومی که در تهیه این کاغذ ها استفاده می شوند تماماً بهداشتی بوده و مخصوص مواد خوراکی است.

این کاغذ های  ریپینگ نیز مانند دیگر محصولات کاغذی در گرما‌های مختلف عرضه می شوند که بسته به منو غذای رستوران و کاربردی که دارد می تواند گرماژ های مختلفی را به خود اختصاص دهد.

راجع به کاغذ ویژگی‌هایش صحبت شد اما باید بگویم که اکثر رستوران ها این کاغذ ها را به صورت اختصاصی و با برند و لوگوی خود سفارش می دهند تا یک محیط تبلیغاتی کوچک را نیز در برندیگ از دست ندهند. این کاغذ ها جنسشان به گونه ای است که قابلیت چاپ در چند رنگ را نیز دارند.

استفاده از کاغذ های ریپینگ علاوه بر کاربردهایی که در بالا برایشان ذکر شده است در حفظ کیفیت و رطوبت غذا نیز بسیار مؤثر هستند. این کاغذ ها در هنگام بسته بندی غذا برای اینکه به خوبی غذا را در خود حفظ کنند باید شوند و سر و ته شان به هم متصل شود. برای این کار بهتر است از لیبل های پشت چسب دار اختصاصی استفاده شود.

کاغذ های ریپینگ قابلیت اشتعال دارند به همین دلیل نمی توان آن ها را در فر و یا اجاق استفاده نمود. اما زمانی که برای غذاهای بیرون بر استفاده می شود مشتریان می توانند برای گرم کردن غذای خود، غذا را با همان کاغذ داخل ماکرویوو قرار دهند. این کاغذ ها از پاشیدن غذا روی سطح ماکروویو جلوگیری می‌کند.  

کاغذ دور ساندویچ

کاغذ های دور ساندویچ نیز از نوع کاغذهای مومی فود گرید و بهداشتی هستند که در بالا برخی از ویژگی‌هایشان را ذکر کردیم. اگر به صورت موردی بخواهیم بگوییم:

کاغذ دور ساندویچ سبب می شود آلودگی ها وارد ساندویچ نشوند.

مانع از تماس مستقیم دست آلوده با ساندویچ می گردد.

سبب می شود روغن و مواد داخل ساندویچ دست مشتری را کثیف نکند.

سبب حفظ کیفیت ساندویچ می شود.

از سرد شدن ساندویچ جلوگیری می کند.

به علت اینکه وا نمی رود سبب حفظ شکل ظاهر ساندویچ می شود.

برای بسته بندی ساندویچ بهتر از فویل و پلاستیک هستند.

می توان با آن ساندویچ را در ماکرویو گرم کرد.

انواع لیبل

لیبل‌ها یا برچسب ‌ها بخش مهمی از صنعت بسته بندی هستند. فرقی نمی کند شما یک محصول آرایشی بهداشتی را بسته بندی می‌کنید یا یک محصول غذایی یا یک محصول صنعتی را. لیبل ها یک نشان هستند که کمیت و کیفیت درون بسته ها را نشان می دهند.

البته لیبل ها علاوه بر این به عنوان یک چسب برای اتصال بسته بندی نیز استفاده می شوند. اما مهمترین ویژگی یک لیبل را نقش تبلیغاتی آن دانسته اند. زیرا یک سطح کافی برای تبلیغات برند را فراهم می کنند که در نگاه اول توجه مشتری را به خود جلب می کند. اطلاعاتی کوتاه را به او انتقال می دهند و مشتری را برای بررسی بیشتر وسوسه می کنند. گاهی لیبل ها تنها برای این بخش تبلیغاتی استفاده می شوند زیرا محیط زمینه ای که روی آن چسبیده می شوند امکان چاپ ندارد.

 

 

از آنجایی که لیبل ها قابلیت چاپ پذیری بالا دارند علاوه بر ویژگی های بالا، می توانند در ایجاد جذابیت و زیبایی نیز نقش داشته باشند. در نتیجه لیبل یا همان برچسب برای دادن اطلاعات درباره محصول و یا برای نشان دادن پلمپ بودن محصول کاربرد دارد.

لیبل هایی که به عنوان ملزومات رستوران ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

لیبل کاغذی  (Paper Label)یکی از پر کاربردترین انواع لیبلی هستند که در صنعت بسته بندی رستوران مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر بسته بندی، این لیبل ها بر روی بطری های نوشیدنی، ظرف های ماست و ... نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذی که در لیبل های کاغذی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از کاغذ های گلاسه مات، گلاسه براق و نیمه گلاسه که برخی از آن ها خدمات پس از چاپ مانند روکش های ورنی، روکش سلفون و ... رویشان اعمال می شود. لیبل های کاغذی که در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند طرح و قالب برش اختصاصی داشته باشند و لازم نیست حتما مربع یا مستطیل باشند.

لیبل یا برچسب با چاپ افست یا فلکسو تولید می‌شود. و در اخر باید بگوییم که لیبل با چسبیده شدن روی محصولات مختلف نه تنها وظیفه تبلیغاتی دارند بلکه  اطلاعاتی در مورد محصول، هشدار سلامتی، نحوه مصرف و را در اختیار خریداران قرار می‌دهد.

انواع منو

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما منوهای رستوران ها یکی از مهمترین و متنوع ترین ابزارهای بازاریابی به حساب می آیند که جزء ملزومات مورد استفاده رستوران ها هستند که نمی توان آن ها را از رستوران حذف کرد.

منوها علاوه بر بازاریابی در سفارش مشتری و نوع انتخاب آن ها نیز بسیار تأثیر گذار هستند. منوها  به نوعی نشان دهنده سطح و لول رستوران هستند درست است که امروزه منوهای دیجیتال روی کار آمده اند اما منوهای چاپی نیز هنوز یکی از ملزومات پرکاربرد رستوران به حساب می آیند.

اهمیت منوها در حدی است که مشاوران تبلیغاتی اولین ارتباط نزدیک برند با مشتری را منو دانسته اند. شاید مشتری تابلو، بروشور و یا تبلیغات شما را دیده اند و به رستوران آمده اند اما اولین تجربه مواجه با برند از فاصله نزدیک منوها هستند. از آنجایی که منوها با دست لمس می شوند در انتقال احساس به مشتری نیز اثر گذارند.

منوها باید دارای تقسیم بندی مناسب از لحاظ نوع غذا، نوشیدنی، دسر، پیش غذا و سالاد را داشته باشند، خوانا باشند  قیمت هر مورد روبروی آن درج شده باشد. منوهایی که قیمت ندارند همیشه مشتری را سر در گم می‌کنند. اشتباهات تایپی و ابهامات در نگاه اول مشتری را نسب به برند شما بد بین می‌کند.

 

 

در منوی رستوران هایی که غذاهایی با ویژگی خاص ارائه می‌دهند و یا غذاهای جدید و غیر متداول سرو می‌کنند بهتر است یک توضیح مختصر و یک خطی راجع به غذا یا نوشیدنی نوشته شود. برخی از رستوران ها نامگذاری های مخصوص به خود را برای برخی از غذاها و نوشیدنی ها دارند، این رستوران ها حتماً باید این توضیحات را در منو اضافه کنند.

منوها انواع مختلفی دارند و معیارهای تقسیم بندی آن ها نیز بسیار متنوع است یکی از اساس های تقسیم بندی تعداد صفحات منو است. صفحات منو ها می توانند تگ برگ باشند می تواند چند صفحه ای همراه با عکس باشند می توانند پشت و رو چاپ شوند و می توانند تک رو به صورت کتابچه باشند.

یکی از معیارهای دیگر تقسیم بندی منوها، چاپ رنگی و چاپ سیاه و سفید است. در رستوران های سنتی و رستوران های ایرانی چون نوع غذا ها مشخص هستند معمولا منو ها را بدون عکس و به صورت سیاه و سفید چاپ می کنند همراه با خط و فونت نستعلیق که حس نوستالژی بودن و اصالت را به مشتری منتقل کنند اما در رستوران های مدرن، فست فود ها و رستوران های بین المللی معمولا منوها به صورت تمام رنگی با فونت خواناتر همراه با عکس چاپ می شوند تا مشتری هم غذا را ببیند هم بتواند آن را به راحتی بخواند.

یکی دیگر از معیارهای تقسیم بندی منوها  نوع منو است. برخی از منوها را به صورت تراکت چاپ می کنند در تعداد زیاد که مشتری می تواند آن را همراه خود داشته باشد و نوعی راه ارتباطی با مشتری است. برخی دیگر از منوها ثابت هستند به صورت تک برگ کاغذی هستند که عمر زیادی ندارند که برای افزایش طول عمر این منوها آن ها را روکش دار و لمینیت می کنند. برخی از منوها به صورت دفترچه های صحافی شده هستند. برخی از منوها به صورت دفترچه ای جلد چرمی هستند و در آخر برخی از منوها در دیوار رستوران به صورت لایت باکس نصب می شوند و از هر جای رستوران قابل مشاهده هستند. منوهای لایت باکس معمولا در فست فود ها فودکورت ها و رستوران های کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در رستوران های کلاسیک با فضای سنتی و برند های معتبر معمولا منوها به صورت کتابچه ای با جلد چرمی هستند. لایت باکس ها در قسمت بعدی به طور دقیق تر مورد بررسی قرار می گیرند.

 

 

برخی از رستوران‌ها دارای منو چرخشی هستند یعنی در روز های مختلف هفته دارای منو متغیر و مختلف هستند که به این افراد پیشنهاد می شود از تراکت های مختلف برای منوی خود استفاده نمایند.

جلد منوی رستوران یکی از دیگر عوامل های تقسیم بندی منوها هستند. فرقی نمی کند منو تک برگ باشد یا کتابچه ای جلد های منوها می توانند از جنس چوب، مقوا، چرم، نایلون، جلد کلاسیک و ... باشند. در رستوران های لوکس استفاده از منو جلد چرمی که از چرم مصنوعی تولید شده متداول تر است. جلد های چرمی و جلد های چوبی نسبت به دیگر جلدها دارای طول عمر بیشتری هستند.

در اخر آن چیزی که سبب تمایز منوها می شود نوع کاغذی است که در آن ها استفاده می شود. بسته به سبک رستوران و نوع غذایی که سرو می شود کاغذ را انتخاب می کنند. در رستوران های سنتی که غذای ایرانی سرو می کنند کاغذ کرافت حس نوستالژیک بیشتری می دهد زیرا دارای رنگ نخودی است. در رستوران های فانتزی کاغذ های صدفی و کتان طرفداران بیشتری دارند. کاغذ فابریانو برای منوهای خاص استفاده می شود. رستوران های که معمولا تغییر منو ندارند خدمات پس از چاپ بیشتر رویشان انجام می شود. از جمله خدمات پس از چاپ سلفون کشی کاغذ چاپ است که به صورت مات، براق و مخملی استفاده می شود.

اما بیشترین کاغذی که در منوی رستوران ها استفاده می شوند کاغذهای گلاسه و کاغذ های تحریر هستند. زیرا هم قیمت مناسبی دارند هم کیفیت چاپ و قابلیت رنگ پذیری خوبی دارند. هر چه گرماژی کاغذی که استفاده می شود بیشتر باشد منو کیفیت بالاتری پیدا می کند.

 انواع لایت باکس های منو

در ابتدا باید بگوییم که منوهای لایت باکسی برای رستوران های لاکچری و رستوران های بزرگ گزینه مناسبی نیستند. این تابلوهای نورانی بزرگ برای فست فودها، رستوران های کوچک و رستوران هایی با منوی محدود و غیر متغیر مناسب است.

یکی از مکان هایی که بهترین گزینه برای نصب لایت باکس های منو هستند، فودکورت ها هستند تا افراد بتوانند با یک نگاه سطحی منو لیست غذایی رستوران را ببینند.

لایت باکس ها تنها برای منو در رستوران ها استفاده نمی شوند برای تابلوهای تبلیغاتی و برای تابلوهای تزئینی نیز استفاده می شوند.

لایت باکس هایی که در رستوران ها استفاده می شوند دارای انواع مختلفی هستند که برخی از آن ها عبارتند از لایت باکس های نازک، لایت باکس های اسنپ فریم، لای باکس های آلومینیومی، لایت باکس های فریم لس، لایت باکس های فلزی، لایت باکس کریستالی، لایت باکس های مگنتی و ... . اما معمولا لایت باکس های کریستالی با دو لایه پلکسی برای منو استفاده می شود زیرا پلکسی گلاس به کار برده شده در لایت باکس کریستال از وارد شدن ضربه، خط و خش و هرگونه آسیب به آن جلوگیری می‌کند. لامپ هایی که در لایت باکس های رستورانی استفاده می شوند معمولا لامپ های SMD هستند که نوری یکنواخت و قوی در سطح تابلو ایجاد می کند.

از مهمترین ویژگی های استفاده از لایت باکس ها این است: به علت نورپردازی قوی که دارد سبب جلب نگاه مشتری می شود و اگر عکس غذاها در منو وجود داشته باشد با کیفیت و بزرگ نمایی که دارد هر فردی را به خوردن غذا ترغیب می کند. از طرفی دیگر لایت باکس ها عمر بسیار طولانی دارند و از دیگر منوها ماندگاری و طول عمر بالاتری دارند. شاید بگویید اگر تغییری در منو ایجاد شد امکان تعویض این منو سخت است که باید بگویم لایت باکس ها امکان تعویض آسان و سریع چاپ عکس و متن دارند و این مشکل به راحتی قابل برطرف شدن است.

 

 

لایت باکس هایی که در رستوران ها استفاده می شوند مصرف برق کمی دارند و به علت اینکه منو چاپی را کاهش می دهند و در مصرف کاغذ صرفه جویی می کنند به نوعی با طبیعت سازگارتر هستند.

نکته ای که در طراحی لایت باکس ها حتماً به آن باید دقت شود تقسیم بندی درست منو است که از سردرگمی مشتری باید جلوگیری کند و نکته بعدی خوانایی و به دور از غلط بودن منو است. منوهای ناخوانا و منوهایی که دارای غلط هستند مشتری را خسته و ذهنیتی نادرست از برند در ذهنشان ثبت می کنند از طرفی دیگر چون لایت باکس ها بزرگ و نورانی هستند این اشکالات را با وضوح بیشتری نشان می دهند.

انواع تراکت رستوران

تراکت هایی که در رستوران ها استفاده می شوند به چند دلیل استفاده می شوند. یکی تراکت هایی هستند که داخل رستوران استفاده می شوند و دیگری تراکت هایی هستند که خارج از رستوران به منظور تبلیغات استفاده می شوند.

تراکت هایی که در داخل رستوران ها استفاده می شوند بیشترین کاربردشان به عنوان منو است. همانطور که در بالا توضیح دادیم منوهایی که به صورت تراکت چاپ می شوند بسته به نوع رستوران و نوع غذاهایی که در رستوران سرو می شوند می توانند به صورت دو لتی و سه لتی باشند. برای زیبایی بیشتر این منو ها را گاهی به صورت برش خود و دارای خط برش های تزئینی طراحی و چاپ می کنند که نگاه هر ببیننده ای را به خود جلب می کند.

 

 

اما تراکت های تبلیغاتی که خارج از رستوران استفاده می شوند یک ابزار مهم به حساب می آیند. زیرا برای رستوران ابزار تبلیغاتی زیادی مانند کاتالوگ، بروشور و ...  نمی شود استفاده کرد و تنها در تراکت است که می توان نهایت جذابیت و خلاقیت را به خرج داد. حتی رستوران های زنجیره ای و بزرگی که اکنون فعالیت می کنند نیز از تراکت برای تبلیغات خود استفاده کرده اند.

تراکت یک ابزار تبلیغاتی ارزان قیمت و زود بازده برای رستوران به حساب می‌آید، فرقی نمی کند رستوران کوچک است یا بزرگ، فست فود است یا یک کترینگ، یک رستوران زنجیره‌ای است یا یک رستوران تازه تأسیس، در همه این رستوران ها تراکت با هدف اطلاع رسانی به مخاطبین محلی و تبدیل آن ها به یک مشتری، طراحی ، چاپ و منتشر می شود.

تراکت رستوران ها همیشه برای معرفی چاپ نمی شوند، گاهی رستوران معرفی شده و قدیمی است و  می خواهند به مشتریان محلی خود اطلاع رسانی کنید که یک منو جدید و یا یک امکانات جدید به رستوران اضافه شده است.

انواع روش های چاپ در ملزومات رستوران

ملزوماتی که در رستوران ها استفاده می شوند اکثراً از جنس کاغذ و مقوا هستند و برای چاپ آن ها از روش های مشخصی استفاده می شود. این روش چاپی بسته به نوع کاغذ و مقوا بر می گردد. به طور کلی دو نوع چاپ متداول وجود دارد که مستقیما در انتخاب جنس مقوا تاثیر گذارند.

1 . چاپ افست:

در چاپ افست از طریق فشار زیاد و با استفاده از صفحه‌ای به نام زینک، مرکب به مقوا منتقل می‌شود.

ویژگی مثبت چاپ افست، امکان ترکیب رنگ‌ها و خروجی رنگ متنوع و با کیفیت آن است؛ معمولا بروشور ها، تراکت ها، جعبه و بسته بندی های رستوران و فست فودها به این روش چاپ می شود. قیمت مناسب و سرعت بالای چاپ در کنار کیفیت بسیار بالای چاپ، از مزایای استفاده از چاپ افست است.

2. چاپ لمینیتی

اگر می‌خواهید ملزومات مقوایی رستورانی داشته باشید که هم چاپ با کیفیت و هم مقوای با کیفیت داشته باشد، ملزوماتی با چاپ لمینیتی بهترین گزینه هستند.

در ملزومات رستورانی با چاپ لمینیتی، می توان از مقوای ایفلوت سه لایه (که بهترین مقوا برای ساخت جعبه غذاست) استفاده کرد در این روش چاپ یک لایه کاغذ گلاسه با چاپ افست روی این ساختار مقوایی لمینیت می‌شود، به این ترتیب شما هم کیفیت چاپ افست را دارید و هم مقاومت مقوای ایفلوت را.