ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ روی سی دی

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

چاپ روی سی دی از گذشته تا به امروز

در گذشته رایج بود اگر می خواستند بر روی سی دی که می خواهند طرح یا نوشته ای چاپ شود، ابتدا آن طرح را بر روی یک لیبل به اندازه همان CD چاپ می کردند و سپس آن را بر روی CD  یا لوح فشرده می چسباندند. این امر باعث می شد تا زمان زیادی صرف چسباندن لیبل بر روی سی دی یا دی وی دی شود. در ضمن ممکن بود لیبل خوب نچسبد یا درست در سر جای خود نصب نشود و همچنین به نسبت، وزن مختصری هم به لوح اضافه می کرد و معمولاً از کیفیت مطلوبی هم برخوردار نبود.

اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساختن دستگاه های جدید، امکان چاپ مستقیم بر رویCD  بوجود آمده تا مشکلات قبلی از بین رفته و حالا با سرعت و کیفیت مطلوب این امر امکان پذیر شده است. یعنی چاپ دیجیتال هشت رنگ بر روی CD های پرینتیبل چاپ می شود و سپس یک لایه یووی بر روی آن می آید تا در مقابل ضربه و رطوبت مقاوم باشد.

 

روش های چاپ

چاپ برچسب

چاپ خودکار با پرینتر

چاپ لیزری

 

پرینت کاور روی قاب CD یا قاب  DVD

پس از فرایند چاپ روی سی دی می بایست برای رسیدن سلامت آن به دست کاربر از یک پوشش محافظت کننده استفاده نمود. معمولا از قاب DVD یا قاب CD استفاده می شود که بر روی در آنها بخشی معین شده که باید طرح مورد نظر را روی کاغذ پرینت کرد  و آن را روی جلد قاب قرار میدهند  تا کاربر از محتویات داخل آن بسته اطلاع پیدا کند.

چاپ روی سی دی

پرینت طرح مورد نظر بر روی کاغذ گلاسه انجام می گیرد که کیفیت و وضوح آن بسیار زیاد است. پرینت آن با استفاده از دستگاه جوهر افشان که از شش رنگ استفاده می کند انجام می گیرد. رنگهای آن به ترتیب Yellow زرد، Black مشکی، Black Grand  مشکی بزرگ، Cyan آبی، Magenta قرمز، PC آبی روشن و PM قرمز روشن می باشد. بعد از پرینت به اندازه کاور روی قاب برش خورده ، روی در قاب قرار می گیرد. همیشه طرح مورد نظر را از طرفین چند میلیمتر بزرگ تر در نظر می گیرند  تا پس از چاپ کمی بیشتر برش زده شده  و سفیدی کاغذ باقی نماند و ظاهر بهتری داشته باشد.


 

اندازه کاور قاب چقدر است؟

 اندازه کاور قاب های متفاوت با هم فرق دارند. مثلا اندازه کاور قاب پلاستیکی کتابچه ای ۲۷۲*۱۸۳ میلیمتر و سایز کاور قاب شیشه ای مربعی ۱۲۱*۱۲۱ میلیمتر می باشد.