ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ افست

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

چاپ افست یکی از مدرن ترین نوع چاپ در تیراژ بالاست که علاوه بر کیفیت سرعت قابل توجهی را نیز دارا میباشد. برای چاپ تیراژهای بالا این روش بسیار مناسب بوده و هزینه کمتری را شامل میشود, زیرا برای تیراژ بالای یک کار چاپی دیگر نیازی به تعویض پلیت نیست.  در چاپ افست نوشته و عکس را بر سطح لاستیکی یک استوانه گردان برمیگردانند, سپس آن را با فشار استوانه دیگری روی کاغذ چاپ میکنند. ماشین معمولی چاپ افست دارای سه استوانه میباشد.

طرز کار ماشین چاپ افست

در چاپ افست ابتدا نوشته یا عکسی که باید چاپ شود را روی صفحه ای فلزی به نام زینک انتقال میدهند, سپس این صفحه را با مواد شیمیایی به گونه ای حساس میکنند که فقط تصاویر و نوشته های آن مرکب چاپ را به خود میگیرد.
زینک را در اطراف اولین استوانه می پیچند, طرح آن بر اثر فشار روی پوشش لاستیکی استوانه دوم برمیگردد, کاغذ سفید که در حالش چرخش مداوم به دور استوانه سوم است مطالب را از روی پوشش لاستیکی استوانه دوم میگیرد.


مرکب چاپ افست یا مرکب خمیری باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

مرکب چاپ افست باید دارای غلظت بالای رنگینی باشد و نباید با آب مخلوط شود, افزایش دمای محیط و نیز هم زدن مرکب در اثر چرخش نوردهای ماشین چاپ افست غلظت مرکب را کاهش میدهد.

خاصیت چسبندگی مرکب هر چه بیشتر باشد, دارای مقاومت بالایی برای تقسیم شدن توسط نوردها میشود و نوردها با مشکل روبرو میشوند.

در فرآیند چاپ, 4 رنگ مرکب زرد, آبی, قرمز و سبز مورد استفاده قرار میگیرند. برای سنجش میزان بهترین بازدهی و کیفیت انتقال رنگ مرکب ساز باید از نوبت چاپ هر رنگ آگاهی داشته باشد تا بتواند میزان چسبندگی آنها را درجه بندی کند.

 

روش چاپ افست به چه صورت است؟ 

دستگاه چاپ افست

در چاپ افست قالب چاپ یا پلیت مستقیما با کاغذ در تماس نیست و مطالب یا هر هر انچه که باید چاپ شود به طور مستقیم از پلیت بر روی کاغذ چاپ نمیشود, در واقع در این دستگاه ها قالب چاپ یا پلیت بر روی یک سیلندر محکم بسته شده بعد با رنگ آغشته میشود, سپس مطالب پلیت با فشار بر سطح پلاستیکی سیلندر دوم منتقل شده و مطالب از سیلندر دوم با فشار بر روی کاغذی که بر سطح سیلندر سوم است چاپ میشود.
در نظر داشته باشید که تنها افراد متخصص که با چاپ افست آشنایی دارند میتوانند محصولات چاپی با کیفیت بالا را تولید کنند.

مشاهده نمونه کارهای چاپ افست و دیجیتال شرکت طرح هرم