ایده های تولید و اجرای تبلیغات

طراحی و ساخت تندیس

  • نویسنده: ریحانه یحیی
  •     
  • :تاریخ

تندیس نمادیست تاریخی که به منظور تحسین، تقدیر، افتخار یا ارزش معنوی طراحی می‌گردد. این ابزار به صورت یک اثر هنری سه‌بعدی ساخته می‌شوند. تندیس‌ها معمولاً از مواد مختلفی مانند سنگ، فلز، چوب، کاشی، سفال، پلاستیک و غیره تهیه می‌شوند و به صورت یک اثر ساخته شده با اشکال مختلفی مانند انسان‌ها، حیوانات، اجسام هندسی و عناصر فرهنگی و تاریخی بروز و ظهور می یابند.

 

 

کاربرد تندیس ها

تقدیر و افتخار:  تندیس‌ها به عنوان نمادهایی به کار می روند تا برای تقدیر، افتخار، ارزش‌ گذاری و خدمات رسانی ویژه به افرادی اهدا ‌شوند. اگر اهل دیدن جشنواره های سینمایی یا مسابقات ورزشی باشید حتما دیده اید که به برندگان جشنواره ها یا قهرمانان ورزشی تندیسی به نشانه یادبود داده می شود. این تندیس ها، تندیس های افتخار هستند.

جشنواره‌ها و رویدادها:  تندیس ها را می‌توان ویژه رویدادها ساخت و طراحی کرد. اگر جشنواره، رونمایی تبلیغاتی یا تجاری برای برند خودتان دارید می‌توانید  تندیس‌هایی ویژه همان رویداد ایجاد کنید.

تندیس یادبود:  تندیس‌ها برای یادبود به کار می‌روند. همه شما حتما با واژه تندیس یادبود آشنا هستید. این تندیس ها برای یادبود عزیزان، اشخاص و رویدادهای مهم نظیر سالگرد تاسیس یک شرکت کاربرد دارند.

تبلیغات و ترویج:  یکی از کاربردهای تندیس‌ها که مشتریان زیادی را ترغیب به سفارش تندیس‌ها می کند، کاربرد تبلیغاتی و ترویجی آن است.

آثار هنری : تندیس‌ها برخی مواقع به عنوان آثار هنری ساخته می‌شوند. ماندگارترین تندیس‌ها کاربرد هنری دارند، حتی تمثال‌های ارزشمند هم زیر مجموعه این تندیس‌ها به حساب می‌آیند.

 

 

تندیس تبلیغاتی چیست؟

این تندیس در واقع یک نماد تبلیغاتی است که به منظور ترویج یا تبلیغ یک کالا، رویداد یا برند خاص ساخته می‌شود. این تندیس‌ها به عنوان ابزاری برای جلب توجه و معرفی محصول به کار می‌روند.

موارد استفاده از تندیس تبلیغاتی:

نمایشگاه‌ها و رویدادها: استفاده از تندیس تبلیغاتی در نمایشگاه ها در معرفی و شناخت محصول بسیار رایج است. معمولا عصاره محتوایی جشنواره در همین تندیس ها قرار می گیرد.

مغازه ها و نمایشگاه های فروش:

تندیس‌های تبلیغاتی می‌توانند در داخل مغازه‌ها یا نمایشگاه‌های فروش به منظور جلب توجه مشتریان و تبلیغ محصولات ویژه به طور دائمی یا مدت دار مورد استفاده قرار بگیرند.

اماکن عمومی

این تندیس ها برای جلب توجه عابران و رهگذران نصب می شود. در این تندیس ها اطلاعات عمومی یا تبلیغاتی خاص برای بازاریابی عمومی و جذب مشتریان بالقوه ای که در شهر وجود دارند، انجام می گیرد.

 

 

رسانه ها

شرکت های خیلی بزرگ از این تندیس ها در تبلیغات تلویزیونی بهره می برند. در دنیای معاصر قدرت دوربین را دست کم نگیرید، تندیس ها به خوبی از قدرت دوربین بهره می گیرند.

نکات مهم به هنگام طراحی تندیس

اگر قصد طراحی تندیس را دارید، یا می خواهید آن را به کارشناسان امر سفارش دهید، باید فاکتورهای موثر در طراحی یک تندیس موفق را به حساب آورید. در ادامه این مقاله به برخی از فاکتورها خواهیم پرداخت.

هدف تندیس

سعی کنید آگاهی کاملی نسبت به تندیس طراحی شده خودتان داشته باشید. باید پاسخ سوالاتی را به هنگام طراحی تندیس بدانید. اینکه تندیس برای چه مناسبتی یا برای چه برندی طراحی می‌شود؟ این اطلاعات به طراحی و انتخاب عناصر تندیس کمک می‌کند.

تعیین مخاطبان هدف

مخاطبان هدف تندیس را شناخته و نیازها و ترجیحات آنها را در نظر بگیرید. طراحی شما باید باعث شود که مخاطب جذب شود و رضایتش شکل بگیرد.

 

 

طرح و شکل مناسب

شکل و ظاهر کلی تندیس باید مناسب و جذاب باشد. تندیس ترکیبی است از اشکال هندسی، خطوط، نقوش و رنگ هاست، سعی کنید به شکلی با سلیقه تندیس را طراحی کنید، چرا که چشم نواز بودن از ویژگی های اولیه هر ابزار تبلیغاتی است.

انتخاب رنگ مناسب

رنگی را انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی و چشم نوازی با ماهیت کار مورد نظر شما و مخاطب‌تان مرتبط باشد.

انتخاب سایز تندیس و مواد به کار رفته در آن

تندیس هم مثل سایر ابزار تبلیغاتی بسیار متنوع است. دو فاکتوری که در این تنوع دادن به محصول موثر هستند اندازه تندیس و مواد به کار رفته در آن است. سایز تندیس و مواد به کار رفته در آن به بودجه شما، هدف شما و استراتژی شما از تولید وابسته است. به هنگام طراحی به این فاکتورها هم توجه کنید.

 

 

بیان پیام

تندیس باید قادر باشد پیام خود را به وضوح و بدون ابهام منتقل کند. طراحی باید به گونه‌ای باشد که مخاطبان به سرعت پیام را درک کنند. فراموش نکنید پیام های تبلیغاتی روح تبلیغات هستند.

نمادگرایی در تندیس

تندیس از آغاز بر مبنای یک سری از نمادها شکل گرفت. نماد ماهیت هنری تندیس است. در طراحی تندیس نمادگرایی را فراموش نکنید. تندیس نیاز به انتقال یک معنا، نماد یا داستان خاص دارد، از عناصر مناسب برای این منظور استفاده کنید.

هارمونی

هارمونی به معنای هماهنگی و یکپارچگی اجزای مختلف در یک اثر هنری است. سعی کنید اثری هارمونیک و زیبا پدید آورید.

توجه به فضاهای خالی

گاهی وقت ها لازم نیست همه چیز را بگویید، گاهی وقت ها لازم نیست مخاطب همه چیز را بخواند، فضاهای خالی به اندازه فضاهای پر گویا هستند.در طراحی به این نکته توجه داشته باشید که چگونه از فضاهای خالی بهره می گیرید.