ایده های تولید و اجرای تبلیغات

هولوگرام چیست؟

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

هولوگرام چیست؟

هولوگرام، بعد نگار یا تمام نگار و یا برچسب های امنیتی و فوق امنیتی، یک نشانه تصویری است که توسط لیزر به صورت برچسب تولید می‌شود. پیشرفت سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت ، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نموده است که همین امر کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از آن را در هر کجا غیرممکن ساخته و برچسب هولوگرام، بعد از تولید در هیچ جای دنیا قابل کپی برداری و تکثیر مجدد نیست. هولوگرام بر روی کلیه کالاهای مصرفی همچون قطعات و لوازم یدکی، چک، بلیط های همایش و کنسرت ها، کارت بیمه، کارت ضمانت، اظهارنامه گمرکی، پاسپورت، معاینه فنی برچسب یا اوراق گارانتی، کارت شناسایی، کارت های اعتباری و اینترنت، انواع گواهینامه‌ها و مدارک پایان دوره، ضمانت نامه‌های بانکی، بر روی بسته‌بندی محصولات و… استفاده کرد.

هولوگرام چیست؟

کاربرد تکنولوژی لیزر در چاپ هولوگرام:

ثبت تصویر در هولوگرام، طی یک فرایند پیچیده اپتیکی و بوسیله نور لیزر از طریق دو فرآیند پراش نور و تداخل نور بوجود می‌آید. نور لیزر توسط ابزار ویژه‌ای به دو باریکه نور تقسیم و یک باریکه به سمت صفحه ثبات (پرتو مرجع) منتقل و باریکه دیگر که پرتو شی است پس از عبور از شی به منظور عکس برداری به سمت صفحه ثبات هدایت می‌گردد.این دو پرتو در محل صفحه ثبات با هم تداخل سازنده (هردو موج بطور هم فاز نسبت بهم به یک نقطه برسند)می کنند. ساختار فیزیکی هولوگرام به گونه ای است که نور را به درون یک تصویر منکسر می‌کند و تصویر هولوگرافی  با نگاه کردن به درون یک پرینت روشن‌شده هولوگرافی یا با تاباندن یک لیزر در یک هولوگرام و انداختن تصویر روی یک صفحه نمایش، دیده می شود.

 

خصوصیات برچسب هولوگرام:

این برچسب ها اپتیکی هستند. با نگاه کردن به این برچسب ها در زیر نور، تصاویری رنگی دیده می‌شوند و با تغییر زاویه دید، طیفی از رنگهای مختلف را در آن مشاهده میشود. قابلیت نمایش تصاویر سه بعدی، غیر قابل کپی برداری بودن، عدم امکان جدا سازی و جابه جایی هولوگرام، امکان چاپ متون و تصاویر میکرونی، تصاویر مخفی طوری داخل هولوگرام قرار می‌گیرند که با جابجا کردن محل تابش لیزر روی هولوگرام، در بازتابش لیزر، یک تصویر بصورت انیمیشن دیده می‌شود، برچسب هولوگرام معمولاً به رنگ نقره‌ای تولید ولی در صورت نیاز و طبق سفارش مشتری، امکان چاپ آن در رنگهای مختلف از جمله طلایی، مسی، سبز، آبی، قرمز، نارنجی، بنفش، فیروزه‌ای و شفاف وجود دارد و ... از خصوصیات بارز برچسب های هولوگرامی است.

هولوگرام چیست؟