ایده های تولید و اجرای تبلیغات

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

به طور کلی چاپ با توجه به خصوصیات واسطه ی چاپی به چهار دسته ی چاپ برجسته، چاپ گود، چاپ مسطح و چاپ شابلونی  تقسیم بندی می شود که از میان آن ها تک چاپ، طراحی روی شیشه، طراحی پشت کاغذ، چاپ برجسته، حکاکی روی چوب و لینولئوم، چاپ با شابلون، چاپ استنسیل، چاپ سیلک اسکرین، چاپ گود و حکاکی روی فلز را می توان نام برد.

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

چاپ سیلک اسکرین چیست؟

این چاپ ، نوعی از چاپ شابلونی بوده که مرکب یا رنگ چاپی از منفذ های باز یک توری عبور و در سطح چاپ شونده می نشیند. سطح چاپ شونده می تواند هر چیزی باشد. میز و گیره ی متصل به آن، کلاف چوبی، توری سیلک، اسکوئیجی، رنگ روغنی،کاردک نقاشی، حلال رنگ، آب چسب،چسب کاغذی و شیشه ای، لاک حساس نشده و ماده ی حساس همراه آن، مقوای مشکی، مداد شمعی و سفید کننده از تجهیزات لازم برای چاپ سیلک اسکرین می باشند.

 

چگونگی چاپ دستی و اتومات سیلک اسکرین:

در روش چاپ دستی دقت فرمائید که توری استفاده شده  در چاپ سیلک اسکرین، از تار و پود های منظمی تشکیل شده که در فواصل میان هر دو جفت عمودی و افقی آن مربعی موجود است که مرکب را از خود عبور می دهد. با ابزار ها و تکنیک های طراحی مانند مداد شمعی، استنسیل (کاغذ پوستی)، لاک و قلم مو، عکاسی (فتو سیلک) استفاده می شود. بعد از آن ساخت شابلون شروع می شود. ساخت شابلون، با توجه به ابزار طراحی، انجام می شود. در مرحله ی چاپ، می بایست کاغذ و مقواهای خود را در اندازه های یکسان و بزرگ تر از اندازه ی طرح برش زده و به صورت تخت آماده شود.

 سپس برای جلوگیری از نفوذ رنگ به بیرون، حاشیه های داخلی شابلون را با استفاده از چسب کارتن مسدود می کنیم. باید لبه های طرح با لبه های چسب چند سانتی متر فاصله داشته باشد. رنگ های مناسب برای چاپ سیلک اسکرین، بسیار متنوع است. رنگ انتخابی را با استفاده از کاردک یا یک قاشق در حاشیه ی بالایی طرح می ریزیم. رنگ برای خشک شدن به زمانی چند ساعته نیاز دارد. بعد از خشک شدن نسخه های چاپ شده، حاشیه آن ها را با استفاده از خط کش و کاتر منظم می کنیم. در چاپ اتومات تمامی مراحل با استفاده از دستگاه های چاپ حرفه ای و در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود. به علاوه در چاپ اتوماتیک و با دستگاه امکان چاپ چند رنگ ساده تر از چاپ دستی بوده و نیازی به خشک شدن رنگ های اولیه، ثانویه و ... نمی باشد.

برای مشاهده ی ویدیوی چاپ سیلک اسکرین اینجا کلیک کنید