طراحی و برنامه مشاوره تبلیغاتی

طراحی ست اداری چهار رنگ

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

طراحی ست اداری چهار رنگ

همانطور که میدانید ست اداری به مجموعه ای از اوراق و لوازم پر کابرد دفتری و شرکتی گفته میشود که شامل سربرگ, پاکت, فاکتور, کارت ویزیت, کارت ورود و خروج در اندازه های استاندارد جهت ارتباطات و مکاتبات داخلی و خارجی تهیه میشوند.
یکی از ایده های جالب و خلاقانه برای ست های اداری به کار گیری ست 4 رنگ است, که این طراحی با رعایت اصول چاپ صحیح میتواند به عنوان یک ابزار تبلیغاتی چشمگیر با حداقل هزینه در مقایسه با کلیه راه های تبلیغاتی دیگر باشد. برای مشاهده انواع ست اداری خاص اینجا کلیک کنید.

 

طراحی ست اداری چهار رنگچهار رنگ CMYK کدامند؟
رنگ های اصلی در چاپ افست   به چهار رنگ اصلی قرمز , آبی, زرد و سیاه  گفته میشوند. در تشکیل  تصاویری که در چاپ افست روی کاغذ سفید انجام میگیرد همه این رنگ ها موجود  و قابل کاربرد می باشند به جز رنگ سفید, به این دلیل که خود کاغذ مورد استفاده سفید است, از ترکیب این چهار رنگ با یکدیگر میتوان 16 میلیون رنگ متفاوت را خلق کرد.

کارآیی دستگاه چاپ افست برای چاپ چهار رنگ
در حال حاضر بیشتر مجموعه های تولید و چاپ دارای دستگاه چاپ افست چهاررنگ هستند. در این چاپ لازم است حتما طراحی و چاپ خود را با رعایت اصول دستگاه چاپ افست به کار ببرید, زیرا این نوع چاپ با دیگر چاپ ها مثل چاپ دیجیتال متفاوت است.

امروزه اکثر مجموعه های چاپی دارای لیتوگرافی و آتلیه طراحی هستند که این خود مزیتی جهت بهبود کارآیی این چاپخانه ها خواهد بود. باید بدانید که کانال های چاپ رنگ حتما باید
CMYK  باشند. برای مشاهده انواع ست اداری خاص اینجا کلیک کنید.


در چاپ افست تصاویر به صورت ترام یا پوشش چهار رنگ نمایان میشوند. به نقاط ریزی که روی زینک یا فیلم لیتوگرافی یا سطوح چاپ شده ایجاد میشوند و از کم و زیاد شدن تراکم آن ها سایه روشن های تصویر نهایی تشکیل میشود ترام گفته میشود. در واقع ترام کوچکترین جزء یک کار چاپی است, به صورتی که از طریق آن یک تصویر یا سطح رنگی لطافت و وضوح خود را با بهترین کیفیت نمایان میکند.
در چاپ افست اگر بخواهیم رنگ ها به درستی روی هم قرار بگیرند, باید ترام گذاری در زوایای مختلف نسبت به هم انجام شود.

 

طراحی ست اداری چهار رنگانواع ترام موجود در چاپ افست

1- ترام
AM
نوعی از ترام است که به طور معمول استفاده میشود و به طور کلی پایه چاپ به حساب می آید.
در یک تصویر تک رنگ که سایه روشن هایی هم در آن وجود دارد, فاصله ترام ها یا نقطه ها از هم یکی است و در قسمت هایی که تصویر تیره یا روشن میشود, اندازه ترام کوچکتر یا بزرگتر می گردد. برای مشاهده انواع ست اداری خاص اینجا کلیک کنید.


2- ترام
FM
این ترام از ترام AM دقیق تر است زیرا جزئیات تصاویر را به خوبی نمایش میدهد. تفاوت بین ترام AM و FM  در این است که فاصله ترام ها در AM یکسان است ولی ترام FM
بسیار ریز و فاصله آن ها از یکدیگر متغیر است.
قابل ذکر است که در دستگاه چاپ افست از طریق سوپاپ و سیلندرها و زینک چاپ روی کاغذ صورت می گیرد که کانال زینک به ترتیب رنگ های آبی, قرمز, زرد و مشکی را چاپ میکند.