تقویم و سررسید

سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی

  • نویسنده: نسیم نیری
  •     
  • :تاریخ

سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی

آیا تا به حال مقوای کارتی را دیده و یا درباره ی آن چیزی شنیده اید؟ برخی پاکت های مخصوص سررسید با این مقوا تهیه می شود. علت به کار گیری این مقوا در ساخت پاکت این است که از ضخامت قابل قبولی برخوردار بوده و دارای ظاهر نسبتا زیبایی است. این مقوا همان مقواهایی است که برای تفکیک بخش های مختلف زونکن و یا تهیه کارت ویزیت استفاده می شود. واژه ی اختصاصی در چاپ سررسید به این نکته اشاره دارد که فرآیند و ادوات سررسید می تواند به صورت سفارشی و انتخابی صورت پذیرد.

حروفچینی در چاپ سررسید

حروفچینی سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی، با استفاده از امکانات همه ی انواع حروف در برنامه های نرم افزاری، کاربرد نشانه ها، اعراب گذاری، بررسی های املایی کلمات، ویراستاری، ویراستیاری، آماده سازی متن و نشانه گذاری، استفاده از امکانات طراحی جدول و نمودار، سطر بندی، صفحه بندی، صفحه آرایی، کار های گرافیکی، تصحیح چاپی، نمایه سازی، چیدن متن های دو و چند زبانه به طور همزمان، استفاده از امکانات رنگ ها، اشکال و مانند آن ها برای همه ی کار های هنری انجام می پذیرد. به علاوه در ارزشیابی کیفیت کاغذ سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی نکات بسیاری را باید مد نظر قرار داد از جمله وزن، جنس، ضخامت، سختی، استحکام، رنگ، شفافیت و ماتی، خواب کاغذ، کیفیت تا خوردن، سطح یعنی بای چه نوع چاپی مناسب است.

سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی

چاپ سررسید با پاکت مقوای کارتی اختصاصی

برخی از سررسید ها با فرآیند زیرو گرافی چاپ می شوند. آیا می دانیدفرایند چاپ  این سررسید ها چگونه است؟ فرآیند زیروگرافی در ایران معروف به زیراکس، شبیه تکثیر با دستگاه فتوکپی است. تصویر صفحه از طریق مجموعه ای از عدسی ها و آیینه ها بر استوانه یا گردونه ی انتقال می افتد. این گردونه حامل گرده هایی است که بار الکتریکی منفی دارد و گرده های مرکب یا رنگ به نقاطی از صفحه کاغذ می چسبد که بر آن ها نور تابیده نشده است. این گونه نقاط همان جاهایی است که نقش یعنی حروف یا اشکال بر آن ها ظاهر می شود. در سال های اخیر کیفیت زیراکس به گونه ی چشمگیری پیشرفت کرده است و از این رو به این روش چاپ فوری گفته اند. دستگاه هایی ساخته شده که می تواند به طور همزمان نقش را بر روی و پشت صفحه منتقل کند. تکثیر کمتر از 500 نسخه با این دستگاه از نظر اقتصادی از چاپ ارزانتر است. تنها اشکال آن را محدودیت اندازه ی کاغذ یا قطع می دانند. اندازه هایی که اکنون در ماشین های زیراکس کاربرد دارد، قطع آ3 و آ4 است. این محدودیت در صحافی اوراق تکثیر شده سررسید با پاکت مشکل ایجاد می کند. با تغییراتی که در دستگاه زیراکس داده می شود بر سرعت و انعطاف پذیری و امکانات آن افزوده خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای تکثیر در مقیاس های محدودتر کارآمد ترین وسیله خواهد بود. از برخی دستگاه های زیراکس به عنوان راه میان بر یاد می کنند، یعنی راهی میانه ی دستگاه تکثیر و چاپ. بنابر این اگر تیراژ سررسید سفارشی شما محدود است، روش زیرو گرافی یکی از کارآمد ترین روش از میان روش های متعدد می باشد.