هدایای تبلیغاتی

در دنیای امروز تبلیغات یکی از مهمترین ارکان فروش برای هر کسب و کاری به حساب می‌آید. فرقی نمی‌کند که شما کالایی برای فروش دارید یا خدماتی برای ارائه دارید شما همواره به دنبال مشتری و فروش کالا و خدمات خود هستید. یکی از کارهایی که برای افزایش فروش انجام می شود تبلیغات به منظور معرفی کالا و خدمات است. برخی تبلیغات را به منظور معرفی برند و یادآوری برند به مخاطب انجام می‌دهند. یکی از بهترین ابزارهای تبلیغاتی که شرکت ها را به این اهداف نزدیک می کند هدایای تبلیغاتی هستند.

هدایای تبلیغاتی در وهله اول هدفشان ایجاد حس مثبت در مخاطب است. این حس مثبت نقش پر رنگی در توسعه برند ایفا می‌کند. بر اساس تحقیقات، مشاوران تبلیغاتی به این نکته رسیده اند که افرادی که از یک شرکت هدیه تبلیغاتی دریافت می‌کنند رغبت بیشتری در استفاده از کالا و خدمات آن شرکت دارند. در نتیجه هزینه ای که صرف هدایای تبلیغاتی می‌شود با افزایش فروش شرکت جبران می شود.

هدایای تبلیغاتی ابزارهای کاربردی هستند که افراد روزانه از آن استفاده می کنند و به آن نیازمند هستند اما با وجود کاربردی بودن، ارزان قیمت نیز هستند. از دید مشاوران تبلیغاتی، هدایای تبلیغاتی یک پیشنهاد هوشمندانه هستند تا با استفاده از هدایایی ارزان قیمت نظر مخاطبین و مشتریان را نسبت به یک برند ارتقا دهند. هدایای تبلیغاتی کمک می کنند تا مشتری در زمان های مختلف با برند شما رو به رو شود و در ذهنش لوگو، نام شرکت و برند شما ماندگار شود.

کافی است به دور خود نگاهی بیندازید و ببینید که ابزارهایی هستند که شما روزانه از آن ها استفاده می‌کنید، کاربردی هستند و ارزان قیمت. اما ارزان قیمت و استفاده روزانه کافی نیست، هدایای تبلیغاتی باید ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشند. اول اینکه هدایای تبلیغاتی برای تأثیرگذاری بیشتر باید در زمان و مکان مناسب به مخاطب ارائه شوند. مهمترین نکته این است که افراد مخاطب برند یا مخاطب کالا و خدمات شما باشند. به عنوان مثال ارائه هدایای تبلیغاتی یک ابزار فروشی به یک خانم خانه دار شاید گزینه مناسبی نباشد. پس قبل از هر موضوعی ابتدا باید مخاطب هدف را مشخص نمود و بر اساس نیاز آن ها به انتخاب ابزارهای تبلیغاتی پرداخت. شاید بپرسید چرا؟ باید بگویم که به طور کلی هدایای تبلیغاتی یکی از پر تنوع ترین ابزارهای تبلیغاتی هستند. بسته به این که این هدایا در چه زمان و مکانی و برای چه کسی قرار است استفاده شوند انواع مختلفی دارند. اما برخی از هدایای تبلیغاتی هستند که بین افراد مشترک هستند. در ابتدا اساس تقسیم بندی هدایای تبلیغاتی را بر پایه این موضوع قرار می دهیم.

طراحی و چاپ هدایای تبلیغاتی مدیریتی:

هدایای تبلیغاتی در زمان و مکان های مختلفی ارائه می شوند. گاهی زمان طوری است که هدایای تبلیغاتی به افراد خاص مانند افراد رده بالای یک شرکت داده می‌شود مانند هدایای تبلیغاتی نوروزی.

هدایای که برای افراد رده بالا و مدیران طراحی و تولید می‌شوند نیز هدایایی اختصاصی با نام فرد و خاص هستند. این هدایای تبلیغاتی به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که جزء لوکس ترین هدایای تبلیغاتی به حساب می‌آیند و دارای بالاترین کیفیت تولید هستند. هدایای مدیریتی شامل ست‌های مدیریتی، خودکارهای نفیس و جعبه دار، فلاسک، پاور بانک، ست های چرم، کیف چرم، سررسید‌ها و سالنامه‌ها و ... می باشند. که بر روی قسمتس از آن ها عنوان و لوگو برند هدیه دهنده درج شده است. درج لوگو بر روی هدایای تبلیغاتی باید بسیار محدود، کوچک و با طراحی بسیار شیک باشد. به‌گونه‌ای که دریافت کننده هدیه برای استفاده از آن هدیه تبلیغاتی بی رغبت نگردد.

هدایای تبلیغاتی در جلب اعتماد مدیران و پیشرفت برند تأثیر گذارند. برای مدیران و افراد رده بالای یک شرکت نمی‌توان یک هدیه ساده مانند خودکار و فلش تبلیغاتی ارسال شود. به همین منظور مشاوران تبلیغاتی یک ست مدیریتی که هم از کیفیت و زیبایی بالا برخوردار است و هم جنبه تبلیغاتی دارد، برای هدایای تبلیغاتی ویژه مدیران پیشنهاد می‌کنند. زمانی که یک مدیر ست تبلیغاتی با کیفیت را دریافت می‌کند، در وهله اول نسبت به برند هم حس خوشایند پیدا می کند و هم متوجه می شود که آن شرکت چقدر در کار خود با دقت و با سلیقه است.

ست های مدیریتی معمولاً از ابزار و وسایلی کاربردی یک میز اداری برای مدیران ارشد و حتی یک کارمند انتخاب می‌شوند. زیرا اولین ویژگی که یک هدیه تبلیغاتی باید داشته باشد کاربردی بودن آن است. در وهله دوم یک هدیه تبلیغاتی که برای یک مدیر فرستاده می‌شود باید دارای کیفیت بالایی باشد.  اگر هدایای تبلیغاتی بی‌کیفیت و ناکارآمد تهیه شوند، در زمینه تبلیغات نتیجه عکس داشته و حتی افراد نسبت به برند اعتمادشان را از دست می‌دهند.

پر مخاطب ترین هدایای تبلیغاتی مدیریتی، سررسیدهای عمومی و اختصاصی، خودکار یا روان نویس نفیس، جا کلیدی و  فلش مموری ها هستند. هدایای تبلیغاتی برای برندسازی شما  مفید هستند که از لحاظ تبلیغاتی امکان حک لوگو، نوشته، شعار و آرم دلخواه و هر طرح گرافیکی دیگر شرکت را داشته باشند.

نه تنها در ست های مدیریتی بلکه در دیگر گروه های هدایای تبلیغاتی حتماً سالنامه سررسید تقویم های مختلف وجود دارند زیرا این اقلام یکی از کاربردی ترین وسایل شخصی هستند که هر فرد به یک عدد از آن ها نیاز دارد و حداقل روزی یک بار به آن سر می زند.

هدایای تبلیغاتی نوروزی معمولاً در مناسبت‌های خاص ارسال می‌شوند که یکی از مهمترین این مناسبت‌ها تبریک سال نو است. ست‌های مدیریتی تبریک سال نو را معمولاً قبل از سال تحویل به عنوان هدیه تبلیغاتی و تبریک سال نو برای مخاطبین ارسال می‌کنند.

هدایای تبلیغاتی دیجیتال

در ابتدا گفتیم که هدایای تبلیغاتی در یک مناسبت خاص به مخاطبین داده می‌شود. یکی از این مناسبت‌ها نمایشگاه‌ها، سمینارها و اتفاقات این چنین هستند که برندها به طور مستقیم با مخاطبینشان رو به رو می‌شوند. در این مناسبت‌ها یکی از محبوب‌ترین هدایای تبلیغاتی کالاهای دیجیتال هستند. زیرا امروزه کالاهای دیجیتال یکی از کاربردی ترین ابزارهایی هستند که هر فرد یا شرکتی به آن نیازمند است. یکی از ویژگی های کالاهای دیجیتال این است که این کالاها مانند سررسید ها و تقویم ها نیستند که تنها یک مورد از آنها برای شخص کافی باشد. گاهی برخی از شرکت ها برای هر کار و کارمند خود نیاز به چند کالای دیجیتال دارد.

قیمت و کیفیت هدایای تبلیغاتی دیجیتال بسیار متنوع هستند و کیفیتشان بستگی به میزان بودجه شرکت دارد. هدایای دیجیتال پر طرفدار در بین افراد یک جامعه شامل شارژر فندکی، هندزفری، اسپیکر، پاور بانک، فلش مموری، هاب یو اس بی، پورت و کابل تبدیل، دستبند هوشمند، عینک واقعیت مجازی، هندزفری و هدست و ... می شود.

زمانی که برای یک شرکت میخواهیم هدایای تبلیغاتی دیجیتال ارسال کنید یکی از بهترین گزینه هایی که می تواند نام برند شما را در آن شرکت تکرار کند، موس های کامپیوتر هستند.  امروزه هر شرکتی برای انجام کارهای خود نیاز به یک کامپیوتر یا لپ تاپ دارد که همه این ها نیاز به موس دارند.

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال پر کاربرد در نمایشگاه ها و سمینارها فلش مموری‌ها و کارت‌های حافظه هستند که علت محبوبیت این کالای دیجیتال این است که : فلش مموری ها ابعاد کوچکی دارند و در جا به جایی، حمل و نقل، انبار کردن کمترین مشکل را برای برندها و مشتریانشان به همراه دارند. فلش مموری ها قیمت های بسیار متنوعی دارند که این قیمت بسته به میزان حافظه، جنس بدنه، برند و کیفیت فلش ها دارند. برخی از این فلش ها قیمت بالایی دارند اما کاربردی اند، شرکت ها می توانند با یک قیمت مناسب بالاترین نتیجه تبلیغاتی را از این کالای دیجیتال دریافت کنند.

یکی از پر استفاده ترین کالاهای دیجیتال که به عنوان هدایای تبلیغاتی استفاده می شود پاوربانک‌ها هستند. پاور بانک ها نیز جزء ابزارهای دیجیتالی هستند که شخص به یک مورد از آن ها نیاز دارد و حداقل روزی چند بار از این ابزار دیجیتال استفاده می‌کند. شخصی که یک پاوربانک به عنوان هدیه تبلیغاتی دریافت می کند هم حس بسیار خوبی دارد هم از این ابزار کاربردی به میزان زیادی استفاده می کند و رسالت تبلیغاتی هدایای تبلیغاتی به بهترین شکل اجرا می شود. زیرا مخاطب هم حس مثبت نسبت به برند شما پیدا می کند هم روزی حداقل یکبار برند شما به این شخص یادآوری می شود.

گاهی برخی از شرکت ها در حوزه دیجیتال فعالیت دارند و گاهی هدایای تبلیغاتی دیجیتالی برای یک فرد رده بالای شرکت مانند مدیران تهیه می شود، در این زمان این برند ها بهتر است مانند ست های مدیریتی از یک ست دیجیتال به عنوان هدایای تبلیغاتی استفاده کنند.

زیرا ارسال تنها یک فلش مموری برای یک مدیر کاری ناخوشایند به نظر می رسد. این ست های دیجیتال معمولاً شامل یک فلش مموری، پاورپانک و یک موس همراه با پد موس است.

گاهی برای اینکه ست های مدیریتی  که برای هدایای تبلیغاتی تهیه می کنند جذاب باشد از ترکیب کالای دیجیتال با هدایای تبلیغاتی چاپی استفاده می کنند که بازدهی هدایای تبلیغاتی دو چندان می کند. ست هدایای که در این حالت تهیه می شود می‌تواند بسیار متنوع باشد که بسته به بودجه برند می توان آن را تنظیم کرد به عنوان مثال یک ست مدیریتی می تواند شامل یک سررسید، یک تقویم، یک فلش مموری، یک پاورپانک و یک خودکار نفس باشد. این ست هم کاربردی است هم تأثیرگذار.

از دیگر هدایای تبلیغاتی دیجیتال که می‌توان از آنها در نمایشگاه ها و سمینار ها استفاده کرد اما پر تقاضا نیز باشند، می توانیم به هدفون و هدست اشاره کنیم. هدفون ها و هدست ها نیز مانند فلش مموری ها قیمت های مختلفی دارند و تمامی افراد یک جامعه به آن نیازمند هستند. این هدیه دیجیتال مهمترین ویژگی شان این است که زمان ارائه نیاز نیست شما مخاطب هدف خود را آنالیز کنی، این دقیقاً ابزاری است که همه به آن نیاز دارند. اگر بخواهیم یک هدیه دیجیتال مشابه با هدست ها را معرفی کنیم اسپیکر ها هستند اما در عین حال که کاربردی هستند به اندازه هدست ها کاربردی نیستند.

نکته دیگری که در مورد کالاهای دیجیتال باید در نظر گرفت این است که به نحوی برند و لوگوی شرکت ها باید بر روی این کالاهای دیجیتال درج شوند. بدون این درج، این کالاها جنبه تبلیغاتی خود را از دست می دهند. کالاها دیجیتال مانند دیگر ابزارهای تبلیغاتی نمی توان روش های چاپ کاغذ را در آنها استفاده کرد. در این هدایای تبلیغاتی روش های چاپی دیگر استفاده می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

چاپ رنگی  روی هدایای تبلیغاتی:

  این تکنیک با نام های دیگری نیز معرف است که معروفترین آن ها چاپ یووی است. در این روش از دستگاهی به نام چاپ فلت استفاده می شود. این دستگاه برای چاپ روی سطوح سخت مناسب است. این روش چاپ نیاز به خشک کردن جوهر دارد تا ماندگاری چاپ افزایش پیدا کند. برای این امر بهترین روش استفاده از لامپ یووی است.

چاپ لیزری یا حک لیزری روی هدایای تبلیغاتی

روش دیگر چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی دیجیتال است که این روش با مفهوم چاپ انجام نمی شود. در این روش بیشتر از روش حکاکی برای درج مطالب تبلیغاتی استفاده می شود. در این شیوه از اشعه لیزر برای حکاکی مطالب تبلیغاتی بر روی هدایای دیجیتال استفاده می‌شود. مزیت استفاده از این روش این است که امکان پاک شدن چاپ صورت گرفته وجود ندارد فرد می‌تواند اطمینان داشته باشد که برای مدت زمان طولانی، جنبه تبلیغی هدایای دیجیتال حفظ می‌شود.  اما استفاده از این روش در کنار مزایای زیاد می تواند معایبی نیز داشته باشد. از آن جایی که کالاهای دیجیتال ابزارهای حساسی هستند امکان دارد این لیزر به بخش های داخلی کالا آسیب برساند که دریافت هدیه دیجیتال خراب تأثیری بسیار منفی در مخاطب دارد. قبل از سفارش چاپ لیزری اطمینان حاصل کنید که این روش تأثیری بر برد یا سایر قسمت‌های داخلی هدایای تبلیغاتی ندارد و کیفیت اولیه آن حفظ می‌شود.

در این قسمت سعی کردیم به طور مختصر هدایای تبلیغاتی دیجیتال را معرفی کنیم اما در پایان باید یادآور می شویم که در دنیای دیجیتال امروز استفاده از هدایای تبلیغاتی دیجیتال بیش از هر هدیه دیگری می تواند از لحاظ تبلیغاتی بازدهی داشته باشد.

هدایای تبلیغاتی پارچه ای

این هدایای تبلیغاتی نیز در مکان های شلوغ تأثیر گذاری بالایی دارند. هدایای تبلیغاتی پارچه ای مانند: تیشرت، کلاه، لباس کار، زیر انداز، چتر، حوله دستی، ساک های پارچه‌ای هستند.

استفاده از این هدایای تبلیغاتی همان طور که گفته شد برای زمانی مناسب است که برند با مخاطب به صورت مستقیم رو به رو می‌شود که بهترین زمان نمایشگاه‌ها و سمینار‌ها هستند. البته بسته به نوع نمایشگاه و مخاطب هدف باید از یک نوع هدایای تبلیغاتی پارچه ای استفاده کرد. نکته مهم در مورد این هدایا این است که این کالاها مانند هدایای تبلیغاتی کاغذی و هدایای تبلیغاتی دیجیتال همه پسند نبوده و مخاطب مشخص دارند.

البته یکی از موارد هدایای تبلیغاتی پارچه ای که کاربرد زیادی در بین هدایای تبلیغاتی دارد و استفاده از آن نیاز به بررسی مخاطب و نوع نمایشگاه ندارد ساک های دستی پارچه ای هستند. ساک های پارچه ای نه تنها در بین هدایای تبلیغاتی پارچه ای بلکه در بین تمامی هدایای تبلیغاتی یکی از پر سفارش ترین ها هستند.

ساک های پارچه ای تبلیغاتی کاربردی مشابه با ساک های نایلونی و کاغذی دارند با این تفاوت که این ساک ها هم طول عمر بالاتری دارند هم برای مخاطب مورد پسند تر هستند هم به محیط زیست آسیب نمی رسانند. از طرفی دیگر طراحی و چاپ ساک‌های دستی تبلیغاتی پارچه ای بسیار کاربردی بوده و دست طراح را باز می‌گذارد و اثرگذاری تبلیغاتی خوبی دارد.

مهمترین کاربرد ساک‌های دستی پارچه‌ای برای ارائه محصولات فروخته شده، کاتالوگ، حمل و نقل وسایل و اهدای هدایای تبلیغاتی دیگر در نمایشگاه ها، سمینار ها و جلسات است. تولید ساک‌های پارچه ای نیز مانند ساک های کاغذی است و مهمترین نکته در تعیین کیفیت این ساک ها انتخاب پارچه است. پارچه هایی که برای تهیه ساک دستی مورد استفاده قرار می گیرند دارای گرماژ مختلفی هستند. هرچه گرماژ آنها بالاتر رود استحکام ساک دستی نیز افزایش می یابد.

یکی دیگر از ویژگی های ساک‌های دستی پارچه‌ای این است که فرقی نمی‌کند شما یک شرکت بزرگ و فروشگاه باشید یا یک شرکت کوچک یا یک مغازه کوچک، تمامی این برندها نیاز به ساک های دستی پارچه ای دارند.

ساک های دستی پارچه ای از جنس ها و پارچه های مختلفی نظیر برزنتی، سوزنی، واتر، کتان و تولید می شوند و ویژگی مشترک تمامی آن ها این است که قابلیت شستوشو دارند، در طولانی مدت قابلیت استفاده دارند و می‌توانند در سایز های مختلف و رنگ های بسیار متنوع تولید شوند.

یکی دیگر از هدایای تبلیغاتی پارچه‌ای، کلاه‌های تبلیغاتی هستند. این کلاه‌ها نیز می‌توانند ابزار پر کاربردی باشند که طرفداران بسیاری دارند. این هدیه تبلیغاتی نه تنها برای مخاطبان برند بلکه برای اعضای یک شرکت ها هم می‌تواند کاربردی باشد.

کلاه های تبلیغاتی نیز ویژگی هایی دارند که آن ها را به یک ابزار تبلیغاتی اثرگذار تبدیل کرده است که برخی از آن ها عبارتند از: قیمت مناسب، انعطاف پذیری در مد، سفارش در تعداد متنوع و کم، داشتن مخاطب زیاد است. کلاه همواره یکی از اکسسوری های پر طرفدار در طول تاریخ هستند و همیشه مردان و زنان زیادی را می بینید که از آن استفاده می کنند. از آن جایی که کلاه ها نیز یک اکسسوری پر تنوع از نوع مد هستند با یک تحلیل ساده از مخاطب هدف می توان کلاهی مناسب با آن مناسبت و نمایشگاه سفارش داد که هم کاربردی باشد هم پر طرفدار. کلاه ها در هر فصلی قابل استفاده هستند و از همه مهمتر اینکه زمانی که حاوی پیام تبلیغاتی هستند و توسط مخاطب استفاده می شوند بیشترین بازدید را نسبت به دیگر ابزارهای تبلیغاتی می توانند داشته باشند. زیرا کلاه ها در بالاترین قسمت بدن قرار گرفته و در زمان استفاده می تواند نظر هر مخاطبی را به خود جذب کند، تأثیری که این ابزار تبلیغاتی با این قیمت دارد، ابزارهای تبلیغاتی گران قیمت ندارند.

مهمترین نکته در مورد کلاه های تبلیغاتی این است که در طراحی آن ها باید دقت شود که زیبایی کلاه حفظ شود و پیام های تبلیغاتی به گونه ای درج شود که قابل رؤیت باشد اما در عین حال از زیبایی کلاه نکاهد. اگر از پیام های تبلیغاتی زیادی در کلاه ها استفاده شود و کلاه ظاهری شلوغ داشته باشد نه برای مخاطب برند جذاب است نه رسالت تبلیغاتی کلاه به خوبی انجام می شود.

هدایای تبلیغاتی  لوازم التحریر

لوازم التحریر از هدایای تبلیغاتی پر کاربرد، پر استفاده و پر مخاطب است که افراد می‌توانند برای تبلیغات برند خود از آن استفاده کنند. شاید فکر کنید که اغراق در این جمله وجود دارد اما باید بگویم شما شرکت و برندی را نمی شناسید که از خودکار به عنوان یک هدیه تبلیغاتی استفاده نکرده باشد. خودکار ها در دو نوع خودکار پلاستیکی و خودکار فلزی عرضه می‌گردد. این هدایای تبلیغاتی در تمامی مواردی که یک شرکت در مناسبت های مختلف مانند نمایشگاه یا سمینار شرکت می‌کند و هدایای مناسبتی مانند تبریک سال نو را  ارسال می کند قابل استفاده است. از طرفی دیگر این هدایای تبلیغاتی برای تمامی افراد اعم از یک بازدیدکننده نمایشگاهی ساده تا یک مدیر هلدینگ بزرگ قابل استفاده است. طیف وسیعی از مخاطب هدف هر کسب و کاری حتماً از لوازم تحریر به طور روزانه استفاده می‌کنند حال می‌خواهد این مخاطب یک کودک مدرسه‌ای باشد یا یک فرد مسن، تمامی این افراد از لوازم التحریر در زندگی شخصی خود استفاده می‌کنند و به آن نیاز دارند. هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر تنها برای مخاطبان یک برند استفاده نمی شوند گاهی مدیران یک شرکت برای هدیه به کارمندان و همکاران خود از این هدایای تبلیغاتی استفاده می کنند. این افراد با این کار دو هدف را نشانه می روند اول اینکه با دادن هدیه حس مثبت را به همکار خود منتقل می کنند دوم اینکه این افراد این هدایای تبلیغاتی را در محیط کار استفاده می کنند و هر یک از این لوازم التحریر ابزار تبلیغاتی برای مراجعه کنندگان به این افراد هستند و برند را حرفه ای تر به این افراد معرفی کنند.

دفترچه های یادداشت، سررسید، تقویم رومیزی، خودکار، خودنویس، روان نویس، خط کش، جامدادی و پوشه های تبلیغاتی از جمله این هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر هستند. هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر به علت اینکه بیشتر از جنس کاغذ هستند در طراحی و چاپ دست برند ها و تولید کنندگان را باز می گذارند و از لحاظ زیبایی و تبلیغاتی تأثیر بسیار زیادی دارند. به همین دلیل از روش های چاپ معمول مانند دیجیتال، افست، و... در این هدایا استفاده می شود که انتخاب این روش ها به جنس هدیه باز می گردد. در این هدایای تبلیغاتی خودکارها هستند که روش های چاپ متفاوتی دارند که در بخش بعدی مقاله مفصل به بررسی آن می پردازیم.

از دیگر مزیت های هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر این است که این هدایا قیمت بسیار مناسبی دارند و نسبت به هزینه های که بر شرکت ها تحمیل می کنند ارزش افزوده بسیار بالایی دارند.

هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر را معمولاً شرکت ها و صاحبان برند به صورت مجموعه هایی به مخاطبان خود ارائه می‌دهند. در نمایشگاه ها و سمینارها این ست ها معمولاً داخل پاکت ها پارچه ای، کاغذی و نایلونی ارائه می شود اما هدایای تبلیغاتی که برای مناسبت ارائه می شوند معمولاً داخل جعبه هدایا ارسال می شوند که این جعبه ها نیز خود به عنوان جزئی از هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر شناخته می شوند. جعبه هدایای تبلیغاتی اکثراً ظاهری مکعب یا مکعب مستطیل و یا مکعب مربع دارند و هدیه ای که داخلشان قرار می گیرد قالب جعبه نمی باشد. این مشکل هم در حمل و نقل جعبه ایجاد اشکال می کند هم زمانی که جعبه باز شود از نگاه بیننده ظاهری زیبا و شکیل ندارد. اگر قرار باشد این جعبه به عنوان یک هدیه استفاده گردد دیدن هدایای تکان خورده و نا منظم داخل جعبه نتیجه تبلیغاتی عکس دارد.  برای حل این مشکل از ابر یا فوم هایی نگهدارنده استفاده می کنند. این ابرها و فوم ها از یک طرف در ابعاد جعبه برش می زنند و از طرف دیگر مطابق با ابعاد و شکل هدایای که قرار است داخل جعبه استفاده شوند برش می خورند. این ابرها کمک می کنند تا هدایای تبلیغاتی داخل جعبه تکان نخورند و ظاهری زیباتر و شکیل تر داشته باشند.

هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر باید زیبایی زیادی نیز داشته باشند که این زیبایی زمان طراحی، انتخاب متریال، زمان چاپ به میزان زیادی تأمین می شود اما در خدمات پس از چاپ زیبایی ظاهری دو چندان می شود به همین دلیل در تمامی اجزای هدایا اعم از لوازم و التحریر و جعبه ارائه آن ها، خدمات پس از چاپ نظیر یووی کردن، سلفون کشی و غیره نیز استفاده می شود این مرحله علاوه بر زیبایی این اجزا در ماندگاری و افزایش طول عمر اجزا نیز تأثیر گذار است.

خودکارهای تبلیغاتی

در این قسمت در مورد خودکارهای تبلیغاتی می خواهیم صحبت کنیم. خودکارهای تبلیغاتی یک نوشت افزار ایده آل و کاربردی در امر تبلیغات هستند زیرا هم تمامی افراد به آن نیاز دارند هم ارزان قیمت هستند و در تعداد بالا قابل سفارش هستند. 

از دیگر مزیت های استفاده از خودکار تبلیغاتی تنوع در جنس بدنه، رنگ، طرح، قیمت و ... است. یک شرکت می تواند یک خودکار تبلیغاتی بسیار ارزان قیمت و یا یک خودکار تبلیغاتی بسیار شکیل و گران سفارش دهد. از تفاوت های قیمتی در خودکار های تبلیغاتی تفاوت جنس بدنه و برند تولید کننده آن است، به همین دلیل خودکار های تبلیغاتی بر اساس جنس بدنه شان نیز تنوع دارند.

از جمله جنس های بدنه پر استفاده در خودکارهای تبلیغاتی پلاستیک و فلز هستند. خودکارهای تبلیغاتی پلاستیکی همان خودکار ارزان قیمتی هستند که در نمایشگاه ها برند ها به مراجعه کنندگانشان ارائه می دهند. این خودکارها در یک شرکت دائماً مورد استفاده قرار می گیرند و تا زمانی که جوهر داشته باشند برند شما را به مخاطب یادآوری می‌کنند. خودکارهای تبلیغاتی پلاستیکی چون قابلیت چاپ دارند برای درج اطلاعات تبلیغاتی و یا رنگ آمیزی از چاپ رنگی و یا چاپ تامپو در آن ها استفاده می شود. اما خودکارهایی که جنس بدنه فلزی دارند می توانند هم قیمت متعادل داشته باشند هم گران. این ابزار تبلیغاتی در پک های هدایای تبلیغاتی بیشتر کاربرد دارند و معمولاً همراه چند جزء دیگر به مخاطب ارائه می شوند. نحوه ارائه این هدیه تبلیغاتی در تعداد بالا و تنهایی خیلی متداول نیست. جنس بدنه این خودکارها چون فلزی است امکان چاپ نداشته و از حکاکی لیزر برای درج اطلاعات در این خودکارها استفاده می کنند.

اطلاعاتی که با استفاده از لیزر بر روی خودکارهای تبلیغاتی درج می شوند چون از کیفیت بالایی برخوردارند زیبا و منحصر به فرد نیز به نظر می رسند در نتیجه علاوه بر جذب نظر مخاطب می توانند در ذهن آن نیز ثبت شوند.

لیزر خودکارهای تبلیغاتی نیز مانند هر کار دیگری علاوه بر مزیت هایی می تواند معایبی نیز داشته باشد. اولین نکته ای که می توان در مورد عیوب لیزر خودکار تبلیغاتی گفت، این است که اگر دستگاه لیزر به درستی تنظیم نشود امکان دارد به خود بدنه خودکار آسیب برساند. اگر عمل حکاکی با دقت و ظرافت انجام نشد ممکن است شناسایی برند و تبلیغات به درستی انجام نشود و در تبلیغات نتیجه ای عکس را به همراه داشته باشد. پس چه در زمان طراحی تبلیغات خودکار و چه در زمان حکاکی دقت به کیفیت کار بسیار اهمیت دارد.  

عمل لیزر خودکارهای تبلیغاتی تنها بر روی صرفاً خودکار انجام نمی شود بلکه روان نویس ها، خودنویس ها و دیگر قلم ها نوشتاری نیز انجام می شود. خودکارهای تبلیغاتی لاکچری حتی در یک جعبه خودکار به صورت ست های خودکار و خودنویس هدیه داده می شوند. جعبه های این هدیه تبلیغاتی گاهی با استفاده از همین روش لیزر حکاکی می شوند.

 دفترچه های یادداشت نیز یکی از  پر استفاده ترین ابزار در هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر هستند که برای هر شخصی جزء ابزارهای کاربردی به حساب می آیند. دفترچه‌های یادداشت نه تنها یک بار بلکه روزی چند بار برند یک شرکت را به مخاطب یادآوری می‌کنند. از مهمترین ویژگی های دفترچه یادداشت‌های تبلیغاتی این است که آن‌ها را پرفراژدار، سیمی و چسبی تولید می کنند که قابلیت جدا کردن برگه از آن ها وجود داشته باشد. به همین دلیل اگر تمامی برگه های دفترچه یادداشت اختصاصی باشند مخاطب برند شما تنها گیرنده دفترچه یادداشت نیست بلکه هر شخصی است که برگه از دفترچه یادداشت را دریافت می کند. دفترچه های یادداشت به خاطر طراحی  و چاپ ویژه ای که دارد می توانند به صورت فانتزی نیز طراحی شوند به همین دلیل برای هر کسب و کاری و هر مخاطبی قابل استفاده هستند. یکی دیگر از علت هایی که دفترچه های یادداشت را برای هر مخاطب و هر برندی مناسب کرده است تنوع در ابعاد و جنس کاغذ است. برای طراحی و چاپ دفترچه های یادداشت از انواع کاغذ ها با گرماژ های مختلف استفاده می کنند. ابعاد این برگه های یادداشت می تواند به صورت A6،A5 ، A4، و یا حتی اختصاصی و هر ابعادی باشد.

مهم‌ترین ویژگی دفترچه های یادداشت تبلیغاتی سبک بودن، کوچک بودن و به سادگی قابل حمل بودن، است که آن را به هدیه محبوب در بین افراد تبدیل کرده است.

با توجه به کاربرد و محبوبیت بالایی که این دفترچه ها دارند شرکت های تبلیغاتی را بر آن داشته اند تا بر کاربرد و کارایشان بیفزایند. به همین دلیل برخی از شرکت ها دفترچه های یادداشت تبلیغاتی را تاریخ دار طراحی و چاپ می کنند و یک شبه سررسید جیبی به مخاطب خود ارائه می‌دهند. این دفترچه ها سررسید نیستند چون نه صحافی می شوند و نه ویژگی های سررسید را دارند. برای افزایش قسمت های تبلیغاتی گاهی دفترچه های یادداشت را طوری طراحی می کنند که بتوان یک لت گلاسه به آن اضافه نمود.

سررسیدهای تبلیغاتی

مشاوران تبلیغاتی معتقدند برای ثبت یک برند در ذهن مخاطب تبلیغات مداوم و یادآوری هرچه بیشتر برند به مخاطب برای تبلیغات امری ضروری است. یکی از ابزارهایی که به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می شود، سررسیدها هستند. سررسید‌ها به دلیل کاربردی که در طول سال دارند تبلیغاتی که در آن‌ها انجام می شود تأثیر بیشتری را بر روی مخاطب می گذارد، زیرا مخاطبان هر روز این تبلیغات را می بینند و آن‌ها را می خواند پس می تواند عاملی در ثبت برند در ذهن مخاطب باشد. امروزه بیشترین کاربرد یک سررسید، مربوط به تبلیغات است به همین دلیل یکی از اصلی ترین اجزاء هدایای تبلیغاتی را سررسید دانسته اند.

سررسیدهای تبلیغاتی یکی دیگر از اجزاء هدایای تبلیغاتی لوازم التحریر هستند که شرکت ها می توانند با صرف هزینه ای متناسب هر روز برند خود را به مخاطب یادآوری کنند و احساس اطمینان به برند را در مخاطب افزایش دهند. سررسید ها چون دارای تقویم هستند بهترین زمان ارائه آن ها به عنوان هدایای تبلیغاتی قبل از سال نو و نزدیک نوروز است. ارسال این هدیه قبل از سال به این علت است که هر فردی در ابتدای سال جدید نیاز به یک تقویم دفترچه یادداشت دارد و ارسال هدایای تبلیغاتی شما سبب می شود برند شما را برای این کار انتخاب کند.

 سررسید ها در دو نوع اختصاصی و عمومی برای هدایای تبلیغاتی طراحی و چاپ می شوند که تأثیر مثبت تبلیغاتی که سررسیدهای اختصاصی بر مخاطبین خود دارند بیش از سررسید تبلیغاتی عمومی است.

سررسیدهای تبلیغاتی بر روی جلدشان حتماً نام برند و لوگو شرکت ثبت می شود اما دیگر ویژگی های تبلیغاتی می تواند درج شود و می تواند نباشد. به عنوان مثال در برخی از سررسید ها  در ابتدای سررسید چند صفحه به معرفی شرکت، سوابق کاری و معرفی کالا و خدمات شرکت پرداخته می شود. در صفحات داخلی سررسیدها  نیز علاوه بر ثبت لوگو و نام برند برخی صفحات را به عکس هایی از شرکت، و کالا های شرکت اختصاص می دهند که هر بار سررسید تبلیغاتی ورق می خورد کالا و خدمات شرکت به چشم مخاطب بیاید.

از دیگر ویژگی های سررسیدهای تبلیغاتی می توان به وزن کم و قابل حمل بودن سررسید اشاره کرد. هرچه سررسید تبلیغاتی خوش دست تر باشد در نگاه مخاطب محبوب تر بوده و استفاده از آن بیشتر است. هرچه که استفاده از سررسید تبلیغاتی بیشتر باشد تبلیغات برند شما نیز بیشتر می شود.

تنوع در ابعاد، فرمت های صفحات داخلی و جلد در تولید سررسید باعث شده این سررسید ها برای تمامی سلایق مخاطبین قابل استفاده باشند. و هر فردی با هر سلیقه ای بتواند از سررسید تبلیغاتی استفاده نماید.

یکی از ویژگی های مهم سررسید های تبلیغاتی تنوع بالا در این سررسید ها است. سرسیدهای تبلیغاتی در ابعاد، در جنس جلد، در کاربرد و ضمیمه و در نوع تقویم دارای تنوع هستند.

انواع سررسیدها بر اساس ابعاد شامل: سررسید وزیری، سررسید اروپایی، سررسید رقعی، سررسید پالتویی، سررسید خشتی، سررسید جیبی، سررسید ارگانایزر می شود. سررسید ها بر اساس جلد شامل سررسید با جلد چرم، جلد گالینکور، جلد جیر، جلد سلفون، جلد دکمه دار، جلد مگنتی، جلد ارگانایزر و سررسید با جلد برجسته می شوند.

علاوه بر قسمت هایی که برای تبلیغات گفتیم، در سررسیدها قسمتی برای تبلیغاتی در نظر گرفته می شود که به صورت لت گلاسه به سررسید اضافه می شود. این لت گلاسه ها برای برند هایی مناسب هستند که برای سفارش سررسید به عنوان هدایای تبلیغاتی، سررسیدی عمومی انتخاب می کنند و لت گلاسه های تبلیغاتی به صورت اختصاصی به آن ها اضافه می کنند. لت گلاسه سررسید های تبلیغاتی از جنس کاغذ گلاسه بوده و به صورت رنگی طراحی و چاپ می شوند.  لت گلاسه ها به ابتدا، وسط یا انتهای سررسید اضافه می شود. زمان طراحی لت گلاسه اطلاعاتی در مورد شرکت سفارش دهنده، برند‌های ارائه شده توسط وی، معرفی محصولات، و یا آگهی‌های جذاب تبلیغاتی گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرد. حتی برخی از شرکت ها، کلیه محصولات خود را هر ساله بصورت لت گلاسه چاپ کرده و به سررسید ثابت هر ساله خود اضافه می کنند. هدف از طراحی لت گلاسه ایجاد فضایی برای انتقال پیام شرکت به مخاطبین است که برای افزایش جذابیت مطالب بر روی آن ها به صورت 4 رنگ چاپ می شوند.

لت های گلاسه ها علاوه بر رسالت تبلیغاتی‌شان، بر تزیین و زیبایی سررسیدها نیز تأثیر گذار هستند. برای افزایش کیفیت سررسید هایی سفارشی که حاوی لت گلاسه هستند، به صحافی توجه ویژه می‌کنند. چون لت گلاسه‌ها جنسی متفاوت از کاغذ‌های داخلی سررسید دارند  و اگر به خوبی صحافی نشوند سررسید خیلی زود خراب شده و کارایی خود را از دست می دهد.

شاید فکر کنید لت گلاسه ها فقط برای سررسیدهای تبلیغاتی با موضوع های تجاری هستند اما در سررسید های عمومی بسته به نوع موضوع سررسید از طرح های عمومی در آن ها استفاده می شود مثلاً در برخی سررسید ها از تصاویر منظره استفاده می شود، در سررسید های عمومی گردشگری، از عکس مکان های گردشگری داخلی و خارجی استفاده می گردد یا در سررسید های هنری از عکس آثار فاخر هنرمندان استفاده می کنند. در سررسید های عمومی، طراحی لت گلاسه به موضوع سررسید، نوع قطع سررسید و نوع برش سررسید بستگی دارد.

تقویم های رومیزی

یکی دیگر از هدایای تبلیغاتی که حتماً در نمایشگاه ها، سمینارها، فروشگاه ها و ست های هدایای تبلیغاتی استفاده می شود، تقویم های رومیزی هستند. تقویم های رومیزی تبلیغاتی حاوی برند، لوگو و یا شعار تبلیغاتی کسب و کار ها هستند و کاربرد اصلیشان معرفی یک محصول، سازمان و یا شرکت است. ارائه تقویم رومیزی تبلیغاتی به مخاطبان یک شرکت، این اطمینان را ایجاد می کند که این افراد همواره اطلاعات تماس شرکت را دارند و نام شرکت شما همیشه اولین نامی است که به ذهن آن‌ها خطور می کند.

تقویم رومیزی یکی از مؤثرترین روش های تبلیغاتی است، چرا که شما در هر خانه یا محل کاری بروید به ندرت میزی را می بینید که تقویم رومیزی روی آن نباشد. مزیت چاپ  و خرید تقویم رومیزی و سفارش تقویم رومیزی برای ارگان ها و شرکت ها این است که با چاپ تبلیغ خود بر روی تقویم رومیزی می توانید  به‌طور مداوم در ذهن مخاطب قرار بگیرند و هر روز تکرار شوند.

تقویم های رومیزی نیز مانند خودکار یک هدیه تبلیغاتی پر کاربرد و پر استفاده در تبلیغات به حساب می آیند. علت این موضوع در وهله اول به قیمت مناسب این کالا باز می گردد شما با یک قیمت مناسب کالایی کاربردی به مخاطب هدیه می‌دهید. در وهله بعدی این محبوبیت به مخاطبان تقویم باز می گردد، طیف وسیعی از افراد جامعه از کوچک تا بزرگ در هر شغلی به یک تقویم نیازمند هستند. در وهله بعدی این محبوبیت به تطبیق پذیری تقویم باز می گردد، تقویم های رومیزی از لحاظ انتخاب موضوع، ابعاد و سایز محدودیت چندانی نداشته و در سایز های عمومی و اختصاصی قابل سفارش هستند.

مورد بعدی به فرصت تبلیغاتی در این تقویم ها باز می گردد، در تقویم های رومیزی امکان اختصاصی سازی زیادی وجود دارد به طور دقیق اگر بخواهیم بگوییم فضای تقویم به طور کامل قابلیت انجام تبلیغات را دارد. در این تقویم ها فضایی که برای درج لوگو، طرح یا شعار تبلیغاتی و تصاویر در نظر گرفته شده است، توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند و باعث می‌شود شرکت‌ها بتوانند برای یک سال متوالی، آیتم های مورد نظر خود را در دید مخاطب نشان قرار دهند.

در آخر علت این محبوبیت به تنوع زیاد در تقویم ها باز می گردد، تقویم رومیزی در مدل های مختلف ، قطع های مختلف و تعداد صفحات متفاوت طراحی و تولید می شود. در کنار تنوع این تقویم ها، زیبایی نیز امری اساسی به حساب می آید. زیبایی تقویم رومیزی شامل چند چیز می‌شود 1.برش مدل‌دار 2. یووی  برجسته 3. سلفون مات یا براق 4. ترتیب 5. طراحی اختصاصی 6. چاپ طلاکوب یا نقره‌کوب

تمام ویژگی ها و کاربرد هایی که در بالا برای تقویم های رومیزی بیان کردیم در صورتی می توانند مؤثر باشند که این تقویم ها دارای کیفیت ساخت بالایی باشند. اما کیفیت تقویم رومیزی نیز خود یکی از علت های محبوبیت این تقویم است. به علت سایز کوچک تقویم رومیزی، و یا تعداد صفحات کمتر، در تولید این تقویم می توان کمترین هزینه و بالاترین کیفیت را داشت. تقویمی با کیفیت است که در طی یک سال استفاده تغییر رنگ ندهد و از خوانایی آن کم نشود. تنها نکته در مورد کیفیت تقویم های رومیزی به پایه آن باز می گردد. در ساخت پایه تقویم باید از متریال های مرغوب، ضخیم و با کیفیت استفاده شود. قدرت ایستایی بسیار بالا، محکم و استوار بودن از مهم‌ترین ویژگی های یک پایه مناسب است. از بین رفتن فرم، واژگون شدن، کنده شدن صفحات و کج شدن فنر، در مورد تقویم های رومیزی نباید اتفاق افتاد. زیرا این مسائل دید مخاطبان راجع به شرکت شما را تغییر می دهد.

یکی دیگر از ویژگی هایی که در تقویم های رومیزی در کیفیت تقویم بسیار اثرگذار است صحافی است. صحافی از مهم‌ترین بخش های تقویم های رومیزی روز شمار می باشد. البته گاهی صفحات تقویم پانچ و سیم می شود. که این نوع صحافی نیز باید مرتب و با دقیق انجام شود. شکل نهایی و جذابیت یک تقویم رومیزی به میزان زیادی به صحافی آن بستگی دارد.

تقسیم بندی تقویم های رومیزی بر اساس معیار های مختلفی است مانند: انواع تقویم رومیزی بر اساس جنس صفحات، انواع تقویم رومیزی بر اساس پایه، انواع تقویم رومیزی بر اساس تعداد صفحات که شاید این موضوع مهمترین تفاوت در تقویم‌ها باشد. گاهی تقویم ها بر اساس روز، ماه و سال تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال تقویم های رومیزی اکثراً به صورت ماه شمار بوده و از ۱۳ برگ یا ۲۶ صفحه تولید می شوند، نوع دیگر تقویم رومیزی ۷ برگی است که هر برگ برای یک ماه به صورت پشت و رو چاپ می شود. نوع دیگر تقویم هایی که برای 12 ماه سال طراحی می گردند، دارای 4 صفحه برای 4 فصل می باشند. نوع دیگری از تقویم های رومیزی وجود دارند که روز شمار هستند.